Úvod > Aktuality > Harry Potter, Jules Verne i Leonardo da Vinci: Vydejte se do světa fantazie!
Zážitky

Harry Potter, Jules Verne i Leonardo da Vinci: Vydejte se do světa fantazie!

  • Vydáno20. května 2022
Hledáte zajímavý tip na výlet, kde se nebudete nudit vy ani vaše děti? Pokud patříte k obdivovatelům tajuplných světů, fantaskních krajin a neobyčejných vynálezů, budou se vám líbit nejrůznější výstavy, které vás doslova přenesou do světa imaginace. Pozveme vás za Harry Potterem, vzhůru do oblak, na cestu kolem světa anebo mezi vynálezy Leonarda da Vinci.

Harry Potter v Děčíně

Harry PotterV Oblastním muzeu v Děčíně si prohlédnete až do konce roku více než 600 předmětů na motivy příběhů kouzelníka Harryho Pottera. Předměty muzeu zapůjčila zapálená fanynka J. K. Rowlingové Andrea Vendolská. Její sbírka čítá stovky kusů. Jen těch nej exponátů má určitě kolem stovky a jsou to originální repliky. Většinou jde o limitované edice předmětů. Vlastní třeba kus školní uniformy, ve které natáčel Rupert Grint (Ron Weasley). Nebo ze stříbra vyrobenou jízdenku na školní vlak či vstupenku na mistrovství světa ve famfrpálu. Autorka také pro návštěvníky připravila i malý kvíz, v němž si mohou své znalosti prověřit. Celkově výstavu tvořila tak, aby si v ní něco našli dospělí i děti.
 

Cesta kolem světa za 80 dní Julese Vernea

cesta kolem světaPražské Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur zve všechny milovníky dobrodružných příběhů Julese Vernea na výstavu Cesta kolem světa za 80 dní. Budete sledovat fiktivní hrdiny románu na jejich cestě kolem světa a prostřednictvím sbírkových předmětů, fotografických a grafických reprodukcí, infografiky a textů. Poznáte tak skutečná místa, kde se děj románu odehrává, v historickém kontextu. Úvodní část představuje společnost konce 19. století z hlediska geopolitické situace a technického vývoje, které umožnily prudký rozvoj mezinárodní dopravy. Následují jednotlivé zastávky na cestě kolem světa – Egypt, Indie, Singapur, Čína, Japonsko a Spojené státy americké. Každá oblast je představena typickými tradičními předměty v kontrastu se změnami, které přinesla moderní doba a fenomény, které od 19. století ovlivňují svět dodnes: rozvoj železnice a lodní dopravy, význam Suezského průplavu, kolonialismus či proměny vztahu k původním etnikům.


Vzhůru do oblak v plzeňském DEPO2015

Vzhůru do oblakVleťte na kouzelném létajícím koberci do světa mýtů a pohádek, nahlédněte do přírodní laboratoře inspirované létajícími zvířaty a rostlinami, a nakonec se vydejte na cestu od počátků létání po etické otázky a ekologické dopady dnešní podoby létání. Na výstavě Vzhůru do oblak zjistíte, že svět nad našimi hlavami skrývá mnohá tajemství a jejich objevování bude úžasné dobrodružství. Dotknete se také budoucnosti letectví, létajících aut nebo dobývání vesmíru. Vstup do výstavy je vždy po
hodinových intervalech ve skupině 30 osob. Návštěvníci si tak mohou předem zakoupit vstupenky na daný den i hodinu.
 

Leonardo da Vinci v Třeboni i Brně

Leonardo da VinciFantazie Leonarda da Vinci neměla hranic – jestliže si přejete proniknout do duše renesančního génia a pochopit jeho myšlení, vydejte se na výstavu Leonardo do Zámecké lékárny v Třeboni. Interaktivní expozice bude otevřena až do 30. října v podkroví paláce, do něhož vstoupíte kouzelným červeným portálem z 19. století. Čekají vás interaktivní exponáty, zábavné hry, workshopy a lektorský program.

Za Leonardovými vynálezy se budete muset vydat do Brna – v Technickém muzeu totiž objevíte Stroje Leonarda da Vinci! Je známo například to, že Leonardo na základě pozorování ptáků vytvořil jejich podrobné studie a podle nich pak navrhl plány na sestrojení létajících strojů. Jeho deníky obsahují taktéž vynálezy vojenského charakteru, předměty denní potřeby (kalkulačka, vrtačka) a mnoho dalšího. Expozice nabízí výběr více než padesáti modelů da Vinciho strojů, které vytvořili italští řemeslníci přesně podle jeho plánů a návrhů. Funkčnost některých z nich si můžete také vyzkoušet (např. zvedák, kuličkové ložisko, setrvačník, zrcadlová komora), ostatní stroje si zájemci mohou zblízka prohlédnout. Sem patří třeba otočný jeřáb, parní dělo, samohybný vozík (automobil) a další předměty.


