Úvod > Aktuality > Katedrála sv. Bartoloměje má dva nové zvony
Katedrála sv. Bartolomeje má dva nové zvony
"> Katedrála sv. Bartolomeje má dva nové zvony "> . Ke zvonum nazvaným Jan Nepomucký a Marie, které byly porízeny z daru plzenské verejnosti, v príštím roce pribudou další dva zvony Bartolomej a Hroznata "> Chrám sv. Bartolomeje o své zvony v minulosti nekolikrát prišel
Památky

Katedrála sv. Bartoloměje má dva nové zvony

  • Vydáno11. listopadu 2013
Katedrála sv. Bartoloměje bude mít příští rok čtyři nové zvony. Dva z nich – zvony Marii a Jana Nepomuckého si můžete prohlédnout již dnes na provizorní dřevěné zbrojnici před katedrálou na náměstí Republiky. Během příštího roku k nim přibudou ještě velké zvony Hroznata a Bartoloměj.
Katedrála sv. BartolomějePo celý příští rok můžete zblízka obdivovat dva nové zvony, zavěšené na provizorní dřevěné zbrojnici před katedrálou sv. Bartoloměje na náměstí Republiky. V holandské dílně je odlil známý český zvonař Petr Manoušek. Ke zvonům nazvaným Jan Nepomucký a Marie, které byly pořízeny z darů plzeňské veřejnosti, v příštím roce přibudou další dva zvony Bartoloměj a Hroznata.

Chrám sv. Bartoloměje o své zvony v minulosti několikrát přišel. V roce 1835 se roztavily při požáru věže, za obou světových válek byly zabaveny a roztaveny na zbraně. V minulosti se vždy znovu na nejvyšší kostelní věž v Česku vrátil největší zvon Bartoloměj, zvaný Bárta. Dnes je na věži jen Prokop a menší zvon Anna. Poprvé se všechny dohromady rozezní z věže katedrály 17. lednua 2015, během slavnostního zahájení roku, kdy se Plzeň stane evropským hlavním městem kultury.
Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.