Úvod > Aktuality > Vlakem na nostalgickou dovolenou u Máchova jezera
Vlakem na nostalgickou dovolenou u Máchova jezera
"> "> "> "> "> Na hladinu Máchova jezera se opet vrátila výletní lod Máj "> V cervenci a srpnu vyplouvá lod z prístavište v Doksech denne, vždy v 11; 13; 15 a 16:30 hodin
Letní sporty

Vlakem na nostalgickou dovolenou u Máchova jezera

  • Vydáno23. července 2021
Už víte, kam letos pojedete na dovolenou? Jestliže ještě nemáte pevné plány, pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na místo, kam dnešní rodiče jezdili jako děti a dodnes na ně s láskou vzpomínají: k Máchovu jezeru. Užijete si zde nejen báječné koupání, ale také vodní atrakce nebo jízdy na lodi.

Doksech a Starých Splavech si můžete užít báječnou letní dovolenou, na jedné straně bez moře a exotiky tak trochu retro, na straně druhé však se všemi moderními vymoženostmi, které nyní Máchovo jezero nabízí. Jsou tu upravené pláže, tobogany, skluzavky i vodní atrakce, spousty hotelů, penzionů a restaurací, hladinu brázdí výletní lodě, a komu by to nestačilo, ten může navštívit "tropický" aquapark.
 

Otec vlasti a Velký rybník

Máchovo jezeroPokyn k založení "jezera" dal sám Karel IV., tehdy mu byl ovšem dán výstižný název Velký rybník. Kromě toho císař osadu Doksy povýšil na město a Bezděz zařadil mezi královské hrady.

K založení jezera mělo dojít v říjnu 1366 a dokonce koluje i několik legend, kterak se to přihodilo, v nichž vedle císaře figuruje lovecká družina, statný jelen, bažiny a nápad, jak by bylo pěkné se po dlouhém lovu vykoupat. Jezerem Máchovým se vodní plocha stala až o mnoho let později, a to ve 30. letech 20. století. V roce 1936 se slavilo sté výročí vydání Máje (Máchova nejznámější a nejslavnější lyricko-epická báseň Máj se rodila v Doksech, tehdejším Hiršberku) a úmrtí oblíbeného básníka a zároveň zesílily tlaky z české strany přejmenovat Velký rybník na Máchovo jezero. V roce 1930 byla na hradě Bezdězu umístěna pamětní deska K. H. Máchovi, cesta z Mělníka přes Kokořín, Housku, Bezděz, do Doks a České Lípy, dnes červeně značená, byla nazvána Máchovou. Po druhé světové válce zmizel z povědomí lidí Velký rybník a zůstává pouze Máchovo jezero.
 

K Máchovu jezeru výletním vlakem

Vlak na Máchovo jezeroK retro dovolené patří i způsob dopravy. Využijte k návštěvě Máchova kraje přímý vlak z Liberce do Doks, který jezdí celé léto vždy v sobotu a v neděli! Z Liberce vlak vyjíždí v 9:43 hod., přistoupit můžete v Jablonném v Podještědí a Mimoni, na znamení potom i na ostatních zastávkách na trase. Zpět vlak vyráží z Dokského nádraží v 16:57 hod. Vlakové spojení končí 29. srpna 2021 (včetně).

Jízda bude rychlejší, než byste čekali, protože vlaky využijí přímé spojení po zajímavé trati přes Kryštofovo Údolí a Podještědí po takzvané žízníkovské spojce, která se dosud užívala jen pro nákladní dopravu, a dál přes Zákupy rovnou do Doks. I vlaky jsou jiné, než obvykle – jedná se totiž o německého dopravce Die Länderbahn, který provozuje vlaky Trilex. Svezete se tak mezinárodním osobním vlakem, který vyráží na svou pouť z Drážďan přes Žitavu do Liberce a dále do Doks. K Máchovu jezeru vás dovezou moderní klimatizované soupravy Siemens Desiro.
 

