!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?
Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?
"> "> "> ">
Zážitky

Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

Vydáno 20. října 2019
Na Den vzniku samostatného československého státu se veřejnosti otevírají jindy nepřístupná místa. Využijte příležitosti a navštivte Ministerstvo obchodu a průmyslu, Rezidenci primátora hl. m. Prahy, Škodovy salonky ve Škodově paláci, Obecní dům, Kramářovu vilu, Senát či Parlament ČR.

Na návštěvu k Valdštejnovi a do Senátu

Valdštejnský palácCísařský generalissimus a vévoda frýdlantský Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna si nechal v letech 1624–1630 na Malé Straně v Praze postavit honosný palác se zahradou a jízdárnou. Areál, který výstavností a přepychovou výzdobou předstihl i Pražský hrad, si moc dlouho neužíval, už o čtyři roky později byl zavražděn v Chebu, ale Valdštejnský palác stojí dodnes. Sídlí v něm Senát Parlamentu České republiky a zdarma se sem můžete podívat nejenom každý víkend od dubna do října, ale také při zvláštních příležitostech. Ta nejbližší nastane právě 28. října, kdy má Senát Den otevřených dveří a od 9:00 do 16:00 hodin nabízí prohlídky Valdštejnského a Kolovratského paláce, otevřené bude také informační centrum, výstavní síň a Trčkovská galerie.
 

Prohlídka Poslanecké sněmovny České republiky

Každý rok 28. října pořádá Den otevřených dveří Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. Od 9:00 do 16:00 hodin si prohlédnete hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci v Praze na Malé Straně. Průvodci na vás budou čekat u vchodu z Malostranského náměstí 19 a během hodinové prohlídky vás seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i se současným využitím.
 

Den otevřených dveří v Obecním domě

Obecní důmObecní dům zřejmě znáte jako jeden ze skvostů pražské secese. Víte ale, že impozantní budova na náměstí Republiky v těsném sousedství Prašné brány je nerozlučně spjatá s vyhlášením samostatného státu? Začátkem roku 1918 tu čeští poslanci přijali takzvanou Tříkrálovou deklaraci, jíž požadovali samostatnost pro český národ, 13. dubna na shromáždění ve Smetanově síni pak požadavek podpořili představitelé české veřejnosti v čele s Aloisem Jiráskem. Na podzim téhož roku, 28. října 1918, vedoucí představitelé Národního výboru organizovali převzetí moci a poté Národní výbor v Grégrově sále slavnostně přijal zákon o zřízení samostatného československého státu a vydáním Manifestu k národu vyhlásil československou samostatnost. Výročí vzniku samostatného československého státu připomíná Obecní dům Dnem otevřených dveří.
 

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo obchoduU příležitosti 101. výročí vzniku Československa pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí 28. října 2019 od 9:00 do 16:00 hodin Den otevřených dveří ve svém sídle, historické budově Na Františku. Prohlídka vás zavede do architektonicky významných prostor, jako pracovny a jednací sály s balkony. Přes oválnou schodišťovou dvoranu vystoupáte až do prosklené kupole nabízející neobvyklé výhledy na Prahu. Přestože budova prošla po druhé světové válce poměrně rozsáhlými vnitřními stavebními úpravami, podařilo se dodnes zachovat její stylový charakter a mnohé původní prvky vnitřního vybavení.
 

Den otevřených dveří v budově Ministerstva zemědělství

MZETaké Ministerstvo zemědělství zve na Den otevřených dveří. Zpřístupněná bude budova a nejkrásnější místnosti ministerstva, pracovna ministra a zasedací sály, a to od 10:00 do 15:30 hodin. Neoklasicistní stavbu ve 30. letech minulého století stavěli za použití nejmodernější techniky, například čtyřicetimetrových jeřábů, železobetonu a - poprvé v Praze - litého betonu, což umožnilo dokončit hrubou stavbu za pouhý rok, a to podle návrhu architekta Františka Roitha. Základní kámen ke stavbě Ministerstva zemědělství slavnostně položil tehdejší ministr Otakar Srdínko dne 18. 5. 1928.
 

Rezidence primátora hl. m. Prahy

Rezidence primátoraPřijďte nahlédnout do prostor, které jsou dnes využívány především k přijímání vzácných hostů Prahy. Spolu s vámi budou rezidencí procházet i průvodci, kteří vaši prohlídku obohatí o zajímavý výklad. Na Den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky 1. patra rezidence, kde jsou reprezentační prostory – velký sál, jídelna, několik salonků a malá zimní zahrada. Rezidence je umístněna v budově Městské knihovny, která byla postavena v roce 1928 architektem Františkem Roithem. Zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod je v loubí na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Nábytek je původní, a to jak v rezidenci samé, tak i v bytě primátora. Otevřeno bude od 9:00 do 18:00 hodin.
 

Den otevřených dveří Magistrátu hl. m. Prahy

magistrát prahyV Nové radnici Prahy 1, která je jen pár kroků od Rezidence primátora, bude 28. 10. otevřen s volným přístupem Velký jednací sál v 1. patře, ve kterém zasedají pražští zastupitelé, konají se zde semináře, konference i slavnostní události jako například promoce.

Budova Magistrátu hl. m. Prahy je „o pár let starší“, projektoval ji architekt Osvald Polívka, dokončena byla v roce 1911. Určena byla pro městské úředníky – sídlil zde berní úřad. Dnešní zastupitelský sál vznikl přestavbou původní dvorany s typickými bankovními přepážkami a skleněným zastřešením po válce, kdy se do Nové radnice ze zničené Staroměstské radnice přestěhoval pražský magistrát.
 

Škodovy salonky ve Škodově paláci

Škodův palácVe Škodově paláci v Jungmannově ulici, který si veřejnost zvykla vnímat jako úřad, se mimořádně otevřou tzv. Škodovy salonky v 1. patře. Palác byl postaven jako administrativní budova ředitelství Škodových závodů v Plzni podle návrhu architekta Pavla Janáka v letech 1924-1926. Tzv. salonky – jde o celkem pět propojených místností v 1. patře – byly zařízeny jako reprezentační prostory továrníka Škody. Objekt prošel několika přestavbami – mimo jiné v letech 1990-1992 pro společnost ČEZ a naposledy úpravami pro Magistrát hl. m. Prahy, který zde sídlí od roku 2006. Otevřeno tu bude od 9:00 do 18:00 hodin.


Den otevřených dveří Ministerstva práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcíHistoricky druhý Den otevřených dveří Ministerstva práce a sociálních věcí se letos uskuteční 28. října 2019 od 9:30 do 14:30 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky historické budovy a výstavu obrázků dětí s názvem „Senioři očima dětí“ připravenou ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb.

Program Dne otevřených dveří bude obsahovat zhruba půlhodinové skupinové prohlídky historické budovy ministerstva a jejích reprezentativních prostor s výkladem, které budou probíhat každých patnáct minut. Návštěvníci se také seznámí s agendou ministerstva a jeho přímo řízených organizací. Registrace předem není povinná, ale je vhodná pro zajištění si konkrétního času prohlídky. S sebou je nutné mít platný doklad totožnosti.
 

Kramářova vila

Kramářova vilaV pondělí 28. října máte letos ojedinělou možnost spatřit interiéry Kramářovy vily. Budova o rozloze 700 m2 měla po své dostavbě celkem 56 místností - soukromé ložnice, pracovny, několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál. Hospodářské zázemí domu tvořilo osm sklepů, vlastní sklad benzínu, žehlírna a odsávač prachu. Vila měla také centrální teplovzdušné vytápění a domácí výtah.

Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků. Budou seznámeni s historií i současností vily a také s životem prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda. Vila bude otevřena od 10:00 do 16:00 hodin.
 

Národní technické muzeum za 50 korun

NTMNárodní technické muzeum, které se nachází v těsném sousedství Národního zemědělského muzea, láká ve státní svátek 28. října 2019 na zlevněný vstup pro všechny pouze za 50 Kč! Expozice vás překvapí moderním pojetím. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček. Nejoblíbenější expozicí ale stále zůstává Vývoj dopravy s exponáty historických automobilů, motocyklů, letadel a lodní či železniční dopravy v českých zemích. Otevřeno je zde od 10 do 18 hodin.
Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Od července 2017 se na střeše budovy otevřela vyhlídková terasa s piknikovou loučkou.

Národní galerie v Praze - Veletržní palác - stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze - Veletržní palác - stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.