Úvod > Aktuality > Kalendář výstav bonsají 2019: kdy, kam a na jak dlouho?

Kalendář výstav bonsají 2019: kdy, kam a na jak dlouho?

Vydáno 15. května 2019 Příroda
Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, to můžete vidět na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Praze nebo Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší klubová setkání.
Ačkoli slovo bonsai či bonsaj pochází z japonštiny a ve volném překladu znamená strom v misce, zvláštní druh zahradnického umění vznikl před více než dvěma tisíci lety v Číně. Každý stromek je uměleckým dílem, jehož hodnota se s každým dalším rokem zvyšuje. Ve sbírkách nadšených pěstitelů najdete kousky staré sto i více let, ovšem patrně vůbec nejstarší bonsaj ve střední Evropě uvidíte v Botanické zahradě v Liberci. Jasmínový pomerančovník je přibližně 140 centimetrů vysoký, váží 100 kilo a je mu neuvěřitelných 340 let. Pro vaši představu: když vyrašil, psal se rok 1679. V Českém království vládl Leopold I., na francouzském trůnu seděl král slunce Ludvík XIV. a benediktinský mnich Dom Pérignon právě objevil tajemství přípravy šampaňského.
 

Květen: bonsaje v Praze, Bučovicích a Třinci

Bonsaje se od středy 15. května opět po roce vrací do Botanické zahrady v Praze-Troji: výstava Bonsaje napříč střední Evropou potrvá do neděle 2. června. Japonskou zahradu zaplní na tři týdny výtvory českých i zahraničních pěstitelů, doprovodný program nabídne ukázky tvorby kaligrafie, čajové obřady, umění japonského meče, ukázky cvičení Taiji, japonské divadlo, gastronomické speciality, tvorbu origami i workshopy. Přijít můžete i na komentované prohlídky, které proběhnou každou sobotu odpoledne od 14 a 16 hodin, i na atraktivní večerní procházky Japonskou zahradou za svitu luceren. Ty se konají vždy v sobotu od 21 hodin a kvůli omezenému počtu míst je nutná registrace předem.
Pražskou Japonskou zahradu byste si jako místo zaslíbené relaxaci a meditaci neměli nechat ujít, ale kalendář bonsají pro poslední květnový víkend nabízí i jiná místa, například výstavu bonsají na arkádovém nádvoří zámku Bučovice anebo výstavu Bonsai klubutřineckém domě kultury Trisia; obě akce se konají od pátku 24. do neděle 26. května.
 

Červen: zámecká výstava v Duchcově

Chystáte se na Casanovské slavnosti do Duchcova? Největší akce v duchcovském zámeckém areálu se účastní i Bonsai klub z Libochovic, který společně s duchcovským informačním centrem pořádá krátkou výstavu bonsajíKnížecí zahradě; potrvá jen od pátku 7. do soboty 8. června.
 

Červenec: zámecká výstava v Libochovicích

Po jarní výstavě v květnu přijde na řadu další pravidelná akce Bonsai klub z Libochovic, tradiční letní výstava bonsají na nádvoří zámku Libochovice. Letos začne v sobotu 29. června, drobné stromky si můžete prohlédnout až do neděle 7. července.
 

Srpen a září: bonsaje v Kroměříži a v Mělníku

Fotky s miniaturními stromy, workshopy s ukázkami tvarování bonsají, prodej všeho potřebného pro jejich pěstování, komentované prohlídky i poradenské služby nabízí řada velkých zahrádkářských výstav. Bonsajím se pravidelně věnuje například výstaviště v Kroměříži, které pořádá pro zahradníky a zahrádkáře výstavy Floria Jaro, Floria Léto (od 9. do 11. srpna) a Floria Podzim (od 27. do 29. září). Právě v té poslední, podzimní Florii, hrají bonsaje hlavní roli: k vidění bude výjimečná expozice vzácných bonsají a kamenů suiseki, aranžovaných podobně jako bonsaje v miskách.
Ani letos nepřijdete o venkovní výstavu bonsají v malebném parčíku u kostela svaté LudmilyMělníce. Bude se konat o víkendu 14. a 15. září, zážitkem bývá podobně jako na jarní pražské výstavě zejména kouzelná večerní atmosféra za svitu loučí a svíček.
 

Bonsaje na velkých podzimních výstavách

Bonsaje pravidelně můžete obdivovat nejenom na jarní, ale i na letní etapě Flory Olomouc, která se chystá od 15. do 18. srpna, či na podzimní etapě Flory od 3. do 6. října. K vidění bývají i na výstavě Zahrada ČechLitoměřicích, která se letos chystá od 13. do 21. září, a na Zahradě východních ČechČastolovicích od 3. do 6. října.
 
