Úvod > Aktuality > Kalendář bylinkových slavností na jaro a léto 2018

Kalendář bylinkových slavností na jaro a léto 2018

Vydáno 5. dubna 2018 Životní styl
Vlastní bylinkový záhon má kdekdo a nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
Voňavá levandule a rozmarýn, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. O bylinkových zahrádkách jsme psali už mnohokrát, ale kde se pořádají nejlepší bylinkové slavnosti?
 

Duben: slavnosti v Praze, Říčanech, na Kuksu i jinde

koření a bylinkyLežérní atmosféra, hladina Vltavy a k tomu farmářský trh, kde si každou sobotu koupíte dobroty z kvalitních surovin, to je farmářské tržiště na Náplavce u Palackého mostu v Praze. V sobotu 7. dubna sem jsou zváni všichni, kteří milují bylinky. Budou se tu totiž prodávat hrnkové bylinky, které nakoupíte u zelinářů – pažitka, petrželka, bazalka, rozmarýn nebo tymián k osázení na balkón. Zásobit se můžete také medvědím česnekem, aby vás jarní rýma nezaskočila anebo si můžete dát skvělé medvěďočesnekové pesto na těstoviny a brambory.

Sobota 21. dubna bude patřit Festivalu řemesel a slavností bylinekŘíčanech. Masarykovo náměstí zaplní množství stánků s voňavými bylinkami, sazenicemi a nevšedními řemeslnými produkty od českých výrobců. Kromě certifikovaných řemeslných výrobků nabídne festival i stále žádanější farmářské produkty.

V sobotu 28. dubna se letos také poprvé otevřou brány Centra řemesel a bylinných zahrad Botanicus v Ostré. Od května do září je v Botanicusu otevřeno každý den kromě pondělí. Mimo to vás každou sobotu čekají kejklířská, divadelní i hudební představení, možnost vyzkoušet si dávná řemesla a ochutnávky pokrmů, připravených z produkce zdejších ekologických zahrad.

Poslední víkend v dubnu od 27. do 30. dubna můžete využít k návštěvě Kuksu, kde se chystají každoroční Zahradnické trhy. Dopřejte si také prohlídku barokního Hospitalu, lehce mrazivou expozici farmaceutického muzea, projděte se obnovenou bylinkovou zahradou a nezapomeňte ani na Braunův Betlém; není daleko a cestu k němu pohodlně zvládnou i děti a senioři.   
 

Květen: otevření bylinkové zahrady ve Valticích a brněnské bylinkové kurzy

Květnové otevření bylinkové zahrady Tiree Chmelar v parku zámku ve Valticích každý rok provází slavnosti. Letos si je zapište do kalendářů na sobotu 12. května; jejich obvyklou součástí jsou komentované prohlídky, prodej bylin ve zdejší bylinkové prodejně s malým skleníkem a další doprovodný program.

Ve stejný den můžete zkusit svou zručnost v brněnské bylinkové dílně s názven Jarní probuzení. Celoroční cyklus bylinkových dílen probíhá v bývalé klášterní Boromejské zahradě, která je součástí Otevřené zahrady. První jarní bylinková dílna roku zavoní kopřivou a jarními bylinkami. Pod vedením lektorek vyrobíte bylinkový ocet, tinkturu z jarních bylin a kopřivovou mast. Všechny výrobky dobře poslouží k regeneraci po dlouhé zimě. Kurzem vás provedou zkušené bylinkářky a ve skupinkách si s nimi vyzkoušíte vyrobit přírodní kosmetiku.
 

Červen: Zahradní slavnosti v Hostětíně a Vlčí Hoře

Hostětín je vesnice v údolí Bílých Karpat, kde můžete navštívit ekologické Centrum Veronica s ukázkovou přírodní zahradou a ovocným sadem. K vidění je řada inspirativních vychytávek, od vyvýšených a bylinkových záhonů přes sluneční pasti až po řadu prvků pro podporu biodiverzity – hadník, ještěrkovník, budky pro hnízdění ptáků, čmelákovník, ježkovník, úly, hmyzí domečky, broukoviště, domky pro škvory či budka pro netopýra. V neděli 10. června v rámci Víkendu otevřených zahrad jsou nachystané prohlídky s letory, v neděli pak navíc i Zahradní slavnost. Nezapomeňte ani na půvabnou okolní krajinu s řadou originálních dřevěných soch, jíž vás provede stezka Naokolo Hostětína.

V zahradě společnosti Nobilis Tilia ve Vlčí Hoře u Krásné Lípy, v malebné krajině národního parku České Švýcarsko, se od pátku 22. do neděle 23. června tak jako každý rok v období letního slunovratu budou pořádat Svatojánské slavnosti bylin. Bohatý program zahrnuje hudbu, divadlo, přednášky, tvůrčí dílny i trh, kde koupíte řemeslné výrobky i přírodní kosmetiku.
 

Léto v Čejkovicích: Bylinkobraní a Raráškův víkend

Akcí, která se od běžných trhů a slavností trochu liší, ale milovníci bylinek by o ní rozhodně měli vědět, je Sluneční bylinkobraní. Výrobce čajů a koření Sonnentor z jihomoravských Čejkovic je letos pořádá dvakrát, a to 26. června a 17. července. Na Veselé biofarmě ve Velkých Hostěrádkách vás čeká exkurze na polích, povídání o pěstování léčivých rostlin a sběr bylinek, program pokračuje odpolední exkurzí do výrobních prostor a ochutnávkou bylinných čajů v Sonnentoru a o tečku za akcí se postará kuchařská show s použitím bylinek a koření v brněnské Biorestauraci Rebio.

V Sonentoru myslí i na děti; v Raráškově zahradě můžete poznat i ochutnat drobné ovoce, o které se dokážou postarat i mrňata, a pokud máte zahradu a na ní dost prostoru, může se stát inspirací pro vlastní malou zahrádku u vás doma. Navíc se 28. a 29. července můžete do Čejkovic vypravit na Raráškův prázdninový víkend, akci určenou speciálně rodinám s dětmi plnou her, divadel, dobrot a tvořivých dílniček.
Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck - 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Naučná stezka Betlém - procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém - procházka barokem na Kuksu

7 km dlouhá okružní naučná stezka Betlém - Kuks. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.

Historická vesnice umění a řemesel a bylinné zahrady Botanicus Ostrá

Historická vesnice umění a řemesel a bylinné zahrady Botanicus Ostrá

Atmosféra tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly.

Otevřená zahrada - hravá zahrada čtyř živlů v Brně

Otevřená zahrada - hravá zahrada čtyř živlů v Brně

Otevřená zahrada Nadace Partnerství se nachází v samém centru města Brna a nabízí nevšední zážitek malým i velkým. Přijďte se naučit něco nového a zažít něco neopakovatelného.

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

V Hostětíně se nachází zahrada, kde se žije v souladu s přírodou. Naleznete zde prostor plný bylinek, ovocných stromů, hmyzáčků, ptáků, plazů i hadů, z nichž každý zde má svůj "domeček". Na své si zde přijdou ti, kteří hledají zábavu, ponaučení i insporaci.

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Farmářské trhy v Praze

Farmářské trhy v Praze

Na několika místech v Praze najdete od jara do podzimu farmářská tržiště, která nabízí domácí potraviny, výpěstky a výrobky, vše té nejlepší kvality, českého původu, za použití minima chemie a vynikající chuti. Vyražte i vy na výlet a vyberte si z české kvality.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Bylinkový ráj v Čejkovicích

Bylinkový ráj v Čejkovicích

Zážitkové exkurze v moderním závodě na zpracování čajů a koření. Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek z regionálních ekofarem až po samotnou výrobu v čejkovickém provozu.

Zahradnické trhy v Kuksu (3)

Zahradnické trhy v Kuksu

Zahradnické trhy nabídnou široký sortiment balkónových i zahradních rostlin, ovocných stromků, skalniček, kaktusů a doplňkového tematického zboží.