Úvod > Aktuality > Jiří Straka bude od března vystavovat v Galerii Václava Špály
Jirí Straka bude od brezna vystavovat v Galerii Václava Špály
Kultura

Jiří Straka bude od března vystavovat v Galerii Václava Špály

  • Vydáno26. února 2015
Jiří Straka, Čech inspirovaný čínskou tušovou malbou, bude od 6. března do konce dubna vystavovat svá díla v pražské Galerie Václava Špály. Vystaví zde devět obrazů velkých rozměrů, na nichž zachytil tradiční technikou vrstvené tušové malby detaily z pekingských periferií a stavenišť. K místu vzniku obrazů odkazuje i název jarní výstavy – Tušová staveniště.
Přejetá žábaSoučástí výstavy Tušová staveniště bude rovněž videozáznam a fotografie, které byly pořízeny na místech, kde vznikala vystavená díla, a které mají návštěvníkům pomoci odhalit, proč si Straka vybral právě těchto devět objektů malby.

Jiří Straka (1967 v Praze) je českým současným umělcem, kterého významně ovlivnilo asijské umění. Je jedním z mála cizinců, který měl možnost studovat tušovou malbu na Pekingské centrální akademii, nejprestižnější čínské výtvarné škole. Dnes již Straka působí jako její hostující profesor. Jeho tvorba je na pomezí mezi tradiční a moderní tušovou kresbou a vytváří paralelu k jeho životu ve dvou zcela odlišných zemí – v Číně a České republice, kde střídavě pobývá společně s manželkou, čínskou malířkou a organizátorkou výstav a jiných kulturních aktivit, A Qin. V Galerii Václava Špály bude výstava k vidění až do 26. dubna 2015.

MíchačkaNa otázku, zda je Straka českým malířem v Číně anebo už čínským malířem s českou minulostí, není snadné odpovědět. Připojil se k technice čínské tušové kresby a malby, ale oprostil ji od kaligrafické stylizace. Pro své práce používá savý čínský papír, který má jiné kvality než papír evropský, používá přírodní čínské štětce a samozřejmě používá třenou čínskou tuš. Nakonec papírové obrazy podlepuje hedvábím, jak bývalo v Číně zvykem. Velké formáty doslova pohlcují diváka bělostí, jasem prázdného prostoru a překvapují ho dovedností kresby.

Jiří Straka vystavuje v českých galeriích, například v Galerii Rudolfinum nebo Museum Kampa, i v čínských prestižních výstavních místech 798 Art District nebo Today Art Museum v Pekingu.
Galerie Václava Špály v Praze

Galerie Václava Špály v Praze

Galerie vznikla v roce 1957 v bývalých prostorách prvorepublikového Vilímkova nakladatelství a knihkupectví na Národní třídě v Praze. Ve své výstavní dramaturgii se galerie věnuje zejména žijícím profesionálním českým autorům střední generace.

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky