Uhlí, kopřivy a zvířecí hrdinové v muzeích Těšínska
Na první pohled zcela
nesourodá témata přece jen jedno pojítko mají.
Muzeum Těšínska pro své návštěvníky připravilo
zajímavé výstavy. Přístupné budou opět od 20. ledna 2025 (od 30.12.2024 do 19.01.2025 jsou všechny pobočky Muzea Těšínska uzavřeny). V
Historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně je k vidění výstava věnována
uhlí –
Města a obce na Karvinsku ve světle černého uhlí. Jeho těžba výrazně ovlivnila nejen vývoj měst a obcí na Karvinsku, ale zcela přeměnila i zdejší krajinu. V současné době jsme svědky toho, jak po téměř 4 stoletích pomalu, ale jistě
utichá uhelné srdce tohoto regionu. Výstava pojednává nejen o těžbě uhlí, ale i o budoucím vývoji pohornické krajiny. Výstava potrvá do 20. 4. 2025.
Do doby kamenné nás zavede výstavy
„Pravěké“ kopřivové šaty ve vstupní budově
Archeoparku Chotěbuz-Podobora. Výstava představuje
kopřivu v jiném světle, než jako žahavou potvoru číhající v příkopu nebo jarní léčivou bylinku. V rámci výstavy jsou k shlédnutí nejen
šaty výhradně zhotovené z kopřivového vlákna, ale také další doplňky a artefakty. Výstava potrvá do 23. 2. 2025.
Výstava
Zvířecí hrdinové aneb oddaná služba po boku člověka v
Muzeu trojmezí v Jablunkově návštěvníkům přiblíží jak „běžné“ pomocníky ze zvířecí říše, tak i ty méně obvyklé, jako např. světlušky, netopýry nebo potkany. Nemusíte mít obavy, výstavy sice představuje příběhy i tragické, ale také ty milé a úsměvné. Přijďte se dozvědět, jak se
role zvířecích hrdinů změnila za posledních 130 let a kde jejich instinkty zatím ani moderní technika nedokáže nahradit.Výstava potrvá do 27.4.2025.
Putovní výstava Bible a umění si i přes povodně cestu k návštěvníkům našla
Zářijové povodně zasáhly i
starý klášter v Jablunkově, kde sídlí
Světová knihovna a Muzeum Bible. Pro organizátory připravované
výstavy mistrovských replik světového umění to představuje nemalou komplikaci. Pro návštěvníky však možnost shlédnout
mistrovskou repliku nejslavnějšího obrazu všech dob –
Mony Lisy již nyní.
Putovní výstava
Bible a umění obsahuje pouhý výběr ze sbírky Biblí, uměleckých děl a dalších zajímavostí. Daleko větší počet exponátů pak budou mít možnost návštěvníci shlédnout v Jablunkově v rámci expozic
Bible jako Kniha knih a Mistrovská díla světového umění. Putovní výstava započala svou dráhu na radnici v Jablunkově (Městský úřad, Dukelská 144), kde bude k vidění do 9. 1. 2025. V březnu pak bude k vidění v Mohelnici a v květnu ve slovenských Michalovciach.
Třinecký betlém už čítá přes 200 komponentů
V Česku jedinečný betlém od slavné betlemářky a výtvarnice
Jarmily Haldové ze Sedloňova v Orlických horách je opět k vidění v
Muzeu Třineckých železáren a města Třince. Tento unikátní betlém je již 12 let vyřezáván ze dřeva
podle dobových fotografií Třineckých železáren a města Třince. Je plný humoru, krásy, vzpomínek a propojuje historii Třince se současností. Výstava potrvá do 31. 1. 2025.
V Těšínském Slezsku jsou aktuálně dostupné výstavy jako Města a obce na Karvinsku ve světle černého uhlí v Muzeu Těšínska, Pravěké kopřivové šaty v Archeoparku Chotěbuz-Podobora, Zvířecí hrdinové v Muzeu trojmezí v Jablunkově a putovní výstava Bible a umění.
Na výstavě v Muzeu Těšínska můžete vidět expozici věnovanou uhlí a jeho těžbě na Karvinsku, která zahrnuje historii i budoucí vývoj pohornické krajiny.
Muzeum Třineckých železáren a města Třince nabízí unikátní expozici Třineckého betléma, který čítá přes 200 komponentů a byl vyřezáván dle dobových fotografií.
Výstava Pravěké kopřivové šaty probíhá v Archeoparku Chotěbuz-Podobora a je přístupná do 23. 2. 2025.
Výstava představuje jak běžné, tak méně obvyklé pomocníky ze zvířecí říše a přibližuje změnu role zvířecích hrdinů za posledních 130 let.
Po zobrazení v Jablunkově bude výstava v březnu vidět v Mohelnici a v květnu ve slovenských Michalovciach.
Muzeum Těšínska, po rekonstrukci, nabízí novou expozici Příběh Těšínského Slezska v pobočce na Hlavní ulici v Českém Těšíně.
Ve Světovém Muzeu a Knihovně Bible je možné vidět přibližně čtyři sta kusů historických náboženských knih a křesťanské literatury od 16. století.
Archeopark v Chotěbuzi-Podoboru je rekonstrukcí slovanského sídliště, dokumentující život naších předků od 8. do 11. století a patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám v ČR.
Třinecký betlém je vyřezáván ze dřeva podle dobových fotografií Třineckých železáren a města Třince, symbolizuje historii a současnost Třince a je plný humoru a krásy.