Úvod > Aktuality > Jihočeské lodě vyplují na Vltavu. Plavební sezona začíná v květnu
Jihočeské lodě vyplují na Vltavu. Plavební sezona začíná v květnu
"> "> "> ">

Jihočeské lodě vyplují na Vltavu. Plavební sezona začíná v květnu

Vydáno 30. dubna 2020 Letní sporty
Plavební sezona na Vltavě v jižních Čechách se oficiálně rozběhne již 1. května 2020. Splavněný úsek Vltavy mezi Českými Budějovicemi a Kořenskem je připraven na sezonu. Na vodu budou moci bez omezení vyrazit soukromá plavidla, která nelimitují opatření v době nouzového stavu. Ta se vztahují na provozovatele lodní dopravy, ale i ti čekají na brzké spuštění. Návštěvníky čeká několik novinek, jednou z nich bude i nová ferrata u Purkarce.
vltavská vodní cestaPlavební sezona na Vltavské vodní cetějižních Čechách se oficiálně rozběhne již 1. května 2020, to budou moci vyplouvat rekreační lodě. Připraveni jsou sice i lodní dopravci, ovšem ti si budou muset počkat na uvolnění opatření. Na Vltavu vyplouvá každoročně více lidí. Jsou mezi nimi majitelé člunů, ale i turisté, kteří využívají možnosti plavidlo si pouze zapůjčit. K dispozici jsou různé typy, od malých člunů se závěsným motorem, až po hausbóty, které si lidé pronajímají třeba na prodloužený víkend.

na lodiNa sezónu jsou připraveni i lodní dopravci, kteří jen čekají na uvolnění opatření. Na letošní sezonu mají opět naplánované pravidelné plavby z Budějovic do Purkarce i plavby historickým centrem města na Malši a části Vltavy u soutoku nad Jiráskovým jezem. Uvažuje se i s rozšířením pravidelné linky ze Sokolského ostrova na Luční jez a vložení nových zastávek, např. v Havlindě nebo u Koh- i-nooru.

pramiceŘeka však není jen doménou linkových lodí. Čím dál častěji jí využívají turisté i Budějčáci na veslicích, šlapadlech, paddleboardech a dalších menších plavidlech. K dispozici jsou jim půjčovny vybavení. Například na slepém rameni Malše, které láká svou atmosférou a blízkostí centra Budějovic, v Týně nad Vltavou, nebo ve sportovním areálu v Hluboké nad Vltavou, kde zaujme především pohled z řeky na místní dominantu zámek Hluboká. Kromě samotné plavby mají lidé možnost využít dalších aktivit podél řeky, například cyklostezku, nebo vodní kanál v Českém Vrbném a navštívit atraktivity v blízkosti řeky.
 

Novinkou letošní sezóny bude via ferrata

via ferrataNa řece se každoročně investuje do rozvoje infrastruktury. Ať jsou to velké stavební projekty, jako plavební komory a prohrábky, které podporují samotnou splavnost, nebo investice do vybavenosti podél řeky.

Navzdory aktuální koronavirové situaci běží také stavba nové ferraty na skále nad řekou nedaleko Purkarce, která by měla být dokončena začátkem června 2020. Zajištěnou trasu, kterou s potřebným vybavením zvládnou i návštěvníci bez horolezeckých zkušeností, bude možné navštívit přímo z řeky díky molu na jejím začátku.
Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Plavební komora Hněvkovice u Týna nad Vltavou

Plavební komora Hněvkovice u Týna nad Vltavou

Po zprovoznění hněvkovické plavební komory, jež získala cenu Vodohospodářská stavba roku 2017, se po desetiletích obnovil provoz menších lodí po Vltavě z Českých Budějovic do Prahy a dál do Evropy.

Vltavská vodní cesta - Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta - Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Další aktuality

27.9.
2020
#světovéČesko a toulky Českým Meránem

#světovéČesko a toulky Českým Meránem

Jižní Čechy | Příroda
26.9.
2020
10 tipů na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

10 tipů na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

Jižní Čechy | Životní styl
24.9.
2020
Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Jižní Čechy | Zážitky