Úvod > Aktuality > Jižní křídlo zámku Děčín se otevírá veřejnosti
Jižní křídlo zámku Děčín se otevírá veřejnosti
">
Památky

Jižní křídlo zámku Děčín se otevírá veřejnosti

  • Vydáno16. dubna 2012
Po dlouhé rekonstrukci otevírá své brány jižní křídlo děčínského zámku. V dobách rodiny Thunů se zde nacházely hlavní obytné místnosti a také zámecká knihovna obsahující na 70 tisíc svazků. Dnes se všechny komnaty mohou opět zaskvět v celé své kráse. Slavnostní představení jižního křídla proběhne 18. dubna od 15 hodin.
V několika místnostech zámku se podařilo odhalit původní výzdobu, kterou doplnily repliky kachlových kamen, lustrů či tapet. Bývalá knihovna se proměnila v reprezentativní společenský sál.

Jižní křídlo je vůbec nejrozsáhlejší částí děčínského zámku. Ve čtyřech patrech obsahuje celkem 90 místností o celkové výměře téměř 3000 m2. Mimo jiné se zde nachází největší místnost celého objektu – bývalý knihovní sál, který by měl sloužit pro pronájmy, konference a různé společenské akce. V západní části jižního křídla se původně nacházely hlavní obytné místnosti celého zámku – piano nobile. Do budoucna by tyto prostory měly zkrášlit ještě obrazy a nábytek z původních zámeckých sbírek. V jižním křídle poté vznikne nová prohlídková trasa.

Nejprve bude zprovozněn velký sál v bývalé knihovně, kde se již 21. dubna 2012 uskuteční první zámecký ples. Koncertní křest tohoto sálu obstará 30. května vystoupení Severočeské filharmonie Teplice. Uvede díla hudebních velikánů, kteří měli přímý vztah k rodině Thunů. V první části zazní Koncert pro klavír č. 2 f-moll, op. 21 Fryderyka Chopina v podání polského virtuóza Jerzyho Sterczyńského a poté Linecká symfonie W. A. Mozarta zkomponovaná přímo pro tehdejšího majitele zámku, Jana Josefa Thuna. Kompletní jižní křídlo si návštěvníci budou moci poprvé prohlédnout ve dnech 19. – 20. května v rámci akce Zámek v květech.
Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.