Úvod > Aktuality > Jízdní kolo: 200. narozeniny, výstavy, akce, novinky a cyklozajímavosti
Jízdní kolo: 200. narozeniny, výstavy, akce, novinky a cyklozajímavosti
">
Letní sporty

Jízdní kolo: 200. narozeniny, výstavy, akce, novinky a cyklozajímavosti

  • Vydáno14. května 2017
Víte, že letos slavíme 200 let od vynálezu jízdního kola? Na portálu Kudy z nudy vás pozveme na výstavu bicyklů od nejstarších „draisin“ až po kola, která připomínají dnešní stroje, na závod historických kol, do několika speciálních muzeí a doplníme tipy na pár dalších zajímavých akcí a cyklistických novinek.
O stroji poháněném šlapáním snil už Leonardo da Vinci, ale historie přisoudila vynález jízdního kola – údajně největšího vynálezu lidstva – německému baronovi Carlu von Drais. Ten právě před dvěma sty let představil první stroj s lidským pohonem a řiditelným předním kolem. Běhokolo alias „Laufmaschine“ bylo ve skutečnosti těžkopádné a nemotorné monstrum s dřevěnými koly zpevněnými kováním, na němž lidé seděli obkročmo a oběma nohama se odráželi od země. Baron však mohl být spokojený – strojům se podle něj začalo říkat draisiny / drezíny a odstartovaly bouřlivý vývoj cyklistiky. A navíc si pro premiérovou jízdu 12. června 1817 symbolicky vybral Mannheim, město, které dnes leží na Rýnské stezce/EuroVelo 15.
 

Muzea kol a jedinečná výstava

Staré stroje si můžete prohlédnout v řadě muzeí, například v Muzeu kolBoskovštejně a v Muzeu cyklistiky na zámku Nové Hrady, Muzeu motorismu ve Znojmě, VelopavilonuBřeclavi anebo v Muzeu historických motocyklůBečově nad Teplou. Na milovníky historie a starých velocipedů letos ale čeká ještě jeden bonbónek: nová stálá expozice Historická jízdní kola ze sbírek Vlastivědného muzeaOlomouci na zámku v Čechách pod Kosířem. Rovinatá krajina v okolí je pro cyklisty ideální a mnozí návštěvníci sem na kolech přijíždějí, a tak se v nově zrekonstruovaných prostorách v přízemí zámku jen podrobněji seznámí se svým koníčkem. Dlouhou cestu, kterou jízdní kola musela urazit při vývoji z Draisových „běhacích“ strojů až po moderní bicykly názorně ilustruje jedinečná kolekce jízdních kol z 19. století. Kromě dopravních prostředků si prohlédnete i historické plakáty, plechové reklamní tabule a další zajímavosti. Otevřeno je až do konce října a kdo má rád starou techniku, ten by neměl vynechat ani další lákadla v čele s Muzeem historických kočárů a Hasičským muzeem.
 

Zbraslav zve na závod vysokých kol

Obdivujete překrásná „vysoká kola“? V porovnání s dnešními stroji sice vypadají jako dinosauři, ale mají své příznivce a dokonce se na nich závodí. Jednou z nejprestižnějších akcí je Jízda s vrchu Jíloviště–Zbraslav, kterou o víkendu 10. a 11. června pořádá Veteran Bicycle Club Zbraslav.

Zní vám název závodu povědomě? Nemýlíte se, ale zřejmě máte na mysli slavnou motoristickou událost, kterou dnes připomíná každoroční jízda veteránů do vrchu; letos se koná v sobotu 9. září. Na historických kolech se jede samozřejmě v opačném směru, závod provází pestrý program na náměstí ve Zbraslavi spojený s výstavou historických kol, skupinovou krasojízdou, živou hudbou a soutěžemi. Závodní program nabízí sprint do vrchu v několika kategoriích včetně dětí a kolem poledne začíná vlastní jízda vysokých i nízkých historických velocipedů s kopce a po ní odpolední vyhlášení výsledků.
 

Cyklozajímavosti

Cyklostezka Radegast – pivovarská stezka Slezsko

Cyklostezka Radegast – pivovarská stezka Slezsko

Slezsko Radegast CykloTrack patří mezi "pohodové" trasy vedené v mírně zvlněném terénu Moravské brány a Ostravské pánve.

Cyklostezka Velehrad – Tupesy

Cyklostezka Velehrad – Tupesy

Přijeďte zkusit novou cyklostezku Velehrad – Tupesy. Stezka je vedena mimo motorovou dopravu a výrazně zvyšuje bezpečnost na této frekventované trase.

Cyklovýlet kolem prastarých hradišť

Cyklovýlet kolem prastarých hradišť

Cyklistický výlet vás zavede do turistické oblasti Českomoravské pomezí. Od Svitav směrem na jih tečou vody řeky Svitavy, kterou zmiňují kroniky 12. století. Zajímavá je krajina okolí Křenova, kde slovanská hradiska připomínají raně středověké osídlení.

Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií

Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií

V Českém ráji najdete hustou síť značených cyklotras s páteřní trasou Greenway Jizera vedoucí od pramene Jizery v Jizerských horách až k soutoku s Labem.

Labská stezka v Českém středohoří

Labská stezka v Českém středohoří

Cyklostezka (Labská stezka CT 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.

Cyklobus Brdy: Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín

26.3.
31.10.
Cyklobus Brdy: Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín

Autobus s vlekem na jízdní kola vyrazí do terénu i v roce 2022. Jeho cílem je Chráněná krajinná oblast Brdy (už ne vojenský újezd). Pohodlně spojí Dobřichovice s Brdskými Hřebeny. Jezdit bude až do 31. řijna.