Úvod > Aktuality > Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

Vydáno 26. října 2018 Zážitky
Na Den vzniku samostatného československého státu se veřejnosti otevírají jindy nepřístupná místa. Využijte příležitosti a navštivte Ministerstvo obchodu a průmyslu, Obecní dům, Senát či Parlament ČR. Při příležitosti letošního stého výročí založení Československa se bude také promítat videomapping na budovu Národního divadla, v Autoklubu proběhnou ukázky historických vozidel a po celé Praze se bude konat plno dalších zajímavých akcí.

Na návštěvu k Valdštejnovi a do Senátu

Valdštejnský palácCísařský generalissimus a vévoda frýdlantský Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna si nechal v letech 1624–1630 na Malé Straně v Praze postavit honosný palác se zahradou a jízdárnou. Areál, který výstavností a přepychovou výzdobou předstihl i Pražský hrad, si moc dlouho neužíval, už o čtyři roky později byl zavražděn v Chebu, ale Valdštejnský palác stojí dodnes. Sídlí v něm Senát Parlamentu České republiky a zdarma se sem můžete podívat nejenom každý víkend od dubna do října, ale také při zvláštních příležitostech. Ta nejbližší nastane právě 28. října, kdy má Senát Den otevřených dveří a od 9:00 do 16:00 hodin nabízí prohlídky Valdštejnského a Kolovratského paláce, otevřené bude také informační centrum, výstavní síň a Trčkovská galerie.
 

Prohlídka Poslanecké sněmovny České republiky

Každý rok 28. října pořádá Den otevřených dveří Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. Od 9:00 do 16:00 hodin si prohlédnete hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci v Praze na Malé Straně. Průvodci na vás budou čekat u vchodu z Malostranského náměstí 19 a během hodinové prohlídky vás seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i se současným využitím.
 

Den otevřených dveří v Obecním domě

Obecní důmObecní dům zřejmě znáte jako jeden ze skvostů pražské secese. Víte ale, že impozantní budova na náměstí Republiky v těsném sousedství Prašné brány je nerozlučně spjatá s vyhlášením samostatného státu? Začátkem roku 1918 tu čeští poslanci přijali takzvanou Tříkrálovou deklaraci, jíž požadovali samostatnost pro český národ, 13. dubna na shromáždění ve Smetanově síni pak požadavek podpořili představitelé české veřejnosti v čele s Aloisem Jiráskem. Na podzim téhož roku, 28. října 1918, vedoucí představitelé Národního výboru organizovali převzetí moci a poté Národní výbor v Grégrově sále slavnostně přijal zákon o zřízení samostatného československého státu a vydáním Manifestu k národu vyhlásil československou samostatnost. Výročí vzniku samostatného československého státu připomíná Obecní dům Dnem otevřených dveří.
 

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo obchoduU příležitosti 99. výročí vzniku Československa pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu v sobotu 27. i v neděli 28. října 2018 od 9:00 do 16:00 hodin Den otevřených dveří ve svém sídle, historické budově Na Františku. Prohlídka vás zavede do architektonicky významných prostor, jako pracovny a jednací sály s balkony. Přes oválnou schodišťovou dvoranu vystoupáte až do prosklené kupole nabízející neobvyklé výhledy na Prahu. Přestože budova prošla po druhé světové válce poměrně rozsáhlými vnitřními stavebními úpravami, podařilo se dodnes zachovat její stylový charakter a mnohé původní prvky vnitřního vybavení.
 

Den otevřených dveří v budově Ministerstva zemědělství

MZETaké Ministerstvo zemědělství zve na Den otevřených dveří. Zpřístupněná bude budova a nejkrásnější místnosti ministerstva, pracovna ministra a zasedací sály. Neoklasicistní stavbu ve 30. letech minulého století stavěli za použití nejmodernější techniky, například čtyřicetimetrových jeřábů, železobetonu a - poprvé v Praze - litého betonu, což umožnilo dokončit hrubou stavbu za pouhý rok, a to podle návrhu architekta Františka Roitha. Základní kámen ke stavbě Ministerstva zemědělství slavnostně položil tehdejší ministr Otakar Srdínko dne 18. 5. 1928, tedy témeř na den přesně před 90 lety.
 

Masarykův salonek na Masarykově nádraží

Masarykův salonekMasarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží je letos u příležitosti 100. výročí vzniku republiky otevřen každou poslední sobotu v měsíci, až do konce roku 2018. Podívat se sem můžete tedy v sobotu 27. října 2018. To se bude zároveň ve 14:00 konat také speciální komnentovaná vycházka mezi Hlavním a Masarykovým nádražím. Vycházka začne na Masarykově nádraží, kde se návštěvníci dozvědí, jaké problémy museli Pražané řešit, než do města přijel první vlak.

Salón na Masarykově nádraží byl postaven v letech 1873 - 1874 při příležitosti svatební cesty Františka Josefa I. a císařovny Alžběty Bavorské (řečené Sisi), která vedla do Prahy. Po pádu Rakousko-Uherska byl salonek zbavený všech připomínek a atributů monarchie a uzavřen. Až později byl přizpůsoben potřebám prezidenta nové republiky, který právě odtud, z prvního nástupiště, vyjížděl na cesty svým salonním vozem. Starožitný nábytek, vyřezávaný krb, kliky, lustr i malovaný a zlacený strop jsou původní a údajně opravdu pamatují prezidenta Masaryka.


Den otevřených dveří v Invalidovně

InvalidovnaU příležitosti stého výročí založení Československa můžete navštívit objekt Invalidovny v pražském Karlíně. Invalidovna bude otevřena 28. října od 10 do 15.30 hodin.

