!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kašperské Hory lákají k návštěvě i v zimě. A třeba na sněžnicích
V podmanivé krajine kolem Kašperských Hor je stále co objevovat a kam se vydávat
"> V podmanivé krajine kolem Kašperských Hor je stále co objevovat a kam se vydávat "> Kašperské Hory lákají k návšteve v každém rocním období "> Všem, at už jde o rodiny s detmi ci osamelé výletníky, nabízí dostatek výzev a neodolatelných cílu
Životní styl

Kašperské Hory lákají k návštěvě i v zimě. A třeba na sněžnicích

Vydáno 22. února 2018
Sláva Kašperských Hor vyrostla na zlatě. Zřejmě už Keltové rýžovali v zlatonosné Otavě a v 14. století bylo v této oblasti v provozu téměř 40 větších zlatých dolů a řada štol. Dnes malebné město uprostřed typické šumavské přírody s idylickými scenériemi namísto zlatokopů láká především milovníky historie, turisty, lyžaře, cyklisty či rybáře. V pátek 23. a v úterý 27. února si navíc v Kašperských Horách užijete program NP Šumava na sněžnicích.
Kašperské HoryMalé i velké návštěvníky nadchne procházka historickým centrem Kašperských Hor a jeho okolím. Uprostřed náměstí stojí impozantní kostel sv. Markéty, půdorysem gotický ze 14. století, a pozornost vzbuzuje i renesanční radnice se třemi charakteristickými barokními štíty, která patří k nejhezčím v Česku. Magickým místem, připomínkou původního středověkého sídla a současně nejcennější památkou Kašperských Hor, je kostel sv. Mikuláše. Hornická osada, v jejímž centru kostel kdysi stával, se nedochovala, takže chrám nyní obklopuje jen hřbitov se starobylými železnými kříži a kaplí sv. Anny.

Po stopách staré důlní činnosti se do blízkých zalesněných strání vydává naučná stezka Cestou zlatokopů s východištěm na náměstí. Také kašperskohorské Městské kulturní a informační středisko pro zvídavé turisty připravilo hned několik naučných stezek a vycházkových okruhů různé délky a náročnosti, např. Stezkou strážců hranice, Kolem pranýře za výhledy, Přes Nebe a Peklo na Ždánov atp. Nejen příznivce jednostopých veteránů potěší Muzeum historických motocyklů, hraček a pivovarnictví. Přímo v Kašperských horách se nachází také Muzeum Šumavy se stálými expozicemi věnovanými zdejší přírodě, těžbě zlata a tradičním řemeslům, zejména slavnému šumavskému sklářství.

Kašperky zimaV podmanivé krajině kolem Kašperských Hor je stále co objevovat a kam se vydávat. Pěšky, na běžkách, na kole nebo třeba na koni. Lyžaři mohou využít zdejší skiareál na jihovýchodním okraji města. Sjezdovky jsou spíše méně obtížné, a proto jsou velmi vhodné pro rodinné lyžování. Navštívit můžete nedaleká keltská hradiště, sklárny v Anníně proslulé výrobou historického skla, poutní místo se studánkou v Dobré Vodě u Hartmanic. Zajímavý je také soutok Vydry a Křemelné u Čeňkovy Pily nebo naučná stezka Povydří s Turnerovou chatou. A všude kolem majestátní kopce, zurčící řeky a potoky, tichá jezera, rozlehlé louky a hluboké lesy.
 

NP Šumava láká na zábavu i výlet na sněžnicích

SněžniceChětli byste zkusit něco neobvyklého? Pak se vydejte na výlet se sněžnicemi. Národní park Šumava organizuje nejrůznější aktivity na sněžnicích pro malé i velké. Hned v pátek 23. února se od 10 do 13 hodin v Kašperských horách koná program pro děti s názvem Hurá na sněžnice. Jedná se o zábavné soutěžení na sněžnicích (i bez). Akce je určena převážně pro rodiny s dětmi a koná se v areálu a okolí IS a SEV Kašperské Hory. Na akci se předem přihlaste na tel: 376 582 734, cena programu 50 Kč.

Pro dospělé je určena úterní vycházka na sněžnicích s názvem Kolem Pranýře za výhledy. Jedná se o výlet na sněžnicích přes Šibeniční vrch a vrch Vinice s panoramatickými rozhledy do oblasti střední Šumavy a Pošumaví. Celá trasa měří 5,5 km a její náročnost je střední. Sraz bude 27. února v 10:00 hodin v IS a SEV Kašperské Hory. Zájemce prosíme, aby se na akci předem přihlásili na tel. 376 582 734 nebo 731 530 284. Cena programu je 50 Kč.
Skiareál Kašperské Hory

Skiareál Kašperské Hory

Lyžařský areál se nachází na jihovýchodním okraji města Kašperské Hory. Sjezdovky jsou spíše méně obtížné, a proto jsou velmi vhodné pro rodinné lyžování. Pro děti je k dispozici pohyblivý koberec, kolotoč a pohádkový slalom.

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Kašperské Hory mají dva gotické kostely. Bohaté horní město si takový přepych mohlo dovolit. Uplynulo jen několik desetiletí od doby, kdy poslední zedníci opustili chrám svatého Mikuláše, a už se stavělo znovu.

Interaktivní muzeum sklářství v osadě Rajsko u Annína

Interaktivní muzeum sklářství v osadě Rajsko u Annína

Malé interaktivní muzeum, které připomíná tradici šumavského sklářství, vzniklo v osadě Rajsko u Annína na Klatovsku. Hned vedle muzea funguje také malá manufaktura, kde jedni z posledních brusičů v oblasti udržují tradici kdysi slavného šumavského řemesla.

Svět motocyklů a hraček v Kašperských Horách

Svět motocyklů a hraček v Kašperských Horách

Vydejte se s námi zpět do historie či vlastního dětství. Aspoň částečně vám to umožní jedna z největších tuzemských kolekcí historických motocyklů a hraček.

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata je jedinou veřejně přístupnou chatou v I. zóně Národního parku Šumava. Nachází se v malebné oblasti Povydří, na břehu řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou.

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Navštívíte-li Kašperské Hory, Muzeum Šumavy si určitě nesmíte nechat ujít. Je to takové malé národní muzeum zdejšího kraje. K vidění je zde šumavské sklo, vycpaná zvířata anebo umrlčí prkna.

Naučná stezka Cestou zlatokopů - po stopách dolování zlata

Naučná stezka Cestou zlatokopů - po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Hradiště Obří hrad

Hradiště Obří hrad

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Procházka okolo Vydry – nejkrásnější trasou Šumavy i s kočárkem

Procházka okolo Vydry – nejkrásnější trasou Šumavy i s kočárkem

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.