Úvod > Aktuality > Kam za vodníky v Čechách? Deset tipů na vodnické slavnosti, výstavy a procházky
Zážitky

Kam za vodníky v Čechách? Deset tipů na vodnické slavnosti, výstavy a procházky

  • Vydáno16. července 2022
„Vodník! A říká mi Fando!“ – vzpomínáte na scénku z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny? Pozveme vás na místa, kde se vodnické scénky natáčely, do jižních Čech na Čochtanovu Třeboň i na další vodnické kratochvíle, třeba výstavu, procházky a vodnické sochy.
Proč se Čochtanova Třeboň pořádá právě v Třeboni? Zkrátka proto, že když spisovatel a herec Jan Werich přemýšlel, kde by mohl být doma slavný vodník Čochtan ze hry Divotvorný hrnec, napadlo ho místo vodníkům zaslíbené: jižní Čechy a Třeboňsko se stovkami rybníků a Zlatou stokou. A právě v Třeboni můžete od pátku 12. do neděle 14. srpna 2022 vidět vodnickou čeládku v plné kráse.
 

Výlet za Čochtanem

Program letošní 25. Čochtanovy Třeboně začíná v pátek 12.8. na nádvoří třeboňského zámku. Hlavním lákadlem pro děti je Čochtanův pohádkový svět, sobotní dopoledne v zámeckém parku spojené s plněním úkolů, vodnickým kolem štěstí a vodnickým salonem krásy. Bude se hledat zpívající vodnický supertalent, chystá se vodnická módní přehlídka, k tomu bude hrát muzika, zlatým hřebem odpoledne pak bude tradiční průvod vodníků a rusalek kolem Zlaté stoky. Večer se chystá rej bludiček a strašidel se světýlky u rybníka Svět.

A co je ve městě dál k vidění? S dětmi můžete navštívit třeba expozici Třeboň v marcipánu, neobvyklou galerii, čokolaterii a zábavnou dílnu s prodejnou sladkých suvenýrů, anebo Dům Štěpánka Netolického; najdete tu expozici třeboňského rybníkářského dědictví a na dvorku úžasný a funkční model Zlaté stoky, kde se za pomoci malých stavidel dají napouštět a vypouštět jednotlivé rybníky.
 

Další pohádková místa pro vodníky a vodnice

  • Pokud chcete vědět, jaké druhy vodníků lze na našem území potkat, který je vzácný a čím se říční vodníci liší od jejich kolegů v rybnících, vydejte se na prohlídku pohádkového okruhu zámku Choltice. Patronem zdejšího Muzea vodníků je oblíbený herec Josef Dvořák.
  • S bubáky a hastrmany Josefa Lady se seznámíte na Vodnických vycházkách. Vedou Posázavím a Ladovým krajem a na cestovatele tu čekají informační tabule, Ladovy ilustrace, odpočinková místa a dětská hřiště.
  • Další Vodnická stezka se proplétá lesy kolem Hradce Králové podél rybníků Biřička, Cikán a Datlík. Asi tři kilometry dlouhá trasa nabízí devět zastavení, kde si spolu s dětmi pod dohledem vodníka a dalších pohádkových bytostí můžete přečíst vodnickou pohádku.
  • Legendou mezi pražskými vodníky býval Kabourek, velký milovník piva a prý dobrák od kosti. Jeho sochu najdete na Čertovce u mlýnského kola Velkopřevorského mlýna. Jeho autorem je malostranský patriot sochař Josef Nálepa, který jako jeden ze dvou lidí na světě portrétoval Salvadora Dalího.
  • A ještě víme o jednom hastrmanovi: jde o hrdinu románu Hastrman Miloše Urbana, oceněný Magnesií Literou. Podle knížky natočil divadelní režisér a hudebník Ondřej Havelka stejnojmenný film, a to na Českolipsku v kraji pod horou Vlhošť. Na mostku přes Bobří potok vytékající z Dolanského rybníka sedí dvě sochy: na jednom konci odpočívá panna, na druhém číhá hastrman.
  • Další slavný filmový vodník se proháněl na kole po Českém ráji: vzpomínáte film Jak dostat tatínka do polepšovny? Vodník alias děda (Josef Karlík) malého Vaška se na kole málem srazí s pošťákem Fandou (Petr Nárožný), který vykřikne: „Vodník! A říká mi Fando!“, zazmatkuje a nakonec skončí i s babetou v rybníku? Scéna se natáčela u známého rybníku VidlákPodtroseckém údolí.
Pohádkový Chlum 2024

29. 7.2. 8.
Pohádkový Chlum 2024

První srpnový týden převléknou vodníci jihočeský Chlum u Třeboně do pohádkového hávu. Rybník Hejtman a jeho okolí přivítají velký festival pohádek, písniček a tvoření pro rodiny s dětmi.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění přes 400 loutek různého stáří a velikostí. Ve dvou patrech historického domu ze 14. století, jsou loutky aranžovány do tematických celků. Návštěvníci si také mohou zahrát loutkové představení.

