ÚvodAktualityKalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?
Příroda

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
bonsajAčkoli slovo bonsai či bonsaj pochází z japonštiny a ve volném překladu znamená strom v misce, zvláštní druh zahradnického umění vznikl před více než dvěma tisíci lety v Číně. Každý stromek je uměleckým dílem, jehož hodnota se s každým dalším rokem zvyšuje. Ve sbírkách nadšených pěstitelů najdete kousky staré sto i více let, ovšem patrně vůbec nejstarší bonsaj ve střední Evropě spatříte v Botanické zahradě v Liberci. Jasmínový pomerančovník je přibližně 140 centimetrů vysoký, váží 100 kilo a je mu již přes 340 let! Pro vaši představu: když vyrašil, psal se rok 1679. V Českém království vládl Leopold I., na francouzském trůnu seděl král slunce Ludvík XIV. a benediktinský mnich Dom Pérignon právě objevil tajemství přípravy šampaňského.
 

Bonsaje od jara do léta: FlorExpo, Třinec i zámek Konice

V termínu 18. – 21. dubna se v Přerově uskuteční výstava FlorExpo Jaro. Kromě záplav krásných jarních květů a dalšího rozmanitého zboží pro dům a zahradu zde najdete i bonsaje. V neděli 21. 4. bude součástí doprovodného programu od 10:30 do 12:00 ukázka tvarování bonsají -  Bonsaimuseum Isabelia. O víkendu 18. – 19. května můžete v rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií navštívit výstavu bonsají na neobvyklém místě, v hornickém skanzenu Mayrau

O víkendu 25. – 26. května se konají hned dvě akce. Bonsai klub Haná pořádá výstavu bonsají na nádvoří zámku Konice. Výstavu tak lze spojit s prohlídkou zámku, který ve své expozici seznamuje s řadou tradičních řemesel. Druhou akci tento víkend pořádá Bonsai klub Zbraslav. Na výstavě Bonsaje na Zbraslavi budou probíhat i komentované prohlídky, vyhlášení nejlepších stromů, ukázky tvarovacích technik. Květen uzavře 31. 5. – 1. 6.  Mezinárodní výstava bonsají Třinec. Letos je to již XXXIV. ročník. V doprovodném programu můžete zhlédnout i ukázku cvičení Tai-Chi. Na začátku července, 4. – 7. 7., se koná letní výstava bonsají na krásném zámku v Libochovicích. Na místě můžete získat cenné rady, zakoupit bonsaje či odbornou literaturu.
 

Podzim ve znamení bonsají: Lysá nad Labem, Floria Kroměříž a Prostějov

bonsaj kroměřížPřelom srpna a září, 30. 8. – 1. 9., patří výstavě bonsají v Boskovicích. Od 6. do 8. 9., se na výstavišti v Lysé nad Labem uskuteční Mezinárodní výstava bonsají a suiseki České bonsajové asociace. K vidění zde bude více jak 70 kusů bonsají a cca 30 kusů suiseki. Po celou dobu výstavy bude k dispozici odborná poradenská činnost a ke koupi vše potřebné pro pěstování. V bohatém doprovodném programu budou ukázky tvarování, přednášky, soutěž talentů a mnoho dalších aktivit. Ve dnech 13. až 15. září připraví Bonsai klub Haná výstavu bonsají na nádvoří zámku Prostějov na Pernštýnském náměstí. I zde bude součástí výstavy poradenská služba, ukázky tvarování, prodej rostlin, bonsají a misek i pro pokojové bonsaje. Pěstitelé "stromů v misce" by neměli vynechat ani Floriu Kroměříž, která se letos koná od 11. do 13. října. Každý rok na podzim hostí výjimečnou národní expozici desítek bonsají a kamenů suiseki, spojenou s odbornými workshopy, přednáškami či ukázkami starobylého japonského aranžování květin – tzv. ikebany
 

Kde navštívit bonsaje po celý rok?

Kromě Botanické zahrady v Liberci jsou i další místa, kde si můžete prohlédnout bonsaje po celý rok. Největší je Bonsaimuseum Isabelia ve Starém Městě na Moravě. Zdejší zahrada je takové malé Japonsko. Pan Josef Valuch, který muzeum založil, se věnuje pěstování bonsají více než třicet let a dosahuje v tomto oboru světové úrovně. Zdejší bonsaje pravidelně prezentují na prestižních evropských výstavách. Poradí vám zde se vším a nabídnou vše, co k pěstování bonsají potřebujete. 

