Úvod > Aktuality > Jičín se opět stane městem pohádky
Zážitky

Jičín se opět stane městem pohádky

  • Vydáno8. září 2021
Kulturní festival a svátek dětí i dospělých ovládne od 8. do 12. září Jičín! Podtitul 30. ročníku zní Voda voděnka, a připomene, že čas plyne jako voda. Během pěti dní se chystají hry v centru města, velká herna pro děti na Valdštejnově náměstí, tradiční dílny v centru města, čtení ve farské zahradě, divadla, páteční a sobotní program v parku i tradiční průvod se světýlky.
Jičín město pohádkyFestival Jičín – město pohádky se koná každoročně v září a město v té době téměř na týden patří dětem. Ožívají všechny pohádkové bytosti v čele s Rumcajsem a jeho rodinou, funguje pohádková pošta, vycházejí pohádkové noviny, konají se koncerty, divadelní představení, hry, soutěže a tvůrčí dílny. Brány Jičína, pohádkového města v Českém ráji, budou otevřeny od středy 8. do neděle 12. září.

Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 9. září, kdy se uskuteční pohádkový průvod na počest Václava Čtvrtka. Připojit se můžete i vy, akce začíná v 16 hodin, kdy průvod vyjde od ZŠ Husova.

Město pohádekHlavní část programu se bude konat v pátek a v sobotu 10. a 11. září 2021 v zámeckém parku, na nádvořích zámku a ve farské zahradě. Valdštejnovo náměstí se promění ve velkou dětskou hernu – pískoviště, kostkoviště, trubkoviště a jiné kratochvilné atrakce... Nebude chybět ani pohádkový vláček. Na kolotoče můžete vyrazit k zimnímu stadionu. V pátek večer nezapomeňte s dětmi vyrazit na průvod se světýlky, který vyráží v 19 hodin od kruhového objezdu na začátku lipové aleje směrem k lomu na Čeřovce.

JičínVstupenku ve formě pásky na ruku koupíte pro děti od 3 do 18 let za 50 Kč a pro dospělého za 100 Kč. Vstupenka na festival platí na oba dva dny (10.9. a 11.9.), na celý program v centru města – park, zámek, židovská škola, dílny, divadla, koncerty. Páska bude zároveň i potvrzením o bezinfekčnosti, než si totiž pásku koupíte, bude nutné předložit prokázání o bezinfekčnosti podle platných pravidel (https://covid.gov.cz/situace/kultura/spolecenske-akce). Pokud nic z toho nemáte, přímo u obou vchodů do parku bude testovat agentura Safres.
 

Kam za Rumcajsem v Jičíně?

Jičín město pohádkyBěhem festivalu samozřejmě můžete navštívit Rumcajsovu ševcovnu pod Valdickou bránou, kde měl švec Rumcajs domácnost v době, kdy ještě býval počestným jičínským řemeslníkem a loupežnická kariéra na něj teprve čekala. Kromě Rumcajse, Manky a jejich synka Cipíska uvidíte i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu zoo a další zajímavosti.

rumcajsova jeskyněVýzvou je i dominanta města Jičína, Valdická brána, z jejíhož ochozu se otvírá pěkný výhled na město a do širého okolí, anebo Muzeum hry v jičínském zámku.

A kdo si rád udělá příjemnou procházku, ať vyrazí Rumcajzovou stezkou do Mladějova, cestou děti potěší Rumcajsova jeskyně upravená stále tak, jako by v ní skutečně někdo žil. Celá trasa měří cca 13,5 km a můžete ji zkombinovat s průchodem Prachovského skalního města. Zpět do Jičína se lze z Mladějova vrátit vlakem. K samotné Rumcajsově jeskyni je to jen 5 km (zpět ale musíte jít stejnou cestou).
Jičín – město pohádky a památek

Jičín – město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Regionální muzeum a galerie Jičín – Muzeum hry

Regionální muzeum a galerie Jičín – Muzeum hry

V prostorách Valdštejnova paláce na náměstí v Jičíně je skryto Regionální muzeum a galerie, vyhledávané návštěvníky zejména díky jeho interaktivní expozici – Muzeu hry.