Největší záhady světa na zámku v Jimlíně

Největší záhady světaAž do konce července je na zámku v Jimlíně přístupná výstava přibližující největší záhady a tajemství světa – prohlédnete si tu slavnou křišťálovou lebku nebo starověký počítač. Seznámíte se rovněž s Křišťálovou lebkou, Turínským plátnem či Svatým grálem. I přes skutečnost, že se jedná o kolekci kopií, mistrovských a výstavních replik, faksimilí a reprodukcí, bylo velmi náročné je na výstavu obstarat. Pro zajištění všech exponátů se organizátoři propojili s odborníky nejen z několika zemí Evropy, ale i z USA, Austrálie, Hondurasu a Číny. Pravděpodobně nejhodnotnějším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Mitchell-Hedgesovi křišťálové lebky. Dále je tu také sumerská hvězdná planisféra pravděpodobně zachycující původ biblické zkázy Sodomy a Gomory, dosud nevyluštěný Krétský disk nebo tajemná Tutanchamonova stříbrná válečná trubka s dřevěným tlumítkem (z pohřební výbavy) někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“. Nechybí ani obrovské sochy Moai, faksimile nejtajemnějšího rukopisu světa nebo hlavičky tsantsa – vypreparované lebky nepřátel jihoamerických indiánů.
 

Loutky kočovných loutkářů a rodinná divadélka

loutkyJihočeské muzeum v Českých Budějovicích zve malé i velké do laskavého světa loutek. Výstava Loutky, marionety, javajky a Vzpomínka na Josefa Hanusche je tematicky rozdělena na čtyři části. V první části se představí loutky kočovných loutkářů, působících na jihu Čech na přelomu 19. a počátkem 20. století. Takové loutky si vyřezávali buď loutkáři sami, nebo jejich výrobu zadávali profesionálním řezbářům ve svém okolí. Další část výstavy se věnuje loutkám pro rodinná divadla a rodinným divadélkům. Uvidíte zde jak loutky sériově vyráběné, tak i takové, jež vyráběli šikovní tatínci pro své děti. V divadelní sbírce muzea je uložena také rozsáhlá sbírka loutek z Malého divadla v Českých Budějovicích, kterou se podařilo zachránit před likvidací. Část výstavy je věnována vzpomínce na významného budějovického výtvarníka, řezbáře, loutkáře a pedagoga Josefa Hanusche.

Další aktuality

Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek

Ke skleněným chodníkům a plošinám, jaké najdete třeba v Číně nebo nad americkým Grand Canyonem, to máme poněkud z ruky, ale i v Česku se začíná v tomto směru blýskat na lepší časy. Portál Kudy z nudy pro vás objevil skvělá místa, kde se projdete po skleněných podlahách a užijete si neskutečné pohledy do hloubky.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Probuzení Ježibaby ze zimního spánku a oslava jejích narozenin, Roztáhněte křídla a leťte – ukázka papoušků v botance, Bitva u Jankova 1645, Šťastný den v Zooparku Zelčín. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.3. – 3.3.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Brūstok: Pivně-kulturní festival v Plzni 2024, Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Kam s malými dětmi: tipy ma místa, kde si užijí zábavu i batolata

Máte doma malého caparta a chtěli byste mu udělat radost výletem na místo, kde ho to bude bavit? Anebo jste dostali na hlídání rodinného příslušníka v batolecím věku a nevíte, co si s ním počít? Pro tyto případy je tu Kudy z nudy, které vám poradí, kam vzít malé děti do 4 let, aby si pěkně vyhrály a pobavily se. Stačí si jen vybrat a pak už hurá za zážitky!
Zážitky

Velký přehled science center v ČR: věda a pokusy pod vodou, nad mrakodrapy i ve vesmíru

Pro rodiny s dětmi bude návštěva některého ze science center skvělým tipem na výlet. Zažijete tu například plno optických klamů. Dospělí se promění na trpaslíky, kulička se bude kutálet do kopce a věci, které jste ještě před chvíli viděli na vlastní oči, zčistajasna zmizí. Kdo má odvahu, ten se může projít po laně nad mrakodrapy, pokusit se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou anebo si vyzkoušet zrcadlovou kresbu. Jisté je jedno: nejen v Plzni, ale i v Liberci, Ostravě, Brně či Olomouci na vás čekají zajímavé novinky vybízející k objevování nepoznaného.
Zážitky

Na výlet za majorem Zemanem: poznáte místa, kde se natáčelo jeho 30 případů?

Kdo by neznal dnes již kultovní seriál 30 případů majora Zemana… Ačkoliv dodnes vyvolává nejrůznější emoce, jedná se o stále oblíbenou řadu především detektivních příběhů, které se zakládají na skutečných případech, byť mnohdy účelově změněných. Za zmínku stojí i to, že seriál vznikl k výročí 30 let od založení Sboru národní bezpečnosti (proto třicet případů), hlavních herců se před kamerou vystřídalo 350 a seriál má dodnes svůj fanklub. Natáčelo se na mnoha místech nejen u nás, ale třeba ve slovenských Tatrách, Německu nebo na Kubě. Na výlety po Česku ve stopách seriálu vás zve Kudy z nudy.
Zážitky

Vláčky, lodě, kostičky: výstavy a stálé expozice modelů všeho druhu

Kdo z vás se rád nepodívá na modelová miniaturní kolejiště? Pro příznivce vlakových modelů je na výběr několik zajímavých výstav, ale na své si přijdou i ti, kteří obdivují autodráhy, stavebnici Lego či modely lodí a architektury. Potěšte se v expozicích modelářských klubů anebo vezměte děti na místa, kde jsou železniční modely k vidění celý rok. Vydejte se na výlet, který potěší malé i velké!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!
Zážitky