Úvod > Aktuality > Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?
Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?
"> "> ">
Zážitky

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

  • Vydáno20. února 2020
Kam v Plzni s dětmi? Možná vás to překvapí, ale možností je tolik, že nebudete vědět, co si vybrat dřív. Velkým lákadlem je zdejší zoo, kde nyní uvidíte mládě šimpanze učenlivého. Přímo na náměstí najdete Muzeum loutek, které představuje loutkářskou tradici v Plzni, a nechybí ani Spejbl a Hurvínek. Na náměstí leží i druhé muzeum určené dětem, Muzeum strašidel. Minout určitě nemůžete Techmanii, kde letos otevřeli novou expozici s názvem Pod hladinou. Možností, jak si s dětmi užít podzimní den v Plzni je však mnohem více, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy.

Za zvířátky do plzeňské zoo

šimpanzMilovníky mláďat určitě potěší zpráva o prvním přírůstku zoo roku 2020, kterým je mládě šimpanze učenlivého. Malá samička přišla na svět na Nový rok odpoledne. Matkou je poprvé samice Zedonja (*24.2.1994) ze Zoo Arnhem v Nizozemí, která žije v Plzni od roku 2002. Otcem je samec Bask. V ČR jsou odchovy šimpanzů v posledních 20 letech ojedinělé. Celá dospělá skupina 1+4 je v pořádku; matka o mládě vzorně pečuje. Ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují. Je však nutné dopřát šimpanzům maximální klid a prostor pro péči o mládě v prvních dnech života. Proto v následujícím období bude křídlo Tropického pavilonu Z s jejich expozicí pro veřejnost uzavřeno.

Skleník FilipínyKdo v plzeňské zoo delší čas nebyl, neměl by si nechat ujít novou expozici tropického pavilonu „Filipíny“, která vznikla na podzim roku 2018. Krásné prostředí pavilonu, rostliny a hlavně motýli se stávají jednou z hlavních událostí v životě a provozu plzeňské zoo pro chovatele i návštěvníky. Mimo motýlů v pavilonu žijí velmi vzácní filipínští krokodýli. Dále zde uvidíte také vodní želvy, agamy, gekony, varany, hady a další zvířata.
 

Techmania pomůže poznat sílu vod a oceánů

Pod hladinouNejnovější expozice plzeňského science centra Techmania má název „Pod hladinou“ a dětem pomůže poznat sílu vody a oceánů. 14 interaktivních exponátů je umístěno ve velkých přepravních kontejnerech, kde každý může vidět a experimentovat s tím, jaké síly na moři působí, kde a jak vznikají a způsob, jímž ovlivnily námořní historii. Budete moci vytvářet vlny, vodní víry nebo tsunami, řídit loď plavebními komorami či utéct z potápějící se lodi… a mnoho dalšího. Na výstavě se podílelo estonské námořní muzeum a Science centra AHHAA.

techmaniaExpozice je putovní a je možné jí zhlédnout do konce roku 2018. Kromě expozic plných atraktivních exponátů přibližujících různé oblasti přírodních věd mohou návštěvníci Techmanie pronikat do tajemství přírody i prostřednictvím filmů ve 3D Cinema a jediném 3D planetáriu v České republice. Můžete se v nich vypravit do hlubin vesmíru i času, podívat se do vzdálených galaxií nebo mezi titány doby ledové.

Od roku 2020 má Techmania změněnou otevírací dobu – v pondělí je zavřeno, od úterý do pátku můžete přijít od 8:30 do 17:00 a během víkendů od 10:00 do 18:00 hodin.
 

Archeologie a historie v Západočeském muzeu

Západočeské muzeumDvě nové expozice se staly letos největšími atrakcemi Západočeského muzea v Plzni. V expozici „Archeologie“ se nejen děti seznámí s předměty, které muzeum získalo během více než 130 let archeologických výzkumů. Mezi velké unikáty patří bronzový štít z plzeňské Jíkalky, hliněná neolitická soška ženy z Vochova, bronzové maskovité spony z Kyšic a Dýšiny, zlaté předměty z mohylových pohřebišť střední doby bronzové a mnoho dalších výjimečných artefaktů. Na výstavě si budete nejen prohlížet exponáty, ale také si vyzkoušíte tkaní na vertikálním stavuzpracování obilí kamennými drtidly a žernovem.

historie v Západočeském muzeuV expozici s názvem „Historie“ zhlédnete projekci 3D rekonstrukce přemyslovského mocenského centra Staré Plzně anebo porovnáte rozdíl mezi bydlením ve středověké vesnické dymné jizbě a městské světnici s kachlovými kamny a černou kuchyní. Velmi oblíbená je replika tiskařského lisu, která odkazuje na počátky knihtisku v Plzni. Za pozornost stojí také unikátní archeologické nálezy z Plzně, jako jsou středověká zrcadla, sáňky, prubířské kameny, kolekce gotických a renesančních skleněných nádob, militaria z období husitství a třicetileté války, cechovní truhlice nebo mučicí nástroje.
 

Klasické dětské tipy – loutky a strašidla

Muzeum loutek PlzeňV Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti nabízí první "father friendly" program Plzni pod názvem Expedice na niti. Každá "výprava" je v muzeu vybavena deníkem expedice, podle kterého samostatně postupuje. V první části děti poznají muzeum dobrodružnějším způsobem než je běžné, hledají informace a plní úkoly. Ve druhé části expedice využijí účastníci svou kreativitu a fantazii na jevišti muzejního divadla nebo při výrobě osobního talismanu. Návštěvníci si sami mohou z takzvaných Loutkomatů pustit krátké představení, v herně mohou vlastníma rukama loutky rozpohybovat, z dotekových panelů se dozvědí zajímavosti nebo si sednou do křesla před Spejbla a Hurvínka.
 
Muzea strašidel v plzniPřímo v centru města, na náměstí Republiky v podzemí hotelu Central, nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí. V jednotlivých expozicích Muzea strašidel se vám představí strašidla a nadpřirozené bytosti z Plzeňska, například bájný kníže Radouš, vodníci, čarodějnice, saracénský čert, ohnivý pes, draci a jiná havěť. Základním a mateřským školám muzeum nabízí speciální vzdělávací programy, spojené s vyprávěním a různými hrami, najdete tu i Čarokrámek u Radouše s nabídkou stylových suvenýrů.
Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni patří k předním muzejním institucím v České republice s více než dvěma miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Muzeum rodiny Škodů v Plzni

Muzeum rodiny Škodů v Plzni

Muzeum rodiny Škodů naleznete v historické budově Černé věže v Pražské ulici v Plzni. Expozice je věnovaná zakladateli Škodových závodů Emilu Škody a jeho strýci Josefu Tomáši Škodovi, který ho v začátcích podnikání finančně podporoval.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Muzeum strašidel v Plzni

Muzeum strašidel v Plzni

Jedinečnou expozici strašidel a pohádkových bytostí z Plzně a Plzeňského kraje najdete v Muzeu strašidel na náměstí Republiky. S úsměvem a nadsázkou nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí.