Úvod > Aktuality > Karlovy Vary rozzáří festival světla
Zážitky

Karlovy Vary rozzáří festival světla

  • Vydáno9. září 2022
Karlovy Vary se druhý zářijový víkend opět rozzáří, jelikož je čeká čtvrtý ročník festivalu světla s názvem VARY°září. Jedinečná koncepce festivalu kombinující nejzajímavější současné technologie s neopakovatelnou architekturou lázeňského města bude k vidění 9. a 10. září 2022 od 21 hodin do půlnoci. Leitmotiv letošního ročníku zní „Svobodné snění“.

Nejdelší světlená stezka v historii festivalu

Videomapping Karlovy VaryJedinečná koncepce Festivalu světel v Karlových Varech kombinuje nejzajímavější současné technologie s neopakovatelnou architekturou lázeňského města. Sedmý ročník se ve dnech 9. až 10. září ponese v rytmu svobodného snění. Svoboda je klíčová věc pro jakoukoli tvorbu. Na hlavní trase od Alžbětiných lázní po Grandhotel Pupp bude k vidění spousta světelných instalací, statických projekcí, videomappingy a další show. Od konce srpna je letošní trasa zveřejněna v aplikaci SmartGuide. Jednoduše si pomocí QR kódu, který najdete v programu akce, stáhněte světelnou trasu přímo do mobilu a nechte se vést. V papírové podobě je k dostání na pobočce Infocentra města Karlovy Vary na adrese Lázeňská 14.
 

Pohybující se kresby i svítící ptáci

mlýnská kolonáda nasvícenáTrasa festivalu povede opět centrem města. Světelnou fasádu dostane hotel Thermal, iluzivní zasněná instalace Second Litany od Borise Vitázka se ocitne v proluce po bývalé budově policie. Až 9 metrů vysoké kresby Zuzany Sabové inspirované tradičními křesťanskými uměleckými díly a předměty rozhýbal Boris Vitázek do dechberoucí audiovizuální show, která stírá rozdíly mezi optickou iluzí a skutečností.

Alžbětiny lázně a Dvořákovy sady budou hosty dvou rozsáhlých instalací. Přes dvě desítky svítících ptáků umělkyně Pavly Beranové usazených na větvích, bidýlkách a drátech rozzáří park a spolu se světlem přinesou slova o svobodě.


Hybostroje Octopus Garden, Barevná symfonie a snění o svobodě

festival světla Karlovy VaryNávštěvníci festivalu si také budou moci vyrobit originální lucernu, kterou si odnesou domů nebo jí zapojí do landartové instalace od žáků varských ZŠ ve Smetanových sadech. Mlýnská kolonádá poskytne tentokrát úplně jiný zážitek – němečtí Raumzeitpiraten představí svoji vrcholnou instalaci Octopus Garden s podivnými hybostroji a udělátky. Instalace představí v plné kráse jak mechaniku, přírodu, tak i chytrou hru světla a stínu.

vary záříStředobodem festivalu bude Zámecká věž s instalací Barevné symfonie. Věž dostane stylový kabátek a instalaci navíc ozvláštní hudební doprovod Karlovarského symfonického orchestru (pátek i sobota vždy ve 21:30 a 22:30). V Sadech Karla IV. si nenechte ujít minimalistickou, ale divácky velmi oblíbenou instalaci hvězdy současného světelného umění – japonského umělce Yasuhiro Chida, který vystavuje od Tokya až po New York. Instalace imituje hvězdnou oblohu v objektu 4x4x3m, na který svítí 5 silných světel. Navíc bude doplněna hudbou.

Chybět nebude ani videomapping, který si návštěvníci vychutnají na budově Spořitelny. Show pochází z tvůrčí dílny ukrajinské umělkyně Svitlany Reinish. Její snění o svobodě není třeba dále vysvětlovat, snad jen nalákat na záplavu efektů a pozitivních barev. Stejně tak i obří projekce od maďarských matadorů Night projection pod zkratkou Fasády 2022. Grandhotel Pupp rozzáří křehká instalace Bubbles slovenské umělkyně Niny A. Šoškové. Fotokoutek VARY°Září 2022 hledejte ve Dvořákových sadech.
Spa Hotel Thermal Karlovy Vary

Spa Hotel Thermal Karlovy Vary

Spa Hotel Thermal se nachází v srdci Karlových Varů. Nabízí ubytování na pokojích s krásným výhledem do lázeňského centra a především prvotřídní lázeňskou a wellness péči. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Exkluzivní pobyt dle vašich představ v srdci Karlových Varů, v klidném lázeňském městě s unikátní atmosférou v té nejvyšší kvalitě. Každý pokoj si díky unikátní architektuře hotelu zachovává svůj osobitý vzhled. Na recepci Grandhotelu si určitě všimnete unikátních nástěnných hodin.

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie od roku 1953 uchovává, zhodnocuje a přibližuje české umění 20. století ve stálých expozicích, krátkodobých výstavách, publikační činnosti a kulturně vzdělávacích programech. Stálá expozice prezentuje bohaté sbírky českého umění 20. století a představuje díla klasiků českého moderního umění.

Barokní kostel sv. Máří Magdalény v Karlových Varech

Barokní kostel sv. Máří Magdalény v Karlových Varech

U Vřídla přímo v centru Karlových Varů najdete monumentální vrcholně barokní chrám sv. Máří Magdalény, jehož autorem je Kilián Ignác Dientzenhofer.

Alžbětiny lázně v Karlových Varech

Alžbětiny lázně v Karlových Varech

Přijďte se odreagovat a udělat něco pro své zdraví do Alžbětiných lázních, jedné z nejkrásnějších architektonických dominant Karlových Varů. Lázně byly založeny roku 1906 a pojmenovány po císařovně Elizabetě – Sissi.

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Kolonády v Karlových Varech byly budovány za účelem spojení pití vody přímo u pramene s klidnými procházkami. Slouží také jako ochrana před nepříznivým počasím. Největší kolonáda Karlových Varů v sobě ukrývá pět minerálních pramenů. Nově zd ebyla otevřena také horní terasa.

Dvořákovy sady v Karlových Varech

Dvořákovy sady v Karlových Varech

Dvořákovy sady najdete na začátku lázeňské zóny po pravé straně na cestě mezi hotelem Thermal a Sadovou kolonádou. Park nese jméno slavného českého hudebního skladatele světového formátu – Antonína Dvořáka, který je zde také zvěčněn v podobě sochy.

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru kolonády naleznete tři minerální prameny – Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Poštovní Dvůr v Karlových Varech

Poštovní Dvůr v Karlových Varech

Historická památka Poštovní Dvůr se nachází na okraji lázeňské části města, v těsné blízkosti sanatoria Richmond, nedaleko Lázní I. a Grandhotelu Pupp. Vysoce stylová luxusní restaurace s původní studnou a krbem, dřevěným stropem a podlahou je vyzdobena exponáty z Muzea obchodu.

Další aktuality

Ve Valči budou o víkendu Slavnosti květů

Ani letos nebudou ve Valči na Karlovarsku chybět již tradiční Slavnosti květů. V sobotu 20. května se můžete těšit na prohlídky státního zámku, stánky se zajímavým zbožím i pouťové atrakce. Celou akci doprovodí řada koncertů.
Karlovarský kraj | Památky

10 tipů, kam v Mariánských Lázních s malými dětmi

Město v parku nebo park ve městě? Kdo někdy navštívil Mariánské Lázně ví, jak těžké je odpovědět na tuto záludnou otázku. Město vyniká svou polohou uprostřed přírody Slavkovského lesa s velmi kvalitním ovzduším, díky čemuž je označováno za klimatické lázně posilující imunitu. Přednostmi v podobě čisté přírody plné parků, lesů, léčivých pramenů, dětských hřišť, sportovních areálů i možností ke koupání jsou Mariánské Lázně ideálním místem pro rodinnou dovolenou.
Karlovarský kraj | Zážitky

Lázně Jáchymov zahájí již 117. lázeňskou sezónu!

Lázně Jáchymov budou v sobotu 27. května 2023 zahajovat již 117. lázeňskou sezónu. Letos se návštěvníci mohou těšit na mnohem velkolepější program, než tomu bylo v minulých letech. Chybět nebude slavnostní svěcení a otevírání pramenů, průvody v historických kostýmech, jarmarky, promenádní a kolonádní koncerty klasické, folklórní i moderní hudby.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Zahájení lázeňské sezóny v Mariánských Lázních se blíží

Každoročně se druhý květnový víkend v Mariánských Lázních koná tradiční „Slavnostní zahájení lázeňské sezóny“ za účasti řady osobností kulturního a politického dění, slavnostního svěcení a otevírání minerálních pramenů, průvodu v historických kostýmech, řemeslného jarmarku, promenádních a kolonádních koncertů klasické, folklórní i moderní hudby. Součástí zahájení je také svěcení pramenů. Zahájení lázeňské sezóny letos připadá na 12. až 14. května.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

V Karlových Varech zahájí lázeňskou sezonu

První květnový víkend 5. až 7. 5. 2023 bude v Karlových Varech opět ve znamení zahájení lázeňské sezóny. Třídenní program, v rámci kterého místní, lázeňští hosté a turisté oslavují přírodní léčivé zdroje a děkují Karlovi IV. za založení města. Historické kostýmy, zábava, hudba, květiny, výborné jídlo... Tak bude letos vypadat tradiční městská slavnost v centru Karlovarského kraje.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní: Zahájení lázeňské sezony 2023 se blíží

V naprosté většině lázní v Česku probíhá zahájení lázeňské sezóny v květnu. Je obvykle spojeno s množstvím kulturních akcí a speciálních programů pro návštěvníky. Přijeďte zažít na vlastní kůži jejich neopakovatelnou atmosféru!
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější hrady a zámky Karlovarského kraje

Na území Karlovarského kraje najdete celou řadu významných architektonických památek. K těm nejvýznamnějším patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, hrad Loket, klášter v Teplé, jediná císařská falc v ČR – hrad Cheb a mnoho dalších.
Karlovarský kraj | Památky

Zpívající fontána v Mariánských Lázních opět ožívá

Zpívající fontána patří mezi dominanty Mariánských Lázní. Ze zimního spánku se pravidelně probouzí 30. dubna, letos tomu není jinak. Slavnostní zahájení jejího provozu se chystá na 21:00 hodin. Oblíbená fontána bude hrát denně od 7:00 do 19:00 každou lichou hodinu, ve 21:00 a 22:00 hodin včetně projekce s barevným osvětlením.
Karlovarský kraj | Památky