Úvod > Aktuality > Divadelní festival Jiráskův Hronov již začíná
Divadelní festival Jiráskův Hronov již začíná
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Divadelní festival Jiráskův Hronov již začíná

  • Vydáno30. července 2021
Jiráskův Hronov, nejtradičnější divadelní festival v česku, vstupuje letos již do 91. ročníku. Návštěvnící se mohou v termínu 30. července ‒ 7. srpna 2021 těšit na 22 inscenací ve 76 přestaveních. Nebude chybět ani doprovodný program HronOFF, který divákům nabídne dalších více než 40 divadelních představení a přes 20 koncertů.

inscenace 39 stupňůJiráskův Hronov netvoří jen tradiční divadelní program, festival přispívá i ke vzdělávání amatérských tvůrců. Nejtradičnější divadelní festival v česku odstartuje poslední červencový pátek 30. 7. a potrvá do soboty 7. 8. 2021. Mimo jiné se návštěvníci můžou těšit na Divadlo Drak Hradec Králové s inscenací Bílý tesák. Zajímavostí je, že soubor měl původně být v zahraničí, ale kvůli pandemickým opatřením může být v Hronově. Vítězné svině představí divadlo Buchty a loutky a určitě stojí za vidění i inscenace pohybového divadla Lindo Hop! a Originálního Pražského Synkopického Orchestru-Pingls aneb Hot Café Revue. Novinkou pro letošní ročník je spuštění nového zpravodajského webu JiraskuvHronov.info, kde návštěvníci přehledně naleznou aktuality z festivalu vč. blogu a každodenního zpravodaje.

Hrát se bude v Jiráskově divadle, Sálu Josefa Čapka, Myšárně a dále bude připravena Velká stage v parku, Malá stage v parku a další program bude na návštěvníky čekat v Meditační zahradě a samozřejmě na náměstí Čs. Armády.

V parku bude každý den pro dětské návštěvníky pohádka, pro dospělé pak další divadelní představení a koncerty, kde vystoupí například Laura a její tygři. Slavnostní zahájení a zakončení bude podpořeno kejklířským divadlem Chůdadlo.

Již tradičně nebude chybět ani několik doprovodných výstav. Mimo jiné Jan Císař a výstava, kterou organizátoři přivezli ze slovenského Divadlo väčších možností, ta bude k vidění na zimním stadionu Wikov.


Hlavní taháky letošní sezóny

náchodská divadelní scéna generálkaJedním z hlavních taháků letošního ročníku festivalu bude představení Generálka Jeho Veličenstva. Bude se hrát 30. 7. 2021 do 18:00, v Jiráskově divadle. Slaměný klobouk předvede Divadelní spolek Vojan, Libice nad Cidlinou v sobotu 31. 7. od 16:45 a 20:30 hodin v Jiráskově divadle. Autorská hudebně-taneční groteska Pingls aneb Hot Café Revue snoubí neverbální pohybové divadlo Lindo, hop! pod uměleckým vedením Martina Packa s hudbou Originálního pražského synkopického orchestru. Přenese vás do stylové kavárny 20. let a promění ji v tančírnu. Podávati se bude pravý raný americký jazz, step i tanec s příchutí jemného drama a řízného humoru. Hraje Lindo, hop!, Praha a Originální Pražský Synkopický Orchestr, v neděli 1. 8. v 15:15 a 18:00 hodin.

adéla ještě nevečeřelaDivadlo RADAR/Hrobeso, Praha přichystalo na 1. 8. a 2. 8. hororovou muzikálovou komedii Adéla ještě nevečeřela. Magická atmosféra secesní Prahy otevírá náruč zločinu i lásce, tak hlavně neztratit hlavu a nechválit dne před večeří! "Včelařské divadelní rondo" Úl divadla V.A.D. Kladno je komediální sondou do ročního fungování jedné základní organizace Českého svazu včelařů. Jsou včelaři něčím specifičtí, nebo představují běžný vzorek populace? Jací jsou vlastně a co mají společného lidé a včely? A vejdou se všichni do úlu? Zjistíte to v pondělí 2. 8. ve 14:00 a 16:00 hodin. Brambůrky, Most si připravily na pondělí a úterý 2. a 3. 8. komedii Cvičme v rytme.

vítězné sviněDivadlo Na zábradlí, Praha přiveze do Hronova hru Hamleti. Původní inscenace tvůrčího týmu Mikulášek – Viceníková na téma hereckého života, hraní, předstírání, markýrování. Hrát se bude v úterý 3. 8. od 16:00 do 20:30 hodin. 2 kg pšenice 1 mísa a 18 minut poezie pro diváky starší 12 let, to je Přesýpání Hany Voříškové. Přijít na něj můžete v mnoha termínech ve středu a čtvrtek 4. – 5. 8. do Myšárny. Co se stane, když vás převálcuje společenské postavení a očekávání ostatních? Jak hluboko může člověk klesnout, aby nespadl na společenském žebříčku? Na to odpoví drama Její pastorkyňa v podání souboru Šediny z dědiny, Most. Hrát se bude ve středu 4. 8. 2021 v 15:00, 17:00, 19:00 a 21:00 hodin. Představení Vítězné svině na motivy různých povídek Ladislava Klímy zahraje divadlo Buchty a loutky z Prahy ve čtvrtek 5. 8. ve 14:00 a 16:15 hodin.

bílý tesákDivadlo Drak z Hradce Králové přiváží dobrodružný příběh o svobodě viděný vlčíma očima. Bílý Tesák se bude hrát v pátek 6. 8. v 15:30 a 18:00 hodin. Posledná den festivalu, sobota 7. 8. bude patřit interaktivnímu představení Divadla Navenek Všechny báječný věci, Suchdolský divadelní spolek SUD předvede dobrodružný komediální melodram Honba za meteorem a posledním kusem je žánrově nezařaditelná hra oscilující mezi činohrou, kabaretem a obřadem, Hora Bez.
 

Slovo o festivalu

Festival Jiráskův Hronov vznikl v roce 1931 a nepřerušila ho ani druhá světová válka. Od roku 1991 se přehlídky účastní i zahraniční soubory, které však letos vzhledem k mezinárodním opatřením nemohou přijet. Jiráskův Hronov je kulturním dědictvím ČR a díky své kontinuitě a známosti u každého amatérského souboru v ČR patří k světově významným fenoménům.

Rodný domek Aloise Jiráska v Hronově

Rodný domek Aloise Jiráska v Hronově

Expozice v rodném domě A. Jiráska, literárně i politicky činného ještě za první republiky, kterého zde navštívil prezident TGM, se nachází v Hronově, obci mezi Náchodem a Policí nad Metují. Dům pochází z 18. století a byl založen dědečkem A. Jiráska. Dnes slouží široké veřejnosti jako muzeum.

Muzeum Aloise Jiráska v Hronově

Muzeum Aloise Jiráska v Hronově

Jiráskovo muzeum v Hronově bylo založeno v roce 1908. Expozice Jiráskova muzea se nachází ve druhém poschodí v průčelí Jiráskova divadla. Expozice je věnována jeho osobnosti a dílu Aloise Jiráska.

Jiráskovo divadlo v Hronově

Jiráskovo divadlo v Hronově

Záměr vybudovat v Hronově divadelní budovu se zrodil po oslavách sedmdesátin Aloise Jiráska v roce 1921. Stavba budovy probíhala v letech 1929 -1930. Slavnostní položení základního kamene proběhlo za účasti Aloise Jiráska.