Úvod > Aktuality > Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?
Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

  • Vydáno20. října 2021
Na Den vzniku samostatného československého státu se veřejnosti otevírají jindy nepřístupná místa. Využijte příležitosti a navštivte Rezidenci primátora hl. m. Prahy, Škodovy salonky ve Škodově paláci, Senát ČR nebo budovu Magistrátu na Mariánském náměstí.

Na návštěvu k Valdštejnovi a do Senátu

Valdštejnský palácCísařský generalissimus a vévoda frýdlantský Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna si nechal v letech 1624–1630 na Malé Straně v Praze postavit honosný palác se zahradou a jízdárnou. Areál, který výstavností a přepychovou výzdobou předstihl i Pražský hrad, si moc dlouho neužíval, už o čtyři roky později byl zavražděn v Chebu, ale Valdštejnský palác stojí dodnes. Sídlí v něm Senát Parlamentu České republiky a zdarma se sem můžete podívat nejenom každý víkend od dubna do října, ale také při zvláštních příležitostech. Ta nejbližší nastane právě 28. října, kdy má Senát Den otevřených dveří a od 9:00 do 16:00 hodin nabízí prohlídky Valdštejnského a Kolovratského paláce, otevřené bude také informační centrum, výstavní síň a Trčkovská galerie.
 

Rezidence primátora hl. m. Prahy

Rezidence primátoraPřijďte nahlédnout do prostor, které jsou dnes využívány především k přijímání vzácných hostů Prahy. Spolu s vámi budou rezidencí procházet i průvodci, kteří vaši prohlídku obohatí o zajímavý výklad. Na Den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky 1. patra rezidence, kde jsou reprezentační prostory – velký sál, jídelna, několik salonků a malá zimní zahrada. Rezidence je umístněna v budově Městské knihovny, která byla postavena v roce 1928 architektem Františkem Roithem. Zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod je v loubí na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Nábytek je původní, a to jak v rezidenci samé, tak i v bytě primátora. Otevřeno bude od 9:00 do 18:00 hodin.

Pozor: Na prohlídku s průvodcem je třeba rezervace času na adrese: prague.eu/rezidence-primatora. Rezervace budou ukončeny do naplnění kapacity, nejpozději 26. října v 16:00 hodin.
 

Magistrát hl. m. Prahy na Mariánském náměstí

magistrát prahyV Nové radnici Prahy 1, která je jen pár kroků od Rezidence primátora, bude 28. 10. otevřen s volným přístupem Velký jednací sál v 1. patře, ve kterém zasedají pražští zastupitelé, konají se zde semináře, konference i slavnostní události jako například promoce.

Budova Magistrátu hl. m. Prahy je „o pár let starší“, projektoval ji architekt Osvald Polívka, dokončena byla v roce 1911. Určena byla pro městské úředníky – sídlil zde berní úřad. Dnešní zastupitelský sál vznikl přestavbou původní dvorany s typickými bankovními přepážkami a skleněným zastřešením po válce, kdy se do Nové radnice ze zničené Staroměstské radnice přestěhoval pražský magistrát. Vstup na Novou radnici bude volný, ovšek kdo bude chtít, může se zúčastnit prohlídky kanceláře primátora a primátorských salonků s výkladem průvodce. Otevřen bude také Velký jednací sál s promítáním, vystoupením pěveckého sboru a fotokoutkem.
 

Škodovy salonky ve Škodově paláci

Škodův palácVe Škodově paláci v Jungmannově ulici, který si veřejnost zvykla vnímat jako úřad, se mimořádně otevřou tzv. Škodovy salonky v 1. patře. Palác byl postaven jako administrativní budova ředitelství Škodových závodů v Plzni podle návrhu architekta Pavla Janáka v letech 1924-1926. Tzv. salonky – jde o celkem pět propojených místností v 1. patře – byly zařízeny jako reprezentační prostory továrníka Škody. Objekt prošel několika přestavbami – mimo jiné v letech 1990-1992 pro společnost ČEZ a naposledy úpravami pro Magistrát hl. m. Prahy, který zde sídlí od roku 2006. Otevřeno tu bude od 9:00 do 18:00 hodin. Vstup je volný, avšak bezbariérový přístup není možné zajistit.


Otevřený Lichtenštejnský palác

lichtenštejnský palácReprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se na slavností den 28. 10. 2021 opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky každých 15 minut budou probíhat od 9 do 17 hodin ve skupinách po 20 osobách. Lichtenštejnský palác, jehož historie sahá až do poloviny 16. století, je jednou z dominant Kampy. V minulosti si tento vodní palác zvolila za své sídlo řada významných šlechticů, známá podnikatelská rodina i krajské vedení NSDAP. V současné době je palác využíván k pořádání protokolárních akcí či k ubytování státních delegací. Při návštěvě Prahy zde pobývali například japonský císař Akihito, norský král Harald V. či britská královna Alžběta II. Kromě impozantních salónů a vzácného mobiliáře si mohou návštěvníci prohlédnout i zajímavou výstavu protokolárních darů předsedy vlády, které si český premiér Andrej Babiš přivezl ze svých zahraničních cest.
Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

28.10.
Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky každých 15 minut budou probíhat od 9 do 16 hodin ve skupinách po 20 osobách.