Úvod > Aktuality > Kam vyrazit na konci září za sportem, který voní benzínem
Kam vyrazit na konci září za sportem, který voní benzínem
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Kam vyrazit na konci září za sportem, který voní benzínem

  • Vydáno12. září 2022
Konec září vybízí k pohodovým vyjížďkám na motorce, v kabrioletu či historickém veteránu… Pokud žádný z těchto dopravních prostředků nevlastníte, nevěšte hlavu. Přinášíme tipy kam vyrazit na přehlídku těchto krasavců, za rychlostí na čtyřech kolech a v případě nepříznivého počasí i tipy na zajímavá muzea.

Od minulosti po současnost

Nejznámější muzeum najdete ve městě, které je díky automobilům známé daleko v zahraničí, a to v Mladé Boleslavi. Místní Škoda Auto Muzeum vás vtáhne do příběhu, který se tu začal psát již v roce 1895. V muzeu si můžete prohlédnout expozici ke 100letému výročí založení firmy nebo expozici Spící krása, která nabízí k prohlédnutí veterány, čekající na renovaci. Součástí muzea je i Galerie motorů, která názorně zobrazuje šedesátiletý vývoj konstrukce motorů. Krása aut našich dědečků, neboli veteránů, učarovala nejedné chlapecké duši. Poté co z chlapců vyrostou muži, předávají své koníčky dále svým synům. A pokud máte doma právě takového raubíře, zveme vás na zajímavá místa, kde se rozhodně nebudete nudit.

Za historickými Škodovkami se můžete vypravit i do Posázavínejvětší ucelenou sbírku sportovních vozů Škoda na světě, vládní speciály i užitkové verze vozů Škoda si prohlédnete v Automuzeu mezi Mračí a Čerčany, které se nachází mezi Mračí a Čerčany. Soukromé Automuzeum Svět Škodovek zodpoví i takové zapeklité otázky, jako například proč se prvním škodovkám 105/120 přezdívalo užovka, které auto nebylo po chuti soudruhu Břežněvovi nebo ve kterém roce vyhrála značka Škoda Mistrovství Evropy cestovních vozů.

Technické muzeum LiberecZajímavým místem pro setkání s vývojem automobilů je určitě dům Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích nedaleko Liberce. Nejen opravdoví nadšenci motorového sportu vědí, že muž tohoto slavného jména se narodil právě u nás. Není tu sice klasická expozice jeho vozů, ale v domě, kde se narodil, sídlí jeho fanclub a najdete zde Porscheho pamětní desku. Pokud byste se rádi v Liberci trochu zdrželi a udělali si ještě jiný zajímavý výlet, co takhle vyrazit do liberecké Zoo. Zahrada je tu otevřena celoročně. Milovníkům veteránů by ale neměla uniknout expozice Technického muzea Liberec.

nákladní muzeum TatraA pokud patříte mezi fanoušky motorek jak současných tak těch historických, nedaleko zámku Konopiště můžete navštívit muzeum motorek Jawa. Vedle motorek zde uvidíte také automobily, tříkolky, invalidní vozíky, motocykly se sajdkárou, speciální stabilní motory, současnou produkci značky JAWA, historické traktory a technicky historické zajímavosti. Mnohé z vystavených exponátů jsou opravdovými unikáty, které nelze nikde jinde zahlédnout. Zapomenout nemůžeme ani na ikonická muzea v Kopřivniciautomobilů Tatra, nedávno otevřené Muzeum nákladních automobilů Tatra nebo Auto moto muzeum – Oldtimer Kopřivnice. Značky Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter tvoří srdce sbírky Veteran Areny v Olomouci. Milovníci historických motocyklů se mohou těšit na značky Jawa, Praga, ČZ a další. Celkový počet vystavených exponátů včetně automobilů, motocyklů, benzínových stojanů, podvozků, motorů, stabilních motorů a ukázky renovace je kolem 160 kusů.
 

Slavné veteránské jízdy

Veteran Automoto Club Brno pořádá ve spolupráci s městskými částmi Brno – Sever a Brno – Královo Pole v sobotu 24. září 2022 tradiční jízdu do vrchu. Závod, který se jede za jakéhokoli počasí, přiláká každoročně mnoho diváků. Každý závodník má dva pokusy a hodnotí se především pravidelnost. Ti nejlepší motocykloví jezdci zvládnou trať o délce 3 200 m se stoupáním až 10 % v neustálých zatáčkách i pod dvě minuty! Závodí se na části okresní silnice na ulici Kociánka z Králova Pole do Soběšic. Začátek trasy je v Králově Poli v areálu Ústavu sociální péče Kociánka, kde si diváci mohou prohlédnout zázemí jezdců, startovní proceduru a čekat je bude i doprovodný program.

svatováclavská jízdaJednou z nejznámějších a nejoblíbenější akcí mezi milovníky historických aut a motorek je beze sporu Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi, která se zde koná již tradičně na svátek svatého Václava, tedy 28. září. V tento den dopoledne startuje z Komenského náměstí dlouhá kolona několika desítek nablýskaných automobilových veteránů na projížďku po hlavních dopravních tepnách města. Návštěvníci akce si mohou také před startem i po ukončení jízdy historická vozidla prohlédnout a navíc si užít i zajímavého doprovodného programu, který akci vždy provází. Mladá Boleslav se nachází nedaleko Českého ráje, který nabízí spoustu možností pro turistiku, cyklistiku či lezení ve skalních městech. Tento kraj byste rozhodně při svých výletech neměli minout. Právě v Českém ráji můžete navštívit pohádkový zámek Sychrov.
Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Ve Vysokém Mýtě najdete unikátní muzeum věnované českému karosářství, zejména významné vysokomýtské karosářské firmě Carrosserie Sodomka.

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Přenesete se do pozoruhodného období, ve kterém design aut nebyl svázán dnešními přísnými zákony a nařízeními. Srdcem sbírky jsou automobily československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Najdete u nás také největší ucelenou sbírku prostějovské značky Wikov a vozů „Z“.

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek se zabývá všemi vozy značky Škoda. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě.

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Expozice v Železné Rudě obsahuje jak kolekci historických motocyklů a jízdních kol, tak i několik historických automobilů. Mezi světové unikáty tohoto historického muzea patří např. motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921 či první vyráběný automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech.

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Kdekdo ví, že Ferdinand Porsche (1875–1951) projektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Mnohem méně je však známo, že se legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce.

RetroAutoMuzeum Strnadice

RetroAutoMuzeum Strnadice

RetroAutoMuzeum ve Strnadicích u Maršovic, nedaleko Bystřice připomíná pamětníkům vozy, které je provázely jejich životy, i ty, o nichž pouze snili. Těm později narozeným pak dá na okamžik zakusit, jaký byl motoristický život jejich rodičů či prarodičů.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v pavilonu G.

Cabrio Gallery v Dobřenicích

Cabrio Gallery v Dobřenicích

V Dobřenicích u Hradce Králové objevíte bývalou cihelnu, nyní muzeum automobilů Cabrio Gallery, kde si prohlédnete československá auta, kabriolety a formule značky Metalex.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Tatra veteran museum Bítov

Tatra veteran museum Bítov

Výstava historických osobních automobilů značky Tatra zahrnuje i takové unikáty jako Tatru 87, která do povědomí veřejnosti vstoupila hlavně díky filmu Šakalí léta nebo originál vozu, ve kterém se před kamerou proháněl sám Josef Abrhám.