U Nového Města na Moravě se nachází Japonská zahrada ve Sněžném. V zahradě koncipované podle budhistických a šintoistických tradic najdete horskou scenérii i s pramenem řeky a horským jezerem, množství kamenů, mnoho postupně vysazovaných rostlin i stálou výstavu bonsají. Velký výběr bonsají v různých stupních vývoje nabízí i Bonsai zahrada v Boskovicích. Rádi vám pomohou i s tvatováním vašich donesených stromků. V japonském stylu s jezírkem je Bonsai zahrada Kněžves, kde se dozvíte také něco o japonském umění suiseki. A nakonec překrásná japonská zahrada, místo pro chvíle klidu a rozjímání v každém ročním období, je jednou z venkovních expozic Botanické zahrady Praha.
Výstava bonsaí Boskovice

30. 8.1. 9.
Výstava bonsaí Boskovice

Bonsai klub Haná a Muzeum regionu Boskovicka zvou na výstavu bonsaí a suiskei v termínu 30. 8. – 1.9. 2024.

Výstava bonsají v Prostějově

13. 9.15. 9.
Výstava bonsají v Prostějově

Výstava bonsají v době hodů na nádvoří zámku Prostějov na Pernštýnském náměstí. Otevřeno je od 9.00 do 18.00 hodin.

Letní výstava bonsají na zámku Libochovice

4. 7.7. 7.
Letní výstava bonsají na zámku Libochovice

Na místě můžete získat cenné rady, zakoupit bonsaje či odbornou literaturu.

Mezinárodní výstava bonsají a suiseki České bonsajové asociace

6. 9.8. 9.
Mezinárodní výstava bonsají a suiseki České bonsajové asociace

Mezinárodní výstava bonsají a suiseki České bonsajové asociace na výstavišti v Lysé nad Labem. Koná se od pátku 6. do neděle 8. září 2024.

Floria Podzim 2024 v Kroměříži

11. 10.13. 10.
Floria Podzim 2024 v Kroměříži

Ojedinělá výstava nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře – Floria podzim.

Výstava Zahrada Čech 2024

13. 9.18. 9.
Výstava Zahrada Čech 2024

48. ročník veletrhu Zahrada Čech zaměřený na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody se uskuteční od 13. do 18. září 2024.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Přírodní památka Andrejšky u Starého Plzence Příroda

Přírodní památka Andrejšky u Starého Plzence

Andrejšky tvoří zajímavé až bizarní skalní útvary rozkládající se v délce asi 300 metrů. Tento skalní buližníkový hřbet leží na severozápadním úbočí vrchu Radyně, v blízkosti obce Starý Plzenec.

Japonská zahrada ve Sněžném Příroda

Japonská zahrada ve Sněžném

Japonská zahrada ve Sněžném u Nového Města na Moravě, která se začala budovat v roce 1996, je koncipovaná v duchu budhistických a šintoistických tradic. To se projevuje v postupném budování základních i doplňkových prvků, typických pro asijské zahrady.

Bonsai zahrada Kněževes Příroda

Bonsai zahrada Kněževes

Ve dvoře rodinného domu se nachází japonská zahrada pana Havelky, kde uvidíte bonsaje staré až sto let.

Bonsai centrum Libčany Zážitky

Bonsai centrum Libčany

Získáte zde nejen zajímavé informace o bonsajích, jak je pěstovat a zastřihávat, rady a návody, ale můžete navštívit i Bonsai zoo a uvidíte bonsai starou přes 330 let. Vstup zdarma.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi Příroda

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

Arboretum Borotín Příroda

Arboretum Borotín

Arboretum se nachází v malé obci Borotín na Boskovicku. Bylo založeno v roce 1918 rodinou Riedlů. Nový majitel po restituci arboretum opustil. To zůstalo delší dobu bez ošetření a bylo téměř zničeno.

Muzeum bonsají Isabelia ve Starém Městě na Moravě Kultura

Muzeum bonsají Isabelia ve Starém Městě na Moravě

Ve Starém Městě uvidíte největší množství bonsají v celé střední a východní Evropě, jejichž stáří se odhaduje až na 300 let. Je zde i zahrada v japonském stylu lákající k procházce po klikatých cestičkách a jezírko s kapry Koi.