Arboretum Borotín

Arboretum Borotín

Arboretum se nachází v malé obci Borotín na Boskovicku. Bylo založeno v roce 1918 rodinou Riedlů. Nový majitel po restituci arboretum opustil. To zůstalo delší dobu bez ošetření a bylo téměř zničeno.

Bonsai centrum Libčany

Bonsai centrum Libčany

Získáte zde nejen zajímavé informace o bonsajích, jak je pěstovat a zastřihávat, rady a návody, ale můžete navštívit i Bonsai zoo a uvidíte bonsai starou přes 330 let. Vstup zdarma.

Bonsai zahrada v Boskovicích

Bonsai zahrada v Boskovicích

Velký výběr venkovních bonsají v různých stupních jejich vývoje. Osobní přístup, rady v pěstování a tvarování venkovních bonsají.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Floria Podzim – Dušičky

Floria Podzim – Dušičky

Unikátní expozice na výstavě Floria Podzim – Dušičky - výzdoba a služby spojené se smutečním obřadem.

Japonská zahrada Oleško

Japonská zahrada Oleško

Japonská zahrada v obci Březová - Oleško nedaleko Prahy vás okouzlí nádhernými bonsaji, velmi citlivě tvarovanými dřevinami, krásnými kameny a hlavně vodou, která dodává zahradě nevšední půvab.

Japonská zahrada ve Sněžném

Japonská zahrada ve Sněžném

Japonská zahrada ve Sněžném u Nového Města na Moravě, která se začala budovat v roce 1996, je koncipovaná v duchu budhistických a šintoistických tradic. To se projevuje v postupném budování základních i doplňkových prvků, typických pro asijské zahrady.

Letní výstava bonsají na zámku Libochovice 2019

Letní výstava bonsají na zámku Libochovice 2019

Na místě můžete získat cenné rady, zakoupit bonsaje či odbornou literaturu.

Muzeum bonsají Isabelia ve Starém Městě na Moravě

Muzeum bonsají Isabelia ve Starém Městě na Moravě

Ve Starém Městě uvidíte největší množství bonsají v celé střední a východní Evropě, jejichž stáří se odhaduje až na 300 let. Je zde i zahrada v japonském stylu lákající k procházce po klikatých cestičkách a jezírko s kapry Koi.

Podzimní pěstitelská výstava Floria 2019 v Kroměříži

Podzimní pěstitelská výstava Floria 2019 v Kroměříži

Od 27. do 29. září proběhne na Výstavišti Kroměříž celostátní prodejní výstava Floria Podzim – Bonsaj. Tradiční výstava určená nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře nabídne i výjimečnou expozici vzácných bonsají a kamenů suiseki.

Přírodní památka Andrejšky u Starého Plzence

Přírodní památka Andrejšky u Starého Plzence

Andrejšky tvoří zajímavé až bizarní skalní útvary rozkládající se v délce asi 300 metrů. Tento skalní buližníkový hřbet leží na severozápadním úbočí vrchu Radyně, v blízkosti obce Starý Plzenec.

Výstava bonsají v Mělníce (5)

Výstava bonsají v Mělníce

Spolek přátel bonsají Mělník srdečně zve na výstavu bonsají v Mělníce.

Výstava Zahrada Čech 2019

Výstava Zahrada Čech 2019

Letosse koná již 43. ročník podzimního veletrhu Zahrada Čech, který patří mezi největší výstavy svého druhu nejen na Severu Čech je zaměřen na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Letos bude probíhat vše ve velkém stylu!

Zahrada východních Čech v Častolovicích

Zahrada východních Čech v Častolovicích

Vystaveno bude ovoce, květiny, zelenina, a dále velká kolekce bylin, zahradní nábytek, keramika či nářadí. K dispozici bude občerstvení a bohatý doprovodný program. Výstava bude otevřena od 9 do 17 hodin, v neděli pouze do 16 hodin. Parkovné zdarma.

Procházka trojskou botanickou zahradou s odborníkem

Procházka trojskou botanickou zahradou s odborníkem

Chcete se o rostlinách v botanické zahradě dozvědět zajímavé a užitečné informace? Projděte se zahradou s našimi kurátory a seznamte se s bohatstvím sbírek trojské botanické zahrady, která v tomto roce slaví 50. výročí svého založení. Vybrané soboty od 14.00 a od 16.00 hodin.