Úvod > Aktuality > Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera
Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera
"> "> "> "> ">
Památky

Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera

  • Vydáno28. prosince 2018
Vzpomeňte si na něj, až budete procházet pražským Starým Městem kolem univerzitního areálu Karolina nebo se zastavíte v Betlémské kapli: architekt Jaroslav Fragner dokázal obnovit neexistující památky a znovu vzkřísit budovy, kterým hrozilo zřícení.
Na vynikajícího architekta, malíře, návrháře a pedagoga Jaroslava Fragnera se vzpomínalo loni při 50. výročí úmrtí, letos den po Štědrém dni uplynulo 120 let od jeho narození. Narodil se v roce 1898 v Praze, architekturu studoval na ČVUT u profesora Antonína Engela, ale pak studia pro neshody s vyučujícími přerušil. Studium zakončil až v sedmatřiceti letech v mistrovské třídě na Akademii výtvarných umění u profesora Josefa Gočára.

Fragnerův záběr byl široký: projektoval funkcionalistické vilky, továrny i městské paláce, po druhé světové válce se zaměřil na rekonstrukce historických památek a také pedagogickou činnost. Působil jako profesor a rektor na Akademii výtvarných umění, v jeho ateliéru studovaly například Věra Machoninová nebo Eva Jiřičná.
 

Pražské galerie a obnovená Betlémská kaple

Josefa Fragnera připomínají v Praze dvě galerie: výstavní síň Spolku výtvarných umělců Mánes, kde byl dlouholetým předsedou skupiny architektů a posléze předsedou celé instituce, a galerie Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí. Galerie zaměřená na architekturu spolupracuje s řadou evropských architektonických galerií i s uměleckými a technickými vysokými školami. V těsném sousedství stojí Betlémská kaple, původně zbořená v 18. století, kterou Jaroslav Fragner společně se sousedním domem pro kazatele obnovil jako věrnou repliku podle dobových plánů a vyobrazení. Místo, kde kázal Mistr Jan Hus, se v návaznosti na univerzitní tradice stalo slavnostní aulou Českého vysokého učení technického.
 

Planetárium ve Stromovce

Stálá expozice s interaktivními exponáty, 4D simulátory, historické přístroje a hlavně kruhový sál Cosmorama s průměrem 23,5 metru a výškou 15 metrů, kde moderní technika dokáže vytvořit dokonalou iluzi vesmíru: to všechno najdete v pražském Planetáriu. Obsah se mění, ale tvar a forma jsou stejné už bezmála šedesát let: Planetárium ve Stromovce, postavené podle návrhu architekta Jaroslava Fragnera, bylo slavnostně otevřeno v listopadu 1960.
 

Karolinum

Rekonstrukce areálu Karolina, sídla Karlovy univerzity, se protáhla na několik desítek let. Konce stavebních úprav se Fragner nedožil, ale pro Prahu zachránil skutečný poklad: komplex s gotickým jádrem, která univerzita využívala více než 600 let, je v kontinentální Evropě ojedinělý. Karolinum se sice dočkalo 20. století, ale jako ruina, které hrozilo zřícení. Rekonstrukce se plánovala už za první republiky, nakonec se jí až po druhé světové válce ujal Jaroslav Fragner. Prohlídky reprezentačních prostor, historických budov a sálů si můžete objednat na Organizačním oddělení rektorátu.
 

Movila, Orvila a další vily v Posázaví

Za první republiky Fragner navrhl řadu funkcionalistických vil a vilek; několik jich dodnes můžete vidět v Nespekách kousek od Poříčí nad Sázavou. Architekt si klidnou vesnici v Posázaví natolik oblíbil, že tu nakonec v roce 1940 postavil jednu vilku i pro sebe a na památku po něm pojmenovali i jednu z ulic. Z Fragnerovy ulice uvidíte ale jen vstupní části vilek, průčelí staveb směřují k řece – a tak je mnohem lepší vydat se na procházku po břehu Sázavy. Pro svou ženu, tanečnici a choreografku Milču Mayerovou, navrhl Fragner vilku se soláriem. V sousedství stojí takzvaná Movila, letní vila právníka J. Moráka a vlastní architektův domek, čtyřlístek doplňuje Orvila, rekreační vila továrníka Orlického z roku 1940. Ta za minulého režimu sloužila jako rekreační středisko ministerstva zahraničních věcí, nyní opět patří potomkům původních majitelů.
 

Paláce, školy a továrny

Protiváhou letních vilek byly Fragnerem navržené továrny a velké městské kancelářské, školní a průmyslové komplexy, například továrna Léčiva v Dolních Měcholupech, budova gymnáziaČeském Těšíně, palác pojišťovny Merkurpražské Revoluční ulici, Loděnice ČKD v Praze-Libni anebo industriální areál elektrárny Elektrárenského svazu středolabských okresů (ESSO) v Kolíně. Její dominantou byl tehdy nejvyšší komín v Čechách.

Kolíně Fragner projektoval také moderní vilu ředitele elektrárny ESSO Václava Budila, obytné domy a administrativní budovy, dále Budilovu letní vilu v Kostelci nad Černými lesy a další průmyslové objekty v Uhlířských Janovicích.
 
Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Funkcionalistická budova gymnázia v Českém Těšíně

Funkcionalistická budova gymnázia v Českém Těšíně

Budova gymnázia vznikla v letech 1932-1935 podle projektu pražského architekta Jaroslava Fragnera, jednoho z průkopníků české moderní architektury a čelného představitele československého funkcionalismu.

Galerie Jaroslava Frágnera a restaurace Klubu architektů

Galerie Jaroslava Frágnera a restaurace Klubu architektů

Nadace české architektury se snaží odborníkům i veřejnosti představovat architekturu v tom nejlepším světle. Jen málo galerií u nás se specializuje na prezentaci architektury. Pražská Galerie Jaroslava Fragnera je jednou z nich.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!