ÚvodAktualityKam se jezdilo na letní byt? Po stopách herců, umělců a smetánky z dob první republiky
Životní styl

Kam se jezdilo na letní byt? Po stopách herců, umělců a smetánky z dob první republiky

Nádherná krajina, čerstvý vzduch, lesy k houbaření, tenis, společenské hry, plavby na lodičkách a také plovárny, aby bylo kde předvést letní módu – to všechno byly oblíbené činnosti letních hostů. Portál Kudy z nudy se vydal na velký pátrací výlet: kde ležela nejoblíbenější letoviska a kdo je navštěvoval?
Fenomén letních bytů nevynalezla dvacátá léta minulého století, mezi bohatými měšťany se takový způsob dovolené začal pěstovat už od poloviny 19. století. Po vzniku Československa ale lidé měli víc volného času i víc peněz. Městští úředníci, učitelé, živnostníci, podnikatelé nebo univerzitní profesoři, lékaři a právníci objevili kouzlo odpočinku na venkově.

Krátké výlety do okolí záhy přestávaly stačit, a tak si postupně v nejbližších vesnicích kolem měst začali pronajímat letní byty. A komu se takový styl trávení volného času zalíbil a neměl hluboko do kapsy, ten si postavil vilu, chatu anebo koupil chalupu a stal se letním hostem, chalupářem, chatařem či lufťákem. Která místa patřila k nejoblíbenějším?
 

Letoviska kolem Prahy

Kolem Prahy vznikla nejslavnější a nejnavštěvovanější letoviska kolem řek. Směrem na jihovýchod to bylo Posázaví, zejména Senohraby a Říčany, na sever Roztoky a na jih Řevnice, Všenory, Dobřichovice, Mokropsy a další místa kolem Berounky. Jezdit na letní byt bylo známkou určité prestiže a kdo se rád chlubil místem, kde rodina trávila léto, musel do Černošic, považovaných za skutečně luxusní lokalitu. Sem jezdila pražská smetánka a mohli jste tu potkat celebrity: letní sídlo, později přestavěné na hotel, tu míval například herec Národního divadla v Praze Jiří Steimar, jezdíval sem Ferenc Futurista a další herci. Známí architekti jako byli Jan Kotěra, Osvald Polívka či František Roith projektovali v černošickém letovisku vily pro ředitele továrny na klobouky Jana Weisse, fotografa Jana Langhanse, malíře Václava Jansu a řadu dalších.

Podobně jako jinde se i v Černošicích místní snažili pro výletníky učinit místo ještě atraktivnější. Vznikaly výletní restaurace a říční lázně, budovaly se tenisové kurty a již v 19. století lákal místní hospodský hosty tím, že na skálu nad řekou namaloval nápis Kazín jako odkaz na sídlo legendární kněžny Kazi. Název se vžil a části Černošic se tak říká dodnes.
 

Chalupář Oldřich Nový

Vidět a být viděn nebylo důležité pro každého. Například slavný elegán Oldřich Nový sice míval za první republiky chatu ve Voznici u Dobříše (podobně jako Nataša Gollová, za níž sem jezdívala Adina Mandlová či Svatopluk Beneš) a býval častým hostem v Říčanech na plovárně u rybníku Jureček. Také tohle místo proslavil tak, že sem záhy začaly jezdit další hvězdy, například Jiřina Štěpničková, Ljuba Hermanová či František Smolík. V roce 1956 si ale koupil romantickou roubenku na Kuklíku ve Žďárských vrších a až do konce života se stal chalupářem. Říkával, že tady na Vysočině je tak nějak nebi blíž.

Podobně to možná cítili i Jan Pivec, František Kreuzmann a další prvorepublikoví herci, kteří bývali častými letními hosty v penzionu ve Škrdlovicích poblíž Velkého Dářka, anebo Ladislav Pešek, který jezdil odpočívat do vilky Pampeliška ve Stražisku na Drahanské vrchovině.
 

Do lesů, vod a strání

V okolí Brna byly populární zejména Bílovice nad Svitavou, kde řadu let žil novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek, autor půvabných příběhů o lišce Bystroušce. Domov tu měl i básník S. K. Neumann (Bílovice jej inspirovaly k básnické sbírce Kniha lesů, vod a strání), na prázdniny sem jezdívali bratři Čapkové, malíři Alois Kalvoda a Zdeňka Braunerová, sochař Franta Úprka, básníci Viktor Dyk a František Gellner, spisovatelé Jiří Mahen a Marie Majerová, herec Karel Höger či hudební skladatel Leoš Janáček.

Rožnov pod RadhoštěmV okolí Ostravy se podobnému zájmu těšily Beskydy a podhorská městečka; mít v té době pronajatý pokoj v Rožnově pod Radhoštěm, kde bývaly věhlasné klimatické lázně, bylo naprosté terno. Jak takové letní bydlení vypadalo? Názorně to uvidíte při prohlídce Valašského muzea v přírodě: když rožnovské měšťany přestaly uspokojovat dřevěné patrové domy a začali je nahrazovat zděnými, bratrům Jaroňkovým bylo starých staveb líto a založili slavný skanzen. Měšťanské domy z rožnovského náměstí se tak staly základem dnešního Dřevěného městečka.
 

Víte, že…?

  • Za první republiky samozřejmě frčela i dovolená v zahraničí. Nejpopulárnější byla Francouzská riviéra, Itálie a pobřeží Jadranu v Jugoslávii. Cizinu si ale mohl dovolit jen málokdo, letní byty v tehdejším Československu byly dostupnější.
  • Letní hosté byli praktičtí, a tak nejpopulárnější letoviska měla jedno společné pojítko: dalo se do nich snadno dostat železnicí. Otcové a živitelé rodin tak mohli za svými blízkými snadno dojíždět na víkendy, v neposlední řadě to usnadnilo stěhování, kdy se často na několik týdnů na venkov přesouvala celá domácnost.
Seznamte se: zasmějte se a užijte si dobrý a ještě lepší den s nejlepšími českými humoristy

Seznamte se: zasmějte se a užijte si dobrý a ještě lepší den s nejlepšími českými humoristy

O nudě na portálu Kudy z nudy víme svoje, a tak vám nabízíme pořádnou porci humoru, veselí a zábavy. Užijte si s námi humor ve všech jeho podobách: bujarý i nostalgický, hlavně však laskavý a léčivý. Aneb jak to znáte z filmu Tři veteráni: Není nutno aby bylo přímo veselo...

Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?

Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?

Tomáš Garrigue Masaryk byl bezpochyby jednou z nejvýznamnějších osobností našeho národa, která se osobně nejvíc zasloužila o vznik samostatného Československa. Kam jezdil Tomáš Garrigue Masaryk na letní byt? Víte, že prvním letním sídlem prezidenta Masaryka nebyl zámek Lány?

Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem

20. 7.
Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Historické lokomotivy Elinka a Bobinka vás zvou na letní nostalgické jízdy po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně!

Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), jeden z nejvlivnějších a nejpřekládanějších spisovatelů 20. století, je pro řadu cestovatelů hlavní důvod, proč se vypravit do Prahy. V Kafkových stopách se ale dá cestovat i na jiná místa. Třeba tam, kde se možná zrodila inspirace pro jeho poslední román Zámek.

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů Příroda

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů

Ohrazená část křivoklátských lesů se zvláštním režimem, určená odedávna pro reprezentační myslivost. Dnes je poblíž Lán zřízena naučná stezka s vyhlídkou pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy – plovárna s restaurací Letní sporty

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy – plovárna s restaurací

Legendární prvorepubliková plovárna Jureček v Říčanech u Prahy, kterou v minulosti navštěvoval mimo jiné herec Oldřich Nový, nabízí letní aktivity pro dospělé i rodiny s dětmi a po celý rok posezení v restauraci.

Tradice: rybníky, rybníčky a rybniční soustavy aneb umění mistrů rybníkářů

Tradice: rybníky, rybníčky a rybniční soustavy aneb umění mistrů rybníkářů

Rybníky jsou magické oči naší krajiny, místa plná romantiky a také kulisy řady pověstí a pohádek. Na Kudy z nudy je známe především jako zajímavé cíle výletů pěšky nebo na kole, docela jinak si je ale užijete na podzim v čase výlovů anebo v zimě při bruslení. Vydejte se s námi za tradicemi českého rybníkářství!

Zlatá stezka Českého ráje Příroda

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Tradice: na pivo do hospody se slavnými osobnostmi

Tradice: na pivo do hospody se slavnými osobnostmi

Pivo je jedním z národních pokladů Česka, tradice našeho pivovarnictví sahá až do středověku a pozvat „na jedno“ nejlepší přátele patří k českým národním tradicím. Své o tom vědí slavní Rolling Stones, americký prezident Bill Clinton a další známé osobnosti, které byly okouzleny atmosférou pravé české hospody. Užijte si ji i vy!

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Zdenka či Zdeňka Braunerová, pokřtěna jako Zdislava Rosalia Augusta (9. dubna 1858, Praha – 23. května 1934, Praha), byla česká malířka konce 19. a první třetiny 20. stolet. Oslnivá a neobyčejně schopná organizátorka společenského a uměleckého života na přelomu 19. a 20. století byla patronkou několika českých umělců a stala se také jednou z múz Jana Zrzavého.

S osobností na procházku: krajem pod Ještědem s Karolinou Světlou aneb povinná četba zábavně

S osobností na procházku: krajem pod Ještědem s Karolinou Světlou aneb povinná četba zábavně

Povinná literatura se přece dá poznávat zábavně a s úsměvem: třeba venkovské romány Karoliny Světlé. Pro spisovatelku se věčnou inspirací stala Světlá pod Ještědem a její malebné okolí. Některými místy z jejích knížek prochází naučná stezka, navíc tu objevíte fantastické lesní hřiště s lesním obrem. O něm se sice v knihách nepíše, ale nevadí – bavit vás to tu bude i bez obra.

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

Když před časem pořadatelé prestižní literární ceny Magnesia Litera vyhlásili soutěž o Knihu století, u odborné poroty zvítězil román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, ale veřejnost hlasovala pro Jirotkova Saturnina. Není divu, román je oblíbený napříč generacemi a pár úryvků z knížky nebo hlášek z filmu zná téměř každý.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Galerie Antonína Chittussiho – Bílkova vila v Ronově nad Doubravou Kultura

Galerie Antonína Chittussiho – Bílkova vila v Ronově nad Doubravou

Galerie Antonína Chittussiho se nachází ve vile projektované sochařem Františkem Bílkem v roce 1932.

Zámek Korozluky Památky

Zámek Korozluky

Zámek v Korozlukách na Mostecku koupil a opravil architekt Miroslav Perout. Dnes si jej po dohodě s majitelem mohou prohlédnout návštěvníci. Jelikož zde stále probíhají opravné práce, je přístupný pouze o víkendech.

Památník Josefa Lady v Hrusicích Kultura

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.

Piknik v zahradách na zámku Liblice Gurmánská turistika

Piknik v zahradách na zámku Liblice

Najděte malebná zákoutí francouzské zámecké zahrady, zažijte rozmary aristokracie a vychutnejte si naše lahodné pokrmy pod širým nebem.

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

Senohraby

Senohraby

Jedním z oblíbených letovisek na Sázavě bývaly už v dobách první republiky Senohraby. Jsou jednou z obcí mikroregionu Ladův kraj a určitě znáte i Hlásku, věž zdejšího hradu Zlenice: malíř Josef Lada, rodák z blízkých Hrusic, ji s oblibou kreslil na pozadí svých známých pohádkových obrázků.

Cesta S. K. Neumanna – cestou Knihy lesů, vod a strání Letní sporty

Cesta S. K. Neumanna – cestou Knihy lesů, vod a strání

Cesta Stanislava Kostky Neumanna vychází z Obřan v Brně do Bukovinky pod Rakoveckým údolím. Celá trasa měří 20 km a je určena pouze pro pěší turisty.

