Úvod > Aktuality > Kam na letní byt? Po stopách herců, umělců a smetánky
Životní styl

Kam na letní byt? Po stopách herců, umělců a smetánky

  • Vydáno14. července 2022
Nádherná krajina, čerstvý vzduch, lesy k houbaření, tenis, společenské hry, plavby na lodičkách a také plovárny, aby bylo kde předvést letní módu – to všechno byly oblíbené činnosti letních hostů. Portál Kudy z nudy se vydal na velký pátrací výlet: kde ležela nejoblíbenější letoviska a kdo je navštěvoval?
Fenomén letních bytů nevynalezla dvacátá léta, mezi bohatými měšťany se takový způsob dovolené začal pěstovat už od poloviny 19. století. Po vzniku Československa ale lidé měli víc volného času i víc peněz. Městští úředníci, učitelé, živnostníci, podnikatelé nebo univerzitní profesoři, lékaři a právníci objevili kouzlo odpočinku na venkově.

Krátké výlety do okolí záhy přestávaly stačit, a tak si postupně v nejbližších vesnicích kolem měst začali pronajímat letní byty. A komu se takový styl trávení volného času zalíbil a neměl hluboko do kapsy, ten si postavil vilu, chatu anebo koupil chalupu a stal se letním hostem, chalupářem, chatařem či lufťákem. Která místa patřila k nejoblíbenějším?
 

Letoviska kolem Prahy

Kolem Prahy vznikla nejslavnější a nejnavštěvovanější letoviska kolem řek. Směrem na jihovýchod to bylo Posázaví, zejména Senohraby a Říčany, na sever Roztoky a na jih Řevnice, Všenory, Dobřichovice, Mokropsy a další místa kolem Berounky. Jezdit na letní byt bylo známkou určité prestiže a kdo se rád chlubil místem, kde rodina trávila léto, musel do Černošic, považovaných za skutečně luxusní lokalitu. Sem jezdila pražská smetánka a mohli jste tu potkat celebrity: letní sídlo, později přestavěné na hotel, tu míval například herec Národního divadla v Praze Jiří Steimar, jezdíval sem Ferenc Futurista a další herci. Známí architekti jako byli Jan Kotěra, Osvald Polívka či František Roith projektovali v černošickém letovisku vily pro ředitele továrny na klobouky Jana Weisse, fotografa Jana Langhanse, malíře Václava Jansu a řadu dalších.

Podobně jako jinde se i v Černošicích místní snažili pro výletníky učinit místo ještě atraktivnější. Vznikaly výletní restaurace a říční lázně, budovaly se tenisové kurty a již v 19. století lákal místní hospodský hosty tím, že na skálu nad řekou namaloval nápis Kazín jako odkaz na sídlo legendární kněžny Kazi. Název se vžil a části Černošic se tak říká dodnes.
 

Chalupář Oldřich Nový

Vidět a být viděn nebylo důležité pro každého. Například slavný elegán Oldřich Nový sice míval za první republiky chatu ve Voznici u Dobříše (podobně jako Nataša Gollová, za níž sem jezdívala Adina Mandlová či Svatopluk Beneš) a býval častým hostem v Říčanech na plovárně u rybníku Jureček. Také tohle místo proslavil tak, že sem záhy začaly jezdit další hvězdy, například Jiřina Štěpničková, Ljuba Hermanová či František Smolík. V roce 1956 si ale koupil romantickou roubenku na Kuklíku ve Žďárských vrších a až do konce života se stal chalupářem. Říkával, že tady na Vysočině je tak nějak nebi blíž.

Podobně to možná cítili i Jan Pivec, František Kreuzmann a další prvorepublikoví herci, kteří bývali častými letními hosty v penzionu ve Škrdlovicích poblíž Velkého Dářka, anebo Ladislav Pešek, který jezdil odpočívat do vilky Pampeliška ve Stražisku na Drahanské vrchovině.
 

Do lesů, vod a strání

V okolí Brna byly populární zejména Bílovice nad Svitavou, kde řadu let žil novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek, autor půvabných příběhů o lišce Bystroušce. Domov tu měl i básník S. K. Neumann (Bílovice jej inspirovaly k básnické sbírce Kniha lesů, vod a strání), na prázdniny sem jezdívali bratři Čapkové, malíři Alois Kalvoda a Zdeňka Braunerová, sochař Franta Úprka, básníci Viktor Dyk a František Gellner, spisovatelé Jiří Mahen a Marie Majerová, herec Karel Höger či hudební skladatel Leoš Janáček.

Rožnov pod RadhoštěmV okolí Ostravy se podobnému zájmu těšily Beskydy a podhorská městečka; mít v té době pronajatý pokoj v Rožnově pod Radhoštěm, kde bývaly věhlasné klimatické lázně, bylo naprosté terno. Jak takové letní bydlení vypadalo? Názorně to uvidíte při prohlídce Valašského muzea v přírodě: když rožnovské měšťany přestaly uspokojovat dřevěné patrové domy a začali je nahrazovat zděnými, bratrům Jaroňkovým bylo starých staveb líto a založili slavný skanzen. Měšťanské domy z rožnovského náměstí se tak staly základem dnešního Dřevěného městečka.
 

Víte, že…?

  • Za první republiky samozřejmě frčela i dovolená v zahraničí. Nejpopulárnější byla Francouzská riviéra, Itálie a pobřeží Jadranu v Jugoslávii. Cizinu si ale mohl dovolit jen málokdo, letní byty v tehdejším Československu byly dostupnější.
  • Letní hosté byli praktičtí, a tak nejpopulárnější letoviska měla jedno společné pojítko: dalo se do nich snadno dostat železnicí. Otcové a živitelé rodin tak mohli za svými blízkými snadno dojíždět na víkendy, v neposlední řadě to usnadnilo stěhování, kdy se často na několik týdnů na venkov přesouvala celá domácnost.
Piknik v zahradách na zámku Liblice

Piknik v zahradách na zámku Liblice

Najděte malebná zákoutí francouzské zámecké zahrady, zažijte rozmary aristokracie a vychutnejte si naše lahodné pokrmy pod širým nebem.

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy – plovárna s restaurací

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy – plovárna s restaurací

Legendární prvorepubliková plovárna Jureček v Říčanech u Prahy, kterou v minulosti navštěvoval mimo jiné herec Oldřich Nový, nabízí letní aktivity pro dospělé i rodiny s dětmi a po celý rok posezení v restauraci.

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Zámek Korozluky

Zámek Korozluky

Zámek v Korozlukách na Mostecku koupil a opravil architekt Miroslav Perout. Dnes si jej po dohodě s majitelem mohou prohlédnout návštěvníci. Jelikož zde stále probíhají opravné práce, je přístupný pouze o víkendech.

Cesta S. K. Neumanna – cestou Knihy lesů, vod a strání

Cesta S. K. Neumanna – cestou Knihy lesů, vod a strání

Cesta Stanislava Kostky Neumanna vychází z Obřan v Brně do Bukovinky pod Rakoveckým údolím. Celá trasa měří 20 km a je určena pouze pro pěší turisty.

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů

Ohrazená část křivoklátských lesů se zvláštním režimem, určená odedávna pro reprezentační myslivost. Dnes je poblíž Lán zřízena naučná stezka s vyhlídkou pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.

Galerie Antonína Chittussiho – Bílkova vila v Ronově nad Doubravou

Galerie Antonína Chittussiho – Bílkova vila v Ronově nad Doubravou

Galerie Antonína Chittussiho se nachází ve vile projektované sochařem Františkem Bílkem v roce 1932.

Další aktuality

Zámek Loučeň ovládne do konce února příběh lásky

Láska hýbe světem, historií, lidskými osudy i technologiemi. Má svoji symboliku, projevovala se různými způsoby dnes a v minulosti, u nás i ve světě. Kdy jindy vyprávět příběh lásky než v únoru? A kde jinde než na zámku Loučeň?
Středočeský kraj | Památky

Ukrajinská jabloň nebo česká hrušeň? Soutěž Evropský strom roku začíná

Soutěž o nejkrásnější a nejzajímavější strom starého kontinentu začala od 1. února 2023. Milovníci přírody mohou volit Evropský strom roku, v online hlasování budou po celý měsíc vybírat z 16 finalistů. České barvy reprezentuje Hrušeň hnilička z Drásova u Příbrami – vítězka posledního národního kola. Rusko, které organizátoři z Nadace Partnerství vloni z důvodu válečné agrese organizátoři vyřadili, letos vystřídala Ukrajina. Ta do mezinárodního klání vyslala jiný ovocný strom: Jabloň z města Krolevets.
Středočeský kraj | Příroda

Divocí koně, zubři a pratuři se rychle stali součástí ochrany přírody v Česku

Stádo prvních čtrnácti divokých koní přijelo do České republiky dne 28. ledna 2015. Zvířata, která patří v Evropě, včetně České republiky, k původním živočišným druhům, byla na kontinentu vyhubena člověkem. Po opětovném vysazení se koním u nás začalo dařit – nyní po osmi letech je na našem území dvanáct dalších rezervací. A nejen koňských! Spolu s koňmi spásají invazivní druhy vegetace velcí kopytníci – pratuři a zubři.
Středočeský kraj | Příroda

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky