Úvod > Aktuality > Kam vyrazit s dětmi na Mikuláše? Přinášíme přehled akcí v Praze i mimo ni
Zážitky

Kam vyrazit s dětmi na Mikuláše? Přinášíme přehled akcí v Praze i mimo ni

  • Vydáno29. listopadu 2023
Marně byste v Česku hledali město, které nepořádá mikulášský program. Svátek svatého Mikuláše letos připadá na úterý 5. prosince, oslavy se konají na náměstích, na hradech i zámcích, ale i ve vlaku a tajemném podzemí. Připravili jsme pro vás přehled zajímavých tematických akcí na které můžete vyrazit.

Mikuláš ve městech, v Zoo i ve skanzenech

úterý 5. 12. se na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích podívejte vzhůru. Z Černé věže se v 17:45 snese anděl. Poselství anděla se poté bude pomocí videomapingu promítat na Dům umění a na diváky čeká také jedno velké překvapení! Nebeský vůz s Mikulášem, čerty i anděly potkáte 5. 12. v Blatné, kde vyjede v 17 hodin od Městského muzea a zastaví se na program u vánočního stromu. Mikuláš s andělem a čertem se projedou 5. prosince také Luhačovicemi, kde se můžete těšit i na čertovskou diskotéku! Mikulášský program bude připraven 5. 12. na náměstí v Mikulově, tajemné vystoupení čertů, andělů, Mikuláše a Lucifera zažijete 9. 12. na Lázeňské kolonádě v Mariánských Lázních.   

Praze Mikuláše potkáte například 3. 12. v Muzeu MHD, 5. 12. na Václavském náměstí a čerti budou 5. 12. i na Čertovce, kterou můžete proplout na loďce. Po celý den 5. 12. se bude Mikuláš procházet v Zoo Praha a zažijete zde i krmení pravých ďáblů medvědovitých! Už 2. 12. se můžete na mikulášskou nadílku, rozsvěcení vánočního stromu i jarmark řemesel těšit v Zoo Brno. 2. 12. se také bude konat Čertovský rej v Zoo Děčín a 5. 12. přijede Mikuláš v kočáru taženém koňmi do Zooparku Zelečín. Předvánoční atmosférou, vůní perníčků i mikulášského pečiva bude 5. 12. prosyceno Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Už 3. 12. se něco více o staročeských tradicích dozvíte při Svatomikulášské obchůzce v Kouřimi.

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/uzijte-si-mikulassky-vikend
 

Mikuláš na hradech a zámcích i v tajemných jeskyních

Hrady a zámky poskytují romantickou, ale někdy i malinko strašidelnou atmosféru a na mikulášské nadílky jsou jako dělané. A navíc se podíváte do krásných interiérů, někdy i po běžné zavírací době. Pozor, na mnoho z těchto akcí je potřeba koupit si vstupenku předem. Už 2. 12. si v nebi plném andílků pohrajete na hradě Rabí. U nebeské brány pak můžete pošeptat do ucha sv. Mikuláši svá tajná vánoční přání. V sobotu 2. 12. si můžete užít prohlídku hradu Radyně i s nadílkou a tvořením pro děti. Ale pozor na čerty! 3. 12. dorazí Mikuláš a spol do zámku v Mníšku pod Brdy. Mikulášská nadílka zde začíná každou půl hodinu od 10:00 do 15:30. Prohlídky zámeckého podzemí s čerty budou probíhat 3. 12. od 13:00, 14:00 a 15:00 hodin na zámku Slavkov – Austerlitz. Ale nebojte, bude tu i hodný Mikuláš s nadílkou. V úterý 5. 12. se těšte na nadílky na zámku Moravský Krumlov, na zámku v Moravské Třebové i v Mladé Boleslavi.

Mikuláše v jeskyních budou spíše strašidelné, vždyť kde jinde, než zde, by se mohlo ukrývat opravdové peklo! 5. 12. zavítá Mikuláš s čertem i andělem do Mladečských jeskyní.  Od 1. až do 5. prosince můžete navštívit peklo i nebe na Zlatém koni v Koněpruských jeskyních. O víkendech 2. – 3. a 9. – 10. 12. budou čerti strašit v Pekelných dolech, v autentickém prostředí pekla z pohádky S čerty nejsou žerty.

Peklo, čerti i Mikuláš v jeskyních
 

Mikuláš ve vlaku

V období kolem Mikuláše se koná také celá řada oblíbených mikulášských jízd parními vlaky či historickými motoráčky. Spojte dva v jednom a užijte si pěkný výlet zasněženou krajinou a mikulášskou nadílkou ve vlaku. 2. – 3. 12. pojede Čertohráček, který vás proveze Prahou a okolím. 2. 12. se můžete projet parním vlakem z Brna do Oslavan, kde budou na zámku pro děti připravené čertovské úkoly. V sobotu 2. 12. pojede také parní vlak na Osoblažce, na zámku Slezské Rudoltice se setkáte s princeznou Sofií a zámeckými strašidly. Ten samý den, 2. 12. si dojeďte parním vlakem z Valašského Meziříčí do Valašských Klobouk na staročeský jarmek. Jen pozor, ať tam nedojedete špinaví od sazí jak čerti! Veselo za zvuku harmoniky bude 2. – 3. 12. na Mikulášských vlacích v Ostravě. Jízdu romantickou krajinou, horký svařáček i ohňovou show nabízí v úterý 5. 12. Mikulášské jízdy na Švestkové dráze.

Tipy na advent a Vánoce v Česku

Rohaté výlety a pekelná podívaná: kam se vypravit do pekla a za čerty?

Rohaté výlety a pekelná podívaná: kam se vypravit do pekla a za čerty?

Až vás někdo pošle k čertu, neváhejte ani vteřinu! Pomocníkem a pekelným průvodcem vám bude portál Kudy z nudy – ten nabízí spoustu báječných míst, kde se to čerty jen hemží. Ukážeme vám pohádková pekla, představíme nejlepší české filmy s čerty, zastavíme se v několika pekelných expozicích a také u Čertovy kaple, Čertovy stěny nebo na Čertově hrbatině. Držte si klobouky, pekelná výprava za čerty začíná!

Čertovský rej v Zoo Děčín

7.12.
Čertovský rej v Zoo Děčín

V sobotu 7. prosince se koná tradiční Čertovský rej s Zoo Děčín. Přijďte se ohřát do peklíčka v zoologické zahradě!

Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

7.12.
Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

Zveme vás na další z národopisných pořadů v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.

Čertoviny

5.12.
Čertoviny

Uličky Starého Města zaplní družiny Mikuláše s čerty a anděly.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness