Úvod > Aktuality > Všichni tam musíme! Festival Mezi ploty, to jsouhudební hvězdy za tři padesát
Všichni tam musíme! Festival Mezi ploty, to jsouhudební hvězdy za tři padesát
"> "> "> "> ">
Kultura

Všichni tam musíme! Festival Mezi ploty, to jsouhudební hvězdy za tři padesát

  • Vydáno21. května 2019
Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 25. a 26. května, přijede na 160 špičkových muzikantů a divadelníků. Mimořádně nadupanému line-upu budou vévodit hvězdy jako Divokej Bill, Tomáš Klus, Wohnout, Barbora Poláková, Xindl X, Krucipüsk, Eddie Stoilow, Kašpárekv rohlíku, Studio Ypsilon, HaDivadlo, Dáda Patrasová, Na stojáka ,Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo v Řeznické, SpoluHra (Vilma Cibulková, Alžběta Stanková), Milostný trojúhelník (Anna Polívková, Marek Zelinka, Martin Zbrožek) a desítky dalších. Celkem se na 14 scénách rozesetých po bohnickém parku odehraje více než 200 dílčích akcí.
Mnohahektarový bohnický areál se o posledním květnovém víkendu 25. a 26. května opět stane dějištěm jednoho z našich nejpopulárnějších festivalů, Mezi ploty.

A aby se v obrovské žánrové pestrosti tétooriginální přehlídky dokázal každý zorientovat, rozdělí se festivalový rej jako již tradičně naněkolik „programových zón“, ve kterých si každý najde, co je jeho srdci blízké
 

Hlavní scéna v Central parku

Central park, která vyroste na louce před kostelem, přivítá hned několik headlinerů, které ani není třeba moc představovat. V první řadě je to skupina ​Divokej Bill​, která si zdánlivě jednoduchým folk rockem a texty „ze života“ vydobyla popularitu, jakou v české kotlině hned tak někdo nemá. Vůbec poprvé se na Plotech objeví ​Barbora Poláková​, skvělá herečka a zpěvačkaa držitelka několika „Andělů“. Bára je sice možná malinko nafrněná, ale svým loňským albem ZE.MĚ se definitivně etablovala ve světě kvalitní české pop music. Přijede oblíbená kapela ​Wohnout​, jež od své linie melodického a současně rázného rocku s českými texty neuhnula ani na loňské desce Miss Maringotka.

Mezi plotyPříjemně poslouchatelný pop punk na hlavní scéně zajistí ​Vypsaná fiXa​ nebo ​Rybičky 48. Stálicí Plotů je nepochybně ​Tomáš Klus​, písničkář s neobyčejnou energií a chytrými texty, herec, ale taky tak trochu vizionář, který má jako jeden z mála silný názor a dovede si za ním stát. Další inteligentní písničkář, i když trochu syrovějšího zrna, ​Xindl X,​ už v Bohnicích taky patřík „starousedlíkům“ – podobně jako hiphopová legenda ​PSH​, která má i letos místo na hlavníscéně jisté. A chybět samozřejmě nemůžou ani ti nejvěrnější, kteří festival Mezi ploty a jeho myšlenky už léta podporují za slunce i deště: nezdolné kapely ​Sto zvířat​ a ​Mňága a Žďorp​.
 

Alternativní zóna

Mezi plotyPro ty, co to mají rádi trochu nekonvenční, festival připravil Alternativní zónu, kam znovu zamíří například Katarína Kubošiová. Tahle umělkyně vystupující pod jménem ​Katarzia působí možná křehce, ale její projev je tak silný, že bývá právem označována za slovenskou Björk.

Dorazí i jedna z opravdových hvězd naší alternativní scény. Kapela ​Zrní​ má totiž na kontě Anděla v kategorii Objev roku a hlavně osm autorských desek plných originálního experimentálního rocku. No a z bohatého line-upu jmenujme ještě alespoň Kláru Vytiskovou, která na Plotech naposledy řádila s kapelou Toxique a letos se na alternativní scéně s neztenčeným šarmem představí s novou formací ​Klára & The Pop​.
 

Rodinná zóna

Tahle zóna dělá z festivalu Mezi ploty mimořádnou rodinnou událost. Je totiž opravdu veliká – a k tomu plná pohádek, soutěží, her, tvůrčích dílen, loutek, divadla a především muziky, která oslovuje děti a přitom výborně pobaví i rodiče.Letos se můžou návštěvníci těšit na ​Kašpárka v rohlíku​, v jehož bejbypankové sestavě setentokrát objeví i část veleúspěšného divadla Vosto5. "Zvířata" opět připravila speciální vystoupení pro malé posluchače "​Sto zvířat dětem​" a narodinnou scénu se po krátké pauze vrací jak ​Dáda Patrasová​, tak Jan Onder s ​Tanečními hrátkami​, které děti znají z Déčka České televize.

Poprvé to tu naopak rozpálí kapela ​BomBarďák​, v níž dospělí poznají Žížalu z Kanceláře Blaník, nebo nejslavnější youtuberka ​Mína​, kterou asi poznají spíše jejich ratolesti. Neméně přitažlivá bude i divadelní nabídka pro rodiny, ze které zmiňme alespoň poetickougrotesku o včelí královně v podání legendárního ​HaDivadla​.
 

Street zóna

PokáčPro takzvanou Street zónu namíchal festival lahodnou směs muziky zaměřené především na mladé posluchače.Tady bezpochyby zaujme ​Pokáč​, písničkář s velmi nápaditými texty, v nichž dokáže s nadhledem probírat i vážná témata. Nebo taková ​Marta Jandová​, dcera Petra Jandy, kterás kapelou Die Happy dosáhla věhlasu u našich západních sousedů, a nyní se v Česku vydala na úspěšnou sólovou dráhu.

Návštěvníky roztančí velká postava české reggae scény ​Cocoman ​a trochu řízného crossoverového projevu jim naservíruje kapela ​Krucipüsk​, která si ani v textech nebere žádné servítky. Přijedou taky indie-popoví ​Lake Malawi ​z Třince, kteří budou Českou republiku reprezentovat na Eurovision Song Contest 2019 v Tel Avivu, ​Eddie Stoilow​, s nimiž v roli bubeníka občas vystupuje brankář Petr Čech, a pěkná řádka dalších.


Divadlo za plotem a Scéna smíchu

Kašpárek v rohlíkuDivadelní sekce festivalu Mezi ploty má podobně vybrané kvality jako část hudební. Dokazuje to i letošní sestava inscenací, které se odehrají na jevišti Divadla za plotem. Patří k nim například ​Gedeonův uzel​, emotivní hra souboru ​SpoluHra​ o lásce, mateřstv ía genialitě, za kterou byla ​Vilma Cibulková​ nominována na Nejlepší ženský herecký výkon roku 2017. Populární divadlo ​Vosto5​ přiveze vlastní zpracování osudového příběhu nejúspěšnějšího českého lyžaře Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty ve vtipně pojaté inscenaci ​Slzy ošlehaných mužů​. Kdo bude mít chuť ponořit se do hloubky, neměl by si nechat ujít ​Poslední sezení u doktora Freuda​ v podání ​Divadla v Řeznické​, které zakladatele psychoanalýzy svede dohromadys klasikem fantasy literatury C. S. Lewisem, aby spolu probrali Boží existenci, lásku, sex a smysl života.

Ester KočičkováA v Bohnicích se pochopitelně setkáte i s ​Bohnickou divadelní společností​, složenou z pacientů, profesionálních herců a přátel. Ti všichni před diváky rozehrají biblickou Píseň písní, nejkrásnější píseň Šalamounovu. Aby se však návštěvníci mohli svézt i na vlně lehčích žánrů, vznikne před divadlem ještě venkovní ​Scéna smíchu​, věnovaná komedii, skečům a improvizaci. Stand up comedy show na ní rozjede třeba multitalentovaná komička ​Ester Kočičková​, oblíbený bavič ​Miloš Knor​ nebo Adéla Elbel, Dominik Heřman Lev a Pavel Tomeš zesouboru ​Na stojáka​. Uvidíte tu komedii z novinářského prostředí v podání ​Diva-žen​, vychutnáte si vystoupení dvojnásobného mistra republiky ve slam poetry ​Jiřího „Rimmera“ Charváta​ – zkrátka seseznámíte s těmi, kteří se nebojí jít s kůží na trh ve snaze polechtat vám bránici.

Kromě téhle plejády hudebních a divadelních lahůdek ovšem nadupaná bohnická přehlídka nabízí i pořádnou dávku workshopů, prezentací neziskových organizací, diskuzí s předními psychology a zajímavých aktivit, jako jsou hypnóza, bubnování, chůze po žhavých uhlících, jóga, relaxace nebo arteterapie, které na jiném festivalu najdete jenom stěží.