!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kalendář nejlepších výstav roku 2020: Rembrandt, Frida Kahlo, Banksy a desítky dalších akcí
Kalendář nejlepších výstav roku 2020: Rembrandt, Frida Kahlo, Banksy a desítky dalších akcí
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Kalendář nejlepších výstav roku 2020: Rembrandt, Frida Kahlo, Banksy a desítky dalších akcí

Vydáno 27. ledna 2020
Co čeká příznivce výtvarného umění v roce 2020? Vybrali jsme pro vás to nejlepší z výstavních plánů Pražského hradu i galerií a muzeí z celé republiky. Už teď se můžete těšit třeba na přehlídku fotografií Fridy Kahlo, street art světově proslulého umělce Banksyho anebo známé i neznámé Rembrandtovy obrazy.

Únor: Hollar, Šípek a DOX

Výstavní sály samozřejmě ani teď nezejí prázdnotou; vypravit se můžete třeba do paláce Kinských na výstavu kreseb Václava Hollara (končí 23. února), do Tančícího domu na retrospektivní výstavu Bořka Šípka či do Císařské konírny na Pražském hradě na výstavu Portrét v Čechách v pohledu dvou staletí (obě akce končí 22. března) anebo do Veletržního paláce na výstavu tvorby sochaře a medailéra Stanislava Suchardy (končí 5. dubna). Lednovou novinkou v Centru současného umění Dox je výstava nejnovějších děl Jiřího Davida (do 30. března).
 

Březen: tři výstavy ve Veletržním paláci

Výstavní sezonu 2020 zahájí Národní galeriePraze ve Veletržním paláci otevřením retrospektivní výstavy děl sochaře Kurta Gebauera (do 2. srpna) a také výstavy Nebourat!, která připomene výjimečné pražské stavby z období brutalismu (do 6. září). K vidění budou originální plány doplněné kolážemi, fotkami, modely i fragmenty již neexistujících budov s dobovým nábytkem nebo uměleckými plastikami. Fenoménu hrůzy a strachu a reflexím bohaté tvorby Edgara Allana Poea v dílech Františka Kupky, Josefa Váchala, Alfreda Kubína a dalších umělců se bude věnovat třetí projekt Národní galerie, výstava Sen ve snu: Edgar Allan Poe (do 30. srpna).
 

Duben: v paláci Kinských začíná Rembrandt

Jedním z největších lákadel letošního roku bude výstava Rembrandtpaláci Kinských (od 17. dubna do 30. srpna), která připomene 350. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších nizozemských malířů. Kromě proslulého Učence ve studovně si prohlédnete řadu prvotřídních děl zapůjčených ze soukromých sbírek i významných světových muzeí. V Královském letohrádku na Pražském hradě začne 7. dubna výstava obrazů Ivana Bukovského, která symbolicky oslaví malířovy 70. narozeniny (do 6. července), a 24. dubna v Pražákově paláciBrně zahájí Moravská galerie výstavní projekt Rajlich 100, jímž připomene stoleté výročí narození malíře a grafika Jana Rajlicha, zakladatele proslulého brněnského Bienále.
 

Květen: třikrát Medek a jednou Hoffmann

Od května téměř až do konce listopadu Národní galerie nabídne přehlídku děl Mikuláše Medka, a to na třech místech najednou. Kromě hlavní výstavy ve Valdštejnské jízdárně můžete navštívit Anežský klášter, kde bude vystavena Medkova tvorba se sakrální tématikou, a Veletržní palác. Tam bude k vidění monumentální dekorativní paneau z roku 1969, původně instalované v restauraci ruzyňského letiště.
Patnáct let od svého vzniku oslaví Muzeum Josefa HoffmannaBrtnici na Vysočině. V květnu tu začne výstava mapující výstavní projekty uplynulých patnácti let, které se věnovaly dílu proslulého architekta a designéra a jeho vlivu na soudobé umělce a architekty (končí 1. listopadu). V Domě U Kamenného zvonu pak chystá Galerie hlavního města Prahy rozsáhlou retrospektivní výstavu fotografa Antonína Kratochvíla; uvidíte i jeho portréty hollywoodských celebrit, na nichž jsou zachyceni například William Dafoe, David Bowie či Jean Reno.
 

Červen: Loos a aviatika

Od června otevře Národní galerie druhou část sbírkové expozice Starých mistrů ve Šternberském paláci, Krajská galerie ve Zlíně chystá výstavu obrazů Patrika Hábla a na brněnský Špilberk můžete až do konce roku přijít na největší letošní výstavu (Nejen) brněnské stopy Adolfa Loose. Pro díla brněnského rodáka, od jehož narození v prosinci uplyne 150 let, byl typický takzvaný raumplan, specifický princip uspořádání vnitřního prostoru stavby; na vlastní oči jej můžete vidět například v Müllerově vile v pražských Střešovicích. Společně s výstavou v Muzeu města Brna bude možné navštívit výstavu modelů nejznámějších realizovaných i nerealizovaných Loosových staveb ve vile Stiassni. V plzeňské výstavní síni Masné krámy začne 24. června výstava věnovaná aviatice v české vizuální kultuře 1783–1957, tedy od prvního letu balonem až po vypuštění první vesmírné sondy (do 1. listopadu). K vidění budou mimo jiné díla malíře Kamila Lhotáka nebo filmaře Bořivoje Zemana.
 

