Úvod > Aktuality > Jičín se opět stal městem pohádky
Zážitky

Jičín se opět stal městem pohádky

  • Vydáno8. září 2022
Kulturní festival a svátek dětí i dospělých ovládne od 7. do 11. září Jičín! Podtitul 31. ročníku zní Komu se nelení, tomu se zelení. Během pěti dní se chystají hry v centru města, velká herna pro děti na Valdštejnově náměstí, tradiční dílny v centru města, čtení ve farské zahradě, divadla, páteční a sobotní program v parku i tradiční průvod se světýlky.
Jičín město pohádkyFestival Jičín – město pohádky se koná každoročně v září a město v té době téměř na týden patří dětem. Ožívají všechny pohádkové bytosti v čele s Rumcajsem a jeho rodinou, funguje pohádková pošta, vycházejí pohádkové noviny, konají se koncerty, divadelní představení, hry, soutěže a tvůrčí dílny. Brány Jičína, pohádkového města v Českém ráji, jsou otevřeny od středy 7. do neděle 11. září 2022. Hlavní festivalové akce se odehrávají v zámeckém parku a na Valdštejnově náměstí. Festival však po celém městě zabere asi desítku míst, například zámecká nádvoří, synagogu, Židovskou školu, jezuitskou kolej, Biograf Český ráj či divadlo Srdíčko.

Město pohádekHlavní část programu se bude konat v pátek a v sobotu 9. a 10. září 2022 v zámeckém parku, na nádvořích zámku a ve farské zahradě. Valdštejnovo náměstí se promění ve velkou dětskou hernu – pískoviště, kostkoviště, trubkoviště a jiné kratochvilné atrakce... Nebude chybět ani pohádkový vláček. Na kolotoče můžete zajít k zimnímu stadionu. V pátek večer nezapomeňte s dětmi vyrazit na průvod se světýlky, který vyráží v 19 hodin od kruhového objezdu na začátku lipové aleje směrem k lomu na Čeřovce. Festival také připomene letošních 55 let od vzniku kreslené postavičky Rumcajse a 55 let od úmrtí autora Ferdy Mravence, spisovatele a kreslíře Ondřeje Sekory.

Centrum města oživí koncerty skupin: Bombarďák, Yellow Sisters, Kašpárek v rohlíku, Nebe, Support Lesbiens, Skyline a další. Připravena jsou i divadelní představení soubotů Damúza, Buchty a loutky, Naivního divadla, Toy machine či Loutek bez hranic.
 

Vstupné a vstupenky do města pohádky

JičínVstupenky jsou k prodeji na místě u obou vstupů do zámeckého parku. Celofestivalová (čt, pá, so) vstupenka stojí 300 Kč, pro děti od 3 do 12 let 50 Kč, mladší děti a ZTP/P mají vstup zdarma. K zakoupení jsou samozřejmě i jednodenní vstupenky – na čtvrtek za 150 Kč, na pátek za 200 Kč a na sobotu za 300 Kč. Pro děti je vždy cena stejná, tj. 50 Kč. Vstupenka platí na celý program v centru města – v parku, na zámku, v židovské škole, na dílny, do divadla či na koncerty.

Program na Valdštejnově náměstí je po celou dobu festivalu zdarma. Na rozdíl od minulých ročníků letos nebude velký ohňostroj, který býval tradičním vyvrcholením festivalu. Letošním vrcholem bude v sobotu večer na Valdštejnově náměstí představení souboru V.O.S.A. Theatre s velkými svítícími loutkami mořských živočichů.
 

Kam za Rumcajsem v Jičíně?

Jičín město pohádkyBěhem festivalu samozřejmě můžete navštívit Rumcajsovu ševcovnu pod Valdickou bránou, kde měl švec Rumcajs domácnost v době, kdy ještě býval počestným jičínským řemeslníkem a loupežnická kariéra na něj teprve čekala. Kromě Rumcajse, Manky a jejich synka Cipíska uvidíte i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu zoo a další zajímavosti.

rumcajsova jeskyněVýzvou je i dominanta města Jičína, Valdická brána, z jejíhož ochozu se otvírá pěkný výhled na město a do širého okolí, anebo Muzeum hry v jičínském zámku.

A kdo si rád udělá příjemnou procházku, ať vyrazí Rumcajsovou stezkou do Mladějova, cestou děti potěší Rumcajsova jeskyně upravená stále tak, jako by v ní skutečně někdo žil. Celá trasa měří cca 13,5 km a můžete ji zkombinovat s průchodem Prachovského skalního města. Zpět do Jičína se lze z Mladějova vrátit vlakem. K samotné Rumcajsově jeskyni je to jen 5 km (zpět ale musíte jít stejnou cestou).
Regionální muzeum a galerie Jičín – Muzeum hry

Regionální muzeum a galerie Jičín – Muzeum hry

V prostorách Valdštejnova paláce na náměstí v Jičíně je skryto Regionální muzeum a galerie, vyhledávané návštěvníky zejména díky jeho interaktivní expozici – Muzeu hry.

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Jičín – město pohádky a památek

Jičín – město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.