Úvod > Aktuality > Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?
Zážitky

Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

  • Vydáno12. října 2023
Na Den vzniku samostatného československého státu se veřejnosti otevírají jindy nepřístupná místa. Využijte příležitosti a navštivte Rezidenci primátora hl. m. Prahy, Škodovy salonky ve Škodově paláci, Senát ČR nebo budovu Magistrátu na Mariánském náměstí.

Na návštěvu k Valdštejnovi a do Senátu

Valdštejnský palácCísařský generalissimus a vévoda frýdlantský Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna si nechal v letech 1624–1630 na Malé Straně v Praze postavit honosný palác se zahradou a jízdárnou. Areál, který výstavností a přepychovou výzdobou předstihl i Pražský hrad, si moc dlouho neužíval, už o čtyři roky později byl zavražděn v Chebu, ale Valdštejnský palác stojí dodnes. Sídlí v něm Senát Parlamentu České republiky a zdarma se sem můžete podívat nejenom každý víkend od dubna do října, ale také při zvláštních příležitostech. Ta nejbližší nastane právě 28. října, kdy má Senát Den otevřených dveří a od 9:00 do 16:00 hodin nabízí prohlídky Valdštejnského a Kolovratského paláce, otevřené bude také informační centrum, výstavní síň a Trčkovská galerie.
 

Rezidence primátora hl. m. Prahy

Rezidence primátoraPřijďte nahlédnout do prostor, které jsou dnes využívány především k přijímání vzácných hostů Prahy. Spolu s vámi budou rezidencí procházet i průvodci, kteří vaši prohlídku obohatí o zajímavý výklad. Na Den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky 1. patra rezidence, kde jsou reprezentační prostory – velký sál, jídelna, několik salonků a malá zimní zahrada. Rezidence je umístněna v budově Městské knihovny, která byla postavena v roce 1928 architektem Františkem Roithem. Zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod je v loubí na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Nábytek je původní, a to jak v rezidenci samé, tak i v bytě primátora. Otevřeno bude od 9:00 do 18:00 hodin. Pozor: Na prohlídku s průvodcem je třeba rezervace času na adrese: prague.eu/rezidence-primatora. Rezervace budou ukončeny do naplnění kapacity, nejpozději 27. října v 10:00 hodin.
 

Magistrát hl. m. Prahy na Mariánském náměstí

magistrát prahyV hlavní budově Magistrátu hl.m.Prahy (neboli v Nové radnici Prahy 1), která je jen pár kroků od Rezidence primátora, bude 28. 10. otevřena s volným vstupem do Velkého jednacího sálu v 1. patře, ve kterém zasedají pražští zastupitelé, konají se zde příležitostné konference a další veřejné akce. V sále se naskytne příležitost zhlédnout pohádku divadla Říše loutek a také se tu uskuteční hudební vystoupení. V přízemí a vestibulu najdete stánky a prezentace Magistrátu hl. m. Prahy, pražských domů dětí a mládeže a městských organizací, takže bohatý program pro děti a mládež je zaručen! Budovu Magistrátu hl. m. Prahy projektoval architekt Osvald Polívka, dokončena byla v roce 1911. Určena byla pro městské úředníky – sídlil zde berní úřad. Dnešní zastupitelský sál vznikl přestavbou původní dvorany s typickými bankovními přepážkami a skleněným zastřešením po válce, kdy se do Nové radnice ze zničené Staroměstské radnice přestěhoval pražský magistrát.
 

Škodovy salonky ve Škodově paláci

škodovy salonkyVe Škodově paláci v Jungmannově ulici, který si veřejnost zvykla vnímat jako úřad, se mimořádně otevřou tzv. Škodovy salonky v 1. patře. Palác byl postaven jako administrativní budova ředitelství Škodových závodů v Plzni podle návrhu architekta Pavla Janáka v letech 1924-1926. Tzv. salonky – jde o celkem pět propojených místností v 1. patře – byly zařízeny jako reprezentační prostory továrníka Škody. Objekt prošel několika přestavbami – mimo jiné v letech 1990-1992 pro společnost ČEZ a naposledy úpravami pro Magistrát hl. m. Prahy, který zde sídlí od roku 2006. Otevřeno tu bude od 9:00 do 18:00 hodin. Vstup je volný, avšak bezbariérový přístup není možné zajistit.


Otevřený Úřad vlády ČR

Strakova akademieNa státní svátek 28. října si zájemci z řad veřejnosti mohou prohlédnout i Strakovu akademii, čili Úřad vlády České republiky, honosnou budovu, která v uplynulých letech prošla zásadní rekonstrukcí. K vidění budou od 9:00 do 18:00 vybrané prostory úřadu, a to především jednací sál vlády, nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa této významné budovy. Po dokončení v roce 1896 sloužila Strakova akademie jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin, jak tomu chtěl císařský tajný rada hrabě Jan Petr Straka, pán z Nedabylic a Libčan, který ve své závěti věnoval k tomuto účelu veškerý svůj majetek. Stavbu projektoval architekt Václav Roštlapil a na výzdobě budovy se podíleli sochaři Josef Mauder a Celda Klouček. Ke Strakově akademii patří i rozlehlá zahrada budovaná pod dohledem Františka Thomayera.
 

Dveře dokořín na Ministerstvu pro místní rozvoj

den otevřených dveří MMRChcete se dozvědět více o Ministerstvu pro místní rozvoj, o jeho poslání nebo poznat pozoruhodné prostory hlavní budovy, která se nachází v historickém centru Prahy na Staroměstském náměstí? Navštivte Den otevřených dveří MMR ČR v sobotu 28. října. Od 10:00 do 15:00 hodin budou pro zájemce připraveny komentované prohlídkové okruhy po budově MMR a AVI.
 

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

ministerstvo školstvíVeřejnost si bude moci prohlédnout reprezentativní interiéry a dozvědět se o historii Rohanského paláce na Malé Straně, kde sídlí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Návštěvníkům se otevře Velký a Malý zrcadlový sál, kde se konají porady vedení, reprezentační akce ministerstva a tiskové konference. Bude také možné nahlédnout do pracovny ministra, projít si salonek J. A. Komenského a galerii ministrů. Prohlídky se budou konat od 9:00 hodin a poté každou půlhodinu až do 15:00 s přestávkou mezi 12.00 –12.30 hodin. Každá prohlídka trvá cca půl hodiny. Vchod do hlavní budovy se nachází na adrese Karmelitská 8, Praha 1. Nejbližší zastávka tramvaje je Hellichova, nejbližší metro pak stanice Malostranská.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (02.12. – 03.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Mikulášské jízdy v Prahou a okolím – Čertohráček, Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Advent na Hamousově statku, Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Užijte si lední bruslení v Praze!

Kudy z nudy vám i v zimní sezóně 2023/24 přináší tipy, kde si v Praze zabruslit na oblíbených i nových venkovních kluzištích nebo na krytých stadionech. Vezměte si brusle a vzhůru na led! Pokud vlastní vybavení nemáte, nevadí. Na většině pražských kluzišť si brusle můžete půjčit anebo si své vlastní nechat perfektně nabrousit.
Praha | Zimní sporty

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.
Praha | Kultura

Cesty za uměním: Josef Lada, Ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství

Stejně jako perníčky, voňavé chvojí, světýlka, andělé, čerti a Mikuláš patří k adventu také obrázky Josefa Lady. Najdete na nich všechno, co mají mít pravé české Vánoce: padající sníh, rozsvícené lucerny, děti na saních a místa, která si malíř zamiloval. Pojďte se projít Ladovskou zimou s portálem Kudy z nudy!
Praha | Životní styl

15 tipů na zimní procházky po pražských parcích

Stromovka, Grébovka, Letná nebo Ladronka – to jsou parky, které nikdy nezklamou. Praha však nabízí daleko víc míst, kde se projít v příjemném prostředí parku či lesoparku. Dokonce si drží 1. místo mezi evropskými metropolemi z hlediska poměru zelených ploch oproti celkové rozloze města (tzv. HUGSI index), který v Praze tvoří 57 %. Udělejte si vycházku v některém z nich! Pražské parky lákají k relaxačním procházkám i sportovnímu vyžití.
Praha | Příroda

Výstava Vánoce v Betlémské kapli ukáže krásu skleněných betlémů a ozdob

V podzemních prostorách Betlémské kaple se opět otevře již tradiční vánoční výstava, která potrvá od 25. listopadu 2023 až do 3. 1. 2024. Tématem letošní výstavy jsou skleněné betlémy. Výstava probíhá denně, vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Kultura

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 3. prosince zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
Praha | Příroda