Úvod > Aktuality > Kam na běžky v Krušných horách?
Zimní sporty

Kam na běžky v Krušných horách?

 • Vydáno26. ledna 2019
Kam na běžky v Krušných horách? To je otázka, která trápí nejednoho příznivce bíle stopy na severozápadě Čech. Přehled otevřených úseků, ale i těch, kam byl vydán zákaz vstupu vám přináší portál Kudy z nudy.

Do božídarských lesů je vstup povolen

Boží DarMěsto Boží Dar již zvládlo kalamitu posledních týdnů a v úterý 22. zrušilo zákaz vstupu do městských lesů pro běžkaře, respektive povoluje pohyb po značených a upravených cestách. Pohyb po lesních stezkách je na vlastní nebezpečí, ovšem vstup do hloubi lesa mimo značené a upravené cesty je nadále přísně zakázaný, a to z důvodu trvající námrazy a velkého množství sněhu na stromech.

Nadále, až do konce zimy, platí zákaz vjezdu osobních automobilů do centra města mimo místních občanů, zásobování, IZS a rekreantů na Božím Daru bydlících. Vjezd je povolen i do lyžařských areálů Novako a Hranice, avšak pouze do naplnění kapacity.
 

Zákaz vstupu na běžecké trasy Nové Hamry, Jelení, Vysoká Pec a Přebuz

Nové HamryDne 22. 1. 2019 bylo vydáno rozhodnutí o zákazu vstupu do lesa na pozemky Náboženské matice spravované Arcibiskupstvím pražským, ve správním území obcí Nové Hamry, Vysoká Pec a Nejdek a Přebuz s platností až do 28. 2. 2019! Přes veškeré snahy místních organizací (vyčištění lyžařských tras od popadaných stromů, komunikaci s nejdeckým polesím AP i příslušným úřadem) bylo rozhodnuto o plošném zákazu vstupu do lesa, vyčištěné a upravené lyžařské trasy nevyjímaje. Náboženská matice se v tiskové zprávě vydané 24. ledna vyjádřila, že je její prioritou v co nejkratší době zákaz odvolat, avšak musí hledět v první řadě na bezpečnost osob, které se do oblasti vydají.
 

Přehled tras dotčených zákazem vstupu do lesa:

 • ChaloupkyBučinská cesta, tj. magistrála v úseku Jelení – Korce – hamerská silnice
 • Jelení – Jelení vrch – Chaloupky
 • Nové Hamry/U sjezdovky – spadlý most – Chaloupecké parkoviště
 • Petrlíkova cesta
 • Chaloupky – elektrovod/elektrovod – Vysoká Jedle – Severní louka – Nad Vysokou Pecí
 


Trasy, na které se zákaz vstupu do lesa nevztahuje:

 • Rolavamagistrála Jelení – Rolava
 • Jelení – státní hranice
 • Chaloupecké parkoviště – Chaloupky – Rolava
 • Nové Hamry/spadlý most – Havraní vrch (na trasu se nicméně přes pozemky Náboženské matice nedostane rolba – nebude jí tedy možné upravovat).  


 

Víkendová úprava úseků, které jsou sjízdné a neplatí pro ně zákaz

Běžky Krušné horyV noci na sobotu mělo dle předpovědi připadnout 5 až 10 cm nového sněhu. Na sobotní ráno je tedy plánován výjezd roleb z Božího Daru (kompletní úprava tras směr Myslivny, Špičák, Červená jáma, okruh Karlova běhu), Perninku (úprava tras směr Abertamy, Červená jáma, Bludná, H. Blatná, Schuppenberská cesta) i Jelení (magistrála Jelení – Bublava, Rolava – Chaloupky – chaloup. parkoviště , Jelení – hranice). Německá rolba by u Bublavy měla upravit Bublavský okruh a Sonnenloipe. O úpravě tras v okolí Klínovce/Meluzíny/Loučné bude rozhodnuto v sobotu ráno dle aktuálních podmínek. Vzhledem k předpokládanému sněžení v sobotu během celého dne je výjezd roleb plánován také na nedělní ráno.

V souvislosti s rozhodnutím o zákazu vstupu do lesa, platného na pozemcích ve správě Arcibiskupství pražského, není možné strojově upravit následující trasy:
 • Bučinská cesta, tj. magistrála v úseku Jelení – Korce – hamerská silnice
 • Jelení vrch – Velký Močál – Chaloupky
 • Nové Hamry/U sjezdovky – spadlý most – Chaloupecké parkoviště
 • Nové Hamry – Havraní vrch – Petrlíkova cesta
 • Nad Vysokou Pecí – Severní louka


Omezení na Litvínovsku – do běžeckých stop se ale může

běžky krušné horyTaké litvínovští radní rozhodli na základě žádosti Lesů ČR o dočasném vyloučení vstupu do lesa. Důvodem je vysoké ohrožení osob pádem stromů nebo jejich částí. Vyloučení vstupu osob do lesa se týká pozemků určených k plnění funkce lesa, hovoří vydané nařízení. Jde o lesy v Brandově, Rudolicích v Horách, Hoře Svaté Kateřiny, na Flájích, v Českém Jiřetíně a na Klínech.

Dočasný zákaz se stanovuje do 31. března letošního roku. Lesníci mají informace vyvěsit v blízkosti jinak intenzivně využívaných přístupových lesních cest, stezek a pěšin. Zákaz vstupu se zatím netýká v oblasti Klínů běžeckých stop v lokalitě Mračný vrch, kterou nespravují Lesy ČR. Dále se může běžkovat v katastru Mníšku a Nové Vsi v Horách až k Lesné, Moldava a Chomutov.
Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Bublava je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového i běžeckého lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. V těsném sousedství se navíc nabízí možnost výletů do blízkého Německa.

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Pojďte se projet pohádkovou krajinou! V okolí Perninku budete projíždět okouzlující přírodou, navštívíte krásná místa a vychutnáte si klid a romantiku zasněžených lesů a plání. V samotném městečku můžete vyzkoušet běžkařský osvětlený okruh i kolečko pro běžkaře s psími kamarády.

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorský klub je udržovatelem strojově upravovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Upravují se ve středisku Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska, v Klínech, na Dloué Louce, Bouřňáku, Fojtovicích a Telnici.

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru – lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Krušné hory na běžkách – z Komáří hůrky na Cínovec

Krušné hory na běžkách – z Komáří hůrky na Cínovec

Projeďte se projet po nejoblíbenější běžkařské trase v Krušných horách. K přednostem krušnohorské magistrály patří strojově udržované cesty a malebná krajina okolo. Jedná se o nenáročnou trasu s malým převýšením.

Další aktuality

Horní Hrad je i v únoru otevřený každý den

Horní hrad Hauenštejn nedaleko Stráže nad Ohří v zimním období rozhodně neupadá do zimního spánku. I v únoru má otevřeno denně, od pondělí do neděle, a to od 10:00 do 17:00 hodin. V hradním areálu je pro vás připraveno také občerstvení a horká medovina!
Karlovarský kraj | Památky

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru

Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky. Váže se k němu také řada zajímavých příběhů a pověstí a s jeho dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí. Do konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Znáte naše geoparky?

Již celkem čtrnáct míst České republiky, kam mohou turisté vyrazit, je vedeno pod názvem "geopark". Jedná se o geologicky cenné území díky nimž nahlédnete do geologických procesů, které tvarovaly Zemi. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Které to jsou vám prozradíme v našich dnešních tipech.
Karlovarský kraj | Příroda

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness