ÚvodAktualityK zimě patří polévky: už jste vyzkoušeli některou z polévkáren?
Gurmánská turistika

K zimě patří polévky: už jste vyzkoušeli některou z polévkáren?

  • 24. ledna 2020
Zřejmě vám nemusíme napovídat, co se vaří v polévkárnách. Jde o podniky, které potvrzují staré pořekadlo, že dobrá polévka je základ všeho, spokojenosti i jídelníčku. Pár takových míst, kde vítězí láska k dobrému jídlu a chuť dělat věci poctivě, najdete i na portálu Kudy z nudy.
Polévky si rychle našly své místo i mezi gastronomickými festivaly. Polívkování na Smíchovské náplavcePraze se však koná až v březnu (konkrétně v sobotu 7. 3. 2020), a tak mezitím můžete obcházet jednotlivé podniky a těšit se na festivalovou nabídku – mnohé z nich tam jistě objevíte.
 

Polífkárna

Polévka rybíPolífkárna na PankráciPraze 4 patří k podnikům, kde je velmi málo místa – ovšem prázdná polévkárna prý bývá podezřelá. Denně tu nabízejí několik čerstvě uvařených polévek, od české klasiky přes thajskou s kokosovým mlékem, ukrajinský boršč, indický dal, andaluskou gaspacho, bulharský tarator či japonskou miso soup.

V nabídce bývají každý den nejméně dvě polévky bezlepkové a jedna veganská, v létě vám přijdou vhod polévky studené. Sortiment doplňují sendviče, saláty, quiche a zákusky. A pokud náhodou nenajdete místo, polévku vám zabalí s sebou do uzavíratelného polystyrenového polévkového hrníčku.
 

Polévkárna

Polévkárna Karlíně v Praze 8 byla legendární již před několika lety, patří totiž k nejstarším svého druhu. Aktuální menu denně objevíte na Facebooku, vaří se tu například marocká harira s červenou čočkou, cizrnou a koriandrem, tomatový krém s čerstvou bazalkou a rozmarýnem, boršč s hovězím masem a smetanou, kuřecí polévka s estragonem, dýňový krém se zázvorem a další.

Místo obvyklého pečiva tu dostanete chlebové placky chačapuri v různých chuťových kombinacích, nechybí ani saláty, koláče, šátečky, bulgur, humus a domácí limonády.
 

Polévkárna Aniččin dvůr

PolévkaAniččin dvůr v Přerově není jen obyčejná polévkárna, ale odpočinkový areál se zahradní hospůdkou, restaurací, velkým společenským sálem, atrakcemi pro děti, zahradou a jezírkem. Menu bývá složené z tradičních jídel dle původních receptur, vaří se ze surovin od místních dodavatelů a farmářů.

Navíc tu ochutnáte i zabijačkové speciality, a pokud nemáte čas do Aniččina dvora zajít osobně, můžete si nechat polední jídlo přivézt – dobroty se odtud rozvážejí po celém městě.
 

Polévkárna paní Mančo

V Polévkárně paní MančoBělehradské uliciPraze 2 se vaří hlavně srdcem – tak, jak to říká šéfkuchařka Mananu Toidze řečená Mančo. Pochází z Tbilisi, do Česka přicestovala již před mnoha lety a postupem času založila vlastní restauraci.

Ta nabízí jak speciality gruzínské a arménské kuchyně, tak pochoutky české a vegetariánské kuchyně výhradně z kvalitních, čerstvých a zdravých potravin pouze od českých farmářů.
 

Abrahámova polévkárna

Rodinný přístup obsluhy, chutná bezmasá jídla, výborné polévky, domácí dezerty a pomazánky, vyhlášený karbanátek z červené řepy zvaný Abrahamburger, zeleninové saláty a další dobroty, na kterých si prý pochutnají i úhlavní nepřátelé zdravých jídel, to je Abrahámova polévkárna, kterou najdete na okraji Otrokovic směrem na Zlín.

Veškeré jídlo v této malé vegetariánské restauraci je vařeno s láskou a z čerstvých surovin, zahušťováno rýžovou moukou a za použití koření, která harmonizují tělo.
 

Polévkárna Supa Supa

PolévkaFestival polévky každý rok zakončuje multižánrový festival Živá ulice v Plzni. Odehrává se v centru města na náměstí Republiky a k jeho pravidelným účastníkům patří také polévkárna Supa Supa, vůbec první podnik svého druhu v metropoli západních Čech.

Klasické polévkové bistro nabízí tradiční české pokrmy i jiné s nádechem exotiky, vždy však poctivě připravené z kvalitních surovin bez použití náhražek, polotovarů a umělých dochucovadel. Ochutnat můžete i dobrou kávu, fair trade čaj nebo zdravé limonády.
 

Plavecká polévkárna

Česneková…neboli polévkárna v Plavecké je bistro na VýtoniPraze, kde každý den připravují čtyři polévky a dvě hlavní jídla.

Hosté si tu pravidelně pochutnávají třeba na vegetariánském boršči, na polévkách fazolových i čočkových, na česnečce, elixíru z červené řepy s čerstvým křenem, na exotické lososové i na klasické staročeské bramboračce.
 

Slunečnice

PolévkaV přízemí obchod, fresh bar a samoobslužná jídelna s nabídkou vegetariánských polévek, vegetariánských a veganských jídel, ryb, drůbeže i bio hovězího masa a v patře nad ní restaurant, zařízený ve stylu feng shui, to je plzeňská Slunečnice.

Každý den je v nabídce alespoň jedno bezlepkové jídlo, jako přílohu ochutnáte zeleninu, pohanku, několik druhů rýže, kuskus, brambory v různé úpravě nebo kváskový chléb z místní pekárny. Denně tu lisují čerstvé ovocné a zeleninové šťávy a lákavá je i nabídka zdravých dezertů nebo pohárků.
Polévkárna v Praze Gurmánská turistika

Polévkárna v Praze

Mnozí tento podnik nazývají královnou matkou pražských polévkových podniků. Nejenže je téměř nejstarší, ale navíc se jedná o dlouhodobou jedničku, co se týká kvality jídla.

Slunečnice – zdravá veganská a vegetariánská jídla Gurmánská turistika

Slunečnice – zdravá veganská a vegetariánská jídla

V samoobslužné jídelně se stravují zákazníci, kteří se chtějí najíst rychle a zároveň zdravě. Oceňují i to, že si mohou sami vybrat a zkombinovat jídlo podle své chuti a podle toho, jak je vzhledově naláká.

Abrahámova polévkárna Gurmánská turistika

Abrahámova polévkárna

Vegetariánská restaurace s příjemnou atmosférou nabízí každý pracovní den tři polévky a dvě hlavní jídla, zeleninový salát či oblíbený Abrahamburger. Kromě výborné kávy si zákazníci mohou dát i zdravou variantu, ajurvédskou nebo zelenou kávu, domácí zákusky, limonády a pomazánky.

Supa Supa – polévkárna v Plzni Gurmánská turistika

Supa Supa – polévkárna v Plzni

Město Plzeň se může pochlubit prvním podnikem svého druhu. Jedná se o polévkové bistro, které nabízí široké spektrum pokrmů. A to jak tradičních českých, tak i s nádechem exotiky.

Plavecká Polévka Gurmánská turistika

Plavecká Polévka

Na pražské Výtoni můžete navštívit bistro, kde tvoří polévky hlavní portfolio denního menu. Skvělé místo na oběd, ale také odpolední posezení. Očekávat můžete dobře fungující zařízení s jasným konceptem a stálou kvalitou.

Polífkárna v Praze Gurmánská turistika

Polífkárna v Praze

Denně si zde zákazníci mohou vybrat ze čtyř druhů teplých polévek a v létě navíc ze tří studených. Malý podnik nesoucí sice nespisovné, o to však více české jméno, se nachází v Praze v blízkosti kanceláří na Pankráci a na Budějovické, a tak jsou zde v době oběda návaly.

Fusion hotel – unikátní v centru Prahy Zážitky

Fusion hotel – unikátní v centru Prahy

Budova na rohu Panské a Jindřišské ulice byla původně navržena architektem J. Gočárem pro banku. Dnes zde sídlí velmi netradiční hotel, vytvořený v uvolněném funky duchu – hotel Fusion v sobě spojuje nekonvenční design a uvolněnost.

Polévkárna paní Mančo – Manana Gurmánská turistika

Polévkárna paní Mančo – Manana

Šéfkuchařka Manana Toidze, neboli paní Mančo, pochází z Tbilisi. Láskou jejího života se stalo vaření, a tak není divu, že si získala nejen srdce svých zákazníků, ale hlavně jejich žaludky.

Další aktuality

Pítka, přívozy, parky a zmrzlina: tipy jak přežít letní rozpálenou Prahu

Kdo uteče, vyhraje – a kdo zkrátka musí trávit žhavé léto Praze, ten zkouší přežít jak se dá. Schovat se před rozpáleným sluncem můžete třeba pod korunami stromů, v pasážích a podchodech, u vody anebo v metru. Ano, čtete správně, v metru: cestování pod zemí je rozhodně příjemnější než v rozpálených tramvajích nebo autobusech.
12. červenec 2024 16:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (13.7. – 14.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Průvod loutek centrem Prahy, 90 let chovu lachtanů v Zoo Praha, Prima Hvězdné léto – Ani za milion, Humor černý, Groove Dock – Jazz to Dance!. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
12. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už pošestnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. V týdnu od 10. do 16. července 2024 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a nově také a na dvůr holešovického Holportu. Vstup na festival je tradičně zdarma.
10. červenec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Na Vyšehrad za odpočinkem před parnem i za poznáním historie naší země

Vyšehrad poskytuje návštěvníkům jedno z nejkrásnějších panoramat staré Evropy, klidné zastavení a odpočinek v parcích, podněcuje pozitivní naladění pro kulturní a duchovní záležitosti. Přes letní prázdniny zde můžete nahlídnout do nedávna veřejnosti uzavřených míst jako je rotunda sv. Martina, či vykopávky baziliky sv. Vavřince. Pokud návštěvu spojíte i s prohlídkou baziliky sv. Petra a Pavla, můžete ušetřit na vstupném. Co dalšího stojí na Vyšehradě za vidění? Podívejte se s portálem Kudy z nudy.
8. červenec 2024 14:50
Památky, Praha

Cesty za uměním: Karel Škréta, malíř českého baroka

Jeden z nejvýznamnějších českých malířů období baroka Karel Škréta (1610–1674) byl umělec evropského významu. Vydejte se s Kudy z nudy v jeho stopách po Evropě i po Čechách a pojďte se podívat, kde objevíte nejcennější díla Karla Škréty, tvůrce oltářních obrazů, portrétisty, kreslíře a ilustrátora.
7. červenec 2024 8:46
Kultura, Praha

Praha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma

Zapomeňte na ruch a shon velkoměsta i letní žár pražských ulic a vydejte se s Kudy z nudy do pražských parků a zahrad. Z bohaté nabídky zákoutí plných zeleně a jezírek jsme vybrali ty, kam se podíváte zadarmo – jak je to dlouho, co jste se naposled prošli Františkánskou zahradou, Kinského zahradou nebo po Vojanových sadech?
6. červenec 2024 11:34
Příroda, Praha

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Líbí se vám období první republiky? Obdivujete tehdejší eleganci a vkus dobové módy a designu? Pak se s Kudy z nudy vydejte k pražským stavbám, které na začátku 20. let minulého století vznikly. Nabídka je pestrá ve všech směrech: někde se podíváme dovnitř, jinde se zatím můžeme dívat jen zpovzdálí.
6. červenec 2024 10:00
Památky, Praha

Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Když po jahodách a třešních zbydou jen prázdné talíře, mohou se milovníci letních plodů přírody těšit na další druhy ovoce a zeleniny, které zvolna dozrávají. Během července, srpna i na začátku září se navíc chystá velké množství gastronomických akcí, kde hrají hlavní roli například borůvky nebo švestky. Kromě výše zmíněného ovoce vás pozveme i na rajčata, okurky anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.
6. červenec 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha