Úvod > Aktuality > Jihočeské památky připravily řadu novinek
Ceský Krumlov okouzlí celorocne
"> Ceský Krumlov okouzlí celorocne "> Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot prístupný po celý rok "> Hrad Nové Hrady - jihoceská perla
Památky

Jihočeské památky připravily řadu novinek

  • Vydáno20. března 2014
Většina jihočeských hradů a zámků otevře své brány poprvé již v sobotu 29. března 2014. Návštěvníky čeká během celé sezóny nejen velká spousta kulturních akcí, ale též novinky v expozicích, seznámení s netradiční stavební obnovou či příjemné posezení v nové zámecké kavárně. Také v letošním roce se většina památek připojí k oblíbeným celorepublikovým aktivitám, mezi nimiž představuje novinku projekt Neobjevené památky.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věžeV předstihu – o posledním březnovém víkendu 29. – 30. 3. 2014 - se k celoročně provozovaným památkám (zámek Hluboká, Hradní muzeum v Českém Krumlově, hrad Rožmberk a hrad Nové Hrady) připojí i ostatní jihočeské památkové objekty, aby přivítaly první návštěvníky. V den oficiálního začátku návštěvnické sezóny, v úterý 1. 4. 2014, zpřístupní své stálé expozice klášter Zlatá Koruna a Český Krumlov. Otevírací doba na objektech se v letošním roce nemění, stejně jako výše vstupného, pouze s výjimkou hradu Nové Hrady, kde se vstupné na první prohlídkové trase zvýšilo o 10 Kč.

V rámci pravidelné údržby a zkvalitňování nabízených služeb započnou letos v areálu Státního hradu a zámku Český Krumlov opravy střešního pláště a interiérů prvního patra objektu Mincovny, kde bude vybudována zámecká galerie. Dále bude zahájena rekonstrukce kompostárny, budou pokračovat rekonstrukční práce na zpřístupnění Horské zahrady a na dokončení čeká oprava střešního pláště sýpky. Připravuje se rozšíření nabídky expozic. V druhé polovině roku by měla být otevřena v prostorách zámecké konírny na V. nádvoří expozice dopravních prostředků.

Na zámku Hluboká bude dále probíhat rehabilitace druhého patra, kde se plánuje vytvoření další prohlídkové trasy založené na prezentaci tzv. Hostinských pokojů. V letošním roce by měla být zahájena první etapa rekonstrukce Špitálu Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích.

Obohacení archeologické expozice se v letošním roce dočká hrad Landštejn. Kromě aktualizovaných výstavních panelů přibližujících návštěvníkům život na středověkém hradě se bude jednat o didaktické pomůcky pro děti, například skládací replika středověkých kamen, puzzle, archeobedýnky a podobně.

V letošním roce by měla být dokončena stabilizace vnitřních opěrných zdí hradního příkopu v Nových Hradech. Na návštěvníky hradu Nové Hrady čeká rozšíření druhé prohlídkové trasy Byt panského úředníka. Jedná se o náznakově instalovanou kapli v nově zrestaurované místnosti ve druhém patře jihozápadní věže hradu. Novinkami oplývá také Muzeum hrdelního soudnictví provozované v areálu hradu Rožmberk. V expozici přibylo několik dalších mučicích nástrojů, z nichž rozhodně nejzajímavější je replika popravčího meče, který je součástí prohlídkové trasy hradu. Všechny exponáty, mezi nimiž nechybí sekyra, palečnice nebo španělská bota, si mohou návštěvníci osahat, případně vyzkoušetHrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Také během letošní sezony se památkové objekty stanou dějištěm stovek kulturních akcí. Český Krumlov bude opět hostit mnohé koncerty v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov (18. 7. – 16. 8. 2014), v prostorách Letní jízdárny proběhne 27. a 28. 6. 2014 Barokní noc na zámku a v zámeckém barokním divadle bude v rámci Festivalu barokních umění (19. – 21. 9. 2014) uvedena světová premiéra barokní opery Johanna Adolfa Hasse L´impermestra. Oblíbený hudební festival HRADY.CZ se v prvním srpnovém termínu (1. – 2. 8. 2014) opět po roce vrátí na Rožmberk.

Dačice ožijí dvěma festivaly Za dačickou kostku cukru (4. – 20. 7. 2014) a Dačické barokní dny (28. – 31. 8. 2014). V Jindřichově Hradci se uskuteční koncerty v rámci Folkové růže (10. – 12. 7. 2014). Letní festivalovou atmosféru významným způsobem podporuje i zámek Třeboň, kde již v květnu proběhne oblíbený Anifilm (6. – 11. 5. 2014) a v průběhu léta série koncertů v rámci festivalů Okolo Třeboně (27. – 28. 6. 2014), Léto v Třeboni či Třeboňská letní setkávání.

Jedinečnou atmosféru jihočeských hradů a zámků již pravidelně podtrhují i speciální květinové výstavy. První z nich z cyklu Zámecké květinové slavnosti 2014 se již tradičně uskuteční na zámku Třeboň. Výstava Amarylis a skleněný svět provoní interiéry schwarzenberských apartmá zámku od 12. do 21. 4. 2014. Součástí tohoto cyklu, který proběhne na celkem osmi památkových objektech v ČR, je i tradiční výstava květinových aranží na hradě Rožmberk, pro kterou byl letos vybrán termín 27. – 31. 8. 2014. Výstava Rosa, spes futurii gaudii neboli Růže, naděje budoucí radosti zkrášlí interiéry zámek Kratochvíle ve dnech 17. – 25. 5. 2014. Tato květinová aranžmá jsou součástí celorepublikového cyklu květinových výstav Válka růží, který navazuje na předchozí úspěšné projekty Fleur de lys (Slavnosti lilií) či Tulipán v renesanci.Zámek Třeboň bude hostit kulturní akce

Novinkou letošního roku je celorepublikový projekt NPÚ nazvaný Neobjevené památky, jehož cílem je představit soubor 33 jedinečných, přesto doposud návštěvnicky nedoceněných památek, které mohou nabídnout pestrou škálu dosud neobjevených krás a zajímavostí. Z jihočeských památek byly zařazeny zámek Dačice a hrad Nové Hrady. Návštěvníci si je mohou nejen prohlédnout, ale budou mít příležitost zapojit se do zajímavých soutěží, zábavně-vzdělávacích programů či sběratelských edic.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.