Úvod > Aktuality > Kalendář výstav bonsají 2019: kdy, kam a na jak dlouho?

Kalendář výstav bonsají 2019: kdy, kam a na jak dlouho?

Vydáno 15. května 2019 Příroda
Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, to můžete vidět na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Praze nebo Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší klubová setkání.
Ačkoli slovo bonsai či bonsaj pochází z japonštiny a ve volném překladu znamená strom v misce, zvláštní druh zahradnického umění vznikl před více než dvěma tisíci lety v Číně. Každý stromek je uměleckým dílem, jehož hodnota se s každým dalším rokem zvyšuje. Ve sbírkách nadšených pěstitelů najdete kousky staré sto i více let, ovšem patrně vůbec nejstarší bonsaj ve střední Evropě uvidíte v Botanické zahradě v Liberci. Jasmínový pomerančovník je přibližně 140 centimetrů vysoký, váží 100 kilo a je mu neuvěřitelných 340 let. Pro vaši představu: když vyrašil, psal se rok 1679. V Českém království vládl Leopold I., na francouzském trůnu seděl král slunce Ludvík XIV. a benediktinský mnich Dom Pérignon právě objevil tajemství přípravy šampaňského.
 

Květen: bonsaje v Praze, Bučovicích a Třinci

Bonsaje se od středy 15. května opět po roce vrací do Botanické zahrady v Praze-Troji: výstava Bonsaje napříč střední Evropou potrvá do neděle 2. června. Japonskou zahradu zaplní na tři týdny výtvory českých i zahraničních pěstitelů, doprovodný program nabídne ukázky tvorby kaligrafie, čajové obřady, umění japonského meče, ukázky cvičení Taiji, japonské divadlo, gastronomické speciality, tvorbu origami i workshopy. Přijít můžete i na komentované prohlídky, které proběhnou každou sobotu odpoledne od 14 a 16 hodin, i na atraktivní večerní procházky Japonskou zahradou za svitu luceren. Ty se konají vždy v sobotu od 21 hodin a kvůli omezenému počtu míst je nutná registrace předem.
Pražskou Japonskou zahradu byste si jako místo zaslíbené relaxaci a meditaci neměli nechat ujít, ale kalendář bonsají pro poslední květnový víkend nabízí i jiná místa, například výstavu bonsají na arkádovém nádvoří zámku Bučovice anebo výstavu Bonsai klubutřineckém domě kultury Trisia; obě akce se konají od pátku 24. do neděle 26. května.
 

Červen: zámecká výstava v Duchcově

Chystáte se na Casanovské slavnosti do Duchcova? Největší akce v duchcovském zámeckém areálu se účastní i Bonsai klub z Libochovic, který společně s duchcovským informačním centrem pořádá krátkou výstavu bonsajíKnížecí zahradě; potrvá jen od pátku 7. do soboty 8. června.
 

Červenec: zámecká výstava v Libochovicích

Po jarní výstavě v květnu přijde na řadu další pravidelná akce Bonsai klub z Libochovic, tradiční letní výstava bonsají na nádvoří zámku Libochovice. Letos začne v sobotu 29. června, drobné stromky si můžete prohlédnout až do neděle 7. července.
 

Srpen a září: bonsaje v Kroměříži a v Mělníku

Fotky s miniaturními stromy, workshopy s ukázkami tvarování bonsají, prodej všeho potřebného pro jejich pěstování, komentované prohlídky i poradenské služby nabízí řada velkých zahrádkářských výstav. Bonsajím se pravidelně věnuje například výstaviště v Kroměříži, které pořádá pro zahradníky a zahrádkáře výstavy Floria Jaro, Floria Léto (od 9. do 11. srpna) a Floria Podzim (od 27. do 29. září). Právě v té poslední, podzimní Florii, hrají bonsaje hlavní roli: k vidění bude výjimečná expozice vzácných bonsají a kamenů suiseki, aranžovaných podobně jako bonsaje v miskách.
Ani letos nepřijdete o venkovní výstavu bonsají v malebném parčíku u kostela svaté LudmilyMělníce. Bude se konat o víkendu 14. a 15. září, zážitkem bývá podobně jako na jarní pražské výstavě zejména kouzelná večerní atmosféra za svitu loučí a svíček.
 

Bonsaje na velkých podzimních výstavách

Bonsaje pravidelně můžete obdivovat nejenom na jarní, ale i na letní etapě Flory Olomouc, která se chystá od 15. do 18. srpna, či na podzimní etapě Flory od 3. do 6. října. K vidění bývají i na výstavě Zahrada ČechLitoměřicích, která se letos chystá od 13. do 21. září, a na Zahradě východních ČechČastolovicích od 3. do 6. října.
 
Arboretum Borotín

Arboretum Borotín

Arboretum se nachází v malé obci Borotín na Boskovicku. Bylo založeno v roce 1918 rodinou Riedlů. Nový majitel po restituci arboretum opustil. To zůstalo delší dobu bez ošetření a bylo téměř zničeno.

Bonsai centrum Libčany

Bonsai centrum Libčany

Získáte zde nejen zajímavé informace o bonsajích, jak je pěstovat a zastřihávat, rady a návody, ale můžete navštívit i Bonsai zoo a uvidíte bonsai starou přes 330 let. Vstup zdarma.

Bonsai zahrada v Boskovicích

Bonsai zahrada v Boskovicích

Velký výběr venkovních bonsají v různých stupních jejich vývoje. Osobní přístup, rady v pěstování a tvarování venkovních bonsají.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Japonská zahrada Oleško

Japonská zahrada Oleško

Japonská zahrada v obci Březová - Oleško nedaleko Prahy vás okouzlí nádhernými bonsaji, velmi citlivě tvarovanými dřevinami, krásnými kameny a hlavně vodou, která dodává zahradě nevšední půvab.

Japonská zahrada ve Sněžném

Japonská zahrada ve Sněžném

Japonská zahrada ve Sněžném u Nového Města na Moravě, která se začala budovat v roce 1996, je koncipovaná v duchu budhistických a šintoistických tradic. To se projevuje v postupném budování základních i doplňkových prvků, typických pro asijské zahrady.

Muzeum bonsají Isabelia ve Starém Městě na Moravě

Muzeum bonsají Isabelia ve Starém Městě na Moravě

Ve Starém Městě uvidíte největší množství bonsají v celé střední a východní Evropě, jejichž stáří se odhaduje až na 300 let. Je zde i zahrada v japonském stylu lákající k procházce po klikatých cestičkách a jezírko s kapry Koi.

Přírodní památka Andrejšky u Starého Plzence

Přírodní památka Andrejšky u Starého Plzence

Andrejšky tvoří zajímavé až bizarní skalní útvary rozkládající se v délce asi 300 metrů. Tento skalní buližníkový hřbet leží na severozápadním úbočí vrchu Radyně, v blízkosti obce Starý Plzenec.