Úvod > Aktuality > Kam se můžete vypravit v Česku v roce 2013?
Interiér zámku Sychrov
"> Interiér zámku Sychrov "> Zámek Rožmberk "> Hornické muzeum Príbram "> Bike trail Rychlebské hory
Památky

Kam se můžete vypravit v Česku v roce 2013?

  • Vydáno26. března 2013
S končící zimou vrcholí přípravy na novou turistickou sezonu. Probíhá velký úklid, chystají se nové dekorace, květiny se ze skleníků stěhují do zámeckých interiérů, vyznačují se zábavné stezky a trasy. Vyzkoušejte v nové turistické sezoně zbrusu hradní půdy a zámecké komnaty, kam ještě nikdy žádná prohlídka nezamířila, nová sportovní lákadla a další zajímavosti! Poradíme vám, kde uvidíte něco, co jste ještě neviděli a kam se letos rozhodně musíte vypravit!
Hrad RožmberkČeské hrady a zámky se chystají prožít rok 2013 ve víru francouzské kultury. Nahlédnete do dob, kdy se v českých zemích usazovala francouzská šlechta, kdy životní styl určovala francouzská kultura a kouzlo Francie se odrazilo i v zahradní architektuře. Výstava francouzského umění ze sbírek hradů a zámků se představí v Císařské konírně na Pražském hradě, v rytmu francouzského šarmu se ponesou prohlídky zámků Sychrov, Zákupy či Hrubý Rohozec a hradů Nové Hrady a Rožmberk.
 
Na zámku v Děčíně si kromě půvabných barokních zahrad prohlédnete nově otevřené jižní křídlo. A na ty, které nelákají klasické expozice, čeká v zámku ve Slatiňanech nový okruh nazvaný Pokrok nezastavíš. Vede po technických vymoženostech, které nechali instalovat poslední majitelé, například do kotelny, kuchyně, koupelen, ale i na anglické dvorky, půdu a ke krovům. Nahlédnout můžete také do nově otevřeného zámku Janovice u Rýmařova.
 
Hornické muzeum PříbramTaké Hornické muzeum v Příbrami připravilo pro letošní rok novinku: zprovoznění už třetí trati hornického vláčku. Ten první vás doveze podzemím k ústí 1 600 m hluboké jámy Prokop, ten druhý jezdí po historické dráze mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem. Třetí vláček vás proveze novou interaktivní expozicí o historii uranového hornictví v areálu Památníku Vojna v Lešeticích. V Kutné Hoře se zase kromě středověkého stříbrného dolu, světoznámé kostnice nebo velkoryse opravené galerie můžete těšit na nově otevřenou rozhlednu na vrchu Kaňk s penzionem, výletní restaurací a vyhlídkovou kavárnou.
 
Znovuotevření hlásí také některá muzea. Po dvou letech se opět můžete vypravit do Muzea betlémů v Třebechovicích pod Orebem a v plné kráse vidět známý Proboštův betlém, anebo do Muzea krajek ve Vamberku. Jinde muzea zůstala otevřená, ale můžete si prohlédnout nové expozice – například v Třebíči, v zámku poblíž baziliky sv. Prokopa, která je společně s nedalekou židovskou čtvrtí zapsaná mezi památky UNESCO. Expozice umístěná v bývalém Valdštejnském zámku vás formou cesty časem provede třebíčskou historií a představí vám například zdejší středověká i novověká řemesla.
 
Rychlebské stezkySpousta novinek čeká i na aktivní a sportovní nadšence. Zruční bikeři jistě přivítají otevření nové trasy Rychlebských stezek, která nabídne milovníkům adrenalinu plynulý sjezd v délce osmi kilometrů. Těšit se můžete i na nové lezecké centrum Wall street Tendon v Jihlavě; lezecká stěna je umístěna v historické průmyslové hale, postavené před více než 150 lety. Na sportovní a relaxační centrum se také přeměnila budova starého pivovaru ve východočeské Třemošnici, otevření nového aquaparku hlásí jihomoravské Pasohlávky u vodní nádrže Nové Mlýny.

Cesty časem v Třebíči – interaktivní expozice pro hravé návštěvníky

Cesty časem v Třebíči – interaktivní expozice pro hravé návštěvníky

Interaktivní expozice v třebíčském předzámčí je určena nejen dětem, ale i dospělým, kteří se rádi hravou formou dozvědí leccos zajímavého z historie města a řemesel. Zkusíte si postavit gotický oblouk, práci na tiskařském lisu nebo tkaní na tkalcovském stavu.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu ještě stavěly chrámy podobné spíš antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam UNESCO.

Bikerské Rychlebské a Lipovské stezky

Bikerské Rychlebské a Lipovské stezky

Jezdíte na horském kole a baví vás jízda po úzkých pěšinách? Pak právě pro vás jsou Rychlebské stezky a Lipovské stezky – traily pro horská kola, jejihž smyslem není dojet co nejdál a urazit co největší počet kilometrů, ale užít si jedinečnou krajinu Rychlebských hor a okolí Horní Lipové.

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Muzeum krajky Vamberk

Muzeum krajky Vamberk

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory nabízí díky svému umístění a výšce 30 metrů rozhled do celého kraje. Součástí rozhledny se stala i kavárna se čtyřiadvaceti a restaurace se šedesáti místy. K dispozici je také penzion se šesti pokoji.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Zámek Janovice u Rýmařova

Zámek Janovice u Rýmařova

Renesanční zámek Janovice se nachází v Rýmařově – místní části Janovice. Zatím převážně prázdné interiéry zdobí nevšední dřevěné stropy, ale také třeba zcela unikátní vestavěné dřevěné záchody.