Úvod > Aktuality > Karlštejnský královský advent láká na Rybovu mši, prohlídky hradu i poslední adventní neděli

Karlštejnský královský advent láká na Rybovu mši, prohlídky hradu i poslední adventní neděli

Vydáno 12. prosince 2018 Zážitky
Královský advent na Karlštejně probudil ze zimního spánku řadu karlštejnských muzeí a památek. Na adventrní program se můžete těšit na náměstí pod hradem, nebude chybět karlštejnský jarmark, karlštejnské víno, karlštejnská muzejní stezka i vystoupení tanečních, pěveckých a hudebních souborů. Skvělým tipem na výlet je i samotný hrad Karlštejn, kde si v neděli 17. prosince poslechnete Českou mši vánoční, která zazní hradem v 17 a poté ještě v 19 hodin.
Hrad KarlštejnCo nabízí již tradiční Karlštejnský královský advent? Během adventního programu na náměstí v Karlštejně, který se odehraje v sobotu 15. prosince, se můžete těšit na Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby, která zazní v Rytířském sále hradu od 17:00 a poté ještě od 19:00 hodin.

Na hradě samém lze v zimě navštívit první prohlídkový okruh (soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV.), který je otevřen v prosinci o víkendech od 10 do 15 hodin do 16. prosince a poté až o Vánočních svátcích od 26. prosince 2018 do 6. ledna 2019 denně, kromě pondělí. Kromě prohlídek vánočně vyzdobeného hradu je možné na nádvoří ochutnat také vánoční svařák či punč.

Ve čtvrtek 27. prosince se na hradě Karlštejně potěšíte tradičním štěpánským koncertem skupiny Chaire z Příbrami.

Karlštejn živý betlémMěsto Karlštejn vás v čase vánočním zve na Karlštejnskou muzejní stezku - jedná se o muzes v obci, která mají pro návštěvníky v zimě  (o Vánocích) otevřeno. Navštívit tak můžete Muzeum lehkého opevnění, Muzeum uniforem, Muzeum hodin, Muzea betlémů, Mikropivovar Karlíček a Muzeum voskových figurín.

Vystoupení tanečních, pěveckých a hudebních souborů, historické tržiště, soutěž o nejlepší cukroví a mnoho dalšího uvidíte v neděli 23. prosince na závěr Královského adventu. Vladařovu manželku i diváky budou bavit šermíři a šermířky ze skupin Alotrium a Reginleif, zahraje kapela Třehusk, zatancuje folklorní skupina Kamýček a vystoupí řada dalších hudebních souborů a umělců. Poslední adventní neděli bude vrcholem oslav setkání s hercem Pavlem Zedníčkem, který přijde pozdravit královnu Elišku. Tečku za celodenním programem obstará ohňová show a ohnivé kejkle metačů ohně.
Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V muzeu si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba.

Museum lehkého opevnění Karlštejn

Museum lehkého opevnění Karlštejn

V objektu stálého československého opevnění z roku 1937, je zřízeno unikátní museum, ve kterém se můžete seznámit s celou škálou zbraní a vybavení předválečné armády. Objekt je zrekonstruován a opatřen výzbrojí a výstrojí tak, jak byl připraven k obraně naší republiky při mobilisaci v září 1938.

Turistický okruh Karlštejnské šachy

Turistický okruh Karlštejnské šachy

Nejzajímavější místa Karlštejnska propojuje turistický okruh Karlštejnské šachy, který je nejdelší obdobnou cestou v České republice. Okruh je označen zajímavou kuriozitou, a to největšími šachy na světě.

Dům hodin na Karlštejně

Dům hodin na Karlštejně

Ojedinělá procházka časem, zachycující vývoj hodinářského umění od 16. století až do novověku, od renesance po secesi. Muzeum se pyšní největší výstavou hodin v České republice. Z některých přístrojů jukají kukačky, na jiných se nad ciferníkem procházejí loutky.

Voskové muzeum na Karlštejně

Voskové muzeum na Karlštejně

Už přes deset let se hrad Karlštejn těší vybrané společnosti významných osobností dávné i nedávné historie. Právě tak dlouho totiž existuje muzeum voskových figurín, které zde bylo založeno. Historický průřez českými dějinami a státností seznamuje návštěvníky se slavnými postavami českých dějin v jejich dobových prostředích. Můžete se projít středověkým městečkem a seznámit se z císařem Karlem IV., zakladatelem hradu Karlštejna.

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty, sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Další aktuality