Úvod > Aktuality > V Litoměřicích se bude konat o víkendu jubilejní 15. ročník mezinárodní výstavy vín
Gurmánská turistika

V Litoměřicích se bude konat o víkendu jubilejní 15. ročník mezinárodní výstavy vín

  • Vydáno18. dubna 2017
Patříte k milovníkům kvalitního vína? Pak se vydejte do Litoměřic – hlavního města české vinařské oblasti. Vinařské Litoměřice je výstava českých a moravských vín s mezinárodní účastí. Koná se v pátek 21. a v sobotu 22. dubna, po oba dva dny od 10.00 do 19.00 hod. Jde o jednu z nejprestižnějších výstav českých a moravských vín. Sobotní doprovodný program výstavy je „Víno a zdraví“ a „Víno a pokrmy".
Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré... především těmto odrůdám se daří ve vinařské oblasti Čechy. Každý rok z vinic od Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Mělníka až po Ústí nad Labem vzejde řada velmi zajímavých vín, jejichž charakter je dán specifickými půdními a klimatickými podmínkami.

Ne náhodou jsou hostitelem nejprestižnější výstavy českých vín právě Litoměřice. Vždyť první zmínky o vinařství v tomto regionu pocházejí už z roku 1057. Největší rozmach vinařství Litoměřicko zažilo za dob Karla VI., v současné době tady vinice zabírají více než 280 hektarů, respektu se těší především zdejší bílá vína.

Program dalšícho ročníku Vinařských Litoměřic začíná v pátek i v sobotu v 10 a končí v 19 hodin. V pátek 21. 4. 2017 proběhne od 15:00 hod. slavnostní zahájení a v 16:00 hod. předání zlatých a stříbrných medailí ze soutěže, v 17:00 hod. se bude konat slavnostní ceremoniál. Doprovodné programy probíhají v sobotu 22. 4. 2017, program „Víno a pokrmy“ po celý den, spolu s ochutnávkami potravin značky Klasa, program „Víno a zdraví“ od 14:00 hod. do 16:00 hod., kde odborníci z řad lékařů přednáší své poznatky vlivů vína na lidský organizmus.

Součástí výstavy je také sobotní tematický doprovodný program s praktickými ukázkami a tipy, jak správně kombinovat vína se sýry, uzeninami a dalšími potravinami tak, aby se naplno rozvinula jejich chuť. K dobré náladě po oba dny hrála cimbálová muzika Slovácko mladší se známým a oblíbeným zpěvákem Jožkou Šmukařem
Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Krásný výhled na Litoměřice a jeho okolí se naskýtá z vyhlídkové věže Kalich umístěné na litoměřické radnici v Domě pod bání. Kalich, který se stal symbolem města, má připomínat zdejší vinařskou tradici.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Další aktuality

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Ústecký kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl