Úvod > Aktuality > Karlův běh: Závody na běžkách kolem nejvýše položeného města v Česku
Karlův běh: Závody na běžkách kolem nejvýše položeného města v Česku
"> "> "> "> ">
Zimní sporty

Karlův běh: Závody na běžkách kolem nejvýše položeného města v Česku

  • Vydáno15. února 2022
Již 51. ročník akce Karlův běh zve o víkendu 19. a 20. února 2022 na start na Božím Daru v Krušných horách všechny milovníky zimních sportů, běžkaře každého věku a výkonnosti. Přijeďte si užít nádherný víkend, připraveny jsou závody pro dospělé volně i klasicky a pro nejmenší dětské soutěže. Vybírat můžete z tratí na 12 km, 22 km a 45 km.
Letos již 51. ročník akce Karlův běh zve na svůj start na Boží dar v Krušných horách všechny milovníky zimních sportů, běžkaře každého věku a výkonnosti. Přesně to je totiž oblíbená zimní krušnohorská akce – závody na běžkách. Letošní ročník se bude konat o víkendu 19. a 20. února 2022. Start a cíl závodu je na pláni, na začátku magistrály, cíl pak v centru obce.

Organizátoři vzkazují sportovcům, že víkendový závod seriálu Stopa pro život se uskuteční na 100 %. Aktuální sněhové podmínky jsou v okolí Božího Daru v TOP kondici a organizátoři věří, že stejné budou i o víkendu. Pro držitele Euroloppet pasu platí 20% sleva na startovné při přihlášení v místě konání závodu. Registrace a závodní kancelář bude umístěna v budově Městského úřadu Boží Dar.
 

Krušnohorští lyžníci

Karlův běhKarlův běh se podobně jako řada dalších evropských dálkových lyžařských běhů zrodil koncem 60. let. V době společenského politického uvolnění se organizátorům podařilo pojmenovat závod po Karlu IV. – a měli štěstí, slovutný panovník ani v dalších letech nikomu nevadil a jméno závodu se tak nikdy nemuselo měnit. Císař je zobrazen také v logu závodu, i když v prvních ročnících byl symbolem Karlova běhu sněhulák s lyžemi a královskou korunou.

Karlův běh se poprvé se běžel v roce 1970, rok po prvním ročníku Jizerské padesátky, a na jeho startu stálo přibližně 35 odvážlivců. Letos závod prožívá svůj 48. ročník a pravidelně se ho účastní několik stovek nadšenců. Zároveň je součástí seriálu závodů Stopa pro život, která sdružuje čtyři velmi populární běžecké lyžařské závody České republiky. Vedle Karlova běhu jde o Jilemnickou 50 (již proběhla), Šumavský skimaraton a Krkonošskou 70.
 

Karlův běh, lyžařský závod pro každého

Karlův běhSeriál závodů v běhu na lyžích pro veřejnost, Stopa pro život, je určen všem milovníkům zimních sportů, bez ohledu na jejich věk nebo výkonnost. Účastníci Stopy se vždy mohou spolehnout na perfektní služby a zázemí včetně velkého vyhřívaného stanu s převlékárnou a úschovnou věcí a zavazadel, široké nabídky chutného teplého občerstvení a nápojů po celý den, mazacího servisu a samozřejmě perfektně připravené běžecké stopy.

Karlův běhStartuje se na pláni poblíž lyžařského areálu Novako, cílovou pásku pak účastníci závodu protnou na náměstí v Božím Daru. V sobotu se poběží dětské závody klasicky 0,5 a 1,5 km a dětský závod volně 6 km. Od 11:00 budou startovat dospělí na 12 a 22 km volou technikou. Neděle bude ve znamení klasického stylu na 23, 22 a 45 km. Start nejdelšího závodu bude v 10:30. Více podrobných informací včetně místa prezentace, délky tratí a grafů jejich výškových profilů najdete v propozicích na internetových stránkách Karlova běhu. Pokud dáte před závoděním přednost výletům do okolí, můžete se například vypravit na běžkách po perfektně udržovaných stopách po rozlehlých pláních kolem Božího Daru anebo si vyzkoušet sjezdovky na Klínovci.
Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Bublava je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového i běžeckého lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. V těsném sousedství se navíc nabízí možnost výletů do blízkého Německa.

Boží Dar – středisko zimních sportů

Boží Dar – středisko zimních sportů

Tím správným místem pro sport, rekreaci a odpočinek v panenské přírodě centrální části Krušnohoří je Boží Dar. Tři km od tohoto nejvýše položeného města v České republice (1 028 m) se nachází nejvyšší hora Krušných hor Klínovec (1 244 m) s horským hotelem, rozhlednou a lyžařským sjezdovým areálem.

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru – lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.