Úvod > Aktuality > V Litoměřicích se bude konat o víkendu jubilejní 15. ročník mezinárodní výstavy vín
V Litoměřicích se bude konat o víkendu jubilejní 15. ročník mezinárodní výstavy vín
">
Gurmánská turistika

V Litoměřicích se bude konat o víkendu jubilejní 15. ročník mezinárodní výstavy vín

  • Vydáno18. dubna 2017
Patříte k milovníkům kvalitního vína? Pak se vydejte do Litoměřic – hlavního města české vinařské oblasti. Vinařské Litoměřice je výstava českých a moravských vín s mezinárodní účastí. Koná se v pátek 21. a v sobotu 22. dubna, po oba dva dny od 10.00 do 19.00 hod. Jde o jednu z nejprestižnějších výstav českých a moravských vín. Sobotní doprovodný program výstavy je „Víno a zdraví“ a „Víno a pokrmy".
Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré... především těmto odrůdám se daří ve vinařské oblasti Čechy. Každý rok z vinic od Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Mělníka až po Ústí nad Labem vzejde řada velmi zajímavých vín, jejichž charakter je dán specifickými půdními a klimatickými podmínkami.

Ne náhodou jsou hostitelem nejprestižnější výstavy českých vín právě Litoměřice. Vždyť první zmínky o vinařství v tomto regionu pocházejí už z roku 1057. Největší rozmach vinařství Litoměřicko zažilo za dob Karla VI., v současné době tady vinice zabírají více než 280 hektarů, respektu se těší především zdejší bílá vína.

Program dalšícho ročníku Vinařských Litoměřic začíná v pátek i v sobotu v 10 a končí v 19 hodin. V pátek 21. 4. 2017 proběhne od 15:00 hod. slavnostní zahájení a v 16:00 hod. předání zlatých a stříbrných medailí ze soutěže, v 17:00 hod. se bude konat slavnostní ceremoniál. Doprovodné programy probíhají v sobotu 22. 4. 2017, program „Víno a pokrmy“ po celý den, spolu s ochutnávkami potravin značky Klasa, program „Víno a zdraví“ od 14:00 hod. do 16:00 hod., kde odborníci z řad lékařů přednáší své poznatky vlivů vína na lidský organizmus.

Součástí výstavy je také sobotní tematický doprovodný program s praktickými ukázkami a tipy, jak správně kombinovat vína se sýry, uzeninami a dalšími potravinami tak, aby se naplno rozvinula jejich chuť. K dobré náladě po oba dny hrála cimbálová muzika Slovácko mladší se známým a oblíbeným zpěvákem Jožkou Šmukařem
Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Krásný výhled na Litoměřice a jeho okolí se naskýtá z vyhlídkové věže Kalich umístěné na litoměřické radnici v Domě pod bání. Kalich, který se stal symbolem města, má připomínat zdejší vinařskou tradici.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.