Úvod > Aktuality > Kalendář 2023: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?
Příroda

Kalendář 2023: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

  • Vydáno31. května 2023
Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Praze či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
bonsajAčkoli slovo bonsai či bonsaj pochází z japonštiny a ve volném překladu znamená strom v misce, zvláštní druh zahradnického umění vznikl před více než dvěma tisíci lety v Číně. Každý stromek je uměleckým dílem, jehož hodnota se s každým dalším rokem zvyšuje. Ve sbírkách nadšených pěstitelů najdete kousky staré sto i více let, ovšem patrně vůbec nejstarší bonsaj ve střední Evropě spatříte v Botanické zahradě v Liberci. Jasmínový pomerančovník je přibližně 140 centimetrů vysoký, váží 100 kilo a je mu již přes 340 let! Pro vaši představu: když vyrašil, psal se rok 1679. V Českém království vládl Leopold I., na francouzském trůnu seděl král slunce Ludvík XIV. a benediktinský mnich Dom Pérignon právě objevil tajemství přípravy šampaňského.
 

Léto plné bonsají: festival japonské kultury i bonsaje v Konici

Červen je bonsajům zaslíbený. Bonsai klub Zbraslav zve 3. a 4. června na výstavu bonsají v Městské zahradě na Zbraslavi. Součástí výstavy každoročně bývá komentovaná prohlídka, ukázky tvarovacích technik a poradna pro začínajíci i pokročilé pěstitele. První červnový víkend se koná také výstava bonsají na zámku Konice. Během výstavy probíhá poradenská služba, ukázky tvarování i prodej rostlin a misek. 

Rájem pro milovníky bonsají je oblíbený Festival japonské kultury v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji. Od 16. do 25. června zaplní Japonskou zahradu výtvory českých i zahraničních pěstitelů, doprovodný program nabídne ukázky tvorby kaligrafie, čajové obřady, ukázky bojového umění, hru na flétnu shakuhachi, tanec gejši a další ochutnávky z japonské kultury. Mimořádným hostem výstavy bude letos mexický pěstitel a demonstrátor Enrique Castaño. Vrcholem a největší podívanou festivalu v trojské zahradě bude Bonsajové Trienále, které se uskuteční od 23. června do 25. června. Jde o prestižní mezinárodní přehlídku střídající se každé tři roky mezi Českem, Německem a Polskem. Z každé země se může přihlásit pouze 15 stromů a každý pěstitel může vystavit pouze 1 stromek – vybírají se tedy opravdu ty nejlepší z nejlepších. Na začátku července, 5. – 9. 7., se koná letní výstava bonsají na krásném zámku v Libochovicích. Na místě můžete získat cenné rady, zakoupit bonsaje či odbornou literaturu.
 

Podzim ve znamení bonsají: Floria Kroměříž, Prostějov a ŠuTry

bonsaj kroměřížVe dnech 15. až 17. září připraví Bonsai klub Haná výstavu bonsají nádvoří zámku Prostějov na Pernštýnském náměstí. Součástí výstavy bude poradenská služba, ukázky tvarování, prodej rostlin, bonsají a misek i pro pokojové bonsaje. Pěstitelé "stromů v misce" by neměli vynechat ani Floriu Kroměříž, která se letos koná od 28. září do 1. října. Každý rok na podzim hostí výjimečnou národní expozici stovek bonsají a kamenů suiseki, spojenou s odbornými workshopy, přednáškami či ukázkami starobylého japonského aranžování květin – tzv. ikebany. Na konci října, 27. – 29. 10. se také můžete těšit na Bonsajové dny – ŠuTry 2023 ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Čeká vás mezinárodní ukázka bonsají, ukázky tvarování stromů bonsajových mistrů, přednášky, workshopy a bohatý kulturní program v prostorách kostela sv. Ducha, Jezuitského sklepa a Bonsaimusea Isabelia.
Bonsajové dny – ŠuTry 2023

27.10.
29.10.
Bonsajové dny – ŠuTry 2023

Od Pátku do neděle 27. – 29. října 2023 se ve Starém Městě u Uherského Hradiště uskuteční 4. ročník výstavy vybraných bonsají významných evropských bonsajistů.

Floria Podzim 2023 v Kroměříži

28.9.
1.10.
Floria Podzim 2023 v Kroměříži

Ojedinělá výstava nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře – Floria podzim.

Japonská zahrada ve Sněžném

Japonská zahrada ve Sněžném

Japonská zahrada ve Sněžném u Nového Města na Moravě, která se začala budovat v roce 1996, je koncipovaná v duchu budhistických a šintoistických tradic. To se projevuje v postupném budování základních i doplňkových prvků, typických pro asijské zahrady.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

Arboretum Borotín

Arboretum Borotín

Arboretum se nachází v malé obci Borotín na Boskovicku. Bylo založeno v roce 1918 rodinou Riedlů. Nový majitel po restituci arboretum opustil. To zůstalo delší dobu bez ošetření a bylo téměř zničeno.

Muzeum bonsají Isabelia ve Starém Městě na Moravě

Muzeum bonsají Isabelia ve Starém Městě na Moravě

Ve Starém Městě uvidíte největší množství bonsají v celé střední a východní Evropě, jejichž stáří se odhaduje až na 300 let. Je zde i zahrada v japonském stylu lákající k procházce po klikatých cestičkách a jezírko s kapry Koi.

Přírodní památka Andrejšky u Starého Plzence

Přírodní památka Andrejšky u Starého Plzence

Andrejšky tvoří zajímavé až bizarní skalní útvary rozkládající se v délce asi 300 metrů. Tento skalní buližníkový hřbet leží na severozápadním úbočí vrchu Radyně, v blízkosti obce Starý Plzenec.

Bonsai zahrada v Boskovicích

Bonsai zahrada v Boskovicích

Velký výběr venkovních bonsají v různých stupních jejich vývoje. Osobní přístup, rady v pěstování a tvarování venkovních bonsají.

Bonsai centrum Libčany

Bonsai centrum Libčany

Získáte zde nejen zajímavé informace o bonsajích, jak je pěstovat a zastřihávat, rady a návody, ale můžete navštívit i Bonsai zoo a uvidíte bonsai starou přes 330 let. Vstup zdarma.

Další aktuality

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu.
Praha | Památky

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již pošestnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 22. a 23. září 2023 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli v Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
Praha | Gurmánská turistika