Úvod > Aktuality > Divadelní festival Jiráskův Hronov již začíná
Zážitky

Divadelní festival Jiráskův Hronov již začíná

  • Vydáno30. července 2021
Jiráskův Hronov, nejtradičnější divadelní festival v česku, vstupuje letos již do 91. ročníku. Návštěvnící se mohou v termínu 30. července ‒ 7. srpna 2021 těšit na 22 inscenací ve 76 přestaveních. Nebude chybět ani doprovodný program HronOFF, který divákům nabídne dalších více než 40 divadelních představení a přes 20 koncertů.

inscenace 39 stupňůJiráskův Hronov netvoří jen tradiční divadelní program, festival přispívá i ke vzdělávání amatérských tvůrců. Nejtradičnější divadelní festival v česku odstartuje poslední červencový pátek 30. 7. a potrvá do soboty 7. 8. 2021. Mimo jiné se návštěvníci můžou těšit na Divadlo Drak Hradec Králové s inscenací Bílý tesák. Zajímavostí je, že soubor měl původně být v zahraničí, ale kvůli pandemickým opatřením může být v Hronově. Vítězné svině představí divadlo Buchty a loutky a určitě stojí za vidění i inscenace pohybového divadla Lindo Hop! a Originálního Pražského Synkopického Orchestru-Pingls aneb Hot Café Revue. Novinkou pro letošní ročník je spuštění nového zpravodajského webu JiraskuvHronov.info, kde návštěvníci přehledně naleznou aktuality z festivalu vč. blogu a každodenního zpravodaje.

Hrát se bude v Jiráskově divadle, Sálu Josefa Čapka, Myšárně a dále bude připravena Velká stage v parku, Malá stage v parku a další program bude na návštěvníky čekat v Meditační zahradě a samozřejmě na náměstí Čs. Armády.

V parku bude každý den pro dětské návštěvníky pohádka, pro dospělé pak další divadelní představení a koncerty, kde vystoupí například Laura a její tygři. Slavnostní zahájení a zakončení bude podpořeno kejklířským divadlem Chůdadlo.

Již tradičně nebude chybět ani několik doprovodných výstav. Mimo jiné Jan Císař a výstava, kterou organizátoři přivezli ze slovenského Divadlo väčších možností, ta bude k vidění na zimním stadionu Wikov.


Hlavní taháky letošní sezóny

náchodská divadelní scéna generálkaJedním z hlavních taháků letošního ročníku festivalu bude představení Generálka Jeho Veličenstva. Bude se hrát 30. 7. 2021 do 18:00, v Jiráskově divadle. Slaměný klobouk předvede Divadelní spolek Vojan, Libice nad Cidlinou v sobotu 31. 7. od 16:45 a 20:30 hodin v Jiráskově divadle. Autorská hudebně-taneční groteska Pingls aneb Hot Café Revue snoubí neverbální pohybové divadlo Lindo, hop! pod uměleckým vedením Martina Packa s hudbou Originálního pražského synkopického orchestru. Přenese vás do stylové kavárny 20. let a promění ji v tančírnu. Podávati se bude pravý raný americký jazz, step i tanec s příchutí jemného drama a řízného humoru. Hraje Lindo, hop!, Praha a Originální Pražský Synkopický Orchestr, v neděli 1. 8. v 15:15 a 18:00 hodin.

adéla ještě nevečeřelaDivadlo RADAR/Hrobeso, Praha přichystalo na 1. 8. a 2. 8. hororovou muzikálovou komedii Adéla ještě nevečeřela. Magická atmosféra secesní Prahy otevírá náruč zločinu i lásce, tak hlavně neztratit hlavu a nechválit dne před večeří! "Včelařské divadelní rondo" Úl divadla V.A.D. Kladno je komediální sondou do ročního fungování jedné základní organizace Českého svazu včelařů. Jsou včelaři něčím specifičtí, nebo představují běžný vzorek populace? Jací jsou vlastně a co mají společného lidé a včely? A vejdou se všichni do úlu? Zjistíte to v pondělí 2. 8. ve 14:00 a 16:00 hodin. Brambůrky, Most si připravily na pondělí a úterý 2. a 3. 8. komedii Cvičme v rytme.

vítězné sviněDivadlo Na zábradlí, Praha přiveze do Hronova hru Hamleti. Původní inscenace tvůrčího týmu Mikulášek – Viceníková na téma hereckého života, hraní, předstírání, markýrování. Hrát se bude v úterý 3. 8. od 16:00 do 20:30 hodin. 2 kg pšenice 1 mísa a 18 minut poezie pro diváky starší 12 let, to je Přesýpání Hany Voříškové. Přijít na něj můžete v mnoha termínech ve středu a čtvrtek 4. – 5. 8. do Myšárny. Co se stane, když vás převálcuje společenské postavení a očekávání ostatních? Jak hluboko může člověk klesnout, aby nespadl na společenském žebříčku? Na to odpoví drama Její pastorkyňa v podání souboru Šediny z dědiny, Most. Hrát se bude ve středu 4. 8. 2021 v 15:00, 17:00, 19:00 a 21:00 hodin. Představení Vítězné svině na motivy různých povídek Ladislava Klímy zahraje divadlo Buchty a loutky z Prahy ve čtvrtek 5. 8. ve 14:00 a 16:15 hodin.

bílý tesákDivadlo Drak z Hradce Králové přiváží dobrodružný příběh o svobodě viděný vlčíma očima. Bílý Tesák se bude hrát v pátek 6. 8. v 15:30 a 18:00 hodin. Posledná den festivalu, sobota 7. 8. bude patřit interaktivnímu představení Divadla Navenek Všechny báječný věci, Suchdolský divadelní spolek SUD předvede dobrodružný komediální melodram Honba za meteorem a posledním kusem je žánrově nezařaditelná hra oscilující mezi činohrou, kabaretem a obřadem, Hora Bez.
 

Slovo o festivalu

Festival Jiráskův Hronov vznikl v roce 1931 a nepřerušila ho ani druhá světová válka. Od roku 1991 se přehlídky účastní i zahraniční soubory, které však letos vzhledem k mezinárodním opatřením nemohou přijet. Jiráskův Hronov je kulturním dědictvím ČR a díky své kontinuitě a známosti u každého amatérského souboru v ČR patří k světově významným fenoménům.

Jiráskův rodný domek

Jiráskův rodný domek

Expozice Muzea Náchodska v Jiráskově rodném domku vám představí ukázku tradiční lidové architektury.

Jiráskovo muzeum

Jiráskovo muzeum

Jiráskovo muzeum je umístěno v budově Jiráskova divadla na hronovském náměstí. Jedná se o jednu z osmi expozic Muzea Náchodska.

Jiráskovo divadlo v Hronově

Jiráskovo divadlo v Hronově

Záměr vybudovat v Hronově divadelní budovu se zrodil po oslavách sedmdesátin Aloise Jiráska v roce 1921. Stavba budovy probíhala v letech 1929 -1930. Slavnostní položení základního kamene proběhlo za účasti Aloise Jiráska.

Další aktuality

Nejkrásnější skalní města Českého ráje: skály, věže, soutěsky a další zajímavá místa

Skalní města Českého ráje jsou romantickou krajinou plnou pískovcových skal a útvarů, která je nádherná v každém ročním období. Fantastická seskupení skalních věží, bloků, průchodů a stěn vznikla zvětráváním různých typů hornin, v našich podmínkách především pískovců. Vydejte se s Kudy z nudy na nejkrásnější místa chráněné krajinné oblasti Český ráj, která je vůbec nejstarší v České republice (vyhlášena byla již roku 1955). Udělejte si procházku do Prachovských skal, na Hruboskalsko, Malou Skálu, poznejte labyrint Besedických skal či Klokočské průchody!
Královéhradecký kraj | Příroda

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

Před více než 100 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Poznejte národní kulturní památky Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je na památky všeho druhu velmi bohatý. Dovedli byste ale z velkého množství památných míst a objektů vybrat národní kulturní památky? Ty tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa a vyhlašuje je Vláda České republiky. Poznejte široké spektrum národních kulturních památek, které se v Královehradeckém kraji nachází. Vybrat, které to jsou, vám pomůže Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Památky

Nenechte si ujít volejbal na sněhu – Cev Snow Volleyball ve Špindlerově Mlýně

V roce 2024 bude celé CEV Volleyball European Tour probíhat ve znaku Evropy: Díky úzké spolupráci s Confédération Européenne de Volleyball (CEV) se bude poprvé konat mezinárodní volejbalová série na sněhu, a to již 24. a 25. února ve Špindlerově Mlýně. Turnaje budou probíhat po oba dny ve Skiareálu Svatý Petr. Snow volejbal zároveň usiluje o zařazení do zimních olympijských her.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: skalní města, kde nepotkáte davy lidí a nebudete platit vstupné

Adršpach, Prachovské skály nebo Hruboskalské skalní město znáte jako své boty a chcete navštívit jiná skalní města? Místa podobně krásná, ale často téměř neobjevená, kde se nemusí platit vstupné? Jeďte jinam, skalních měst je u nás habaděj. Neslibujeme, že v nich budete sami, ale rozhodně v nich nečekejte fronty a davy dalších návštěvníků.
Královéhradecký kraj | Příroda

Skiareál v Orlickém Záhoří spouští provoz!

Lyžaři dlouho očekávaný nový lyžařský areál v Orlickém Záhoří spouští od soboty 10. února 2024 provoz! Nová sjezdovka Orlických hor se nachází pod vrcholem hory Koruna a nabízí 1,7 km pěkného lyžování pro celou rodinu. Ve skiareálu uvítají také vyznavače běhu na lyžích, kteří se mohou svézt lenovkou nahoru anebo dolů.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Stezka korunami stromů v Krkonoších chystá zimní noční prohlídky

Stezka korunami stromů Krkonoše láká o jarních prázdninách na zajímavé noční prohlídky. o celé jarní prázdniny se mohou návštěvníci těšit na osvětlenou trasu po celé délce stezky. Nebudou chybět osvětlené 3D a 2D modely lesních zvířat v nadživotní velikosti. Každou středu se navíc konají komentované prohlídky za doprovodu průvodce Správy KRNAP.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Hrad a zámek Staré Hrady zve o pololetních prázdninách děti i dospělé na prohlídku

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady zve děti i dospělé na výlet do pohádky. Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Otevřeno je v pátek, sobotu a neděli 2. – 4. 2. 2024 od 10.00 do 17.00 hod. Navštívit můžete hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, zámecké pohádkové sklepení, hradní pohádkovu půdu, Zdravosvět a Dračí království nebo čarodějnou Bestyjolu.
Královéhradecký kraj | Zážitky