Úvod > Aktuality > Jubilejní rok 2015 přinese ve Valašském muzeu v přírodě novinky i tradiční pořady
Jubilejní rok 2015 prinese ve Valašském muzeu v prírode novinky i tradicní porady
"> Jubilejní rok 2015 prinese ve Valašském muzeu v prírode novinky i tradicní porady "> V léte bude možné prijít na "> Co se týká provozních záležitostí, nedochází k zásadním zmenám
Kultura

Jubilejní rok 2015 přinese ve Valašském muzeu v přírodě novinky i tradiční pořady

  • Vydáno14. ledna 2015
Více než čtyři desítky pořadů cyklu Valašský rok 2015 – to je základní programová nabídka muzea na nadcházející jubilejní sezónu, kdy muzeum slaví 90 let od svého založení (1925 – 2015). Základní struktura pořadů je daná a vychází ze zvykoslovného či kalendářního roku. Těšit se můžete nově například na více koncertů či divadelních představení na půdě muzea. V nabídce jsou zastoupeny také tři každoroční festivaly – Rožnovská valaška, Romská píseň a Jánošíkův dukát.
Lázeňský výletJedním z nosných programů v roce 2015, a pomyslným vyvrcholením programů Valašského muzea v přírodě, bude 38. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti, v letošním roce čtyřdenní (3. až 6. 7.) – neboť ty byly zároveň v roce 1925 i prvním pořadem, který se na půdě muzea, při slavnostním otevření, konal. Po letech se do programové nabídky vrací Lázeňský výlet (12. 7.) – ten přinese návrat do časů lázeňského Rožnova. Sklářská sobota (25. 7.) a Ve znamení ryb (22. 8.) přinesou opět prezentaci tradičních řemesel – sklářství a rybářství.  Podzimní úrodu z polí – to představí pořad Podzim na poli a v chalupě (sobota 12. 9.), který ukáže tradiční práce, letos se zaměřením na zpracování brambor. Vánoční cyklus pořadů bude letos rozšíření o pořad Večer při svíčkách (6. 12.).

Program nejen pro milovníky starých filmů

Dny řemesel a setkání kovářůPoslední zářijový prodloužený víkend (27. – 28. 9.) se budou v prostorách muzea promítány nejen pro milovníky historických filmů snímky zachycující staré Valašsko – filmy byly dohledány a zapůjčeny Národním filmovým archívem v Praze. Celkově se jedná o 4 filmy – dokumentární film Valašský rok 1925 a dokumentární film Beskydy z roku 1937. Dalším bude hraný film Pohádka svatojánské noci z roku 1981 a posledním je hraný film Děvčica z Beskyd z roku 1944

Zajímavostí nejen pro děti, ale i pro milovníky historických vlaků je, že pojede během turistické sezóny dvakrát historický parní vlak (ve spolupráci s ČD)  – na velikonoční "bílou" sobotu (5. 4.) a jako vhodný doplněk v pořadu Lázeňský výlet (12. 7.), kdy přiveze i vážené lázeňské hosty ve stylovém secesním oblečení. Historická vlaková souprava pojede na trase Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm a zpět v uvedené dny vždy dvakrát.

V létě bude možné přijít na "last minute"

RožnovCo se týká provozních záležitostí, nedochází zde k zásadním změnám. V intervalech každé celé hodiny bude opět možná prohlídka s průvodcem i v areálu Dřevěného městečka (dříve možná pouze na předchozí objednávku). Vstupy na výstavy budou součástí vstupného do všech areálů muzea. Rodinná vstupenka zůstává ve stejné platnosti jako v roce 2014 – tj. pro 2 dospělé a 4 děti do 15 let (dříve rodiče a maximálně 2 děti). S ohledem na zájem návštěvníků během prázdninových letních měsíců (červenec a srpen) přijít do muzea i na kratší dobu, těsně před uzavřením bran, je pro rok 2015 volena i možnost zvýhodněného "last minute" vstupného do areálu Dřevěného městečka – na poslední dvě hodiny (17.00 – 19.00) za zvýhodněné, 50 % vstupné.

Studenti starší 15 let mají nárok na snížené vstupné po předložení průkazu studenta (kartička ISIC například) – stejně jako v předešlých letech. I v roce 2015 mají zájemci možnost si zakoupit celoroční permanentku do všech areálů muzea – ta je určena pro 1 osobu (1 vstup do areálu za den). Cena permanentky je 350,- Kč za deset vstupů. Nelze ji ovšem použít pro komerční účely (například poskytovatelé ubytovacích služeb, cestovní agentury apod.) Pro tyto účely slouží Program Regionparnter, který nabízí při množstevním ročním odběru vstupenek zvýhodněné okružní vstupné.

Jurkovičkova rozhlednaOsvědčila se spolupráce s městem Rožnov pod Radhoštěm s ohledem na průchod z Valašské dědiny na Jurkovičovu rozhlednu na Karlově kopci (samostatné vstupné, objekt ve správě města). To zůstane zachováno. Ovšem poslední průchod z rozhledny do areálu muzea, Valašské dědiny, bude možný hodinu před koncem běžné otevírací doby muzea.

Oproti loňským letům dochází k rozšíření otevírací doby během listopadových a prosincových víkendů (na základě zjišťování zpětných informací a požadavků od návštěvníků muzea) – v tyto víkendy bude návštěvníkům zpřístupněn areál Dřevěného městečka.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.