Úvod > Aktuality > Historické sklepy, kryt civilní obrany a kolektory: Prozkoumejte Jihlavské podzemí!
Historické sklepy, kryt civilní obrany a kolektory: Prozkoumejte Jihlavské podzemí!
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Historické sklepy, kryt civilní obrany a kolektory: Prozkoumejte Jihlavské podzemí!

  • Vydáno29. července 2022
Jihlavské podzemí, tedy systém podpovrchových chodeb, je druhé nejrozsáhlejší na území České republiky. Jeho rozloha činí asi 50 000 m² a délka cca 25 km. Zvídaví turisté se mohou vydat hned na tři prohlídky – do historického podzemí s tajemnou svítící chodbou, k jihlavským kolektorům anebo na okruh Alfa – kryt civilní obrany.
jihlavské podzemíJihlavské historické podzemní chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem. V roce 1978 zde byla amatérskými speleology objevena tzv. "svítící chodba". Stěny chodby jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje. Další záhadou Jihlavského podzemí je výklenek připomínající gotickou bránu, kudy prochází geologický zlom. Podle senzibilů tam jsou cítit negativní energie. Televiznímu reportérovi se v chodbách také podařilo natočit černý stín podivné postavy. Prohlídky jsou s průvodcem a odcházejí vždy v každou celou hodinu, a to kromě 13. hodiny, kdy probíhá polední pauza. Podzemí je otevřeno denně od dubna do října od 9 do 17 hodin. Všechny prohlídkové okruhy začínají na pokladně v Hluboké ulici č. 1.

kolektoryZájemcům o moderní podzemí města Jihlavy je po celý rok přístupná trasa Kolektory. S průvodcem se na ní vydají každou sobotu v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Kolektory byly budované v 80. letech minulého století a pod historickým centrem měří necelé dva kilometry. Rozlehlým prostorem, kudy vede kanalizace a kabely, by projelo i menší nákladní auto. Na prohlídku je třeba provést předchozí rezervaci přes webové stránky branajihlavy.cz. Do systému je nutné se zaregistrovat nejpozději ve středu do 24:00 hodin. Na sobotní prohlídku se dostavte 15 minut před jejím začátkem (do pokladny v objektu Hluboká 1), kde si zakoupíte vstupenku, vyzvednete ochranné přilby a odejdete s průvodcem ke vstupu do kolektorů v ulici Křižíkova, kde začíná vlastní prohlídka kolektorů. Prohlídka končí pod objektem v ulici Benešova. Poté se vrátíte do objektu pokladny, kde se odevzdávají zapůjčené přilby.

jihlava krytMilovníky vojenské historie nadchne možnost navštívit tzv. okruh „Alfa – kryt civilní obrany“. Jedná se o podzemní stavbu ze 70. let minulého století. Návštěvníky okruhu tak čeká nejen prohlídka sklepů, ale také skutečného krytu pro pracovníky jihlavského městského národního výboru (ošetřovna raněných, měřáky radiace, filtry vzduchu, dobová spojovací technika, sociální zařízení a hygienické potřeby). Vyrazit na okruh můžete denně od dubna do října od 9 do 17 hodin. Prohlídka ve 13 hodin se nekoná, pokladna je v době od 13 do 13:30 uzavřena.

Prohlídky mimo hlavní sezónu (listopad, prosinec, únor, březen) mohou proběhnout pouze po telefonické objednávce na telefonním čísle 565 597 579, 565 597 570 nebo 603 518 110. Jen v lednu je zcela zavřeno z důvodu údržby podzemí.
 

Letošní novinky se týkají vstupného

Podzemní chodbaBohužel ani Jihlavskému podzemí se nevyhnulo zvýšení vstupného na jednotlivé okruhy, jde o nárůst v průměru o dvacetikorunu. Zároveň zde pro vás letos nachystali několik novinek ve struktuře vstupného. Došlo k posunu věkové hranice, odkdy se do podzemí musí platit vstupné, a to ze tří na šest let. A aby došlo alespoň částečně ke kompenzaci změny vstupného, byla v podzemí zavedena nová kategorie rodinného vstupného, která, jak již název napovídá, by měla motivovat k návštěvě Jihlavského podzemí rodiče s dětmi nebo prarodiče s vnoučaty.

Naprostou novinkou je potom zavedení takzvaného sloučeného vstupného, které pro turisty připravila zastřešující příspěvková organizace Brána Jihlavy. Vstupenka v sobě zahrnuje možnost návštěvy rovnou tří památek – historického okruhu Jihlavského podzemí , vyhlídkové věže Brány Matky Boží a expozice v Domě Gustava Mahlera, samozřejmě za zvýhodněnou cenu. Pouze prohlídka podzemí je vázána na konkrétní čas, ostatní dva turistické cíle potom můžete navštívit kdykoliv v jejich otevírací době, a to až do konce kalendářního roku 2022.
Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.