Úvod > Aktuality > K tradici Vánoc v Pardubicích patří Štědrovečerní procházka

K tradici Vánoc v Pardubicích patří Štědrovečerní procházka

Vydáno 24. prosince 2019 Kultura
Štědrovečerní procházka po nočním, slavnostně vyzdobeném městě, koledy, setkání s přáteli, hrneček svařáku či punče, to vše již neodmyslitelně patří k vánoční tradici řady pardubických rodin, k završení Štědrého dne. Letos se 24. 12. v Pardubicích uskuteční již po jednadvacáté. Zájemci mohou do nočních ulic vyrazit po 21. hodině.
PardubiceNejmagičtější noc roku je v Pardubicích zcela jiné než jinde. Večer tu vypadá podobně jako na jiných místech naší republiky. Po setmění město téměř ztichne, za okny se postupně rozsvěcí vánoční stromečky a v ulicích nepotkáte živáčka. To vše se však s postupujícím večerem změní. Po 21. hodině se do centra začnou trousit první nedočkavci a během hodiny jsou ulice stejně rušné, jako ve všední den. Celé rodiny vyrážejí do slavnostně vyzdobených ulic, aby si rozbalily „dárky“, které pro ně jejich město připravilo.

zámek PardubicePardubická štědrovečerní procházka je přitom stále ojedinělou akcí svého druhu v České republice. Letos se již ve 20:00 otevře Zelená brána pro ty, kteří jsou s kaprem a salátem v útrobách ochotni vystoupat 154 schodů, aby se podívali na Pardubice z ptačí perspektivy. O půl hodiny později otevře brány pardubický zámek a nabídne návštěvníkům již devatenáctou Štědrovečerní muzejní noc. Až do půlnoci budou moci návštěvníci zdarma vstoupit do historické expozice Pardubice – příběh města, archeologické expozice Proti proudu času a expozice skla. Otevřena bude i vyhlídka na zámecké věži a prostory Východočeské galerie. Neodmyslitelnou součástí svátečního večera je pro pardubické patrioty i Rybova Česká mše vánoční. I letos ve 23:00 rozezní její tóny Pernštýnské náměstí, zpívat se ale nebude na radničních schodech, ale na pódiu před domem U Jonáše.

Před půlnocí se část Pardubáků vydá do městského divadla, kde ve 24:00 začíná tradiční Štědrovečerní zpívání, jiní zamíří na půlnoční bohoslužby do kostela sv. Bartoloměje či Zvěstování Panny Marie, jiní ještě cestou domů usednou po nočním putování historickým centrem v některé z restaurací, kaváren či vináren, které zavírají vlastně až na Boží hod.
Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích byl postaven v letech 1507-1514 s klášterem a sloužil jako pohřební kostel Pernštejnů. A je památkou mimořádné uměleckohistorické a architektonické hodnoty.

Východočeské divadlo Pardubice

Východočeské divadlo Pardubice

Městské divadlo Pardubice je secesní divadlo, postavené v letech 1907–1909 v Pardubicích. Je největší divadelní scénou ve městě a zároveň domovskou scénou souboru Východočeského divadla Pardubice.

Zelená brána v Pardubicích

Zelená brána v Pardubicích

Zelená brána představuje dominantu městské památkové rezervace v Pardubicích. Svou charakteristickou věž s bohatě tvarovanou střechou získala po požáru v r. 1538. Střecha byla pokryta měděným plechem a zelená barva měděnky dala původně Pražské bráně (podle směru cesty na Prahu) nový název.

Zámek Pardubice - perla města perníku

Zámek Pardubice - perla města perníku

V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.

Dům u Jonáše v Pardubicích

Dům u Jonáše v Pardubicích

Dům u Jonáše je jedním z nejcennějších měšťanských domů v Pardubicích. Byl postaven po velkém požáru, kterému roku 1507 padla za oběť velká část města. V současné době je používám ke společenským a kulturním účelům.