!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kam do lázní s dětmi: léčebné pobyty, zábava i zimní radovánky
Kam do lázní s dětmi: léčebné pobyty, zábava i zimní radovánky
"> "> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

Kam do lázní s dětmi: léčebné pobyty, zábava i zimní radovánky

  • Vydáno10. ledna 2022
Kam vyrazit s dětmi do lázní? Nabízíme pár ověřených tipů na místa, kam se můžete vypravit třeba hned. Nejlépe do hor, kde leží sníh a léčebné pobyty se snadno dají spojit se sáňkováním, bruslením nebo výletem na běžkách. Anebo dáte přednost lenošení na pokoji, deskovým hrám a zábavě pod střechou?
Na horách leží sníh, což je pro pobyt v horských lázních ideální – zvlášť tam, kde třeba hned za lázeňským hotelem objevíte svah na sáňkování a bobování. Ve vytipovaných lázních navíc nechybí místa, kam se můžete vypravit na krátkou nebo trochu delší procházku, ať už pěšky z lázní anebo o kousek dál, kam pohodlně dojedete autem nebo autobusem. Takže začněte balit a jedeme na lázeňské zimní prázdniny!
 

1. Jáchymov: lázně kousek od Ježíškovy cesty

Lázně, odkud se snadno dostanete na Klínovec, největší lyžařské středisko Krušných hor, ale také na Ježíškovu cestu a do Božího Daru, nejvýše položeného města v Česku, se jmenují Jáchymov. Lázně, které proslavila minerální voda s vysokým obsahem radonu, nabízejí rodinám s dětmi apartmány v hotelu Astoria s kuchyňkami, lyžárnami a wellness zázemím. Na zimní procházku se můžete vydat třeba po radonové naučné stezce. Proplétá se po svazích kolem Jáchymova a zavede vás například ke Šlikovu hrádku s romantickou věžičkou. Pokud se nebudete muset v lesích prodírat závějemi, zkuste se vypravit do Údolí mlýnků, místa, které se líbí nejen dětem, ale i dospělým. V lese nedaleko hotelu Radium Palace je potok, na němž stojí množství mlýnků. Některé vypadají jako jáchymovské památky, jiné mají spíš pohádkové ladění. Většina je vyrobená ručně, některé se na zimu stěhují pod střechu, další tu zůstávají celý rok. Třeba to bude inspirace pro společné tvoření s dětmi: naplánujte si vlastní mlýnek, vyrobte ho a na jaře se sem vraťte a přidejte ho k ostatním.
 

2. Karlova Studánka: lázně pod Pradědem

Pro vaše plíce neexistuje lepší místo než lázně v horském údolí, kde k procedurám dostanete navíc pořádnou porcí kyslíku. Koho trápí chronický kašel a obtíže s dechem, může si vybrat třeba Karlovu Studánku a jedny z nejvýše položených horských lázní u nás. Čistota vzduchu v nadmořské výšce kolem 800 metrů na východním úbočí Pradědu je prý srovnatelná s ovzduším v Alpách. K ubytování ve třílůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením a TV na sedm dní lázně nabízejí stravování formou bufetu a několik procedur, například voskový zábal, inhalace a uhličitou koupel anebo návštěvu solné jeskyně; ta je zařazena i v dětských procedurách. Cestu podél Bílé Opavy spojenou s podívanou na zamrzlé vodopády v zimě zvládnou jen zkušení turisté, ostatní se mohou zajít podívat třeba na ledotrysk, oblíbenou lázeňskou zimní atrakci, anebo na Rolandův kámen s výhledem na Jeseníky. Pokud se chcete podívat na Praděd, až k parkovišti u Ovčárny jezdí kyvadlová autobusová doprava z parkoviště Hvězda. Na Ovčárnu se lze dostat také vlastním autem, motorkou, autobusem či karavanem, ale kapacita parkoviště je malá, přibližně jen 40 míst.
 

3. Termální lázně Velké Losiny: do hor na běžkách

Lázně na zkoušku, Týden pro zdraví anebo program regenerace po vyléčení z Covid-19? To všechno nabízejí Velké Losiny, jedny z nejznámějších a nejstarších moravských lázní, lázeňský hotel Eliška a jedinečné léčebné účinky místních termálních sirných minerálních vod. Na procházku se s dětmi můžete vydat třeba do zámeckého parku nebo do areálu zdraví, k rozhledně Bukovka nebo do Andělária, přírodní galerie andělských bytostí u Rejchartic. Skiareál Kouty sice pro běžkaře upravuje trasu od horní stanice lanovky až k horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Lanovka je v provozu od 8:50 do 16:00 hodin. Případný výlet je i tak hodně dlouhý a zvládnou ho jen starší děti, které si s běžkami už umí poradit. 
 

4. Lázně Teplice: procházky po městě

Potřebujete načerpat nové síly? Vydejte se do lázní Teplice a děti nebo vnoučata vezměte s sebou. Společně si můžete užít něco, co jinde nemají: komplex bazénů Thermalium s termální vodou z Pravřídla! Jeden relaxační s různými atrakcemi, v němž je voda zchlazena z původních 41 stupňů Celsia na 35 stupňů Celsia. V druhém bazénu na plavání si užijí hosté vodu o teplotě 29 stupňů Celsia. K disopizici jsou rovněž masáže, Kneippův chodník a nový saunový svět. Vypravit se můžete také na procházku městem: projděte se Zámeckou zahradou, zajděte se podívat k rozhledně Letná a zkuste zjistit, proč se Teplicím říkalo Salon Evropy nebo Malá Paříž.
 

5. Priessnitzovy léčebné lázně: z Jeseníku na Rejvíz

Svěží horský vzduch a léčebný pobyt s koupelemi, masážemi a zábaly udělá dobře také těm, kteří se s dětmi vypraví do Priessnitzových lázní nad městem Jeseník: nejstarší vodoléčebné lázně na světě mají jedinečné mikroklima, vhodné zejména pro léčení horních a dolních cest dýchacích. Tradiční lázeňské kolonády nahrazuje okružní promenáda, v jejímž okolí najdete spousty svahů pro sáňkování a bobování. Můžete podnikat krátké i dlouhé procházky po okolí: třeba na lesní hřiště s kuriózní obří výhlednou anebo spojit výlet s pátráním po pramenech na úbočí Studničního vrchu. Využijte také toho, že nedaleko leží Rejvízrašeliništěm a tajemným Mechovým jezírkem, upravenými běžkařskými stopami a zajímavým Bublavým pramenem – vypravit se k němu můžete v zimě stejně jako v jiném ročním období.
 

Několik důležitých lázeňských pravidel

  • Lázeňské pobyty s využitím slevových voucherů běží i v roce 2022. Provoz v doporučených lokalitách se samozřejmě odvíjí od aktuální situace a vládních nařízení. Užijte si lázeňskou péči za zvýhodněných podmínek!
  • Některé lázně zatím vouchery přijímají, jiné už ne; aktuální situaci si ověřte přímo na místě, které si vyberete. Platnost voucherů, které lze nyní vygenerovat končí 31.3.2022.
  • Pokud vámi vybrané lázně zatím pobyty s možností využití státního příspěvku nabízejí, počítejte s tím, že minimální délka pobytu je stanovena na šest po sobě navazujících nocí. Voucher je tedy možné čerpat pouze jednorázově, slevu 2000 Kč nelze rozdělit na více pobytů.
  • V rámci pobytu vás čeká alespoň pět léčebně rehabilitačních procedur, tedy koupele, masáže, zábaly a další.
  • Sleva platí pro dospělé osoby, nikoli na pobyt nebo lázeňské procedury dětí.
Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Svěřit se teplickým pramenům znamená ponořit se do vody, která 18 000 let strávila ve vulkanickém podloží. Takový zážitek přináší pobyt v Lázních Teplice v Čechách. Když se spojí účinky termální vodoléčby a odborné péče i chronické obtíže mizí, z Teplic si lidé odvážejí novou pohybovou kondici.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

V Priessnitzových lázních v Jeseníku najdete evropskou raritu, balneopark, který se rozprostírá nad lázeňským areálem. Pojetí balneoparku navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

Termální park – Termály Losiny

Termální park – Termály Losiny

Unikátní spojení relaxace, regenerace, odpočinku a blahodárné termální vody – jedinečný termální park, který v České republice nemá obdoby. Venkovní areál termálního parku nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás nabízí bazény napuštěné přírodní termální vodou.