Úvod > Aktuality > Jídelnu hraběte Harracha si prohlédnete v Jilemnici
Jídelnu hraběte Harracha si prohlédnete v Jilemnici
">
Památky

Jídelnu hraběte Harracha si prohlédnete v Jilemnici

  • Vydáno6. července 2012
Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici, jež sídlí v zámku hraběte Jana Nepomuka Harracha otevřelo další část zámeckého okruhu, tvořeného stálou expozicí interiérů, připomínající dobu, kdy na zdejším zámku Jan Nepomuk hrabě Harrach pobýval. K dosavadním místnostem okruhu taky přibyla zrekonstruovaná zámecká jídelna.
Jan Nepomuk hrabě Harrach patřil bezpochyby k nejvýznamnějším českým aristokratům druhé poloviny 19. století Jana Nepomuka hraběte Harracha (1828 – 1909). Hraběte a jeho dobu připomíná část expozice v jilemnickém muzeu. Vedle životopisné expozice je zpřístupněna hraběcí pracovna, ložnice, salón a dámský salónek, a to přesně v místech, kde byste je našli před 110 lety. 

Novou částí výstavy je právě zrekonstruované zámecká jídelna. V jídelně vedle cenného nábytku, porcelánu a keramiky najdete i vynikající portréty příslušníků rodu Harrachů, který se významně zapsal nejen do dějin českého podnikání, politiky a vývoje české kultury, ale v mnoha směrech též do dějin Krkonoš.

Mimo upomínky na hraběte Harracha si v jilemnickém muzeu prohlédnete historické předměty od počátků velké kolonizace ve 13. století, lidovou betlémářskou tvorbu či vývoj lyžování v českých zemích do roku 1938.
Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl