Úvod > Aktuality > Kaple u hradu Veveří zve na letní prohlídky

Kaple u hradu Veveří zve na letní prohlídky

Vydáno 1. srpna 2019 Památky
Gotická kaple Matky Boží prý pamatuje víc než blízký hrad Veveří. Stejně jako loni i letos láká na letní prohlídky, které můžete spojit třeba s výletními plavbami po Brněnské přehradě a návštěvou hradního areálu.
Letošní letní prohlídky kaple Matky Boží poběží celé prázdniny denně od 10 do 17 hodin až do neděle 1. září. Z Brna se sem dostanete jednoduše: výletní lodě, které plují od hráze Brněnské přehrady směrem do Veverské Bítýšky a zpět, zastavují přímo pod hradem Veveří.

Stačí projít hradním areálem (pokud nestojíte o prohlídku, dá se obejít po značené stezce) a zamířit k jihozápadu; od přístaviště ke kapli je to 1,5 km. Maličký středověký kostelík nenebevzetí Panny Marie je obestřený řadou neobyčejných příběhů: několik let například sloužil jako pohřební chrám švédských králů a v jeho interiéru byl dlouhá staletí zavěšen slavný obraz Madony z Veveří. Kopii vzácné malby ze 14. století si prohlédnete nad bočním oltářem, originál je k vidění v Diecézním muzeu v Brně. Dozvíte se i to, zda sem skutečně od hradu Veveří vedou podzemní chodby, podle pověstí plné pokladů.
 
Brněnská přehrada - Prýgl

Brněnská přehrada - Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Vznik kaple U Matky Boží známé také jako kostelík nanebevzetí Panny Marie se předpokládá v dobách okolo roku 1200, kdy v bezprostředním okolí stával zeměpanský dvorec a okolo kaple se rozkládala také středověká vesnice. Okolní osada utrpěla za husitských válek velké škody a následně zanikla.

Státní hrad Veveří na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Zahájení lodní dopravy a lodní sezóna 2020 na Brněnské přehradě

Zahájení lodní dopravy a lodní sezóna 2020 na Brněnské přehradě

Zveme všechny příznivce lodní dopravy na slavnostní zahájení 74. plavební sezóny, která opět potrvá do poloviny října.

Tři kříže ve Veveřím lese

Tři kříže ve Veveřím lese

„Jen tři kříže z bílýho kamení…“, zpívá se ve známé písni. Právě takové tři kříže ze světlého pískovce najdete v lesích státního podniku Lesy ČR, Lesní správy Černá Hora. Jsou umístěny ve „Veveřím lese“ uvnitř daňčí a mufloní obory Kuřim, která je pozůstatkem velké obory náležející k hradu Veveří.

Letní kulturní festival České hrady.cz - Veveří

Letní kulturní festival České hrady.cz - Veveří

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ letos slaví šestnácté narozeniny a v magickém prostředí osmi hradů po celé České republice představí špičku současné české a slovenské hudební scény.

Diecézní muzeum Brno - Vita Christi - sakrální umění brněnské diecéze

Diecézní muzeum Brno - Vita Christi - sakrální umění brněnské diecéze

Stálá expozice Vita Christi – Život Kristův, vypráví příběh života Ježíše Krista. Více než čtyři desítky obrazů, plastik a liturgických předmětů z období od 13. do 19. století představuje bohaté umělecké dědictví brněnské diecéze.

Další aktuality