Úvod > Aktuality > Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě
Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě
"> "> ">
Zážitky

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Vydáno 27. ledna 2020
Bílé, červené i růžové květy kamélií, jednoduché i plné, připomínající pivoňky nebo čajové růže, rozkvétají každou zimu. Právě teď nastává ta nejlepší možná chvíle, kdy je můžete obdivovat – a na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kam se za nimi vypravit.
Aby kamélie bohatě kvetly, potřebují nejenom spoustu péče, ale také vhodná místa – zimní zahrady, nevytápěné prostorné haly a chodby s dostatkem světla nebo skleníky. Když doplníme, že jejich móda vrcholila v 19. století a sbírku kamélií toužil mít kdejaký šlechtický rod, už nejspíš tušíte, kam vás pozveme. Naším cílem budou zámecké skleníky.
 

Projděte si v únoru a březnu skleníky v zámeckém zahradnictví v Rájci

Od 1. února až do konce března 2020 si můžete prohlédnout kvetoucí keře kamélií ve sklenícíchzámku Rájec nad Svitavou. K vidění je 400 klasických i méně známých odrůd. Starší rostliny, zasazené ve velkých nádobách, ráječtí zahradníci každý rok dvakrát stěhují – na jaře po skončení mrazů ze skleníků pod širé nebe, na podzim pak zpět do skleníků.

Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 16:00. Za prohlídku zaplatíte 30 Kč, navíc máte jedinečnou možnost koupit si v zámeckém zahradnictví mladé rostliny kamélií a dalších jarních květin.
 

Zámek Rájec zve na březnovou výstavu kamélií

Inspiraci pro aranžování květin vám nabídne tradiční výstava Kamélií, která bude v prvním patře rájeckého zámku k vidění od pátku 6. března do neděle 15. března (denně mimo pondělí). Historické interiéry jsou přístupné denně kromě pondělí od 9:00 do 16:30 hodin (o víkendu do 17:00), vstupenka pro dospělé stojí 140 Kč, pro děti od 6 do 15 let 100 Kč.

28. ročník výstavy rájecké sbírky kamélií vyzdobí reprezentační sály v přízemí zámku spolu se sakurami a dalšími netradičními i klasickými jarními květinami. Zámek budou zdobit jak staré keře (70 let), tak nově vyšlechtěné odrůdy ze zámeckého zahradnictví. V době konání výstavy je možné zámecké zahradnictví navštívit a zakoupit rostliny kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství.
Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.