Úvod > Aktuality > Jihočeské památky lákají o víkendu k návštěvě
Na víkend 14. a 15. cervna jsou ve Zlaté Korune pripraveny speciální komentované prohlídky
"> Na víkend 14. a 15. cervna jsou ve Zlaté Korune pripraveny speciální komentované prohlídky "> Tradicní hradní Buquoyské slavnosti ovládnou v sobotu 14. cervna 2014 odpoledne hrad Nové Hrady "> Jihoceské památky lákají o víkendu k návšteve
Památky

Jihočeské památky lákají o víkendu k návštěvě

  • Vydáno12. června 2014
Víkend 14. – 15. června 2014 přinese návštěvníkům jihočeských památek možnost nahlédnout do běžně nepřístupných míst. Otevírají se totiž zahrady, ale také jedno zámecké sklepení. Chybět nebudou ani slavnosti na hradě nebo duchovní zastavení v zámeckém kostele.

Víkend otevřených zahrad ve Zlaté Koruně

Zlatá KorunaDo celorepublikové akce Víkend otevřených zahrad se již tradičně zapojuje bývalý cisterciácký klášter Zlatá Koruna. Pro zájemce jsou po oba víkendové dny 14. – 15. června 2014 připraveny speciální komentované prohlídky exteriérů kláštera, které začínají ve 13:00 hodin. Všichni milovníci architektury tak budou mít možnost poznat i ta zákoutí kláštera a jeho okolí, na která při běžných prohlídkách nezbývá čas. Zároveň se dozvědí o některých zvláštních zlatokorunských stromech a nedochovaných klášterních zahradách, které jsou zachyceny na tzv. Matzově plánu z roku 1787.

Během výkladu zazní i zajímavé poznatky o vodních cestách a stavbách zdejšího kláštera. A čím vás zlatokorunský klášter navíc překvapí? Tak třeba druhou největší koncentrací slunečních hodin na jednom místě v ČR. Vstupné je pro dospělé 60 Kč, senioři zaplatí 50 Kč a děti a studenti 40 Kč.

Buquoyské slavnosti na Nových Hradech

Nové HradyTradiční hradní Buquoyské slavnosti ovládnou v sobotu 14. června 2014 odpoledne hrad Nové Hrady. Slavnosti oficiálně zahájí hraběnka Magdaléna Buquoy a poté čeká návštěvníky pestrý program. Chybět v něm nebudou šermířská a divadelní vystoupení, živý obraz o zbudování vodovodu z roku 1634, kouzlení kouzelníka Merilda, koncert folkové skupiny Ginevra a mnohé další atrakce a tvůrčí dílny. Slavnosti potrvají od 14 do 19 hodin.

Milovníci historie mohou navíc využít příležitosti a zavítat na hrad na dva prohlídkové okruhy. První z nich představuje procházku nejen historií, ale i jednotlivými místnostmi hradu. Expozice připomíná historii starofrancouzského rodu Buquoy od jeho příchodu do Čech se speciálním zřetelem na Novohradsko. Druhý prohlídkový okruh nazvaný Byt panského úředníka představuje způsob života na přelomu 19. a 20. století.

Speciální prohlídky na zámku v Dačicích

Zámek DačiceDačický zámek patří k památkám, které skrývají mnohé poklady a zajímavosti, a přesto se na nich netlačí davy turistů. Tuto jeho přednost umocní i nedělní nabídka. Pro všechny zájemce a milovníky historie jsou na neděli 15. června 2014 nachystané mimořádné kastelánské prohlídky zámku. Sám kastelán Jan Mikeš poutavým způsobem povypráví nejen o historii zámku, ale především o každodenním životě na zámku.

Velká pozornost bude věnována také rodu Dalbergů, předposlednímu šlechtickému majiteli dačického zámku. Jeho příslušníkům patřily apartmány, které v nedávné době prošly restaurováním a nyní jsou chloubou prohlídkové trasy. V letošním roce si navíc Dačice připomínají 100. výročí úmrtí Friedricha Egberta Dalberga, politika a cestovatele, jemuž bude věnována i připravovaná celosezónní výstava s názvem Výlety bez manželek. Specialitou nedělní prohlídky bude zpřístupnění některých běžně nenavštěvovaných míst. Podíváte se například do zámeckého sklepení, kde uvidíte depozitář rozebraných kachlových kamen nebo kotel z počátku 20. století. Lákadlem je však renesanční lednice vytesaná ve skále.

Prohlídky budou tři – v 10:30, 13:30 a 15:30 hodin. Potrvají přibližně hodinu a vstupné je stejné jako za klasickou prohlídku zámku, tedy 100 Kč plné, 50 Kč snížené, 70 Kč seniorské a 240 Kč rodinné.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.