ÚvodAktualityLéto na Bechyňce začíná – užijte si jízdy elektrického vozu Bobinka
Zážitky

Léto na Bechyňce začíná – užijte si jízdy elektrického vozu Bobinka

  • 2. července 2024
I v letošním roce se můžete těšit na Léto na Bechyňce a svézt se po naší první elektrifikované trati historickým vlakem Bobinkou. Letní výletní vláčky připravily České dráhy ve spolupráci se Spolkem přátel elektrické dráhy Tábor – Bechyně. Letošní sezóna bude trvat od 6. července do 31. srpna 2024.
elinkaŽelezniční trať TáborBechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes. Na dráze pro bíhají po celé léto víkendové nostalgické jízdy. Na vybraných pravidelných spojích jezdí každou sobotu historická souprava s Bobinkou (směr Tábor – Bechyně s odjezdem z Tábora v 9:35 a 13:35 hod. a směr Bechyně – Tábor s odjezdem z Bechyně v 11:25 a 15:26 hod. Jízdné je účtováno dle běžného tarifu ČD, jízdní kola se v těchto vlacích nepřepravují. O prázdninových sobotách pojedou po stejné trati také dva páry zvláštních vlaků, na které bude nasazen Křižíkův elektromotorový vůz zvaný Elinka (M 400.001). Jednosměrné jízdné ve zvláštních historických elektrických vlacích stojí ve 2. třídě 200 Kč, pro děti od 6 do 15 let 100 Kč, v 1. třídě 250 Kč, pro děti od 6 do 15 let 200 Kč. Jízdenky se budou prodávat ve všech pokladnách ČD a v e-shopu ČD.

Remíza v Bechyni s modelovým kolejištěm Českých drah v provedení Pavla Kohoutka bude otevřena v tyto dny: 6., 13., 20. a 27. července a 10., 17. a 31. srpna 2024. Otvírací doba remízy je 9:00 – 15:30 hodin, vstupné stojí 30 Kč.
 

Bechyňská železnice Františka Křižíka


bobinkaNa sklonku 19. století padl verdikt zřídit mezi Táborem a Bechyní železniční dráhu. Zásluhou „českého Edisona“, Františka Křižíka, byla tehdy prosazena její elektrifikace. O pár let později, v roce 1903, tak mohla zahájit svůj provoz vůbec první elektrifikovaná dráha na území celého Rakouska-Uherska.
Nenechte se mýlit, tímto prvenstvím tu technické zajímavosti nekončí. Již na začátku trati v Táboře bylo při budování nejdříve potřeba přemostit řeku a vznikla zde také elektrárna, která dráhu zásobovala proudem. O tom, že Křižíkova elektrická dráha byla opravdu výjimečná, svědčí i fakt, že jí byly povoleny úlevy. A tak tu zatáčky mohou mít menší poloměr a trať vede terénem se sklonem až 35 promile.

elinkaA ještě jedna perlička na vás čeká v Bechyni. Sem byla dráha prodloužena až o něco později, v roce 1928, a to díky mostu s poetickým názvem Duha. Z technického hlediska se dala Bechyňka přirovnat k malému zázraku. Železniční vagóny byly osvětlené, vytápěné, vybavené přenosnými telefony a bleskosvody na střechách. Na svoje dílo mohl být František Křižík právem pyšný a jistě také byl, když řekl: „Výstavbou bechyňské dráhy chtěl jsem dokázat, že český člověk umí tolik, co jiní a někdy i mnohem více“.
Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem Památky

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Duhový most v Bechyni Památky

Duhový most v Bechyni

V Bechyni se klene nad hlubokým údolím železobetonový obloukový most dokončený roku 1928 podle projektu Ing. E. Viktory. Svým devadesátimetrovým rozpětím a výškou třicet osm metrů nad hladinou Lužnice skutečně připomíná oblouk duhy, kterou slunce zapomnělo v lužnickém údolí.

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Bechyně

Bechyně

Slavná svými lázněmi, keramikou i polohou nad soutokem Lužnice a Smutné, taková je jihočeská Bechyně. O léčebných účincích přírodní slatiny z nedalekých blat se vědělo už před čtyřmi sty lety. V první polovině 18. století tu vznikly lázně, k návštěvě láká zámek a ojedinělé muzeum turistiky.

První elektrická železniční trať v České republice – trať Tábor-Bechyně

První elektrická železniční trať v České republice – trať Tábor-Bechyně

Dosud funkční trať je provozována od roku 1903 mezi Táborem a Bechyní v délce 24 km. Bechyňská železnice je dílem známého elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka. Železniční vagóny byly již v té době osvětlené, vytápěné, vybavené přenosnými telefony a bleskosvody na střechách.