Muzeum strašidel Pelhřimov

Muzeum strašidel Pelhřimov

V pelhřimovském Muzeu strašidel naleznete unikátní naučnou expozici strašidel vyskytujících se v minulosti i současnosti na Vysočině. Muzeum naleznete ve středověkém sklepení purkrabského domu čp. 17 na Masarykově náměstí v Pelhřimově.

Socha panny a hastrmana u Dolanského rybníka

Socha panny a hastrmana u Dolanského rybníka

Nedaleko cesty po červené značce z Holan do Stvolínek, objevíte mostek přes Bobří potok, vytékající z Dolanského rybníka. Právě sem, na více než příhodné místo, byly instalovány dvě sochy, panny a vodníka neboli hastrmana.

Michnovský letohrádek alias Rybářský dům na Kampě

Michnovský letohrádek alias Rybářský dům na Kampě

Malebný domeček na pražské Kampě budou znát všichni milovníci českých filmů, jako příbytek vodnické rodiny ze snímku Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. V památkově chráněné budově vzniklo kulturní a komunitní centrum, které využívají skautské oddíly a obyvatelé Prahy.

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky se nachází na území mikroregionů Malé Posázaví a Ladův kraj. Má 13 zastavení a lze ji rozdělit na tři samostatné části. Na trase vás čekají informační tabule, odpočinková místa a dětská hřiště.

Ráj dřevěných soch Ostravice

Ráj dřevěných soch Ostravice

Návštěvníci Beskyd mohou obdivovat v centru obce Ostravice desítky dřevěných soch od místního řezbáře Luďka Vančury. Nejen dětem se budou líbit věrně zpodobněná zvířata i různé pohádkové postavy. Galerii pod širým nebem v Biskupské zahradě řezbář nadále rozšiřuje.

Mlýn vodníka Slámy

Mlýn vodníka Slámy

Nechte se překvapit krásou zdejší krajiny a objevte místo příhodné pro relaxaci s nádechem historie.

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák. Jedinečný mokřad patří k nejcennějším lokalitám v Českém ráji.

Vodnická stezka v hradeckých lesích

Vodnická stezka v hradeckých lesích

Nová vodnická stezka provází návštěvníky podél soustavy tří rybníků – Biřička, Cikán a Datlík. Asi tři kilometry dlouhoá trasa nabízí devět zastavení, kde si spolu s dětmi pod dohledem vodníka a dalších pohádkových bytostí můžete přečíst pohádku, kterou napsala spisovatelka Marta Pohnerová.

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Svět zážitků nejen pro děti – to je podtitul expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe. Zajímavá je i expozice historické lékárny.

Mlýn Dřevíček – Mlynářské muzeum v Horním Dřevíči

Mlýn Dřevíček – Mlynářské muzeum v Horním Dřevíči

Potomek původního mlynáře znovu otevřel jediný funkční mlýn v Královéhradeckém kraji. Mlýn Dřevíček vás zve k návštěvě malého muzea v oboru mlynářském a k poznání práce mlynáře a jeho pomocníků jak se odehrávala v malém venkovském mlýně v období mezi světovými válkami.

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu

Pojďte se na chvíli proměnit na vodnickou rodinku a prozkoumejte při tom ostrov Kampu, Malou Stranu, Karlův most a samozřejmě Vltavu! Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let a zabývá se především legendami, spojenými s Vltavou, Karlovým mostem a vodou vůbec.

Vodní svět Úštěk – svět plný ryb a vodníků v Úštěku

Vodní svět Úštěk – svět plný ryb a vodníků v Úštěku

V Úštěku na Litoměřicku vznikl Vodní svět.

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě

Můžete si vybrat, jestli půjdete 4 km lesem a zažijete příběh pohádkové stezky, zůstanete si hrát na dětském hřišti a projdete si Hastrmanovu ekostezku, stezku smyslů nebo se vydáte na rozhledny či objevovat skryté kešky.

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel

Vstupte do tajemného světa Kutnohorských pověstí – setkáte se tváří v tvář s legendárními postavami dějin, ale i s bytostmi mystickými a na chvíli se stanete součástí příběhů, jak praví pověsti. V interaktivní expozici jsou zakomponovány prvky světelné, pohybující se i zvukové.

Naučná stezka Karla Jaromíra Erbena v Miletíně

Naučná stezka Karla Jaromíra Erbena v Miletíně

Naučná stezka K. J. Erbena je okruh vedoucí městečkem Miletín a jeho okolím. Byla vybudována s cílem seznámit návštěvníky Miletína s životem a dílem významného spisovatele. Stezka se skládá ze dvou samostatných okruhů – jeden měří 5 km, druhý 14 kilometrů.

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Stezky za pohádkou vás provedou přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezky jsou určeny hlavně dětským turistům.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máter rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častým hostem? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřená lokalita mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 6. až 21. dubna 2024 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
Jihočeský kraj | Kultura