!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Jičín se stal opět městem pohádky
Jičín se stal opět městem pohádky
"> "> ">
Zážitky

Jičín se stal opět městem pohádky

Vydáno 13. září 2017
Kulturní festival a svátek dětí i dospělých ovládne od 13. do 17. září Jičín! Podtitul 27. ročníku zní Český rok, a připomene tedy tradice notoricky zámé, ale i ty již dávno zapomenuté. Během pěti dní lze zažít čtvero ročních období v podobě v podobě jara plného nadějí a očekávání ve farní zahradě, bláznivého léta v zámeckém parku, barevného podzimu na náměstí Svobody či kouzelné zimy na nádvořích jičínského zámku.
Festival Jičín – město pohádky se koná každoročně v září a město v té době téměř na týden patří dětem. Ožívají všechny pohádkové bytosti v čele s Rumcajsem a jeho rodinou, funguje pohádková pošta, vycházejí pohádkové noviny, konají se koncerty, divadelní představení, hry, soutěže a tvůrčí dílny. Brány Jičína, pohádkového města v Českém ráji, budou otevřeny od středy 13. do neděle 17. září.
 

Zahájení festivalu s oslavencem Rumcajsem

Slavnostní zahájení proběhne tradičně ve středu 13. září, kdy se uskuteční pohádkový průvod, kterého se zúčastní patron festivalu Jiří Lábus, společně se starostou města Jičína a Pohádkovou dětskou radou. Během tradičního průvodu proběhne zápis do České knihy rekordů o co nejvíce postav z pohádek o loupežníkovi Rumcajsovi. Jelikož loupežník Rumcajs slaví úctyhodných 50 let od prvního uvedení v televizi, slavnostní zahájení festivalu bude velkolepé. Na hlavním pódiu na Valdštejnově náměstí proběhne po slavnostním zahájení festivalu ceremoniál Všechno nejlepší Rumcajsi!, kde se společnými silami bude přát Rumcajsovi a zároveň budou vyhlášeny nejzajímavější masky z průvodu.
 

Čtvero ročních období za pět dní

Jičín město pohádkyČtvrteční den je věnován letním hrátkám v romantické atmosféře. Zažijete rozmarné léto se slunnou pláží, relaxační zónou, typickými sporty, skautským táborem či komentovaným pozorováním hvězd. V ranních hodinách se v zámecké galerii otevírá Pohádková pošta, výstavy a v historickém centru města Jičína začínají jarmarky s pouličním občerstvením. V čtvrteční den jsou otevřeny také pohádkové tvůrčí dílny, které se nesou v tematickém duchu čtvera ročních období. Všechny dílny Nadačního fondu JMP jsou pro malé i velké kutily zcela zdarma.

Páteční den bude provoněný podzimem s pestrobarevnými padajícími listy a létajícími draky v oblacích. Podzimní den se jeví jako rušný, neboť se můžete těšit na velkolepá představení jako například Jak se stal Rumcajs loupežníkem, Krotitelé čarodějnic, Český rok, Balada o dvou rytířích, O Koblížkovi, Pohádka O líném čertovi a jiná zajímavá představení. Skupina Mirai roztančí Valdštejnovo náměstí známými hity jako Cesta z města nebo Když nemůžeš, tak přidej, a to od 21:30.

JičínSobotní den (letos s datem 16. září) je vrcholem festivalu Jičín – město pohádky. Sobota je také vrcholem čtvera ročních období. Čekají nás pravé vánoční svátky i novoroční oslavy. Na Rynečku navštivte Malý Mikulášský program s loutkovým divadélkem Jak Mikuláš berlu ztratil. V odpoledních hodinách se můžete také zaposlouchat do Pohádek na Vánoce. Zazní zde pohádkové vyprávění pod vánočními stromečky, čerpající z motivů klasických vánočních příběhů s celou řadou koled. A nebude chybět ani živý betlém nebo masopustní průvod, který započne na malém nádvoří zámku.
 
Město pohádekPo dlouhých nocích a krátkých dnech přichází období naděje a nových očekávání. Pohádkové město Jičín rozkvete během jarní neděle a přivítá mnoho umělců a účinkujících tak, aby festivalové dozvuky byly ve velkém stylu! Na hlavním pódiu na Valdštejnově náměstí zazní swing a jazz od umělců ze skupiny Jazz kvintet z Turnova. Následovat bude taneční vystoupení jičínského Aerobic clubu nebo koncert studentské kapely hrající vlastní skladby žánru rock – Bassilur. Pokud jste soutěživí a rádi běháte, zúčastněte se Pelášení v lipách od 10:30 v lipové aleji. Na zámku v arkádovém nádvoří se zaposloucháme do Hudby na zámku i v podzámčí, která se ponese v duchu gotiky, renesance i baroka. Za zmínku stojí i divadelní představení o starých českých tradicích, obyčejích a zvycích – Tradice, čepice, truhlice.
 

Kam za Rumcajsem v Jičíně?

Jičín RumcajsBěhem festivalu samozřejmě můžete navštívit Rumcajsovu ševcovnu pod Valdickou bránou, kde měl švec Rumcajs domácnost v době, kdy ještě býval počestným jičínským řemeslníkem a loupežnická kariéra na něj teprve čekala. Kromě Rumcajse, Manky a jejich synka Cipíska uvidíte i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu zoo a další zajímavosti. Výzvou je i dominanta města Jičína, Valdická brána, z jejíhož ochozu se otvírá pěkný výhled na město a do širého okolí, anebo Muzeum hry v jičínském zámku.
Regionální muzeum a galerie Jičín - Muzeum hry

Regionální muzeum a galerie Jičín - Muzeum hry

V prostorách Valdštejnova paláce na náměstí v Jičíně je skryto Regionální muzeum a galerie, vyhledávané návštěvníky zejména díky jeho interaktivní expozici – Muzeu hry.

Jičín - město pohádky a památek

Jičín - město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Jičín - město pohádky 2021

8.9.
12.9.
Jičín - město pohádky 2021

V září se Jičín stane dějištěm již 30. ročníku multikulturního festivalu nejen pro děti. Pohádkový týden nabídne tvůrčí dílny, pouliční divadélka, koncerty, jarmark a spoustu dalších nezapomenutelných zážitků.

Rumcajsova ševcovna - v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna - v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.