!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Jiráskův Hronov začíná již v pátek
Jiráskův Hronov začíná již v pátek
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Jiráskův Hronov začíná již v pátek

Vydáno 30. července 2020
Jiráskův Hronov, nejtradičnější divadelní festival v česku, vstupuje letos již do 90. ročníku. Návštěvnící se mohou v termínu 31. července ‒ 8. srpna 2020 těšit na 23 inscenací ve 46 přestaveních. Nebude chybět ani doprovodný program HronOFF, který divákům nabídne 16 inscenací během 17 představení včetně 5 pohádek. Na své si tak přijdou milovníci klasického divadla, ale i jeho alternativních forem. Nebudou ochuzeni ani dětští diváci, nebo milovníci hudby a koncertů.

inscenace 39 stupňůJiráskův Hronov netvoří jen tradiční divadelní program, festival přispívá i ke vzdělávání amatérských tvůrců. Nejtradičnější divadelní festival v česku odstartuje poslední červencový pátek 31. 7. a potrvá do soboty 8. 8. 2020. Letošní ročník bude vlivem koronavirové pandemie jiný, než tomu bylo v posledních ročnících zvykem, i přesto si na své přijdou milovníci divadla i návštěvníci venkovních představení, koncertů a dalšího doprovodného programu HronOFF.

Plánovaný program jubilejního ročníku doznal, vlivem vládních nařízení, výrazných změn. Jelikož pořadatelé dlouho netušili, zda budou zachovány povinné rozestupy mezi diváky, zrušili divadelní stan za radnicí a tradiční hrací prostory Sokolovny a malého prostoru, tzv. Myšárny. Omezení hlavních hracích prostor byl způsoben také tím, že z důvodu opatření nemohly proběhnout některé celostátní přehlídky, které mají právo nominací do programu Jiráskova Hronova. Návštěvníci si zato budou moci užít expozici Jiráskův Hronov 90 let, která připomene nejdůležitější momenty historie tohoto festivalu. Nově se mohou těšit na den kulturního dědictví, kdy se v parku představí tradiční řemesla a regionální speciality. I přes všechny komplikace nebude chybět 5 divadelních seminářů a tzv. Problémový klub, kde divadelníci diskutují nejrůznější témata.


Hlavní taháky letošní sezóny

DS Kolár světáciV doprovodném programu se představí např. Divadlo Víti Marčíka, Buchty a loutky, Divadlo na větvi, Geisslers Hofcomoedianten nebo Divadlo Antonína Dvořáka z PříbramiBaladou pro banditu a taneční divadlo Bufo. Jako každý rok se v parku budou každý den střídat pohádky pro dětské návštěvníky s koncerty a dalším divadelním programem. Mezi potvrzené hosty patří mimo jiné kapely Doktor PP, United Flavour, zpěvačka Kamila Nývltová a herci Martin Písařík, Miloň Čepelka a další.

knězovy dětiJedním z hlavních taháků letošního jubilejního ročníku festivalu bude představení Světáci DS Kolár z Police nad Metují. Bude se hrát 31. 7. 2020 do 18:00, v Jiráskově divadle. Baladu pro banditu předvede Divadlo A. Dvořáka Příbram v neděli 2. 8. od 16:15 a 20:30 hodin v Jiráskově divadle. Satirická komedie Knězovy děti vypráví o baby boomu na jednom Dalmáckém ostrově... a co s tím má společného kněz a jeho pomocník z trafiky? Dozvíte se na představení DS Klas z Klášterce nad Ohří 3. 8. od 14:15 a 22:00. Hra Natěrač DS Vojan Desná – Mladá haluz pobaví příběhem o zbohatlé paničce, kterou navštíví manželka jejího milence... Přijďte se podívat 5. 8. ve 14:00 nebo 19:30 do Sálu Josefa Čapka. Divadelní klub Jirásek z. s. Česká Lípa si připravil na 6. 8. klasickou hru Hamlet. Drama v Jiráskově divadle začíná v 16:30 a 20:00 hodin.

Představení AntiwordsPředstavení Antiwords uvede 7. 8. ve 14:30 a 19:00 Spitfire Company, Praha 7 v Jiráskově divadle. Ovlivněno dílem Václava Havla, především jeho hrou Audience a jejím legendárním zpracováním režiséra Menzla, který do role sládka obsadil Landovského, který během hraní vypil přibližně devět osmistupňových piv. Podaří se Mařence Čechové a Jindřišce Křivánkové překonat tento výkon? Pravdivý příběh ze života Florence Foster Jenkinsové – nejhorší operní zpěvačky na světě vypráví hra Je úchvatná. Dobřichovická divadelní společnost, z.s. vám ji předvede 8. 8. ve 14:30 nebo 19:00 v Jiráskově divadle.

Festival Jiráskův Hronov vznikl v roce 1931 a nepřerušila ho ani druhá světová válka. Od roku 1991 se přehlídky účastní i zahraniční soubory, které však letos vzhledem k mezinárodním opatřením nemohou přijet. Jiráskův Hronov je kulturním dědictvím ČR a díky své kontinuitě a známosti u každého amatérského souboru v ČR patří k světově významným fenoménům.

Muzeum Aloise Jiráska v Hronově

Muzeum Aloise Jiráska v Hronově

Jiráskovo muzeum v Hronově bylo založeno v roce 1908. Expozice Jiráskova muzea se nachází ve druhém poschodí v průčelí Jiráskova divadla. Expozice je věnována jeho osobnosti a dílu Aloise Jiráska.

Rodný domek Aloise Jiráska v Hronově

Rodný domek Aloise Jiráska v Hronově

Expozice v rodném domě A. Jiráska, literárně i politicky činného ještě za první republiky, kterého zde navštívil prezident TGM, se nachází v Hronově, obci mezi Náchodem a Policí nad Metují. Dům pochází z 18. století a byl založen dědečkem A. Jiráska. Dnes slouží široké veřejnosti jako muzeum.

Jiráskovo divadlo v Hronově

Jiráskovo divadlo v Hronově

Záměr vybudovat v Hronově divadelní budovu se zrodil po oslavách sedmdesátin Aloise Jiráska v roce 1921. Stavba budovy probíhala v letech 1929 -1930. Slavnostní položení základního kamene proběhlo za účasti Aloise Jiráska.