Další aktuality

Vimperk se těší na Slavnosti přátelství – přijdou i soumaři

Městské slavnosti ve Vimperku, které se budou konat hlavně v sobotu 21. června 2025 na zrekonstruovaných Pivovarských terasách, oslaví přátelství měst Vimperk a Freyung. Příchozí se mohou těšit na den plný hudby a interaktivní zábavy pro děti i dospělé. V pátek do Vimperka dorazí historická soumarská karavana, na sobotu je připraven hlavní program představující minulost, současnost i budoucnost města, ale i bavorsko-české spolupráce.
19. červen 2025 12:00
Kultura, Jihočeský kraj

Benešova vila vám prozradí, jak to chodilo v soukromí paní Hany

Prohlídková trasa v Benešově vile u Sezimova Ústí připomínající manžele Hanu a Edvarda Benešovi byla v červnu 2025 rozšířena o soukromé prostory Hany Benešové. Expozice s názvem "V soukromí paní Hany" ukáže všem zájemcům dobový apartmán s pracovnou a soukromou ložnici, vše doplněné předměty, které zde paní Hana používala. Vila Hany a Edvarda Benešových je spojena s prvorepublikovým příběhem prezidentského páru. Letos uplyne 80 let od návratu manželů Benešových z exilu do vily v Sezimově Ústí a také 140 let od narození první dámy Hany Benešové.
19. červen 2025 8:00
Památky, Jihočeský kraj

Na jihu Čech brzy otevře kukuřičné bludiště, zabaví se tu děti i dospělí

Rodinný penzion Veverčí Dvůr v Roseči opět láká na projekt Léto v kukuřici. Jedná se o bludiště v kukuřici, unikátní atrakci, která zaujme nejen děti, ale i dospělé. Procházet kukuřičným polem není jediná místní zábava. Vedle se nachází hřiště ze slámových balíků, plácek pro badminton, fotbal, pétanque či trampolína. Svou dvanáctou sezonu zde zahájí 28. června.
18. červen 2025 13:42
Zážitky, Jihočeský kraj

Prožijte slavnosti slunovratu v Zeměráji u Orlické přehrady

Scénicky pojatá interpretace života obyvatel raně středověké vesnice v zeměrajském archeoskanzenu, obohacená o dobovou oslavu svátku letního slunovratu vás čeká v sobotu 21. června 2025. Upletete si věnce, vyženete zlé síly, upečete placky a vyrobíte obětiny. Ty pak předáte přírodním silám ve svatyni a zajistíte si jejich přízeň pro další rok. Nakonec si zatančíte v rytmu bubnů a přivoláte dostatek světla zapálením obřadního ohně.
18. červen 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Slavnosti pětilisté růže rozzáří o víkendu Český Krumlov

Vydejte se do časů rytířských turnajů, krásných dam a hrdinských skutků. Městská historická slavnost z období panování posledních Rožmberků Slavnosti pětilisté růže ovládnou Český Krumlov od pátku 20. do neděle 22. června 2025. Historický program na deseti scénách v centru města nabídne to nejlepší z historické hudby, divadla, šermu a tance nejenom z období gotiky a renesance, součástí programu budou také kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké návštěvníky, dobové trhy na zámku a ve městě a samozřejmě i nabídka historické krmě. Scénář letos představí zlomový okamžik historie města – spojení Latránu a starého města v roce 1555.
17. červen 2025 16:30
Kultura, Jihočeský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihočeského kraje: zámky Český Krumlov, Blatná a zoo Hluboká

V první desítce nejnavštěvovanějších míst Jihočeského kraje najdete vše, co je pro jižní Čechy typické: hrady i zámky, muzea, přírodní památky, zoo a rozhledny. První příčky patří Jihočeské zoologické zahradě Hluboká nad Vltavou, hradu a zámku Český Krumlov, Stezce korunami stromů v Lipně nad Vltavou, zámku Blatná a Hluboká nad Vltavou.
16. červen 2025 17:13
Zážitky, Jihočeský kraj

Zelené linky opět brázdí Šumavu: naplánujte si výlet na české i německé straně

Projekt letní ekologické dopravy v Národním parku Šumava, známý veřejnosti jako Zelené autobusy (nyní Zelené linky Šumavy), opět odstartoval. V roce 2025 autobusy vyjely již do 29. sezóny. Většina linek zahájila provoz koncem května a začátkem června, jezdí většinou od 17. 5. do 12. 10. 2025 o víkendech, přes červenec a srpen pak i ve všední dny, od 28. 6. až 21. 8. 2025. Mezi nejoblíbenější linky patří: České Budějovice – Kvilda, Horská Kvilda – Bučina, České Budějovice – Vimperk, Sušice – Kvilda, České Budějovice – Horní Planá, Plzeň – Kvilda, Nová Pec – Jelení Vrchy, nebo Železná Ruda – Sušice.
16. červen 2025 16:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Znáte stezku Olšina? Provede vás šumavskými bažinami u Horní Plané

Naučná stezka Olšina vás provede čarokrásnou přírodou v blízkosti stejnojmenného rybníka, který se nachází mezi Lipenskou nádrží a vojenským újezdem Boletice. Chůze v rašeliništích a bažinách je velmi pohodlná, a to díky povalovým chodníkům z akátového a jedlového dřeva. Po cestě potěší nejen děti řada interaktivních prvků.
15. červen 2025 12:00
Příroda, Jihočeský kraj