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze Památky

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.

Další aktuality

20 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi ve středních Čechách

Chcete vyrazit na výlet ve středních Čechách? Nebo zůstáváte na letošní dovolenou doma a hledáte inspiraci na příjemné chvíle s celou rodinou? Pak se vám budou hodit naše tipy na zážitky ve středních Čechách, které nabízí spoustu atraktivních možností využití volného času – od zoologických zahrad přes aquaparky, projížďky malebnými lokálkami po zábavní parky, výletní plavby a další atrakce, ze kterých si vyberou malí i velcí.
13. červenec 2024 6:53
Zážitky, Středočeský kraj

V kouřimském skanzenu zjistíte, jak vypadalo léto na vsi

Skanzen v Kouřimi pořádá tuto sobotu 13. července 2024 národopisný pořad, který nabídne příchozím ukázky starých řemesel a nejrůznějších povolání našich předků. Dozvíte se také, jak vypadal všední život na venkově v minulých staletích, jak naši předkové barvili látky a samozřejmě také o lidových obyčejích v letním období. Program probíhá po celý den od 10:30 do 18:00 hodin.
10. červenec 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku

Devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ startuje v pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 na Točníku nedaleko Prahy a dále se vždy v pátek a sobotu představí na Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, Veveří, Hradci nad Moravicí, Bouzově a své letošní putování uzavře 30. a 31. srpna na Bezdězu. Páteční program na Točníku nabídne koncert Daniela Landy, který tento rok zahraje exkluzivně na festivalu Hrady CZ, dále pak kapel Mig 21 či Trautenberk. V sobotu pak mohou návštěvníci zažít jeden z posledních koncertů kapely Lucie v původní sestavě s Davidem Kollerem, po „hradní šňůře“ zpěvák odchází ze skupiny. Dále dav roztančí kapela Chinaski, kterou v průběhu léta diváci uvidí pouze na Hradech, chybět nebude Jelen nebo Vypsaná fixa. V ceně sobotního lístku na festival je vstup na hrady Točník a Žebrák zdarma.
10. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Český ráj

Vydejte se mimo davy a prozkoumejte neobjevená místa Českého ráje! Český ráj je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Poznejte neobjevené ráje!
9. červenec 2024 15:32
Příroda, Středočeský kraj

Na Jezeře v Poděbradech zažijete Barvy léta

Již 23. ročník Barev léta se uskuteční od pátku do neděle 12. až 13. 7. 2024 opět v areálu Jezera Poděbrady. Jako vždy se můžete těšit na řadu československých hvězd. Vedle areálu je hned koupaliště Jezero, takže se můžete jít v případě přehřátí krásně ochladit! Letošní dramaturgie je opravdu pestrá a každý si zde zcela určitě najde to své. Těšit se můžete i na páteční večírek pro nedočkavé.
9. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!

Během léta, od července do srpna 2024, můžete denně poznat Kutnou Horu v jiné atmosféře, ale vždy jako město pohostinné a pozorné ke svým návštěvníkům a hostům. Bohatý celoprázdninový program pro malé i velké nabízí nejen zábavu pro celou rodinu, ale hlavně netradiční noční prohlídky. V nevšední čas si prohlédnete kostnici, kutnohorské chrámy a poznáte Kutnou Horu i z odvrácené strany.
8. červenec 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Poznejte 10 nej středočeských rozhleden

Středočeské rozhledny, v mnoha případech obdivovaná architektonická díla, která obdržela ceny v různých soutěží, se často nacházejí v lokalitách plných vzácných památek a v místech, která jsou jako stvořená k letním výletům. Odměnou za vystoupání na vrchol rozhledny vám bude navíc ještě překrásný výhled do dalekého okolí. Užijte si letní dny vysoko nad zemí.
7. červenec 2024 10:34
Příroda, Středočeský kraj

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 7. července 2024 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (7. 7.) ale i v srpnu (4. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
6. červenec 2024 13:17
Zážitky, Středočeský kraj