Letní výlety za uměním

Do Brna se celé léto můžete vypravit na Mezinárodní bienále studentského designu Design.s 2020 (končí 30. září) a zároveň se zastavit třeba na výstavě Jako růže. Móda zrcadlem dobyDietrichsteinském paláci (končí 23. srpna). K návštěvě Královského letohrádku na Pražském hradě budou lákat nejlepší obrazy grafika a malíře Ivana Exnera (od 5. srpna do konce října), a koncem léta budou v české metropoli vůbec poprvé k vidění díla světoznámého street artisty, anonymního umělce Banksyho. Místo? Zatím neznámé.
 

Říjen: východoevropské umění, mince a bankovky

Ve Veletržním paláci zahájí Národní galerie v polovině října výstavy sbírky Moderní galerie a Muzea současného umění Metelkova v Lublani, první institucionálně budované sbírky zaměřené na východoevropské umění. Těšit se můžete také na výstavy malíře Igora Korpaczewského, fotografky Markéty Othové a Umělecké kolonie na Okoři, k níž patřili Antonín Slavíček, Otakar Lebeda nebo Antonín Hudeček. Veletržní palác bude na podzim také již tradičně hostit výstavu finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Znovu vás pozveme do Císařské konírny na Pražském hradě, kde výstava Motivy Pražského hradu na mincích, bankovkách a medailích poskytne jedinečnou příležitost porovnat originální motivy s jejich uměleckým zobrazením (od 7. října do ledna 2021).
 

Listopad: to nejlepší z buddhistického umění

Do Prahy se přesně po padesáti letech vrátí výstava chorvatského sochaře Ivana Meštroviće, kterou tentokrát doplní zapůjčená díla z Musée Rodin a Musée Bourdelle. Ve výstavních prostorech Městské knihovny začne 4. listopadu. O dva dny později se můžete poprvé vypravit do paláce Kinských na výstavu Buddha zblízka, kde budou k vidění mistrovská díla buddhistického umění od 2. až po 20. století ze sbírek Národní galerie v Praze a Musea Rietberg Zürich. Od 27. listopadu pak v plzeňské výstavní síni Masné krámy začne výstava Nad slunce krásnější, věnovaná krásným madonám v čele s Plzeňskou madonou, umělecky nejcennějším a po staletí nejuctívanějším uměleckým dílem západočeské metropole. Opuková socha z první poloviny osmdesátých let 14. století dodnes zdobí oltář chrámu svatého Bartoloměje v centru města.
 

Prosinec: Loos, Komenský a Frida Kahlo

V hlavním městě připravuje Muzeum hlavního města Prahy společně s Národním technickým muzeem od prosince 2020 do srpna 2021 výstavu Světoobčan Adolf Loos. Jana Amose Komenského a 350 let od jeho smrti připomene velká výstava v Jízdárně Pražského hradu (od prosince 2020 do března 2021) a velkým lákadlem bude rovněž výstava fotografií mexické malířky Fridy Kahlo; stovky známých i neznámých snímků si od 2. prosince až do 11. dubna 2021 prohlédnete v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.
 
Animefest 2021 Brno

21.5.
23.5.
Animefest 2021 Brno

Největší český festival japonského komiksu (mangy), animovaného filmu (anime) a moderní japonské kultury.

Antonín Kratochvíl: Fotoeseje

12.6.
24.1.
Antonín Kratochvíl: Fotoeseje

Retrospektivní výstava českého fotografa Antonína Kratochvíla představuje průřez vysoce expresivní, sugestivní fotografickou tvorbou jednoho z nejvýraznějších a nejvýznamnějších světových fotografů sociálního dokumentu a fotožurnalismu o povaze současné lidské společnosti.

Rembrandt: Portrét člověka

16.11.
21.3.
Rembrandt: Portrét člověka

U příležitosti 350. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších nizozemských malířů Rembrandta Harmensz van Rijn (1606 Leiden – 1669 Amsterdam) připravuje Národní galerie Praha společně s Wallraf-Richartz-Museem v Kolíně nad Rýnem reprezentativní výstavu věnovanou tomuto umělci.

Colours of Ostrava 2021 - multižánrový hudební festival

14.7.
17.7.
Colours of Ostrava 2021 - multižánrový hudební festival

19. ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava se koná 14. - 17. července 2021, kdy opět proběhne s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic.

Dny evropského dědictví 2021

10.9.
19.9.
Dny evropského dědictví 2021

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2021 od 10. do 19. září.

Aviatická pouť v Pardubicích 2021

29.5.
30.5.
Aviatická pouť v Pardubicích 2021

Na pardubickém letišti uskuteční již 30. ročník Aviatické pouti. Opět se představí řada historických letounů poháněných hvězdicovými motory.

Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte - výstava v Národní technickém muzeu

20.11.
31.7.
Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte - výstava v Národní technickém muzeu

Výstava Národního technického muzea „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“ připomíná 90 let činnosti našeho nejvýznamnějšího motocyklového výrobce, který výrazně ovlivnil daný obor i ve světovém měřítku.

29. Mezinárodní bienále grafického designu Brno 2022

1.5.
31.5.
29. Mezinárodní bienále grafického designu Brno 2022

29. ročník přehlídky světového grafického designu, která se v Brně koná již od roku 1963, uspořádá Moravská galerie v roce 2022 (v průběhu měsíce května). Důvodem k odložení je právě probíhající náročná rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea i nedostatečné finanční zajištění.