Úvod > Aktuality > K zimě patří polévky: už jste vyzkoušeli některou z polévkáren?

K zimě patří polévky: už jste vyzkoušeli některou z polévkáren?

Vydáno 11. ledna 2019 Gurmánská turistika
Zřejmě vám nemusíme napovídat, co se vaří v polévkárnách. Jde o podniky, které potvrzují staré pořekadlo, že dobrá polévka je základ všeho, spokojenosti i jídelníčku. Pár takových míst, kde vítězí láska k dobrému jídlu a chuť dělat věci poctivě, najdete i na portálu Kudy z nudy.
Polévky si rychle našly své místo i mezi gastronomickými festivaly. Polívkování na Smíchovské náplavcePraze se však koná až v březnu (konkrétně v sobotu 9. 3. 2019), a tak mezitím můžete obcházet jednotlivé podniky a těšit se na festivalovou nabídku – mnohé z nich tam jistě objevíte.
 

Polífkárna

Polévka rybíPolífkárna na PankráciPraze 4 patří k podnikům, kde je velmi málo místa – ovšem prázdná polévkárna prý bývá podezřelá. Denně tu nabízejí několik čerstvě uvařených polévek, od české klasiky přes thajskou s kokosovým mlékem, ukrajinský boršč, indický dal, andaluskou gaspacho, bulharský tarator či japonskou miso soup.

V nabídce bývají každý den nejméně dvě polévky bezlepkové a jedna veganská, v létě vám přijdou vhod polévky studené. Sortiment doplňují sendviče, saláty, quiche a zákusky. A pokud náhodou nenajdete místo, polévku vám zabalí s sebou do uzavíratelného polystyrenového polévkového hrníčku.
 

Polévkárna

Polévkárna Karlíně v Praze 8 byla legendární již před několika lety, patří totiž k nejstarším svého druhu. Aktuální menu denně objevíte na Facebooku, vaří se tu například marocká harira s červenou čočkou, cizrnou a koriandrem, tomatový krém s čerstvou bazalkou a rozmarýnem, boršč s hovězím masem a smetanou, kuřecí polévka s estragonem, dýňový krém se zázvorem a další.

Místo obvyklého pečiva tu dostanete chlebové placky chačapuri v různých chuťových kombinacích, nechybí ani saláty, koláče, šátečky, bulgur, humus a domácí limonády.
 

Polévkárna Aniččin dvůr

PolévkaAniččin dvůr v Přerově není jen obyčejná polévkárna, ale odpočinkový areál se zahradní hospůdkou, restaurací, velkým společenským sálem, atrakcemi pro děti, zahradou a jezírkem. Menu bývá složené z tradičních jídel dle původních receptur, vaří se ze surovin od místních dodavatelů a farmářů.

Navíc tu ochutnáte i zabijačkové speciality, a pokud nemáte čas do Aniččina dvora zajít osobně, můžete si nechat polední jídlo přivézt – dobroty se odtud rozvážejí po celém městě.
 

Polévkárna paní Mančo

V Polévkárně paní MančoBělehradské uliciPraze 2 se vaří hlavně srdcem – tak, jak to říká šéfkuchařka Mananu Toidze řečená Mančo. Pochází z Tbilisi, do Česka přicestovala již před mnoha lety a postupem času založila vlastní restauraci.

Ta nabízí jak speciality gruzínské a arménské kuchyně, tak pochoutky české a vegetariánské kuchyně výhradně z kvalitních, čerstvých a zdravých potravin pouze od českých farmářů.
 

Abrahámova polévkárna

Rodinný přístup obsluhy, chutná bezmasá jídla, výborné polévky, domácí dezerty a pomazánky, vyhlášený karbanátek z červené řepy zvaný Abrahamburger, zeleninové saláty a další dobroty, na kterých si prý pochutnají i úhlavní nepřátelé zdravých jídel, to je Abrahámova polévkárna, kterou najdete na okraji Otrokovic směrem na Zlín.

Veškeré jídlo v této malé vegetariánské restauraci je vařeno s láskou a z čerstvých surovin, zahušťováno rýžovou moukou a za použití koření, která harmonizují tělo.
 

Polévkárna Supa Supa

PolévkaFestival polévky každý rok zakončuje multižánrový festival Živá ulice v Plzni. Odehrává se v centru města na náměstí Republiky a k jeho pravidelným účastníkům patří také polévkárna Supa Supa, vůbec první podnik svého druhu v metropoli západních Čech.

Klasické polévkové bistro nabízí tradiční české pokrmy i jiné s nádechem exotiky, vždy však poctivě připravené z kvalitních surovin bez použití náhražek, polotovarů a umělých dochucovadel. Ochutnat můžete i dobrou kávu, fair trade čaj nebo zdravé limonády.
 

Plavecká polévkárna

Česneková…neboli polévkárna v Plavecké je bistro na VýtoniPraze, kde každý den připravují čtyři polévky a dvě hlavní jídla.

Hosté si tu pravidelně pochutnávají třeba na vegetariánském boršči, na polévkách fazolových i čočkových, na česnečce, elixíru z červené řepy s čerstvým křenem, na exotické lososové i na klasické staročeské bramboračce.
 

Slunečnice

PolévkaV přízemí obchod, fresh bar a samoobslužná jídelna s nabídkou vegetariánských polévek, vegetariánských a veganských jídel, ryb, drůbeže i bio hovězího masa a v patře nad ní restaurant, zařízený ve stylu feng shui, to je plzeňská Slunečnice.

Každý den je v nabídce alespoň jedno bezlepkové jídlo, jako přílohu ochutnáte zeleninu, pohanku, několik druhů rýže, kuskus, brambory v různé úpravě nebo kváskový chléb z místní pekárny. Denně tu lisují čerstvé ovocné a zeleninové šťávy a lákavá je i nabídka zdravých dezertů nebo pohárků.
Plavecká Polévka

Plavecká Polévka

Na pražské Výtoni můžete navštívit bistro, kde tvoří polévky hlavní portfolio denního menu. Skvělé místo na oběd, ale také odpolední posezení. Očekávat můžete dobře fungující zařízení s jasným konceptem a stálou kvalitou.

Slunečnice - zdravá veganská a vegetariánská jídla

Slunečnice - zdravá veganská a vegetariánská jídla

V samoobslužné jídelně se stravují zákazníci, kteří se chtějí najíst rychle a zároveň zdravě. Oceňují i to, že si mohou sami vybrat a zkombinovat jídlo podle své chuti a podle toho, jak je vzhledově naláká.

Supa Supa - polévkárna v Plzni

Supa Supa - polévkárna v Plzni

Město Plzeň se může pochlubit prvním podnikem svého druhu. Jedná se o polévkové bistro, které nabízí široké spektrum pokrmů. A to jak tradičních českých, tak i s nádechem exotiky.

Polévkárna v Praze

Polévkárna v Praze

Mnozí tento podnik nazývají královnou matkou pražských polévkových podniků. Nejenže je téměř nejstarší, ale navíc se jedná o dlouhodobou jedničku, co se týká kvality jídla.

Polífkárna v Praze

Polífkárna v Praze

Denně si zde zákazníci mohou vybrat ze čtyř druhů teplých polévek a v létě navíc ze tří studených. Malý podnik nesoucí sice nespisovné, o to však více české jméno, se nachází v Praze v blízkosti kanceláří na Pankráci a na Budějovické, a tak jsou zde v době oběda návaly.

Polévkárna paní Mančo - Manana

Polévkárna paní Mančo - Manana

Šéfkuchařka Manana Toidze, neboli paní Mančo, pochází z Tbilisi. Láskou jejího života se stalo vaření, a tak není divu, že si získala nejen srdce svých zákazníků, ale hlavně jejich žaludky.

Abrahámova polévkárna

Abrahámova polévkárna

Vegetariánská restaurace s příjemnou atmosférou nabízí každý pracovní den tři polévky a dvě hlavní jídla, zeleninový salát či oblíbený Abrahamburger. Kromě výborné kávy si zákazníci mohou dát i zdravou variantu, ajurvédskou nebo zelenou kávu, domácí zákusky, limonády a pomazánky.

Polévkárna Aniččin dvůr

Polévkárna Aniččin dvůr

Dobrá domácí kuchyně založená na tradičních recepturách a surovinách od místních dodavatelů a farmářů. Krom polévek, od dršťkové po pórkovou, je v nabídce také široká škála zabíjačkových specialit, jako je tlačenka, sádlo nebo škvarky.

Fusion hotel - unikátní v centru Prahy

Fusion hotel - unikátní v centru Prahy

Budova na rohu Panské a Jindřišské ulice byla původně navržena architektem J. Gočárem pro banku. Dnes zde sídlí velmi netradiční hotel, vytvořený v uvolněném funky duchu - hotel Fusion v sobě spojuje nekonvenční design a uvolněnost.