Úvod > Aktuality > Jiří Straka bude od března vystavovat v Galerii Václava Špály
Jirí Straka bude od brezna vystavovat v Galerii Václava Špály
"> Jirí Straka bude od brezna vystavovat v Galerii Václava Špály "> Soucástí výstavy bude rovnež videozáznam a fotografie, které byly porízeny na místech, kde vznikala vystavená díla "> V Galerii Václava Špály bude výstava k videní až do 26. dubna 2015
Kultura

Jiří Straka bude od března vystavovat v Galerii Václava Špály

  • Vydáno26. února 2015
Jiří Straka, Čech inspirovaný čínskou tušovou malbou, bude od 6. března do konce dubna vystavovat svá díla v pražské Galerie Václava Špály. Vystaví zde devět obrazů velkých rozměrů, na nichž zachytil tradiční technikou vrstvené tušové malby detaily z pekingských periferií a stavenišť. K místu vzniku obrazů odkazuje i název jarní výstavy – Tušová staveniště.
Přejetá žábaSoučástí výstavy Tušová staveniště bude rovněž videozáznam a fotografie, které byly pořízeny na místech, kde vznikala vystavená díla, a které mají návštěvníkům pomoci odhalit, proč si Straka vybral právě těchto devět objektů malby.

Jiří Straka (1967 v Praze) je českým současným umělcem, kterého významně ovlivnilo asijské umění. Je jedním z mála cizinců, který měl možnost studovat tušovou malbu na Pekingské centrální akademii, nejprestižnější čínské výtvarné škole. Dnes již Straka působí jako její hostující profesor. Jeho tvorba je na pomezí mezi tradiční a moderní tušovou kresbou a vytváří paralelu k jeho životu ve dvou zcela odlišných zemí – v Číně a České republice, kde střídavě pobývá společně s manželkou, čínskou malířkou a organizátorkou výstav a jiných kulturních aktivit, A Qin. V Galerii Václava Špály bude výstava k vidění až do 26. dubna 2015.

MíchačkaNa otázku, zda je Straka českým malířem v Číně anebo už čínským malířem s českou minulostí, není snadné odpovědět. Připojil se k technice čínské tušové kresby a malby, ale oprostil ji od kaligrafické stylizace. Pro své práce používá savý čínský papír, který má jiné kvality než papír evropský, používá přírodní čínské štětce a samozřejmě používá třenou čínskou tuš. Nakonec papírové obrazy podlepuje hedvábím, jak bývalo v Číně zvykem. Velké formáty doslova pohlcují diváka bělostí, jasem prázdného prostoru a překvapují ho dovedností kresby.

Jiří Straka vystavuje v českých galeriích, například v Galerii Rudolfinum nebo Museum Kampa, i v čínských prestižních výstavních místech 798 Art District nebo Today Art Museum v Pekingu.
Galerie Václava Špály v Praze

Galerie Václava Špály v Praze

Galerie vznikla v roce 1957 v bývalých prostorách prvorepublikového Vilímkova nakladatelství a knihkupectví na Národní třídě v Praze. Ve své výstavní dramaturgii se galerie věnuje zejména žijícím profesionálním českým autorům střední generace.