Úvod > Aktuality > Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera
Památky

Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera

  • Vydáno28. prosince 2018
Vzpomeňte si na něj, až budete procházet pražským Starým Městem kolem univerzitního areálu Karolina nebo se zastavíte v Betlémské kapli: architekt Jaroslav Fragner dokázal obnovit neexistující památky a znovu vzkřísit budovy, kterým hrozilo zřícení.
Na vynikajícího architekta, malíře, návrháře a pedagoga Jaroslava Fragnera se vzpomínalo loni při 50. výročí úmrtí, letos den po Štědrém dni uplynulo 120 let od jeho narození. Narodil se v roce 1898 v Praze, architekturu studoval na ČVUT u profesora Antonína Engela, ale pak studia pro neshody s vyučujícími přerušil. Studium zakončil až v sedmatřiceti letech v mistrovské třídě na Akademii výtvarných umění u profesora Josefa Gočára.

Fragnerův záběr byl široký: projektoval funkcionalistické vilky, továrny i městské paláce, po druhé světové válce se zaměřil na rekonstrukce historických památek a také pedagogickou činnost. Působil jako profesor a rektor na Akademii výtvarných umění, v jeho ateliéru studovaly například Věra Machoninová nebo Eva Jiřičná.
 

Pražské galerie a obnovená Betlémská kaple

Josefa Fragnera připomínají v Praze dvě galerie: výstavní síň Spolku výtvarných umělců Mánes, kde byl dlouholetým předsedou skupiny architektů a posléze předsedou celé instituce, a galerie Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí. Galerie zaměřená na architekturu spolupracuje s řadou evropských architektonických galerií i s uměleckými a technickými vysokými školami. V těsném sousedství stojí Betlémská kaple, původně zbořená v 18. století, kterou Jaroslav Fragner společně se sousedním domem pro kazatele obnovil jako věrnou repliku podle dobových plánů a vyobrazení. Místo, kde kázal Mistr Jan Hus, se v návaznosti na univerzitní tradice stalo slavnostní aulou Českého vysokého učení technického.
 

Planetárium ve Stromovce

Stálá expozice s interaktivními exponáty, 4D simulátory, historické přístroje a hlavně kruhový sál Cosmorama s průměrem 23,5 metru a výškou 15 metrů, kde moderní technika dokáže vytvořit dokonalou iluzi vesmíru: to všechno najdete v pražském Planetáriu. Obsah se mění, ale tvar a forma jsou stejné už bezmála šedesát let: Planetárium ve Stromovce, postavené podle návrhu architekta Jaroslava Fragnera, bylo slavnostně otevřeno v listopadu 1960.
 

Karolinum

Rekonstrukce areálu Karolina, sídla Karlovy univerzity, se protáhla na několik desítek let. Konce stavebních úprav se Fragner nedožil, ale pro Prahu zachránil skutečný poklad: komplex s gotickým jádrem, která univerzita využívala více než 600 let, je v kontinentální Evropě ojedinělý. Karolinum se sice dočkalo 20. století, ale jako ruina, které hrozilo zřícení. Rekonstrukce se plánovala už za první republiky, nakonec se jí až po druhé světové válce ujal Jaroslav Fragner. Prohlídky reprezentačních prostor, historických budov a sálů si můžete objednat na Organizačním oddělení rektorátu.
 

Movila, Orvila a další vily v Posázaví

Za první republiky Fragner navrhl řadu funkcionalistických vil a vilek; několik jich dodnes můžete vidět v Nespekách kousek od Poříčí nad Sázavou. Architekt si klidnou vesnici v Posázaví natolik oblíbil, že tu nakonec v roce 1940 postavil jednu vilku i pro sebe a na památku po něm pojmenovali i jednu z ulic. Z Fragnerovy ulice uvidíte ale jen vstupní části vilek, průčelí staveb směřují k řece – a tak je mnohem lepší vydat se na procházku po břehu Sázavy. Pro svou ženu, tanečnici a choreografku Milču Mayerovou, navrhl Fragner vilku se soláriem. V sousedství stojí takzvaná Movila, letní vila právníka J. Moráka a vlastní architektův domek, čtyřlístek doplňuje Orvila, rekreační vila továrníka Orlického z roku 1940. Ta za minulého režimu sloužila jako rekreační středisko ministerstva zahraničních věcí, nyní opět patří potomkům původních majitelů.
 

Paláce, školy a továrny

Protiváhou letních vilek byly Fragnerem navržené továrny a velké městské kancelářské, školní a průmyslové komplexy, například továrna Léčiva v Dolních Měcholupech, budova gymnáziaČeském Těšíně, palác pojišťovny Merkurpražské Revoluční ulici, Loděnice ČKD v Praze-Libni anebo industriální areál elektrárny Elektrárenského svazu středolabských okresů (ESSO) v Kolíně. Její dominantou byl tehdy nejvyšší komín v Čechách.

Kolíně Fragner projektoval také moderní vilu ředitele elektrárny ESSO Václava Budila, obytné domy a administrativní budovy, dále Budilovu letní vilu v Kostelci nad Černými lesy a další průmyslové objekty v Uhlířských Janovicích.
 
Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Funkcionalistická budova gymnázia v Českém Těšíně

Funkcionalistická budova gymnázia v Českém Těšíně

Budova gymnázia vznikla v letech 1932-1935 podle projektu pražského architekta Jaroslava Fragnera, jednoho z průkopníků české moderní architektury a čelného představitele československého funkcionalismu.

Galerie Jaroslava Frágnera a restaurace Klubu architektů

Galerie Jaroslava Frágnera a restaurace Klubu architektů

Nadace české architektury se snaží odborníkům i veřejnosti představovat architekturu v tom nejlepším světle. Jen málo galerií u nás se specializuje na prezentaci architektury. Pražská Galerie Jaroslava Fragnera je jednou z nich.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Další aktuality

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?
Praha | Životní styl

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v úterý 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do 6. ledna 2024. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou. Kromě výzdoby tramvajových vozů a autobusů je letos vánočně osvětlená také horní stanice lanové dráhy – Petřín anebo oblíbená Mazačka.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční trh na zámku Dobříš, Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Novoměstský advent 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Když v Praze napadne sníh: tipy, kde si zabobovat, i kde nasadit běžky

Nestává se často, aby v Praze napadl sníh. Respektive tolik sněhu, který by vydržel pár dnů a bylo ho skutečně hodně! Letos však meterologická zima startuje zostra a arktické vzdušné proudy nám poslaly sněhovou nadílku, kterou ocení děti na bobech a dospěláci na běžkách. Kam se za sněhovými radovánkami vydat vám poradí portál Kudy z nudy.
Praha | Zimní sporty

Kde si v Praze zasportovat? Tipy na sportovní centra a indoorové sporty

Nevíte kam si jít v Praze zasportovat? Inspirujte se našimi tipy, které vám prozradí, kde najít dobré posilovny, sportovní centra, lezecké stěny anebo plavecké bazény. Moderně zařízené prostory s kvalitním sportovním vybavením vám umožní aktivní odpočinek, zábavu a relaxaci na špičkové úrovni.
Praha | Životní styl

Kam s dětmi do divadla v Praze? Vyberte si z tipů, kam na představení pro děti

Venku je zimní nevlídno, které nepřeje dlouhým vycházkám. Proto přinášíme pár tipů, kde se s dětmi v teple a suchu pobavíte a rozhodně se nebudete nudit. Inspirujte se a vydejte se s celou rodinou za kulturou na veselá představení do divadel i divadélek nejen pro děti.
Praha | Kultura

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již devatenáctiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 2. a 3. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Kultura