Co nesmíte minout

Máchovo jezeroO Bezdězu už byla řeč, ale zatím jsme vám neprozradili, co se tu bude dít. Vězte tedy, že od 24. července do 1. srpna 2021 zde zastihnete šermíře historické skupiny Corvus Milites. Hradní zdi se stanou svědky soubojů udatných rytířů a ukázek středověkých zbraní. Zbraně si můžete prohlédnout zblízka a vyzkoušet jejich váhu.

S dětmi určitě navštivte Muzeum Čtyřlístku v Třeskoprskách, respektive v Doksech, a vydejte se na putování kolem Blaťáku. Roli známého rybníku samozřejmě převzalo Máchovo jezero, trasa vede po žluté turistické značce a s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se děti potkají na všech informačních panelech.

Máchovo jezeroSeznámit se můžete také s přírodní rezervací Swamp, lákavě zní i pátrání po stopách zaniklých hradů s trasami vedoucími přes Housku a Kokořín anebo výlet do Polomených skal a Hradčanských stěn za bizarními skalními útvary. K příjemnému výletu láká také projížďka na vyhlídkové lodi Regata Máchovo jezero. V červenci a srpnu vyplouvá loď denně od 15 platících cestujících z přístaviště v Doksech v časech 8:20, 10:00, 11:30, 13:10, 16:00 a 17:40 hodin.

Jarmilina skála u Máchova jezera

Jarmilina skála u Máchova jezera

Na severním břehu Máchova jezera, přímo na hlavní pláži ve Starých Splavech je Jarmilina skála. Nazval ji tak v roce 1910 František Vaina z Nové Paky. Stalo se tak u příležitosti stého výročí básníkovy smrti a prvního vydání Máje.

Aquapark Staré Splavy – zažij Mácháč jinak

Aquapark Staré Splavy – zažij Mácháč jinak

Na pláži známého výletního střediska Máchovo jezero v lázeňské obci Staré Splavy, nedaleko města Doksy, leží zcela originální Aquapark Staré Splavy se spoustou atrakcí pro děti i dospělé.

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka vás provede po Doksech, Starých Splavech a Břehyni. V těchto obcích byly v rámci naučné stezky instalovány informační tabule a tabulky s informacemi o zajímavých místech. Došlo také ke zpřístupnění zámeckého parku v Doksech veřejnosti.

Lodní doprava na Máchově jezeře

Lodní doprava na Máchově jezeře

Vodní hladinu Máchova jezera, která je obklopená hlubokými lesy a písečnými plážemi, brázdí po celé léto výletní lodě. Flotila 4 lodí poskytuje možnosti pronájmů při konání nejrůznějších oslav či přednášek, okružní i pravidelné plavby. Pravidelná doprava a okružní jízdy probíhají od května do října.

Cyklobusem za krásami Máchova kraje a Kokořínska

Cyklobusem za krásami Máchova kraje a Kokořínska

Nová linka cyklobusů jezdí na trase Mšeno – Dubá – Doksy, vydejte se jimi za atraktivitami oblasti s kolem.

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

K Máchovu jezeru se turisté dostanou spěšným výletním vlakem. Pojede z Liberce do Starých Splavů a do Doks (a zpět). Turistický vlak bude jezdit během léta o víkendech a svátcích až do konce srpna.

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Šermířské rozvernosti na Bezdězu

13.8.
14.8.
Šermířské rozvernosti na Bezdězu

Kdo stojí za vraždami v temných uličkách?

Naučná stezka Swamp po okolí Mácháče

Naučná stezka Swamp po okolí Mácháče

Mácháč, to není jenom koupání, ale také poznávání! Naučná stezka Swamp je pojmenována podle Národní přírodní památky Swamp ležící při březích Máchova jezera. Naučná stezka seznamuje s chráněnými a kriticky ohroženými živočichy, rostlinami a rybníkářstvím Máchova jezera.

Staré Splavy u Máchova jezera

Staré Splavy u Máchova jezera

Významným rekreačním střediskem na břehu Máchova jezera jsou Staré Splavy, které jsou od roku 1850 součástí města Doksy.