Nádvoří bude volně přístupné, pro zájemce jsou připraveny také komentované prohlídky s průvodcem (v 10.00, 10.30, 11.00, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00 a 15.30 hodin). Prohlídka ukáže kapli, ubytovací jednotku, stopy po filmových produkcích a další zajímavosti. Vstup je zdarma, časové vstupenky na jednotlivé prohlídky jsou k vyzvednutí na pokladně.
 

Den otevřených dveří Ministerstva zahraničních věcí ČR

MZVV sobotu 27. a v neděli 28. října 2018 se na Ministerstvu zahraničních věcí uskuteční Den otevřených dveří, v rámci kterého může veřejnost navštívit prostory a zahradu Černínského paláce.

Den otevřených dveří MZV je exkluzivní akcí, která se koná pouze jednou za rok. Veřejnost bude moci navštívit sídlo české diplomacie v sobotu 27. 10. 2018 a v neděli 28. 10. 2018 od 9 do 16 hodin (poslední vstup do interiérů je možný v 15 hod.). Návštěvníkům bude umožněno nahlédnout do nejzajímavějších a nejcennějších prostor barokního Černínského paláce, včetně bytu Jana Masaryka.
 

Národní zemědělské muzeum ve státní svátek zdarma

NZMV neděli 28. října mají nejen děti, ale tentokrát i rodiče a všechny další dospělé osoby vstup do většiny poboček Národního zemědělského muzea zdarma. V Praze bude otevřeno od 9 do 17 hodin a mezi nejnovější výstavy patří vizuálně atraktivní Dělat les, velkým tahákem je také expozice Gastronomie. Určitě se také nezapomeňte rozhlédnout z vyhlídkové terasy na střeše muzea.
 

Národní technické muzeum také bezplatně

NTMNárodní technické muzeum, které se nachází v těsném sousedství Národního zemědělského muzea, láká o svátečním víkendu 27. a 28. října 2018 na bezplatný vstup. Expozice vás překvapí moderním pojetím. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček. Nejoblíbenější expozicí ale stále zůstává Vývoj dopravy s exponáty historických automobilů, motocyklů, letadel a lodní či železniční dopravy v českých zemích. Otevřeno je zde od 10 do 18 hodin.


Otevření Národního muzea

MuzeumPo sedmi letech se 28. října v 10:00 konečně otevře hlavní budova Národního muzea. Přístupné bude přízemí, ve kterém budou k vidění dvě výstavy - Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava a výstava nazvaná 2 x 100 a také Panteon.

Současná rekonstrukce respektovala původní plány Josefa Schulze z roku 1884, takže příchozí uvidí i věci, které Schulz v 19. století pečlivě naprojektoval, jako jsou zdobené skleněné stropy, zlacení a spousta dalších věcí, které byly v průběhu času zničeny. Nově přibyde možnost vidět Prahu z kopule a také se dostane i do podzemního prostoru a ke spojovací chodbě. Ta bude součást stálých expozic a půjde o multimediální prostor zaměřený jak na architektonický vývoj Václavského náměstí, tak dějinné události odehrávající se v jeho prostoru. Spojovací chodba spojí Historickou budovu muzeabudovou bývalého Federálního shromáždění, kterou muzeum otevřelo v roce 2009.

Národní muzeumK nahlédnutí bude rovněž prostor původní ředitelny. Po opětovném zpřístupnění však poslouží jako reprezentativní místnost pro mimořádné příležitosti. Chybět v ní nebude historický nábytek jako například rohová sedačka z pozůstalosti Karla Kramáře nebo obrazy a busty českých panovníků a významných představitelů státu.

Do konce letošního roku, kdy bude vstup bezplatný, umožní Národní muzeum návštěvy od desáté ranní až do osmé hodiny večerní. Dostat by se tak mělo na všechny. Jen do Panteonu bude přístup omezený. Zájemci se musí předem objednat na webových stránkách muzea. V centrálním úseku památky se dle původní koncepce opět objeví například mramorové busty císaře Františka josefa I. a císařovny Alžběty, přezdívané Sisi.
 

Nenechte si ujít velkolepé videomappingy

NDV sobotu 27. října od 20:00 rozzáří zrekonstruovanou budovu Národního muzea videomapping s názvem "Svědek dějin". Světelná instalace nabídne průřez československými dějinami, kterým Národní muzeum jako tichý svědek přihlíželo.

V neděli 28. října od 18:00 můžete oslavit státní svátek slavnostním videomappingem na historickou budovou Národního divadla. V rámci jubilea hravou formou připomene den vzniku samostatného českého státu instalací "Národ opět sobě, volejte 150!" na budovu Národního divadla z perspektivy Střeleckého ostrova a mostu Legií. Na Střeleckém ostrově budou pro diváky připraveny stánky s občerstvením, mobilní toalety a sezení pro zajištění dostatečného komfortu.
Otevřený depozitář Umění Asie ve Veletržním paláci

Otevřený depozitář Umění Asie ve Veletržním paláci

Po téměř desetiletém trvání expozice asijského umění v paláci Kinských se prezentace sbírek přesouvá do jižního křídla prvního poschodí Veletržního paláce, kde se představí v takzvaném otevřeném depozitáři.

Národní galerie v Praze - Veletržní palác - stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze - Veletržní palác - stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Od července 2017 se na střeše budovy otevřela vyhlídková terasa s piknikovou loučkou.

Prohlídka Masarykova salonku na Masarykově nádraží v Praze

Prohlídka Masarykova salonku na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží bude letos příležitosti 100. výročí vzniku republiky otevřen každou poslední sobotu v měsíci, až do konce roku 2018.

1939 – 1989: výstava ve Veletržním paláci

1939 – 1989: výstava ve Veletržním paláci

Nová podoba sbírkové expozice poválečného umění bude založena na dvou základních principech přístupu k uměleckým dílům.