Bonsai zahrada v Boskovicích Příroda

Bonsai zahrada v Boskovicích

Velký výběr venkovních bonsají v různých stupních jejich vývoje. Osobní přístup, rady v pěstování a tvarování venkovních bonsají.

Další aktuality

Koupání v Praze: koupaliště, aquaparky i přírodní koupání v hlavním městě

Prožijete úžasné a neopakovatelné chvíle ve vodním světě, kde načerpáte energii a vitalitu. Praha nabízí možná víc koupališť a míst na koupání, než jste si mysleli! Tobogány, skluzavky, řeky, sauny, vlnobití, vířivky, dětské atrakce ale i klid přírodních zákoutí... to vše si můžete můžete užít v Praze během slunného léta.
21. červen 2024 12:30
Letní sporty, Praha

Oslavte Světový den žiraf návštěvou zoologické zahrady

Kdy mají svátek všechny žirafy? Nejvyšší savci světa oslavují 21. června svůj mezinárodní den, do kterého se zapojuje i několik zoologických zahrad v České republice. Přijďte těmto krásným sudokopytníkům popřát k jejich svátku, který připadá na nejdelší den v roce (na jižní polokouli nejdelší noc). Jeho cílem je upozornit na klesající počty žiraf, kterých ve volné přírodě žije méně než 80 tisíc.
21. červen 2024 10:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (22.6. – 23.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Čáslavské slavnosti 2024, Královské stříbření Kutné Hory 2024, Prague Ice Cream Festival 2024 – zmrzlinový festival v Praze, Slavnost královny Johanky 2024, Po Žižkově za Žižkou – husitská hra pro celou rodinu. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
21. červen 2024 7:01
Zážitky, Praha

Na festivalu Metronome Prague 2024 se představí světové hudební hvězdy

Letošní 7. ročník festivalu Metronome Prague se koná od 20. do 22. června 2024 a obsadí zrekonstruované Výstaviště Praha se stane dějištěm premiérových koncertů velkých hvězd, speciálních narozeninových show i atraktivního nehudebního programu pod hlavičkou Metronome Fair.
21. červen 2024 6:43
Kultura, Praha

Na pražském Výstavišti ochutnáte stovky druhů zmrzliny!

Přijďte se o víkendu 22. a 23. června 2024 pobavit s rodinou nebo přáteli na Prague Ice Cream Festival – svátek všech druhů zmrzliny! Na pražském Výstavišti, kde se koná už podesáté, vás svou ledovou lahůdkou osvěží místní i světoví výrobci. Vychutnáte si zde nejrůznější druhy zmrzlin – typu gelato, točené, jogurtové, ice roll, sorbety, speciální – veganské, bio nebo nanuky... Na své si přijdou i milovníci čerstvého ovoce, alko i nealko nápojů, kávy či dobrého občerstvení.
20. červen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Praha

Na noční pozorování zvířat se vydejte do Zoo Praha

Do Zoo Praha mohou návštěvníci zavítat i po setmění a pozorovat svět zvířat prostřednictvím termokamery. Milovníkům zvířat se tak naskýtá možnost navštívit areál v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. Zážitkový program na objednávku nabízí pozorování zvířat skrze termovizní monokulární kameru a noktovizor.
15. červen 2024 15:00
Zážitky, Praha

Národní divadlo uvádí v roce 2024 řadu premiér v činohře, opeře i baletu

Rok 2024 je v Národním divadle opět nabitý. Kromě již zavedeného repertoáru vás čeká řada premiér nově nastudovaných klasických, i zcela nových inscenací. Novinky představí Balet Národního divadla, Činohra, Opera, i Laterna magika. Rok 2024 je Rokem české hudby a v jeho rámci divadlo uvede díla slavných českých skladatelů. Roku české hudby 2024 bude věnován i cyklus pořadů pro děti a jejich rodiče Opera nás baví či cyklus koncertů z písňové a komorní tvorby v podání sólistů ve Stavovském divadle.
13. červen 2024 16:19
Kultura, Praha

Ochutnejte Pivo na náplavce!

Oblíbený degustační festival zlatavého moku se v letošním roce bude konat 14. a 15. června 2024 na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 55 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů.
12. červen 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha