Úvod > Aktuality > Jilemnice si připomene Sarajevo – následník trůnu jel v Harrachově autě
Jilemnice si pripomene Sarajevo
"> Jilemnice si pripomene Sarajevo "> Jilemnickému muzeu se podarilo shromáždit radu velmi zajímavých materiálu "> V muzeu se otevre další cást expozice Jana hrabete Harracha
Kultura

Jilemnice si připomene Sarajevo – následník trůnu jel v Harrachově autě

  • Vydáno22. května 2014
Sarajevský atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este 28. června 1914 na první pohled nemá nic společného s Krkonošemi. Ve skutečnosti se však odehrál v autě Františka Marii hraběte Harracha, a to dokonce v jeho přítomnosti a s jeho českým řidičem Leopoldem Lojkou. Proto jilemnické Krkonošské muzeum tyto skutečnosti připomíná v pátek 23. května otevřenou výstavou – zajímavým unikátem bude vystavený kapesník s krví následníka trůnu. Výstava potrvá do 27. července.

Auto hraběte HarrachaJilemnickému muzeu se podařilo shromáždit řadu velmi zajímavých materiálů. Na výstavě bude vystavena jedinečná kolekce fotografií následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a jeho rodiny. Dále zde uvidíte také předměty běžné potřeby, zbraně a uniformy. Velké pozornosti se nepochybně bude těšit i klobouk Františka Ferdinanda. Výstava potrvá až do 27. července.

V den vernisáže v pátek 23. května čeká návštěvníky velmi bohatý doprovodný program. Před zámkem bude vystaven automobil z roku 1911 a bude se možné svézt kočárem. Ve 14 hodin uvítá vzácné hosty na radnici starosta města Mgr. Vladimír Richter. V 15 hodin se budou pokládat květiny v rodové hrobce hrabat Harrachů v Horní Branné. V 17 hodin v kostele sv. Vavřince v sousedství zámku proběhne slavnostní mše za oběti I. světové války. Slavnostní zahájení výstavy Po stopách Sarajeva 1914 proběhne v 18:30 hodin a zároveň se v muzeu otevře další část expozice Jana hraběte Harracha.

Jilemnice – Zvědavá uličkaFrantišek Alfred Maria Harrach (1870 – 1937), synovec Jana Nepomuka Harracha (1828–1909), se narodil jako nejstarší z pěti sourozenců. Po studiích na gymnáziu a posléze práv se ujal správy velkostatku Janovice u Rýmařova. Později získal také velkostatky Velké Meziříčí, Aschach an der Donau, Stauff a Seeforst, stejně jako domy ve Vídni a v Praze. Jako velkostatkář, rybníkář a lesnický odborník prosazoval přirozenou obnovu lesa, byl příznivcem a propagátorem automobilismu a technického pokroku, vybudoval první gravitační dráhu v historických zemích. V roce 1929 založil Rybářsko-hydrobiologickou stanici Františka Harracha ve Velkém Meziříčí.

Hrabě proslul silným sociálním cítěním, před 1. světovou válkou vykonával funkci poslance Moravského zemského sněmu, byl jmenován císařským komořím a tajným radou. Hovořil několika jazyky, obdivoval českou literaturu, miloval antickou kulturu a sám byl literárně činný, psal cestopisy, verše a divadelní hry. Jeho život provázelo časté cestování. Velký dojem na něj učinila zejména Indie, v Africe navštívil Maroko, Egypt, Súdán i Habeš.

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Ulička reprezentuje vynikající soubor lidové architektury, postavený většinou po velikém požáru města r. 1788. Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice.

Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl