Úvod > Aktuality > Jízdárna Pražského hradu je plná kočárů, kočárků i saní. Nechte se zde vyfotit v kostýmech!
Výstava kocáru v Jízdárne Pražského hradu
"> Výstava kocáru v Jízdárne Pražského hradu "> Jízdárna Pražského hradu "> Výstava kocáru v Jízdárne Pražského hradu
Kultura

Jízdárna Pražského hradu je plná kočárů, kočárků i saní. Nechte se zde vyfotit v kostýmech!

  • Vydáno10. října 2014
Výstava Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka 18. – 20. století věnovaná historickým dopravním prostředkům z Čech, Moravy a Slezska proměnila Jízdárnu Pražského hradu dočasně na kočárovnu. O víkendu se tam navíc můžete vyfotit v historických kostýmech.

Správa Pražského hradu připravila výstavu Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka 18. – 20. století věnovanou historickým dopravním prostředkům z Čech, Moravy a Slezska. Vedle luxusních kočárů budou vystaveny rozmanité druhy saní a nosítek dokládajících technologickou a uměleckou zručnost našich předků od 18. do 20. století.

Pro vytvoření představy o kráse historických spřežení nezůstanou však bez povšimnutí ani postroje koní nebo livreje sloužících. Pohled do světa dětí zprostředkují dobové hračky.

Návštěvníci tak mohou v Jízdárně Pražského hradu spatřit např. kočár T. G. Masaryka, zlatý vůz olomouckých biskupů, lafetu užívanou k pohřbu českých prezidentů a řadu dalších exponátů určených milovníkům starých časů, techniky i umění.

Návštěvníci mají jedinečnou možnost se v historickém kostýmu vyfotit přímo v Jízdárně nebo v prostorách přilehlé zahrady. Možnost focení je každý víkend od 10:00 do 17:00. Ve čtvrtek 16. října je v 17:00 připravena komentovaná prohlídka s PhDr. Jaroslavem Sojkou, hlavním autorem výstavy.

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Barokní průčelí Jízdárny Pražského hradu z konce 17. století tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Pražský hrad ze severní strany, přes Jelení příkop. V polovině 20. století byla Jízdárna adaptována na výstavní síň.