Úvod > Aktuality > V Karlových Varech zahajují novou lázeňskou sezónu
Karlovy Vary zahájí lázeňskou sezónu
"> Karlovy Vary zahájí lázeňskou sezónu "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

V Karlových Varech zahajují novou lázeňskou sezónu

  • Vydáno6. května 2022
Zahájení lázeňské sezony je oblíbenou akcí, která každoročně v květnu oficiálně startuje lázeňskou sezonu v Karlových Varech. Letos se tato oslava přírodních léčivých zdrojů koná od 6. do 8. května a příchozí se mohou těšit na svěcení minerálních pramenů, řemeslný jarmark, historický průvod Karla IV. městem, různé koncerty a další kulturní vystoupení i společenské akce.

Karlovy Vary kolonádaPrvní květnový víkend 6. až 8. 5. bude v Karlových Varech opět ve znamení zahájení lázeňské sezónyTřídenní program oslavuje přírodní léčivé zdroje a je zároveň poděkováním Karlovi IV. za založení města.

Slavnostní zahájení lázeňské sezóny v přechozích dvou letech zhatila koronavirová epidemie. Letos už ale nic nebrání tomu, aby se městem prošla družina zakladatele města Karla IV. Smetanovy sady se promění v řemeslný jarmark s historickými atrakcemi a tvořivými dílnami pro děti, u pošty na třídě TGM vyroste podium, na kterém se od pátku do neděle vystřídá řada umělců od místních až po hvězdné hosty.

Karlovy Vary – Jelení skokSobotní část programu bude věnována tradičním rituálům startu sezóny v Karlových Varech, jako je svěcení pramenů papežským nunciem, slavnostní mše a průvod družiny Karla IV. městem. Městem budou znít slavnostní fanfáry ze Zámecké věže. Žehnání karlovarským pramenům proběhne v 10:00 na Mlýnské kolonádě, návštěvníci by neměli vynechat návštěvu nově opravené Vřídelní kolonády, která se otevřela po dlouhých šesti letech. V hlavním sále již opět v plné síle tryská ikonické Vřídlo. Na své si přijdou ale i milovníci porcelánu. Letos budou moci obdivovat dílo a nakupovat produkty největšího českého výrobce na porcelánovém jarmarku, který probíhá v pátek 6. a v sobotu 7. května od 10:00 do 18:00 hodin před Lázeňským hotelem Thermal.
 

Novinky sezóny v Karlových Varech: Vřídlo, Zámecká věž a socha Karla IV.

vřídloLetošní Zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech přináší i několik zajímavých novinek. Jednou z hlavních událostí je otevření opravené Vřídelní kolonády. Tu mohou místní obyvatelé, lázeňští hosté a turisté navštívit od čtvrtka 5. května. V budově kolonády byla mimo jiné upravena mramorová dlažba a skleněný osmihran nad Vřídlem se dočkal nové dekorativní výplně. Naopak venkovní provizorní mísu, kde Vřídlo šest let tryskalo, už na ulici nenajdete. Plocha, kde stála byla zadlážděna. Nejnutnější fáze rekonstrukce kolonády je již hotová, avšak v současnosti se připravuje ještě poslední etapa, která by měla zpřístupnit střechu kolonády a ochozy v druhém nadzemní podlaží veřejnosti. Je možné, že v budoucnu by tam mohlo vzniknout muzeum nebo galerie.

zámecká věžV sobotu 7. května bude na Divadelním náměstí v 15:30 odhalena nová jezdecká socha Karla IV. Jedná se o dílo akademického sochaře Michaela Gabriela. Na výšku měří i s podstavcem 4,8 metru a váží 24 tun. Socha, která se stane dominantou prostranství takzvaného Divadelního korza bude také důležitým orientačním bodem. Není vyloučeno, že se stejně jako v Praze bude i v Karlových Varech říkat "sejdeme se u koně".

Další atrakcí bude i Zámecká věž, která se má vůbec poprvé otevřít turistům. Dojít by k tomu mělo na přelomu července a června letošního roku. Gotická Zámecká věž je pozůstatkem původního malého hradu, který nechal vystavět císař Karel IV. patrně již v době kolem roku 1358. Je tak jednou z nejstarších stavebních památek na území lázeňského města, pojmenovaného po králi a císaři Karlu IV. V prostorách věže má být umístěna výstava představující všechna města, která byla vloni zapsaná v rámci společné nominace na seznam UNESCO jako Velká lázeňská města Evropy.

Vřídlo Karlovy Vary

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.