!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > K zubrům u Benátek nad Jizerou dovedou návštěvníky nové ukazatele
K zubrům u Benátek nad Jizerou dovedou návštěvníky nové ukazatele
">
Příroda

K zubrům u Benátek nad Jizerou dovedou návštěvníky nové ukazatele

Vydáno 20. října 2017
K zubří rezervaci u Benátek nad Jizerou se teď bez problémů dostanou všichni milovníci zvířat. Turisté, kteří se přijedou na zubry v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou podívat, už nemusí bloudit. Od parkoviště u motokrosu na benáteckém předměstí Kbel, až k rezervaci vedou nové ukazatele. V minulých dnech je nechala instalovat Správa městských lesů Benátky nad Jizerou.
Zubři ukazatelBloudění turistů v zubří rezervaci Traviny bylo časté. Lidé mnohdy rezervaci úplně minuli nebo si zašli a dorazili k ní ze vzdálenější strany. Cesta vede přes les, na několika místech se kříží s dalšími lesními pěšinami a proto bylo obtížné správnou cestu najít. Správa městských lesů nechala proto vyrobit ukazatele s portrétem zubra, ktreý vždy doplňuje směrová šipka. Ochranářská společnost Česká krajina usiluje o instalaci ukazatelů rovněž v Milovicích a věří, že i tady se návštěvníci brzy ukazatelů dočkají.

Stádo zubrů - sedmi samic s jedním býkem, bylo přivezeno ze tří polských rezervací Pszczyna, Niepołomice a Kiermusy. Nejstaršímu zvířeti je osm let, nejmladšímu tři roky.

ZubřiCílem návratu velkých kopytníků je nejenom vracet do přírody původní druhy velkých zvířat, ale především s jejich pomocí chránit a obnovovat ohrožené stepní biotopy s mnoha ohroženými druhy rostlin a živočichů, které se s nimi vyvíjely po tisíce let. Zubři patří v České republice k původním živočišným druhům, ale na počátku dvacátého století byli v Evropě člověkem téměř vyhubeni.

V bývalém vojenském prostoru se v současnosti vyskytují i dvě stáda divokých koní a stádo zpětně šlechtěných praturů. První zvířata byla přivezena v lednu roku 2015, od té doby se tam narodily zhruba tři desítky mláďat. Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun.
Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Jedná se o oboru i s kusem lesa, která se stala domovem zubrů evropských a divokých koní. Ti zde byli vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.