Úvod > Aktuality > Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě
Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

  • Vydáno30. ledna 2022
Bílé, červené i růžové květy kamélií, jednoduché i plné, připomínající pivoňky nebo čajové růže, rozkvétají každou zimu. Začátkem února nastává ta nejlepší možná chvíle, kdy je můžete obdivovat. Krásné rostliny si prohlédnete od 2. 2. 2022 v zámeckém skleníku v Rájci-Jestřebí, později se otevře také výstava kamélií v zámeckých interiérech.

Skleníky v zámeckém zahradnictví

rájec jestřebíOd 2. února až do 6. března 2022 si můžete prohlédnout kvetoucí keře kamélií ve sklenícíchzámku Rájec nad Svitavou. K vidění je 400 klasických i méně známých odrůd. Starší rostliny, zasazené ve velkých nádobách, ráječtí zahradníci každý rok dvakrát stěhují – na jaře po skončení mrazů ze skleníků pod širé nebe, na podzim pak zpět do skleníků.

Skleníky se sbírkou kamélií budou pro veřejnost otevřeny od 2. 2. do 24. 2. od středy do soboty, a dále od 25. 2. do 6. 3. 2022 od úterý do neděle, vždy od 9 do 15 hodin. Za prohlídku zaplatíte 30 Kč, navíc máte jedinečnou možnost koupit si v zámeckém zahradnictví mladé rostliny kamélií a dalších jarních květin.
 

Zámek Rájec zve na březnovou výstavu kamélií

kamélieInspiraci pro aranžování květin vám nabídne tradiční výstava Kamélií, která bude v prvním patře rájeckého zámku k vidění od 25. února do 6. března. Historické interiéry budou přístupné denně kromě pondělí od 9:00 do 16:30 hodin (o víkendu do 17:00), vstupenka pro dospělé stojí 170 Kč, pro děti od 6 do 15 let 140 Kč.

Národní památkový ústav věnuje letošní rok šlechtickým slavnostem. I proto téma letošní rájecké výstavy kamélií představí významné rodinné události původních aristokratických majitelů, rodu Salm-Reifferscheidt. Kvetoucí keře kamélií a aranžmá z živých květů doplní osobní sbírkové předměty. Zámek budou zdobit jak staré keře (70 let), tak nově vyšlechtěné odrůdy ze zámeckého zahradnictví. V době konání výstavy je možné zámecké zahradnictví navštívit a zakoupit rostliny kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství.
Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika