ÚvodAktualityK cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance
Životní styl

K cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance

Poslechněte si audio verzi článku
Také toužíte po zábavném cestování, plném jedinečných zážitků a dobrodružství? Nejste sami, podobnou vášeň sdílí miliony lidí na celé planetě. Současně je ale pro řadu cestovatelů nejvyšší prioritou bezpečnost, klid a jistota. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, kam a jak se dá cestovat bezpečně a v míru.
Cestovní ruch je jedním z nejdůležitějších hospodářských odvětví světa. Zaměstnává každého desátého člověka na Zemi a poskytuje obživu dalším stovkám milionů lidí. Miliony dalších pak nadšeně cestují, hledají nejlepší zážitky a prozkoumávají světoznámé turistické destinace i neobjevené skvosty, ležící mimo vyšlapané cesty. Ačkoli naše cesty nemusí mít jasný směr, cíl je většinou stejný: v pořádku se vrátit domů. Aby se takové přání splnilo, je potřeba cestovat bezpečně a v míru. Také ten má svůj svátek: Mezinárodní den míru anebo také Světový den míru se slaví každý rok 21. září. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat pár zajímavostí, které jste možná o bezpečném a nebezpečném cestování dosud nevěděli.


 

K bezpečnému cestování patří mír, tolerance a laskavost

Při podpoře míru na celém světě hraje cestovní ruch významnou roli. Stává se ztělesněním dialogu mezi kulturami, umožňuje setkání s lidmi, kteří jsou „jiní“ a žijí jiným způsobem. K poznávání odlišných kultur patří naslouchání cizím jazykům, ochutnávání exotických chutí a sbližování s jinými lidskými bytostmi. Je to i jiný způsob, jak si rozšířit vzdělání, jak se učit toleranci, jak si rozšířit myšlenkové obzory a zbavit se předsudků.

Koho překvapí, že podle průzkumů Světové organizace cestovního ruchu OSN země s otevřenějším a udržitelnějším přístupem k cestovnímu ruchu bývají mírumilovnější a laskavější?
 

Nejbezpečnější a nejnebezpečnější místa na světě

Hned v úvodu vás ujistíme: Česko patří mezi nejbezpečnější země světa. Podle žebříčku, který od roku 2008 vydává Institut pro ekonomiku a mír (a zohledňuje Světový index míru, národní mírumilovnost, společenskou bezpečnost, domácí i mezinárodní konflikty i vojenské složky v dané zemi) se Česká republika pravidelně umisťuje na předních pozicích (nejhůře byla 17., nejlépe 5.).



Které země z toho vycházejí nejlépe a kde vám hrozí nejmenší riziko násilí, zdravotních problémů a diskriminace jakéhokoli druhu? V roce 2024 obsadila první místo nejbezpečnějších zemí světa Kanada, na druhém místě se umístilo Švýcarsko a na třetím Norsko. Následovaly Irsko, Nizozemsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Portugalsko, Dánsko, Island a Austrálie.

Stejně jako žebříček nejbezpečnějších světových destinací se příliš nemění ani žebříček nejrizikovějších zemí. Například Afghánistán se v čele nejnebezpečnějších zemí světa umístil už poosmé, na dalších příčkách jsou Jemen, Sýrie, Jižní Súdán a Demokratická republika Kongo. V žebříčku se ale poprvé po dlouhých letech objevila i Evropa, kde válka Ruska a Ukrajiny přiřadila těmto zemím šesté a sedmé místo. Za nimi pak následují Somálsko, Súdán a Irák. Bohužel také platí, že cestování je nebezpečnější, než bývalo dřív, a index celosvětového míru se už řadu let zhoršuje. Mezi země, kde v poslední době došlo k velkému zhoršení bezpečnosti, patří Haiti, Mali a Izrael.
 

Vila Tugendhat: památka chráněná podle Haagských úmluv

Máte svou oblíbenou destinaci kam každoročně jezdíte nebo raději objevujete každý rok něco nového? Obě kritéria splňuje vila TugendhatBrně. Funkcionalistická vila navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe byla v roce 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2024, kdy UNESCO slavilo 70. výročí přijetí Haagské úmluvy a zároveň 25. výročí přijetí Druhého protokolu této úmluvy, se Vila Tugendhat stala první památkou v České republice, chráněnou podle Haagských úmluv. Znak zvýšené ochrany této jedinečné památky byl ve vile odhalen v září 2024.



Aby byl památkám udělen status zvýšené ochrany, musí splnit tři podmínky:
  • Jedná se o kulturní dědictví nejvyššího významu pro lidstvo.
  • Kulturní statek je chráněn odpovídajícími vnitrostátními právními a administrativními opatřeními, která uznávají její výjimečnou kulturní a historickou hodnotu a zajišťují nejvyšší úroveň ochrany.
  • Památka není využívána pro vojenské účely nebo k zaštítění vojenských objektů a strana, která má tento kulturní statek pod kontrolou, učinila prohlášení, že takto využívána nebude.
 

Světový den cestovního ruchu

Jako podpora cestování a turistiky se od roku 1980 každoročně 27. září po celém světě slaví Světový den cestovního ruchu. Každý rok má jiné téma, v roce 2024 je to porozumění a mír. Cílem celosvětových oslav je zvýšit povědomí o významu cestovního ruchu pro ekonomiku a kulturu, a také zdůraznit jeho význam pro udržitelný rozvoj a pozitivní vliv cestování na společnost, zdraví, vzdělání a kulturní porozumění. Je to také příležitost pro cestovatele objevovat nové destinace a rozšiřovat své kulturní a geografické znalosti.

Neměli bychom zapomínat na to, že budoucnost cestovního ruchu je v rukou mladých lidí. Investicemi do mládeže, poskytováním vzdělání a možnostmi školení a podporou jejich aktivní účasti v odvětví cestovního ruchu mohou využít svůj potenciál, svěží pohled, kreativitu a energii k podpoře sociálních změn a prosazování míru.


 

Další svátky cestovního ruchu

21. února: Mezinárodní den průvodců v cestovním ruchu se po celém světě slaví tradičně 21. února už od roku 1990. Tehdy se oslav zúčastnilo 15 zemí, v dnešní době počet států, které nějakým způsobem připomínají práci průvodců, stále stoupá. Na Kudy z nudy každý rok najdete spousty akcí a komentovaných prohlídek, které svátek průvodců provázejí.

24. až 30. října: Také informační centra slaví svátek, a to v říjnu, kdy se koná Týden turistických informačních center České republiky. Informační centra, která se do oslav zapojí, obvykle své návštěvníky potěší drobným dárkem, pozvánkou na znalostní kvíz, kávu nebo čaj, anebo zajímavou prohlídku.
Světový den cestovního ruchu 2024 je věnován oslavě turistiky a porozumění

Světový den cestovního ruchu 2024 je věnován oslavě turistiky a porozumění

Víte, že Světový den cestovního ruchu, který slavíme 27. září, byl vyhlášen už roku 1979 a první oslavy toho dne proběhly v roce 1980? Mezinárodní den vznikl jako připomínka k přijetí stanov Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO). Tento den připomíná nejen cestování jako takové, ale hlavně cestování bezpečné a férové. Světový den cestovního ruchu 2024 klade důraz především na schopnost turismu vytvářet porozumění mezi lidmi, letošním tématem je Cestovní ruch a mír. Snaha o mír je neustálým úsilím a pokrok v cestovním ruchu je důležitější než kdy jindy. Cestovní ruch může hrát zásadní roli jako katalyzátor pro podporu míru a porozumění mezi národy a kulturami a při podpoře procesů usmíření.

Vila Tugendhat je první památkou v České republice chráněnou podle Haagských úmluv

Vila Tugendhat je první památkou v České republice chráněnou podle Haagských úmluv

Nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály, výjimečné technické vybavení a zasazení do krajinného rámce – to byly důvody, proč byla vila Tugendhat 16. prosince 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2024 slaví mezinárodní organizace UNESCO 70. výročí přijetí Haagské úmluvy a zároveň 25. výročí přijetí Druhého protokolu této úmluvy. Haagská úmluva má za cíl ochranu kulturních statků v případě ozbrojeného konfliktu a při příležitosti těchto dvou významných výročí bude 9. září 2024 ve vile Tugendhat slavnostně odhalen znak zvýšené ochrany této jedinečné brněnské památky. Slavnostní akt bude spojen s odbornou konferencí, jejímž cílem bude si připomenout existenci a význam této úmluvy a zároveň se zamyslet nad jejím budoucím směřováním tváří v tvář současným celosvětovým výzvám.

Mezinárodní den rodiny a cestování: kdo si hraje, nezlobí aneb jak si zpříjemnit vycházky, výlety a cesty do daleka

Mezinárodní den rodiny a cestování: kdo si hraje, nezlobí aneb jak si zpříjemnit vycházky, výlety a cesty do daleka

Cestování je skvělá zábava, která utužuje rodinné vztahy. Rodiny se mohou znovu spojit, povídat si o krajině, vzpomínat, hrát slovní hry a užívat si společně strávený čas. A třeba také oslavit 15. květen jako Mezinárodní den rodiny. Nudíte se při cestování nebo si jen chcete zkrátit dlouhé chvíle? Máme pro vás náměty na osvědčené hry pro zábavu právě pro podobné případy. Klasické procházky městem děti obvykle nudí, pro zpestření a zatraktivnění vycházky po městě je osvědčená hra Městské bingo. Tu a další hry pro vás máme připraveny, zkuste si je s dětmi zahrát.

100 tipů, kam za kulturou, uměním a rozmanitostí

100 tipů, kam za kulturou, uměním a rozmanitostí

Kultura a umění nám umožňují prozkoumat různé perspektivy a otevírají dveře k novým kulturním zážitkům. Inspirujte se a prozkoumejte kam se vypravit na rozmanité výlety. Víte, že 21. květen vyhlásila Organizace spojených národů jako Světový den kulturní rozmanitosti? Jedná se o mezinárodní svátek vyhlášený v roce 2001 na podporu porozumění a uvědomění o kulturní rozmanitosti. Jeho cílem je ukázat, že kulturní rozmanitost představuje bohatství pro lidstvo, zvýraznit hodnoty tolerance a přijetí rozdílů, a tím posilovat sociální soudržnost ve stále globalizovanějším světě.

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?

Bertha von Suttnerová – první žena, která získala Nobelovu cenu za mír

Bertha von Suttnerová – první žena, která získala Nobelovu cenu za mír

Bertha Sophia Felicita von Suttnerová, rozená hraběnka Kinská ze Vchynic a Tetova (9. června 1843, Praha – 21. června 1914, Vídeň), byla radikální pacifistka, publicistka a spisovatelka. V dnešním jazyce by se dala označit za aktivistku: razila odvážný názor, že mír je lepší než válka, a veškeré úsilí věnovala do boje za porozumění mezi národy. V roce 1905 se stala první ženou, jíž byla udělena Nobelova cena za mír.

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme, kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka – nejvýznamnější čeští cestovatelé

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka – nejvýznamnější čeští cestovatelé

Více než osmdesát zemí, přes dvacet knih, sto padesát krátkých a čtyři celovečerní filmy, a k tomu nespočet rozhlasových reportáží: to všechno má na kontě slavná cestovatelská dvojice Hanzelka a Zikmund. Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli prvními lidmi na světě, kdo projeli automobilem napříč Afrikou. Po srpnové okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, kterou oba cestovatelé odsoudili, jim bylo zakázáno cestovat i publikovat. V roce 1993 dostali Hanzelka se Zikmundem Cenu Egona Erwina Kische a v roce 1999 jim prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.

Originální české vynálezy aneb skvělá zábava a zážitky zdarma a výhodně

Originální české vynálezy aneb skvělá zábava a zážitky zdarma a výhodně

Stačí otevřít nabídku Česká nej na hlavní stránce portálu Kudy z nudy, a vybrat si ze seznamu originálních českých vynálezů, unikátů a rekordů. Vychutnejte si některé z těch malých a přitom velkých věcí, které se postarají o báječné chvíle s přáteli a rodinou, o zábavu, dobrodružství i skvěle strávený volný čas. Které to jsou?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Jedna ze symbolických sedmiček spojuje sedm hlavních ctností. Jejich výčet najdeme v básni Psychomachia římského básníka, právníka a politika Aurelia Prudentia Clementa (348 – okolo 410). Od 6. století a časů papeže Řehoře I. Velikého ale ctnosti také jako protiklad provázejí smrtelné hříchy.

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení

CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení

Americká zpravodajská stanice CNN má ráda žebříčky: například před dvěma lety zařadila vánoční trhy v Praze mezi deset nejatraktivnějších na celém světě. Kromě toho sestavuje například mozaiku nejkrásnějších zimních středisek Alp, nejhezčích hradních hotelů anebo nejkrásnějších vodopádů. Novinkou je jedenáct kouzelných míst Česka, která by prý měl navštívit každý řádný cestovatel.

Jak covid změnil cestování?

Jak covid změnil cestování?

Češi objevili Česko: to je hlavní dobrá zpráva posledních dvou let. Stejně jako lidé v jiných zemích i my v době pocovidové vybíráme pro výlety a dovolenou mnohem častěji místa u nás doma. Hledáme neobjevená místa, rarity a kuriozity, a vracíme se i tam, kde to máme rádi. Cestovatelský sentiment? Možná. Hlavně ale při tom všem doufáme, že bude líp.

