ÚvodAktualityHistorie jízdního kola: víte, že už má více než 200 let?
Letní sporty

Historie jízdního kola: víte, že už má více než 200 let?

Poslechněte si audio verzi článku
Cyklistika a jízdní kola s námi žijí už víc než 200 let. To, co ze začátku vypadalo jako kuriozita, změnilo celý svět, od dopravy přes urbanismus, zábavu, sport až po námluvy a dětské hry. Nevěříte? Tak se po stopách báječného vynálezu vydejte s Kudy z nudy – samozřejmě nejlépe stylově na kole!
O stroji poháněném šlapáním snil už Leonardo da Vinci, ale historie přisoudila vynález jízdního kola – údajně největšího vynálezu lidstva – německému baronovi Carlu von Drais. Ten právě před dvěma sty let představil první stroj s lidským pohonem a řiditelným předním kolem. Běhokolo alias „Laufmaschine“ bylo ve skutečnosti těžkopádné a nemotorné monstrum s dřevěnými koly zpevněnými kováním, na němž lidé seděli obkročmo a oběma nohama se odráželi od země. Baron však mohl být spokojený – strojům se podle něj začalo říkat draisiny / drezíny a odstartovaly bouřlivý vývoj cyklistiky. A navíc si pro premiérovou jízdu 12. června 1817 symbolicky vybral Mannheim, město, které dnes leží na Rýnské stezce/EuroVelo 15.
 

Od drezín k závodním speciálům

Drezíny ovšem pronásledovala smůla: dnešní desatero cyklistiky jezdcům na celodřevěných a neodpružených „kostitřasech“ nic neříkalo, a tak často docházelo ke srážkám s chodci. Než však sláva drezín stačila zhasnout, objevila se první vylepšení. K základní konstrukci postupně další vynálezci přidávali pedály a řetězy, na světě se objevil první „vélocipède“ a kola se začala vyrábět v továrnách. Rychle za sebou pak následovaly další důležité vynálezy jako převody, pneumatika, brzdy anebo větší počet převodů.

Už během 19. století z projížděk v parcích přestala být zábava vyšších společenských tříd, a kola si postupně našla cestu i k nižším vrstvám, dělníkům a studentům. Začaly vznikat první cyklistické kluby a v roce 1869, pouhé dva roky po údajně vůbec prvních cyklistických závodech při Světové výstavě v Paříži v roce 1867, se uskutečnily první cyklistické závody u nás. V roce 1880 pak vznikl Český klub velocipedistů Smíchov, nejstarší český cyklistický klub.

I při své jednoduchosti je kolo dokonalý a praktický stroj, který se naučí ovládat i malé děti. Právě proto přežilo dodnes, kdy na něm oceňujeme i další benefity: neznečišťuje ovzduší, nedělá skoro žádný hluk, je snadno dostupné a snadno opravitelné.
 

Kola značky Premier

Znáte české značky moderních bicyklů, horských kol i elektrokol? Jedním z prvních výrobců byla pobočka anglické motocyklové firmy Premier Cycle Co. Ltd. Svou pobočku založila v roce 1891 v Chebu, a z dovezených anglických součástek v ní každý rok smontovali několik set velocipedů. Na přelomu roku 1900 to již bylo více než 2 500 jízdních kol Premier a do první světové války počet vyrobených kol přesáhl 20 000 kusů ročně. Jízdní kola této značky se vyráběla ještě ve 30. a 40. letech, v roce 1947 firmu převzala Česká zbrojovka Strakonice a po znárodnění roku 1948 se stala součástí národního podniku Eska Cheb. Výroba kol Premier postupně zanikla, ale na nejstaršího průkopníka výroby kol v českých zemích se v Chebu vzpomíná dodnes.
 

Kola v číslech a statistikách

A co o cyklistice prozrazují čísla a statistiky? Podobně jako se nedá spočítat, kolik kol je celkem na světě, nelze spočítat ani bicykly v České republice. Spousta kol je schovaná v garážích, ve sklepech a na půdách a mnohé bicykly se nepodívaly ven už desítky let.

Podle průzkumu Centra dopravního výzkumu na každou českou domácnost připadá průměrně 1,23 jízdního kola, nejoblíbenější pak jsou v Pardubickém a Olomouckém kraji. Na kole jezdí asi 76 % obyvatel České republiky, 36 % obyvatel se cyklistice věnuje pravidelně.

A jak často kola používáme? Většina lidí najede ročně zhruba 1000 až 1500 kilometrů. Aktivní cyklisté najedou od dvou do pěti tisíc kilometrů, sportovci mají často limit na deseti tisících kilometrů ročně. Víc ujedou za rok jen sportovci, závodníci a výjimečně ti, pro které je kolo nezbytným dopravním prostředkem.

Zatímco před rokem 1989 byla kola často nedostatkovým a podpultovým zbožím, dnes si mohou cyklisté vybírat z široké škály mnoha typů, značek a modelů. Téměř polovina cyklistů má horské kolo, pětina silniční kolo, zbytek připadá na crossová a městská kola.


 

Zajímavosti ze světa cyklistiky

Kam na kolo s rodinou? Cykloturistika jako životní styl!

Kam na kolo s rodinou? Cykloturistika jako životní styl!

Kdo by si byl pomyslel, že jízdní kolo urazí tak dlouhou cestu. Od kostitřasů k horským speciálům a nyní stále oblíbenějším elektrokolům vedla nesnadná cesta, přesto bylo, je a bude fenoménem každé doby. Moderní technická vylepšení, vybavení cyklistů, navigace, mapy, značené trasy, to vše jde cykloturistice k duhu. Pokud přidáme ještě služby jako jsou cyklobusy, cyklovlaky, půjčovny a místa k přenocování, je to dobrý argument, proč s tímto sportem začít, a třeba hned.

Projeďte se na kole po dálkových cyklotrasách a trasách EuroVelo křížem krážem po Česku

Projeďte se na kole po dálkových cyklotrasách a trasách EuroVelo křížem krážem po Česku

Česká republika nabízí skvělé podmínky pro cykloturistiku. Stávající délka cyklostezek je přibližně 3 500 kilometrů, cyklotras je tu nepřeberné množství v délce zhruba 44 tisíc kilometrů a křižují se tu také čtyři mezinárodní cyklotrasy EuroVelo 4, 7, 9 a 13. Rozjet se tedy můžete všemi směry, stačí si jen vybrat podle náročnosti terénu.

Cyklobus Brdy: Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín 2024

23. 3.28. 10.
Cyklobus Brdy: Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín 2024

Autobus s vlekem na jízdní kola vyrazí do terénu i v roce 2024. Jeho cílem je Chráněná krajinná oblast Brdy. Pohodlně spojí Dobřichovice s Brdskými Hřebeny. Jezdit bude jako každý rok až do konce řijna.

Aktivní dovolená 2024: cyklokros a zima na kole

Aktivní dovolená 2024: cyklokros a zima na kole

Pro někoho končí cyklistický rok s prvními podzimními dny, ovšem právě v té době začíná sezona cyklokrosařům. Jak vlastně cyklokros vznikl, kde se jezdily první závody a kde se závodí dnes? Pojďte se s tímto zvláštním odvětvím cyklistiky seznámit na Kudy z nudy.

Cyklobusy v Jizerkách 2024

27. 4.29. 9.
Cyklobusy v Jizerkách 2024

Cyklobusy vás zavezou do nádherných míst na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Vybrat si můžete z linek – z Jablonce na Jizerku nebo z Liberce do Bedřichova či Turnova.

Czech Tour 2024 – cyklistický etapový závod

25. 7.28. 7.
Czech Tour 2024 – cyklistický etapový závod

Největší cyklistický etapový závod v České republice za účasti špičkových domácích i světových jezdců.

Cyklostezka Velehrad – Tupesy Letní sporty

Cyklostezka Velehrad – Tupesy

Přijeďte zkusit novou cyklostezku Velehrad – Tupesy. Stezka je vedena mimo motorovou dopravu a výrazně zvyšuje bezpečnost na této frekventované trase.

Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií Letní sporty

Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií

V Českém ráji najdete hustou síť značených cyklotras s páteřní trasou Greenway Jizera vedoucí od pramene Jizery v Jizerských horách až k soutoku s Labem.

Cyklostezka Olše z Bukovce do Bohumína Letní sporty

Cyklostezka Olše z Bukovce do Bohumína

Dálková cyklotrasa Bohumín – Bukovec, v terénu značená jako číslo 10, začíná v Bukovci a téměř po celé trase vede kolem řeky Olše (Olzy) a končí v Bohumíně, kde se Olše vlévá do Odry. Trasa měří celkem 80 km.

Cyklostezky, jak je (zatím) neznáte

Cyklostezky, jak je (zatím) neznáte

Přemýšlíte kam vyrazit na kole nejenom za pěknou přírodou, ale také za dobrodružstvím? Hledáte kvalitní povrch pro své silniční kolo anebo obtížné traily hodné kola horského? Portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších cyklotras a stezek, které Česká republika nabízí. Vyzkoušet můžete atraktivní singltreky v drsné horské přírodě, dálkové trasy okolo vodních toků anebo pohodové trasy vinařskými a chmelařskými oblastmi vhodné pro celou rodinu.

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení má v našich luzích a hájích velkou tradici a patří ke světové špičce. Ale ruku na srdce, opravdu se vyznáte ve všech značkách určených pro turistiku? A nemáme na mysli pouze pěší turistiku, cyklistiku, jízdu na koni nebo systém značení tras pro lyžaře. Existuje spousta dalších značek, například pro řidiče na silnicích anebo pro malá i velká plavidla na říčních cestách České republiky. Pro ty, kteří tak v tom trochu tápou, má Kudy z nudy připravený velký přehled turistických značek a značení, na které během svého putování Českem můžete natrefit.

Labská stezka v Českém středohoří Letní sporty

Labská stezka v Českém středohoří

Cyklostezka (Labská stezka CT 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.

Cyklistický ráj na Hlučínsku Letní sporty

Cyklistický ráj na Hlučínsku

Hlučínsko je doslova protkáno početnými cyklistickými trasami, díky nimž by mohlo být nazýváno regionem kol či Prajzským cyklistickým rájem. Cyklotrasy procházejí nenáročným terénem Hlučínské pahorkatiny, jehož páteří je část cyklostezky Moravská brána, která je součástí evropské sítě Euro-velo.

Cyklostezka Radegast – pivovarská stezka Slezsko Letní sporty

Cyklostezka Radegast – pivovarská stezka Slezsko

Slezsko Radegast CykloTrack patří mezi "pohodové" trasy vedené v mírně zvlněném terénu Moravské brány a Ostravské pánve.

Využijte na své cyklodovolené služeb s certifikací Cyklisté vítáni

Využijte na své cyklodovolené služeb s certifikací Cyklisté vítáni

Cykloturistická nabídka v Česku dokáže uspokojit všechny typy milovníků cyklistiky, od milovníků silniční cyklisty přes výletníky a pohodové cykloturisty až po rodinky s dětmi a seniory nebo adrenalinové bikery. Cyklisté vítáni je celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy, které můžete znát z jiných evropských zemí, například Bett & Bike v Německu nebo RADfreundliche Betriebe v Rakousku. Nabídku perfektního zázemí a služeb pro cykloturisty již od roku 2005 rozvíjí Nadace Partnerství.

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks Letní sporty

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks

Od roku 2013 mohou milovníci cyklostezek vyzkoušet novou stezku na trase Hradec Králové-Kuks. Cyklostezka Hradec Králové/Josefov/Kuks je součástí dálkové Labské stezky. Nová trasa je jednou z nejdelších souvislých cyklotras v ČR. Je vhodná i pro bruslaře, handbiky a kolečkové vozíky.

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.

Cyklovýlet kolem prastarých hradišť Letní sporty

Cyklovýlet kolem prastarých hradišť

Cyklistický výlet vás zavede do turistické oblasti Českomoravské pomezí. Od Svitav směrem na jih tečou vody řeky Svitavy, kterou zmiňují kroniky 12. století. Zajímavá je krajina okolí Křenova, kde slovanská hradiska připomínají raně středověké osídlení.

Další aktuality

30 tipů na koupaliště, kde si užijete jízdu na tobogánu a skluzavkách

Chcete si užít pořádnou vodní zábavu? Pak jsou naše dnešní tipy pro vás jako stvořené. Zavedou vás totiž do aquaparků a na koupaliště s nejdelšími tobogány u nás nebo skluzavkami s adrenalinovým názvem Kamikadze. Věděli jste například, že nejdelší tobogan ČR najdete v Aquapalace Praha (250 m), prvenství mezi moravskými tobogany patří Aqualandu Moravia (242 m) a třetí příčka náleží přírodním koupališti Michal (196 m)? Míst, kde se ve vodě vyřádíte je však mnohem víc!
19. červenec 2024 10:00
Letní sporty

Česko ve filmu: Muži v offsidu, Okresní přebor a Vyšehrad: Fylm aneb nejlepší filmy o fotbale

Pojďte s Kudy z nudy na fotbal! Tentokrát vás ale nezveme na zápasy a stadiony, ale do kina a k televizním obrazovkám. Bylo by divné, kdyby se fotbal jako nejpopulárnější kolektivní sport na světě neobjevil i ve filmech a seriálech. Víte, které jsou ty nejznámější a kde se natáčely?
18. červenec 2024 8:52
Letní sporty

Rozmarné léto v Česku: letní výlety na nejkrásnější retroplovárny ve stylu Vančurovy novely

Letní počasí s horkými dny láká k vodě, ale kam se za ní vypravit? Pojďme se s portálem Kudy z nudy podívat na pár opravdu zvláštních míst ve stylu Vančurova Rozmarného léta. Vesměs vypadají jako by se vyloupla z filmů pro pamětníky. A pokud snad někde narazíte na moderní tobogán a skluzavku, zkrátka se tvařte, že je nevidíte. Užijte si rozmarné léto na retro plovárnách!
16. červenec 2024 10:00
Letní sporty

50 tipů, kde si užít letošní cyklobusy a cyklovlaky

Projeďte se na kole tam, kde to máte rádi! Cestu tam či zpět za vás obstarají cyklobusy nebo cyklovlaky. Kam se vydáte – na Šumavu, do Českého ráje, Krkonoš nebo třeba do Brd?
14. červenec 2024 9:06
Letní sporty

Oslavte neděli koupáním v řekách

Evropský den koupání v řekách připadá vždy na druhou červencovou neděli, letos tedy na 14. 7. 2024. Mezinárodní den koupání v řekách má za cíl upozornit na výhody koupání v přírodě, ale také přivést občany k zájmu o řeky a jejich okolí a k zamyšlení, co a jak by šlo zlepšit. Užijte si skvělou letní neděli, počasí k tomu bude příznivé – podle meteorologů má polojasno s teplotami okolo 25 až 28°C.
13. červenec 2024 17:00
Letní sporty

Na kole po nových cyklostezkách a trailech: letní bikerské novinky 2024

Letní prázdniny jsou skvělou příležitostí pro cyklistiku a cykloturistiku. Pokud i vy patříte mezi nadšené cyklisty, určitě se vám budou hodit tipy na nové úseky cyklostezek a cyklotras, které si můžete letos nově projet. Objevte nové možnosti, kde si zajezdit! Výhodou bude určitě i to, že se zatím nejedná o masově známá místa přeplněná ostatními cyklisty.
9. červenec 2024 16:00
Letní sporty

10 tipů na přírodní skryté koupání aneb ve stínu i na výsluní

Letní dny je nejlepší strávit u vody, to je jasná věc. Na Kudy z nudy vám poradíme kam se vydat, když vás nelákají aquaparky a koupaliště plná atrakcí. Místo nich vás pozveme do zatopených pískoven a lomů, kam se dlouhá léta nesmělo, na málo známé malé pláže, a nabídneme vám skutečné přírodní skvosty.
9. červenec 2024 13:06
Letní sporty

Objevte nejnáročnější a nejzajímavější hřebenovky v Česku: hory, výhledy, wellness i skvělé ubytování

I při jednodenním výletu do hor se dá zažít ledacos, ale co vyzkoušet nejzajímavější hřebenovky v Česku? Připravte se na to, že vám dají zabrat, ale když se na túru dobře připravíte, určitě je zvládnete. Vydejte se s Kudy z nudy po nejkrásnějších turistických trasách na hřebeny hor!
9. červenec 2024 10:29
Letní sporty