Úvod > Aktuality > Kam vyrazit v okolí Zlína? Zkuste Tlustou horu
Kam vyrazit v okolí Zlína? Zkuste Tlustou horu
"> "> "> "> ">
Příroda

Kam vyrazit v okolí Zlína? Zkuste Tlustou horu

  • Vydáno19. prosince 2021
Nad Zlínem se vypíná nepřehlédnutelný výběžek Vizovických vrchů, zdaleka viditelný díky televiznímu vysílači. Má název Tlustá hora, ačkoliv se 458 metry nadmořské výšky je to spíš kopec než hora. Je to místo, které obyvatelé města vesměs dobře znají, ale je zajímavé i pro návštěvníky Zlína.
tlustá horaZlín jako celek je od baťovské éry koncipován jako město v zahradách. Přírodní charakter města dokreslují okolní lesy, které z města jakoby vyrůstají, zejména směrem k jihu. Platí to i pro Tlustou horu, která je kusem přírody navazujícím na baťovské domky čtvrti Letná.

Tlusté hoře mnozí místní říkají Maják. Je tomu tak od baťovského období rozvoje Zlína, kdy byly lesy a stezky Tlusté hory místem pro rekreaci a odpočinek. V počátcích své kariéry na zdejší cesty a stezky pravidelně vybíhal nejlepší světový atlet 20. století Emil Zátopek, jehož talent byl objeven a rozvinut právě ve Zlíně. Na vrcholu stávala rozhledna, zvaná Maják, dokonce zde od roku 1934 až do začátku II. světové války byla nevelká zoologická zahrada. Na místě rozhledny nyní stojí telekomunikační vysílač.

tlustá horaTlustá hora také nyní plní svou rekreační funkci. Je zde vybudována Stezka zdraví, kterou tvoří vycházkové trasy, ale také sada cvičebních prvků zasazených do přírody. Ke Stezce zdraví vede modře značená turistická trasa. Od Zimního stadionu Luďka Čajky vede cesta do lesa kolem zbořeného bunkru z II. světové války. Informační tabule u stezky nabízí několik různobarevně značených tras, z nichž si můžete vybrat dle aktuální kondice. Třeba tu, vedoucí k Majáku, kde možná objevíte stopy bývalého zooparku. Anebo budete pokračovat po turistické trase ke hradu v Malenovicích, do centra Zlína se pak vrátíte trolejbusem.
Baťovy domky ve Zlíně

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Boty Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Boty Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Světové obuvnické impérium má původ v moravském městě Zlíně, kde se počátkem 20. století pustila jedna ševcovská rodina do šití plstěných papučí. Zakladatel Tomáš Baťa se záhy stal průkopníkem v oblasti moderních technologií a organizace výroby, ale i reklamy, marketingu a péči o zaměstnance.

Stezka zdraví Tlustá hora – prostor pro sport a rekreaci ve Zlíně

Stezka zdraví Tlustá hora – prostor pro sport a rekreaci ve Zlíně

Stezka zdraví pod Tlustou horou nabízí množství možností pro aktivní trávení volného času – běh, cykloturistika, dětské hry, posilování, rozcvičení, rodinné výlety a vycházky.