Úvod > Aktuality > Jizerská 50 startuje za pár týdnů, na startovní listině zbývají poslední volná místa
Zimní sporty

Jizerská 50 startuje za pár týdnů, na startovní listině zbývají poslední volná místa

  • Vydáno14. ledna 2024
Za necelý měsíc to vypukne! 57. ročník Jizerské 50 se uskuteční od 8. do 11. února 2024. Pokud chcete stát na startu, ale ještě jste se nepřihlásili, máte jednu z posledních šancí. Na hlavní trať 50 km zbývají poslední místa a k vyprodání se blíží i kratší tratě. Pořadatelé chystají tradičně bohatý program a závody pro všechny výkonnostní kategorie. Letošní novinkou je závod na 17 km volnou technikou.
jizerská 50Za necelý měsíc, přesněji řečeno 8. – 11. února 2024 proběhne v srdci Jizerek již 57. ročník Jizerské 50. Rok s rokem se sešel a v Jizerkách se opět postaví na trať přes 9000 závodníků. Světová elita i hobby závodníci přijedou do Bedřichova, aby jako každý rok v srdci Jizerských hor zažili unikátní závod, tradici i neopakovatelnou atmosféru. Na hlavní 50 km trať zbývá posledních pár míst na startu, k vyprodání se blíží i kratší tratě – na 10, 17 a 30 km (kapacita závodu na 25 km je již vyčerpána). Pokud chcete závodit, stačí se přihlásit na webových stránkách sportid.cz. Registrovat se můžete do 28. 1. 2024.

jizerská 50Stejně jako vloni začne letošní program ČEZ Jizerské 50 už ve čtvrtek a během čtyř dnů proběhne hned 9 závodů s nedělním závodním vrcholem na 50 km. Další loňská novinka, závod na 17 km volnou technikou, se mezi závodníky ujal a pojede se i letos! Jede se už ve čtvrtek 8. února a trasa vás zavede například k rozcestí U Buku, na Novou louku či na Hřebínek. Pořadatelé věří, že během druhé vlny arktického počasí v ČR připadne dostatek pěkného nového sněhu. Pro všechny účastníky ovšem platí unikátní pojištění od pojišťovny VZP proti nedostatku sněhu, které jim garantuje návratnost téměř celé výše startovného.
 

Jizerská 50 jako Grand Classics event seriálu Ski Classics

jizerská 50Kalendář XV. sezóny Ski Classics, seriálu 50 nejslavnějších běžkařských závodů klasickou technikou na Evropském kontinentu (včetně 1 závodu v USA a 2 závodů v Kanadě) se postupně odkrývá a hlavní závod ČEZ Jizerské 50 opět patří mezi ty největší události celého seriálu – Grand Classics. Zařadí se tak po bok neméně známých závodů například v Norsku, Švédsku, Finsku, Itálii, Rakousku, Švýcarsku, Francii, ale také v Grónsku nebo na Islandu. Je tedy jasné, že o top závodníky série Ski Classics nebude nouze. Profesionální závodníci, kteří se zúčastní všech zastávek, ujedou celkem neuvěřitelných 745 kilometrů! Jizerské 50 přijde na řadu hned po italské Marcialonze jako 8. event seriálu a 2. závod Grand Classics. Řadí se tak opět do top 4 závodů celého seriálu.

jizerská 50Jizerská 50 ale není pouze o prvotřídních výkonech a sportovní elitě, ale především o radosti z pohybu. Tato radost je dvojnásobná, pokud se stává mezigenerační záležitostí a závodníci ji mohou sdílet se svojí rodinou a blízkými. To potvrdili další významní hosté, kteří se letošního ročníku zúčastní. Proslulý kardiochirurg a pravidelný účastník závodu profesor Jan Pirk si zazávodí spolu s vnučkou, synem i snachou. Herec Jakub Kohák opět vyrazí na 50 km, zatímco jeho syn plánuje zdolat poloviční distanci. Naopak legendární závodník Stanislav Řezáč nastoupí do hlavního závodu i se svým šestnáctiletým synem Alešem. O třešničku na dortu se postaral cyklista Roman Kreuziger, který si zajede minimálně jeden ze závodů volnou technikou a jeho dcery se přidají na dětských tratích. Rodinná bude Jizerská 50 i pro olympijskou medailistku Kateřinu Neumannovou, která vyzve do stopy svou dceru, atletku Lucii.
Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Další aktuality

Zámek Svijany zve o víkendu na zimní prohlídku

Hrady a zámky zahajují zámeckou sezónu a otevírají své brány návštěvníkům většinou na začátku dubna. Na zámku Svijany se však rozhodli toto pravidlo porušit a zámek pro návštěvníky otevřít i přesto, že ještě stále vládne astronomická zima. Nečekejte na zámeckou sezónu a vydejte se na prohlídku zámku už teď! Zámek Svijany pro vás otvírá své brány dvakrát do měsíce, a ve dnech 24. a 25. února 2024 tu bude otevřeno.
Liberecký kraj | Památky

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 16. února vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
Liberecký kraj | Zážitky

Skiareál Ještěd pro vás má limitovanou nabídku zvýhodněných skipasů

Spolu s jarními prázdninami připravil Skiareál Ještěd časově omezenou nabídkou akčních skipasů. Návštěvníci si nyní mohou zakoupit skipasy na denní i večerní lyžování za zvýhodněné ceny, a to v případě nákupu online prostřednictvím programu Gopass.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Liberecký kraj | Příroda

Rozhlednou roku je Hamštejn u obce Koberovy

Tradiční anketa Klubu přátel rozhleden opět vybírala mezi nově postavenými vyhlídkami roku 2023. Ve veřejném hlasování zvítězila rozhledna Hamštejn u obce Koberovy v Českém ráji. Na stříbrné pozici se umístila rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova a bronzová příčka patří vyhlídce Janeček u Semil.
Liberecký kraj | Příroda

Jizerská 50 letos nebude: rozhodlo deštivé počasí a výrazná obleva

Aktuální obleva a déšť v Jizerských horách komplikují sněhové podmínky na tratích Jizerské 50. 57. ročník Jizerské 50 museli pořadatelé pošesté v historii kvůli nepříznivé předpovědi počasí zrušit. Doprovodný program bude zachován. Uskuteční se koncerty ČEZ Energy Fest v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zájemci z řad závodníků i veřejnosti mohou přijít zdarma na kapelu Poletíme?, Pokáče nebo Ewu Farnou. Stejně tak uctění památky horolezců z expedice Peru 1970, které se přesune na neděli 11. února v 10:00 na stadion v Bedřichově.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Mokřady, tůně, rybníky a ptačí pozorovatelny lákají k zimním procházkám

Mělké rybníky a jezera s pozvolnými břehy, lužní lesy, říční nivy i slepá ramena, tůně, vlhké louky, bažiny, močály, slatě a dokonce i vrchoviště, tedy rašeliniště s nepropustným podložím, zásobená srážkami: to všechno jsou mokřady. Vzácné ekosystémy připomíná první únorový pátek Světový den mokřadů.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte národní kulturní památky Libereckého kraje

Krásu uplynulých staletí i obyčejný venkovský život ilustrují národní kulturní památky v Libereckém kraji. Vydejte se po stopách minulosti a poznejte skvosty, které stojí za to ochraňovat. Liberecký kraj je spojován především s množstvím dochované lidové architektury a také průmyslových objektů souvisejících s rozvojem textilního a sklářského průmyslu. V kraji naleznete také množství hradů a zámků, stejně jako církevních památek.
Liberecký kraj | Památky