Nicholas Winton – zachránce 669 dětí z předválečného Československa

Nicholas Winton – zachránce 669 dětí z předválečného Československa

S Prahou a Českou republikou je spojený jeden z nejdojemnějších příběhů o záchraně židovských dětí za druhé světové války. Mladý Angličan Nicholas Winton (19. května 1909, Hampstead, Londýn – 1. července 2015, Slough, Spojené království Velké Británie a Irska) v roce 1939 z okupovaného Československa zachránil 669 dětí. Dodnes se mluví o Wintonových vlacích a Wintonových dětech.

Další aktuality

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Už vám zbývá jen pár dní dovolené a potřebujete relax? Naplánujte si s portálem Kudy z nudy podzimní zážitkový víkend a vyzkoušejte mikrodovolenou. Pár dní volna, kdy každodenní starosti pustíte z hlavy, prozkoumáte nová místa a užijete si chvíle odpočinku. Mikrodovolená, která zastaví kolotoč všedních dnů, vám dokáže zlepšit náladu na hodně dlouho!
8. říjen 2024 12:05
Životní styl

Naučte se odpočívat: tipy, kde si užít dokonalý relax

Jak správně a účinně relaxovat? Naučte se odpočívat a pečovat o svoji fyzickou i duševní krásu i v dnešní uspěchané době. Zažíváte civilizační stres, máte náběh k obezitě nebo už obézní jste, bolí vás záda, máte potíže se zažíváním, jíte nezdravě a vůbec toho máte nad hlavu? Pak byste asi měli zabrzdit svůj život a udělat s tím něco dřív, než vás něco zabrzdí natrvalo. Novodobý recept na všechny vyjmenované potíže se jmenuje wellness.
5. říjen 2024 15:00
Životní styl

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Cestopisy patřily k oblíbené četbě našich předků už před stovkami let. Čtou se dodnes: vyprávění o neznámých a často velmi exotických krajích a lidech, fascinující přírodě, zvířatech, květinách, nekonečných pouštích, mořích a horách sahajících až do nebe nás zkrátka baví. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se zrodil žánr cestopisů, kdy vznikly ty nejstarší a které knížky dnes patří mezi nejoblíbenější?
30. září 2024 6:50
Životní styl

Lidové pranostiky: říjen, císařské hody, Havelské ochlazení a devět počasí za den

Po teplém září zle se říjen tváří anebo Svatý Havel – devět počasí za den, říká o desátém měsíci v roce jedna z pranostik. Podzim už je v plném proudu, začíná padat listí a kaštany. Ke sklizni jablek, hrušek, švestek, brambor, ořechů a šípků vám na Kudy z nudy nabídneme nadílku mouder, pranostik a pořekadel o říjnovém počasí, ptácích odlétajících do teplých krajin a prvním sněžení.
29. září 2024 18:40
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?

Amsterdam, Rijksmuseum s Rembrandtovou Noční hlídkou, sýry, tulipány, světoznámá květinová burza v Aalsmeer, delftský modrý porcelán, větrné mlýny, vodní kanály, rybí speciality anebo Naarden, místo s českou stopou, kde je pochovaný Jan Amos Komenský: je tolik věcí, které máme rádi na Nizozemsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme zemi na pobřeží Severního moře. Poznejte s Kudy z nudy Nizozemsko!
29. září 2024 13:32
Životní styl

Z lyží do bazénu? Deset míst, kde v Česku není žádná věda užít si lyžování i wellness

Vrátit se z lyžování, proběhnout hotelovým pokojem, popadnout plavky a vzápětí se ponořit do bublinkové prohřáté vody? Takové zážitky neslibují jen v Alpách, ale i na českých horách. Chce to jen vědět, kde je ze sjezdovek k bazénu nejblíž – a na Kudy z nudy to samozřejmě víme.
29. září 2024 6:14
Životní styl

Tajné české talismany aneb co nás chrání před pohromami?

Kde čerpat naději v časech, kdy je budoucnost tak temná, že je o ní lepší nemluvit a raději ani nepřemýšlet? Vydejte se s portálem Kudy z nudy třeba do Staré Boleslavi, na Blaník nebo do Beskyd. Tam všude totiž naši předkové hledali ochranu a víru v příznivý osud.
28. září 2024 17:37
Životní styl

Farmářské produkty: 15 tipů, kde ochutnat bio

Bio je životní styl – volba je na vás! Nedělejte ze svého těla popelnici, všichni už víme, že to co sníme, ovlivňuje stav našeho zdraví. Vychutnejte si nabídku pokrmů a produktů v bio kvalitě, které jsou správnou odpovědí na váš apetit. A Kudy z nudy vám poradí, kde zdravé bio potraviny seženete přímo od farmářů!
26. září 2024 17:00
Životní styl