Úvod > Aktuality > Jižní Čechy lákají na novou památku: Tvrz Tichá se od července otevírá
Jižní Čechy lákají na novou památku: Tvrz Tichá se od července otevírá
"> "> ">
Památky

Jižní Čechy lákají na novou památku: Tvrz Tichá se od července otevírá

  • Vydáno29. června 2022
Od 1. července 2022 se kousek od Dolního Dvořiště otevírá unikátní historická památka, tvrz Tichá. Její hradní věž je vysoká celkem 28 metrů – jedná se o vůbec nejjižnější hradní vyhlídkovou věž v České republice. Po 12 let trvající rekonstrukci se z ní nabízejí opravdu krásné výhledy zejména na Šumavu (Bärenstein 1077 m) a Novohradské hory (Kamenec 1073 m).
Tvrz TicháSotva by dnes někdo věřil tomu, že ještě před pár lety byla tvrz v Tiché součástí zanedbaného a rozpadlého areálu zemědělského družstva. Dnes areálu dominuje krásná středověká věž s hrázděným obytným patrem a dlátkovou střechou pokrytou dřevěný šindelem, jediná svého druhu v Česku. Sdružení Hrady na Malši zde vybudovalo návštěvnické centrum, výstavní sál i krčmu U Čápa. Čáp z Radonic byl totiž v pozdním středověku na tvrzi v Tiché jedním z nejvýznamnějších rožmberských purkrabí.
 
Romantickou kulisu tvoří tvrze rybník Hláska, jenž býval zdrojem vody, plnící příkop kolem tvrze. Věž bude zároveň sloužit jako hradní rozhledna s dalekým výhledem na Šumavu a nejvyšší vrchol Novohradských hor, Kamenec. Spolek zde chce založit také nové čapí hnízdo.

tvrz TicháHrázděné patro a krov věže byly vystavěny originálními středověkými metodami za pomoci tesařů z celé České republiky. Uvnitř se nachází expozice vybavená funkčními středověkými kachlovými kamny, nábytkem, dřevěným obložením stěn a stropu, dýmníkem a topeništěm, určeným i k vaření. Opravena byla i sklepení tvrze. Budova muzea poskytne všem zájemcům možnost seznámit se se středověkou podobou tvrze prostřednictvím jejího modelu z roku 1480 a v sedmi vitrínách ukáže i výběr archeologických nálezů, například kahanu, hrnečku, mincí a kachlů.

Tvrz v Tiché je součástí Zemské cesty, která vede od Dunaje do Českých Budějovic a je na ní 17 českých a rakouských hradů.
Středověká tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

Středověká tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

Tvrz u Novohradských hor je poprvé zmiňována roku 1360. V roce 1387 přešla do vlastnictví Rožmberků. V roce 1789 byla tvrz přestavěna na pivovar. Do dnešní doby se zachovala pouze 12 m vysoká obranná věž čtvercového půdorysu.