Úvod > Aktuality > Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera
Památky

Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera

  • Vydáno27. prosince 2023
Vzpomeňte si na Jaroslava Fragnera (25. prosinec 1898 Praha – 3. leden 1967 Praha) , až budete procházet pražským Starým Městem kolem univerzitního areálu Karolina nebo se zastavíte v Betlémské kapli: architekt Jaroslav Fragner dokázal obnovit neexistující památky a znovu vzkřísit budovy, kterým hrozilo zřícení.
Připomeňte si s námi vynikajícího architekta, malíře, návrháře a pedagoga Jaroslava Fragnera, letos den po Štědrém dni uplynulo 125 let od jeho narození. Narodil se v roce 1898 v Praze, architekturu studoval na ČVUT u profesora Antonína Engela, ale pak studia pro neshody s vyučujícími přerušil. Studium zakončil až v sedmatřiceti letech v mistrovské třídě na Akademii výtvarných umění u profesora Josefa Gočára.

Fragnerův záběr byl široký: projektoval funkcionalistické vilky, továrny i městské paláce, po druhé světové válce se zaměřil na rekonstrukce historických památek a také pedagogickou činnost. Působil jako profesor a rektor na Akademii výtvarných umění, v jeho ateliéru studovaly například Věra Machoninová nebo Eva Jiřičná.
 

Pražské galerie a obnovená Betlémská kaple

Josefa Fragnera připomínají v Praze dvě galerie: výstavní síň Spolku výtvarných umělců Mánes, kde byl dlouholetým předsedou skupiny architektů a posléze předsedou celé instituce, a galerie Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí. Galerie zaměřená na architekturu spolupracuje s řadou evropských architektonických galerií i s uměleckými a technickými vysokými školami. V těsném sousedství stojí Betlémská kaple, původně zbořená v 18. století, kterou Jaroslav Fragner společně se sousedním domem pro kazatele obnovil jako věrnou repliku podle dobových plánů a vyobrazení. Místo, kde kázal Mistr Jan Hus, se v návaznosti na univerzitní tradice stalo slavnostní aulou Českého vysokého učení technického.
 

Planetárium ve Stromovce

V pražském Planetáriu aktuálně probíhá rekonstrukce. Planetárium je uzavřeno a přechází na unikátní LED Dome technologii.

Obsah se mění, ale tvar a forma jsou stejné už přes šedesát let: Planetárium ve Stromovce, postavené podle návrhu architekta Jaroslava Fragnera, bylo slavnostně otevřeno v listopadu 1960. Znovuotevření Planetária po rekonstrukci se plánuje na podzim roku 2024.
 

Karolinum

Rekonstrukce areálu Karolina, sídla Karlovy univerzity, se protáhla na několik desítek let. Konce stavebních úprav se Fragner nedožil, ale pro Prahu zachránil skutečný poklad: komplex s gotickým jádrem, která univerzita využívala více než 600 let, je v kontinentální Evropě ojedinělý. Karolinum se sice dočkalo 20. století, ale jako ruina, které hrozilo zřícení. Rekonstrukce se plánovala už za první republiky, nakonec se jí až po druhé světové válce ujal Jaroslav Fragner.
 

Movila, Orvila a další vily v Posázaví

Za první republiky Fragner navrhl řadu funkcionalistických vil a vilek; několik jich dodnes můžete vidět v Nespekách kousek od Poříčí nad Sázavou. Architekt si klidnou vesnici v Posázaví natolik oblíbil, že tu nakonec v roce 1940 postavil jednu vilku i pro sebe a na památku po něm pojmenovali i jednu z ulic. Z Fragnerovy ulice uvidíte ale jen vstupní části vilek, průčelí staveb směřují k řece – a tak je mnohem lepší vydat se na procházku po břehu Sázavy. Pro svou ženu, tanečnici a choreografku Milču Mayerovou, navrhl Fragner vilku se soláriem. V sousedství stojí takzvaná Movila, letní vila právníka J. Moráka a vlastní architektův domek, čtyřlístek doplňuje Orvila, rekreační vila továrníka Orlického z roku 1940. Ta za minulého režimu sloužila jako rekreační středisko ministerstva zahraničních věcí, nyní opět patří potomkům původních majitelů.
 

Paláce, školy a továrny

Protiváhou letních vilek byly Fragnerem navržené továrny a velké městské kancelářské, školní a průmyslové komplexy, například továrna Léčiva v Dolních Měcholupech, budova gymnáziaČeském Těšíně, palác pojišťovny Merkurpražské Revoluční ulici, Loděnice ČKD v Praze-Libni anebo industriální areál elektrárny Elektrárenského svazu středolabských okresů (ESSO) v Kolíně. Její dominantou byl tehdy nejvyšší komín v Čechách.

Kolíně Fragner projektoval také moderní vilu ředitele elektrárny ESSO Václava Budila, obytné domy a administrativní budovy, dále Budilovu letní vilu v Kostelci nad Černými lesy a další průmyslové objekty v Uhlířských Janovicích.
Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Funkcionalistická budova gymnázia v Českém Těšíně

Funkcionalistická budova gymnázia v Českém Těšíně

Budova gymnázia vznikla v letech 1932-1935 podle projektu pražského architekta Jaroslava Fragnera, jednoho z průkopníků české moderní architektury a čelného představitele československého funkcionalismu.

Betlémská beseda

Betlémská beseda

Betlémská beseda je atraktivní propojení všech uměleckých směrů v jednom multikulturním centru.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Galerie Jaroslava Fragnera a restaurace Klubu architektů

Galerie Jaroslava Fragnera a restaurace Klubu architektů

Nadace české architektury se snaží odborníkům i veřejnosti představovat architekturu v tom nejlepším světle. Jen málo galerií u nás se specializuje na prezentaci architektury. Pražská Galerie Jaroslava Fragnera je jednou z nich.

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura