Úvod > Aktuality > Kardinál Dominik Duka požehná opravený hřbitov a sklářskou pec v Sázavě
Pri své návšteve Sázavy 12. ríjna bude kardinál Duka dopoledne sloužit mši v kostele Nanebevzetí sv. Anny
"> Pri své návšteve Sázavy 12. ríjna bude kardinál Duka dopoledne sloužit mši v kostele Nanebevzetí sv. Anny "> Sklárskou hut František nechal postavil v roce 1882 Josef Kavalier "> V Sázave se podarilo zrekonstruovat mestský hrbitov
Památky

Kardinál Dominik Duka požehná opravený hřbitov a sklářskou pec v Sázavě

  • Vydáno9. října 2014
V Sázavě se podařilo zrekonstruovat městský hřbitov u sv. Anny, který v neděli 12. října slavnostně otevře kardinál Dominik Duka. Zároveň také požehná také sklářskou pec v novém Centru sklářského umění v sázavské huti František.

SázavaProjekt zahrnoval rekonstrukci kolumbária a márnice, vybudována byla také nová studna. Součástí rekonstrukce hřbitova se stala exhumace ostatků čtyř německých vojáků padlých během druhé světové války. Jednalo se o tři důstojníky a jednoho muže v civilním oblečení. Ostatky všech čtyř padlých byly exhumovány a převezeny na německé pohřebiště v Chebu.

Při své návštěvě Sázavy 12. října bude kardinál Duka dopoledne sloužit mši v kostele Nanebevzetí sv. Anny a odpoledne potom požehná tavicí pec v Centru sklářského umění. To vzniklo rekonstrukcí bývalé sklářské huti František, kterou postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha, která zde vybudovala jedinečné sklářské centrum s unikátní sbírkou moderního skla, které nabízí také vzdělávací programy pro odbornou i laickou veřejnost.

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Nadace Josefa Viewegha v Sázavě přeměnila bývalou sklářskou huť František v unikátní Centrum sklářského umění. Rozsáhlá sbírka představuje jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru místa posvěceného prací, modlitbou a zázraky sv. Prokopa.